NASA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pričaonice se nalaze na drugom mjestu, u podforumu Društvo, pa biraj šta te zanima. Ovdje se bavimo naučnom fantastikom, a neobavezne priče obavljamo u kafiću.
 
A jeli mislio na nasa, kao nasa stvar ili nesto sl, pa da popricamo sa njim o necemu nasem, ili je mislio na svemirsku agenciju nasa?

kako god, mogao je barem dati nesto novo iz nase stvari ili svemirske agencije, pa da popricamo svi izmedju sebe o tome, kao sto je i red na forumu, a ne samo sa njim. A mozda radi za CIA-u, sektor forum klanovi i timovi, pa oce info da sakupi....

Moze biti svasta...:):)
 
Bilo bi lepo kada bi neko napisao plan letova i misuija za skoriju buducnost... ne umeju swi da citaju na engleskom a zvanicni sait nase pa cak ni ESE - ewropske svemirske agencije nema postavku na srpskom jeziku... tako da.......

bas me zanima sta se planira... dali ima nekih novih konstrukciskih resenja za sonde dali se prica o letu na mars... kada ESA planira da pusti u rad ewropsku verziju GPS-a i nasta ce to da lici... cuo sam da ce biti precizniji od americkog GPS-A ....
 
** (datume buducih misija [kao i da li ce uopste biti navedenih misija] treba uzeti s rezervom, jer zavise od politicko-ekonomske situacije i uspeha prethodnih misija) **
** navedeni datumi su datumi lansiranja **

MESEC

Trenutno oko ili na Mesecu: nista

Buduce misije:
- Selene, Jul-Aug 2007, Japan
- Chang'e 1, Sep 2007, China
- Chandrayaan, Feb 2008, India
- Lunar Reconnaissance Orbiter, Oct 2008, USA
- Chandrayaan II, 2010 or 2011, India
- Luna-Glob, 2012, Russia
- LEO, 2012, Germany



Mars

Trenutno oko ili na Marsu (u operativnom stanju):

- Mars Odyssey orbiter, 2001, USA
- Mars Express orbiter, 2003, ESA
- Spirit i Opportunity roveri, 2003, USA
- Mars Reconnaissance orbiter, 2005, USA

Buduce misije:

- Phoenix Mars polar lander, 08.03.07 - 08.28.07, USA
- Mars Science Laboratory rover, 2009, USA
- Phobos-Grunt sample-return mission, 2009, Russia/China
- ExoMars rover, 2012, ESA



Venera

Trenutno oko Venere:

- Venus Express orbiter, 09.11.05, ESA
* MESSENGER, fly-by na putu za Merkur (5. juna) *

Buduce misije:

- Venus climate orbiter, 2010-2012, Japan


Merkur

Trenutno oko Merkura: nista

Buduce misije:

- MESSENGER orbiter, lansiran 3.8.2004, konacno ubacivanje u Merkurovu orbitu 18.3.2011. Tokom leta, napravice 1 fly-by pored Zemlje, 2 pored Venere i 3 pored samog Merkura.
 
Zanimljivi podaci. Kad se samo sjetim kako sam davnih šezdesetih, dok se zahuktavao program Apolo, pabirčio podatke po svim mogućim i nemogućim mjestima, od žute štampe do američke čitaonice.
Internet je stvarno čudo, bez obzira koliko smo već svi na njega navikli. Par klikova mišem i voila - podaci su tu.
 
Najvece svemirske agencije (po zvanicnim budzetima, u milijardama $):

NASA (USA), 16.0
ESA (Europe), 3.8
CNES (France), 2.2
JAXA (Japan), 2.0
RKA (Russia), 1.3
DLR (Germany), 1.0
ASI (Italy), 0.9
ISRO (India), 0.85
CNSA (China), 0.5
BNSC (Britany), 0.4
Belgia, 0.23
CDTI (Spania), 0.17
 
iguman stefan:
Jos malo pa pa ce EVROPSKA SVEMIRSKA AGENCIJA biti prva na gornjoj listi... :)
ESA mnogo celishodnije koristi raspolozivi budzet nego NASA. S druge strane, veliki deo svog budzeta NASA trosi na ISS, koja je finansijska crna rupa (posto je NASA "javno" preduzece, mora da radi ono sto joj politicari kazu i odobre). Takodje, treba uzeti u obzir da Rusija i Kina mogu da urade istu stvar kao i Amerika za mnogo puta manje para. U listi takodje nema Ukrajine, a ona raspolaze Bajkonur kosmodromom i ima ucesce u Sea Launch-u.
 
lepo!!!....

nego mene zanima ovo sto se tice marsa... kada ce prvi covek hodati marsom i dali se najavljuju stalna stanista ljudi na nekoj stranoj planeti...

