TUGA MAJKI SREBRENICE

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
Srpske žene iz Srebrenice juče su prvi put u Beogradu imale priliku da pričaju o tragičnim sudbinama svojih porodica, stradalih i mučenih u ratu

BEOGRAD - Srebreničke majke Srpkinje juče su prvi put imale priliku da u Beogradu pričaju o golgoti kroz koju su prošle 1993. godine, i to na promociji nove knjige publiciste Ljiljane Bulatović "Srpske Mučenice iz Srebrenice". Šezdesetosmogodišnja Živana Gagić, jedna od tragičnih "junakinja" ove knjige, svoju jučerašnju potresnu ispovest počela je podsećajući na to da se svih ovih godina borila da preživi i svetu prenese istinu o sudbini svoje porodice.

- Borila sam se sve ove godine i borim se opet. Hoću svoga jedinoga sina da osvetim, makar u tuzi i žalosti. Želim da što više ljudi čuje priču o sudbini moga sina i moje porodice - plačući priča Živana.

Tragedija porodice Gagić iz Skelana počinje u martu 1993. godine, kada je Živani poginuo sin Radovan, a dvadesettrogodišnja snaja Milena ostala udovica sa sedmomesečnom bebom Vladimirom. Radovan je poginuo samo deset dana pošto je mobilisan, a njegova supruga tek je nakon njegove sahrane saznala da je u drugom stanju.

- Moj sin Radovan nikada nije upoznao svog mlađeg sina Marka, koji se rodio sedam meseci posle njegove smrti. Snaha Milena nije mogla da dođe ovde da vam ispriča svu svoju golgotu jer je bolesna - kaže Živana Gagić suznih očiju, sve vreme kršeći ruke i nameštajući crnu maramu.

Zverstva

U knjizi Ljiljane Bulatović "Srpske mučenice iz Srebrenice" nalazi se još mnogo potresnih svedočanstava raznoraznih zverstava koje su pretrpele srpske majke. Jedan od primera je i slučaj Milene R. Imala je šezdeset godina te 1993. godine. Živela je uobičajenim životom u selu Kušići, ali se u jednom trenutku našla na "oslobodilačkom" džihad putu... Junački su je silovali. Potom se neko setio jednog sasvim neverovatnog poduhvata: da joj živoj nesrećnoj dojke tako iseku da joj ruke kroz rane provuku. Međutim, ni to im nije bilo dovoljno, usekli su joj na stomaku ranu u obliku krsta, a ispod krsta joj zaboli kamu!





Pored Živane sedi Radovanova strina Danica. Ruke staračke, na glavi marama, lice pokriveno borama patnje. Ona je jedna od onih koja je dobro iskusila i zauvek zapamtila torture srebreničkih logora.

- Delila sam neopisivu i neopisanu sudbinu Srba iz sela Karno, od maja do avgusta 1992. godine. Nemilosrdni i podivljali srebrenički muslimani najpre su mučili srpske muškarce, a potom ih vodili u nepoznatom pravcu, dok su žene slali u zatvor u Srebrenicu - priča vidno potresena Danica Gagić.

- Sećam se da je zatvor gde su nas držali bila neka crna kuća iznad suda u Srebrenici, imala je rešetke na prozorima. Nas deset žena unutra stalno su tukli, nisu nam dali da jedemo i pijemo.. Sa mnom je bila zatočena i moja snaha Ljubica, koju su danima izvodili iz tamnice da prizna gde se nalazi neka radio stanica o kojoj ona pojma nije imala.

- Bila je lepa mlada žena. Ko zna kako su je tamo sve mučili, a najgori je bio izvesni Zulfo Tursunović, kad se odlučila da popije esenciju i sebi prekrati muke. Sedam dana je trajalo njeno umiranje. Kakvim li su je mukama izlagali, to je samo ona znala, a sa sobom je tešku tajnu odnela u grob - seća se Danica.

Danas Živana, svekrva Milena i Milenine snaha i mati žive u započetoj kući koju još uvek grade uz pomoć rođaka, ne zaboravljajući svoje mrtve... Nadajući se miru za budućnost njihovih sinova.

(A. M.)

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/maj/29/V-02-29052007.shtml
 
Зашто ? Младић је херој зато. Муџахедини су претходно изазвали трагедију која је сигурно призвела да се људи распамете и врате им тако како је било.
Е, и те сребрничке мајке с друге стране (муслиманске) су рађале те исте звери које су целу трагедију започеле. Оне звери које нису побијене - отишле су у Хаг па су ослобођене. Е тако функционише правда пријатеља који нас зову у ЕУ и оних који су нам поклањали уранијум.
 
DeteSunca:
Meni smeta zašto niko ne pominje ovu stranu medalje. Zločin u Srebrenici je bio, ali bio je i na obe strane. Srbi su tamo takođe patili i bivali ubijani. Ne umanjujem ničiju žrtvu, ali zašto se srpska ovde umanjuje?
Zato što se srpske žrtve spominju samo kad neko spomene muslimanske ili hrvatske.
Seti se da li je neko pravio sem za Oluju i Bljesak parastose, da li je neko pravio spomenike da li se neko obraćao tim ljudima 90-tih.
Danas imaš situaciju da ovih jedni pričaju samo o žrtvama druge strane, a ovi drugi samo o srpskim i stvaraš jaz gde ga nesme biti.
Žrtva je žrtva, sa koje god strane da dolazi.
 
filatelista:
Zato što se srpske žrtve spominju samo kad neko spomene muslimanske ili hrvatske.
Seti se da li je neko pravio sem za Oluju i Bljesak parastose, da li je neko pravio spomenike da li se neko obraćao tim ljudima 90-tih.
Danas imaš situaciju da ovih jedni pričaju samo o žrtvama druge strane, a ovi drugi samo o srpskim i stvaraš jaz gde ga nesme biti.
Žrtva je žrtva, sa koje god strane da dolazi.
Nisam siguran da sam razumeo sve što si mi napisao. Ako misliš da negiram ili umanjujem žrtve grešiš. Ja znam kakvih je zverstava bilo i sve ih redom osuđujem i smatram da svi trebaju da odgovaraju. Ali trebaju i srpske žrtve da se pomenu i za njih da se odgovara. Šta je bilo sa Srbima u Sarajevu, Krajni, Srebrenici....?
 
DeteSunca:
Nisam siguran da sam razumeo sve što si mi napisao. Ako misliš da negiram ili umanjujem žrtve grešiš. Ja znam kakvih je zverstava bilo i sve ih redom osuđujem i smatram da svi trebaju da odgovaraju. Ali trebaju i srpske žrtve da se pomenu i za njih da se odgovara. Šta je bilo sa Srbima u Sarajevu, Krajni, Srebrenici....?
Ne, nisam mislio da ti selektivno osuđuješ. Govorim o srpskoj političkoj eliti. Niko nije ovde potezao priče o nastradalim Srbima dok se nije počelo pričati o Srebrenici i Ovčari. O tome se radi. Kao da mi žalimo naše, tek kad nas neko optuži da smo nekoga ubili.
Mislim, bilo je priče o 48 zaklanih beba u Vukovaru i u tom stilu ratno-huškačke propagande, ali ne na čestit i dostojanstven način. Nema recimo u Srbiji dana koji bi bio posvećen tome, a toliko ih ima. Dan sećanja ili tako nešto.
Onda nam se dešava da kad se spominju žrtve drugih naroda, mi moramo da spominjemo svoje kako bi umaqnjili ili obezvredili.
 
naravno da i ovakve stvari trebaju da se znaju, poshto mnogim ljudima treba objasniti kako istina nije crno-bela, al nikako mi se ne svidja kako se to uopshteno radi, kako kod nas tako i u hrvatskoj i bih, a to je objasnio filatelista.
 
filatelista:
Ne, nisam mislio da ti selektivno osuđuješ. Govorim o srpskoj političkoj eliti. Niko nije ovde potezao priče o nastradalim Srbima dok se nije počelo pričati o Srebrenici i Ovčari. O tome se radi. Kao da mi žalimo naše, tek kad nas neko optuži da smo nekoga ubili.
Mislim, bilo je priče o 48 zaklanih beba u Vukovaru i u tom stilu ratno-huškačke propagande, ali ne na čestit i dostojanstven način. Nema recimo u Srbiji dana koji bi bio posvećen tome, a toliko ih ima. Dan sećanja ili tako nešto.
Onda nam se dešava da kad se spominju žrtve drugih naroda, mi moramo da spominjemo svoje kako bi umaqnjili ili obezvredili.
Sada sam te shvatio i u pravu si. Jadno sa naše strane u svakom slučaju.
 
shmrc... jadno.... to pitajte ds smradove zashto je tako. a i one ostale, nish nisu ni oni bolji. kad radikali dođu na vlast a to je vec izvesno, onda ce se stvari promeniti iz korena. ima mudze da placaju odstetu srbiji za sve ono shta su radile u celom proslom veku...
 
Mislim, niko se nije setio da osmogodišnjim školama da ime "Milica Rakić", detetu koje je simbol NATO agresije...
danas, to ime se koristi samo u neukusnim prepirkama po forumu i na usnama roditelja tog deteta.
Zato hoću dakažem da mi ili ne umemo ili ne želimo da cenim, poštujemo i pamtimo naše žrtve.
 
da u pravu si... sad to prosledi onima od revolucije do danas koji su odgovorni da na anketnom odboru razmotre da li se uklapa u ono shto im xavijer ***** da rade.... ali zato imamo opet choveka sa Vizijom koji ima ulicu... e VIZIJA nato... pardon bato :)
 
Шон:
da u pravu si... sad to prosledi onima od revolucije do danas koji su odgovorni da na anketnom odboru razmotre da li se uklapa u ono shto im xavijer ***** da rade.... ali zato imamo opet choveka sa Vizijom koji ima ulicu... e VIZIJA nato... pardon bato :)
da, a ovi do revolucije su toliko žalili Srbe da su informaciju o egzodusu Srba iz zapadne Slavonije objavili u 15-16 minuti Dnevnika sve posle informacija o prvomajskim praznicima.
Poštedi me tih preseravanja.
 
pa ti su davno istorija kolega.. ovi su i danas aktuelni deo vlasti.... shto demokrate to nisu uradile? da nije sad sps i srs kriv zbog toga? zbog klanjanja srebrenichkim zrtvama, okretanjem glave o egzodusu srba iz hrvatske i smejanjem o njihovim pravima...
 
filatelista:
Mislim, niko se nije setio da osmogodišnjim školama da ime "Milica Rakić", detetu koje je simbol NATO agresije...
danas, to ime se koristi samo u neukusnim prepirkama po forumu i na usnama roditelja tog deteta.
Zato hoću dakažem da mi ili ne umemo ili ne želimo da cenim, poštujemo i pamtimo naše žrtve.
У праву си.
Но, то је део шире приче - ми не умемо да чувамо и памтимо нашу традицију и генерално, ни лепо ни ружно.
 

Back
Top