Radujem se za ESU !!! jednoga dana kada Srbija udje u EU i kada malo obogati moguce je da ce se i srpska zastava naci na jednoj od buducih letelica....

BRAVO EVROPO !!!
 
rokavec:
nego mene zanima ovo sto se tice marsa... kada ce prvi covek hodati marsom i dali se najavljuju stalna stanista ljudi na nekoj stranoj planeti...
Misljenja sam da ce prvi ljudi po Marsu hodati negde izmedju 2025-2035. Treba da imas u vidu da ce stvari koje ce se desiti naredne decenije zestoko uticati ne samo na tehnoloske mogucnosti nase civilizacije vec i na same motive koje nasa civilizacija ima. Npr, razvoj kompjuterske i robotske tehnologije su vec na nivou da se postavlja ozbiljno pitanje o svrsishodnosti i isplativosti slanja coveka na Mars u kontekstu doprinosa nauci.

rokavec:
Radujem se za ESU !!! jednoga dana kada Srbija udje u EU i kada malo obogati moguce je da ce se i srpska zastava naci na jednoj od buducih letelica....
Sam ulazak Srbije u EU nece u tom smislu nista znaciti. Srbija bi trebala aktivnije da se ukljuci u istrazivanje svemira, mada sumnjam da ce se nesto tako desiti u bliskoj buducnosti. Pre ce se desiti da neki nas covek "na privremenom radu" u inostranstvu da tako veliki doprinos da "njegovih ruku delo" ili i on sam postanu deo neke misije. Tj stvar se svodi na licnu inicijativu cak i za mnogo bogatije zemlje i sa manje problema od nase.

Ono sto bi mogli da uradimo i sto je u okviru nasih trenutnih finansijskih i tehnoloskih mogucnosti je da se neki nas fakultet prirodnih nauka pozabavi nekom varijantom piko-satelita (cija gradnja i lansiranje kosta 50-80 K$), ili, da se grupa studenata pozabavi izgradnjom mini rakete, nalik na ovaj projekat: http://projectmanager.erfseds.googlepages.com/
 
Lep text sa tvoje strane ... dali nam mozes nesto vise reci o tim tehnoloski dostignucima meni i nemoras ja znam dosta toga ali ako ne meni reci drugima... sta se to sprema u oblasti nauke sto ce toliko promeniti covekova gledanja na swemir... znam da su to u osnovi racunarske tehnologija ali valjda ima i ponesto drugo!!!

pozzzz....!!!
 
Rokavec

Meni (i nadam se ostalim) nije bitno koje ce nacije biti covek koji ce prvi prohodati marsom, ili nekom drugom nebeskom telu.
Meni (a nadam se i nama) je bitnije da se to uradi, i prikaze kako je uradjeno.

Srbija u EU? Ma ebes ta politicka pitanja u kontekstu nas, humanoida u osvajanju svog solarnog sistema.
Ako (a sigurno hoce) do toga i dodje, najmanje ce trebati da na marsu cetnici koji skrivaju Gen Mladica, a ustaski odredi ga jure, dok ga CIA odred pod nazivom "Nikola Tesla" vrsi podelu teritorije...

Mislim, zaista....bitno je coveciji korak na svojoj prvoj stepenici ka zvezdama, a ne njegov glupi teret spakovan u ranac svoje nadobudnosti uzrokovano svojim lokalnim uskogrudnim mrznjama .

Prva i jedina stvar koju bi covek trebao da ponese na put u solar sistem ili sire su neki delovi biblije, narocito oni sa 10 zapovestima.
Smatram da nema bolje vodilje svesti od toga
Nisam veliki vernik ili ista slicno, ali nemozete drugovi zemljani ici sa nekim zastavama ili kokardama sa sahovnicom ka zvezdama...
Ma, nemozete ni do vukovara ili drine.

Ne multietnicki, negu unietnicki sastav prve posade ili kolonista bi bio jedva prihvatljiv moralno politicko-etno i sta ja znam koji sastav posade koji bi usao u obzir.

Ko sto rece jedan humanista.."mrzim rasizam ko prljave nigere"

Zar time da idemo u solarni sistem?
Time da dokazujemo prirodi nasu prirodu?
 
rokavec:
... sta se to sprema u oblasti nauke sto ce toliko promeniti covekova gledanja na swemir... znam da su to u osnovi racunarske tehnologija ali valjda ima i ponesto drugo!!!
Npr, razvoj nanotech-a. Nije mi nimalo nezamislivo da do 2020 budemo sposobni na Mars (ili bilo gde drugde) umesto robota kakve danas pravimo poslati nanotech fabriku koja ce na samom Marsu i od materijala raspolozivih na mestu sletanja biti sposobna napraviti jednog ili vise velikih robota u skladu sa semama i planovima kakve joj budemo slali. Takvo nesto bi ucinilo slanje ljudi u svrhu naucnog istrazivanja potpuno besmislenim.
 
jasno swe ko dan!!!

samo dali bi mogao da izvuces neke textove sa neta o nano robotici ... meni to jos uvek zvuci kao san da covek moze da stvori teledirigovane robote velicine povecih bakterija koje bi bile u stanju da molekularmo modifikuju i manipulisu sa atomima i to swe pod bezicnom kontrolom racunara... neide mi u glavu... kako li ce se ti nano roboti napajati energijom , usta ce im biti smesteni MOZGOVI to jest mikro racunari kada su toliko mali... slozicete se da i taj nano robotic mora imati u sebi nano uredjaje za prijem radiosignala kako bi mu racunar mogao govoriti sta da radi....

kako li ce i gde swe to da spakuju ako vec znamo da ce nano roboti biti u nano razmerama...

????????
 
@ rokavec

Nisam rekao nanorobote vec nanotech fabriku. Nanoroboti su u ovom trenutku jos uvek u izvesnom smislu samo spekulativna mogucnost, udaljena 30-40 godina (iako je jos '99 na Cornell-u dokazano da je molecular assembly moguc). Na razvoju nanotech fabrika se vrlo ozbiljno radi na mnogo mesta u svetu, mada se tacne informacije dokle se zaista stiglo i ko je najvise napredovao tesko mogu naci. Mozda je u tom smislu indikativan sledeci tekst: http://www.zyvex.com/nanotech/selfRepNASA.html . (Obratite paznju na datum).
 
Vi se lepo rasprichaste ali ova tema kao tema je ... nepostojana?Zove se nasa a korisnik koji je postavio rekao je "pricajte sa mnom" ??? :D
Molim postavljaca teme da napishe shta je hteo da postigne??? :D
 
Ma, postavljač teme kaže "pričajte sa mnom" i više se nikako ne javlja. Vjerovatno je zalutao ovdje iz onih tin voda pa pukao kao naslov teme jedini pojam koji mu je poznat a miriše na naslov podforuma.
 
Pa dobro sta je tu je.... Ako nemozemo da se ispricamo sa njim mozemo o NASI ili ESI hehe...

poslusajte mene nastavimo price o swemirskim agencijama a sasvim sam siguran da lik koji je postavio uvu temu nece nista lose misliti o tome...

dakle ...

de sam stao........

aaaaaaaa da...

nesto sam gledao po netu i zakljucio da nasa bas i nema nekih giga planova swe se svodi na slanje sondi... bedak...!!!

mada ... Obradovao sam se sto ima swe wise swemirskih agencija koje lansiraju satelite u orbitu... inace se bavim racunarima i znam sta ce to da znaci za swe nas... soooper!!!

iznenadio sam se za Kinu i Indiju swe su jace !!!

Najvise sam se obradovao za nasu ewropu ... postajemo prava mala svemirska civilizacija...

... nekoliko pitanja dali neko zna sta se desava sa istrazivanjem postojanja vanzemaljskog zivota i ima li kakvih rezultata na tu temu,

koja aggencija i sta nemerava da preduzme po tom pitanju ... dali se iko uopste nada da ce kad tad pronaci bilo sta zivo a sto nije sa nase planete...

koliko ja za sada znam niko nista nije pronasao u tom pogledu i koliko ja kapiram pomqlo se i usporilo sa istrazivanjem van zemaljskog zivota... valjda su naucnicima pao moral..?!...
toliko truda a nista ... ni jedna jedina ameba nije pronadjena....

:confused:
 
rokavec:
... Obradovao sam se sto ima swe wise swemirskih agencija koje lansiraju satelite u orbitu... inace se bavim racunarima i znam sta ce to da znaci za swe nas... soooper!!!

iznenadio sam se za Kinu i Indiju swe su jace !!!

Najvise sam se obradovao za nasu ewropu ... postajemo prava mala svemirska civilizacija...
Daleko smo od toga da mozemo da se nazovemo svemirskom civilizacijom...


Najznacajnije svemirske luke i lansirni centri:

USA:
• Kennedy Space Center / Cape Canaveral Air Force Station
• Wallops Flight Facility
• Vandenberg Air Force Base

Kazakhstan:
• Baikonur (Rusija placa rentu od 115 mil $ godisnje za njegovo koriscenje)

Russia:
• Plesetsk Cosmodrome (u razvoju)(moze se uporediti sa Vandenberg-om u USA)
• Svobodny Launch Site (officialy closed)
[Kapustin Yar, pandan Roswell-u / Area 51 u USA; zvanicno nije u upotrebi]

France / ESA:
• Guiana Space Centre

Brazil:
• Alcantara Launch Center

Japan ima dva svemirska centra, Kina cetiri, Indija i Pakistan po jedan, ali dosad nisu korisceni od strane drugih drzava

Privatni centri:
• Corn Ranch
• Kodiak Launch Complex
• Mid-Atlantic Regional Spaceport
• Mojave Spaceport - Oklahoma Spaceport
• Spaceport America

Mobilni centri:
• Sea Lunch
 
Sentient:
Najvece svemirske agencije (po zvanicnim budzetima, u milijardama $):

NASA (USA), 16.0
ESA (Europe), 3.8
CNES (France), 2.2
JAXA (Japan), 2.0
RKA (Russia), 1.3
DLR (Germany), 1.0
ASI (Italy), 0.9
ISRO (India), 0.85
CNSA (China), 0.5
BNSC (Britany), 0.4
Belgia, 0.23
CDTI (Spania), 0.17
Цигани у србији за џаба лете у небо
 
rokavec:
nesto sam gledao po netu i zakljucio da nasa bas i nema nekih giga planova swe se svodi na slanje sondi... bedak...!!!
Hm. Nije mi jasna opsednutost sa slanjem ljudi u svemir. Sonde se mnogo vise isplate u odnosu na ljude po kolicini nauke koju izvode. Cak i kad jednog dana postanemo prava spacefaring civilizacija, slacemo mnogo vise robotskih sondi nego ljudi u svemir (u stvari, misljenja sam da cemo tada uglavnom i slati samo sonde u istrazivanje).

Ne bih se slozio da nije bilo i nema velikih projekata i planova. Hubble, lansiran '90 i sada blizu kraja svog zivotnog veka, kostao je 2.5 milijardi $, s kumulativnim troskovima koji ce dostici 7-8 milijardi dolara. James Webb Space Telescope, koji treba da zameni Hubble, kostace 4.5 milijarde $. MRO je kostao 750 miliona $...
 
rokavec:
... nekoliko pitanja dali neko zna sta se desava sa istrazivanjem postojanja vanzemaljskog zivota i ima li kakvih rezultata na tu temu,

koja aggencija i sta nemerava da preduzme po tom pitanju ... dali se iko uopste nada da ce kad tad pronaci bilo sta zivo a sto nije sa nase planete...

koliko ja za sada znam niko nista nije pronasao u tom pogledu i koliko ja kapiram pomqlo se i usporilo sa istrazivanjem van zemaljskog zivota... valjda su naucnicima pao moral..?!...
toliko truda a nista ... ni jedna jedina ameba nije pronadjena....

:confused:
Stanje moze da se okarakterise da danas postoje izvesne indicije da je zivot postojao / postoji na Marsu, Titanu i Veneri. Indicije su narocito jake za Mars. Potraga za vanzemaljskim zivotom ce verovatno biti jako dugotrajna, cak i u okviru naseg Solarnog sistema.

Sto se tice potrage za vanzemaljskim civilizacijama, tu ce verovatno trebati jos vise vremena. Ono sto polako postaje evidentno jeste da u blizini Sunca ne postoje civilizacije koje salju radio poruke. Sto nije za veliko cudjenje, buduci da i mi sami sve manje koristimo radio talase za komunikaciju...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top