Zanimljivi običaji

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Upravo sam se setila kako postoji jedan srpski običaj poklanjanja jabuke. Pomislila sam kako bi bilo interesantno da nekom strancu poklonim jabuku, ili nekom ''našem'' čoveku, zašto ne... :) Onako, šale radi...
Da li znate neke običaje našeg, ali svakako i običaje drugih naroda, koji bi mogli biti zanimljivi, ali i primenljivi - da imaju neku simboliku, ali da se uklapaju u današnje vreme kao neka simpatična šala ili kao originalan poklon?
 
MASTERMIND:
sto na svu srecu?
ako si verna nemas frke i da nije iskorenjen,mada ne bih rekao da jeste u tamo nekoj ovcojebini u crnoj gori
frke? zakuni se da je neko danas ima?! posebno nemirni igrachi... bash ih je ono frka, a? naravno na svu srecu shto ne ubijaju zene iz nebitno kog razloga a iz tog pogotovo... shto se tiche podruchja koje ja nazivam vukoyebinom a ti ovco... ipak jeste izbachen iz upotrebe poodavno...
 
...posto je kod nas obichaj da se gostima spakuje neshto kad polaze, hrana i sl. i da se nikad ne vracaju posude prazne, vec se stavi neshto u njih (shto je i danas, naravno svuda ) itd...mama mi je prichala da je davno u posleratno vrijeme siromashtva....ko nije imao shta da ti spakuje npr. neke stare bake...naspu brashna u posudu i naprave udubljenje na vrhu i tu naspu malo soli, jer nemaju nishta drugo, chisto kao gest....meni simpatichan :smile:
 
obichaj je takodje da se one koje se odluche na zhivot udovice (ima i toga u malo boljim porodicama), nose belo shishaju se na cjelavo i zhive na dnu ono.. ne daj bozhe da te udovica dotakne - idesh ponovo da se oqpash etc...
a tuga je shto je gomila tih zhena bila udata (ugovoreni brak) dok su josh bile 7-8 godina.... te zhene.. ta deca i sa 8 odlaze da zhive po tim smetishtima....
takodje, ovo nije bash obichaj al tako se chesto deshava da se nalazim slobodnom da ga ubacim ovde.... ne retko cje te nacji bebu u smecju... ukoliko je zhensko....
 
:shock:
e, vidiš, znala sam da su oni malo...hm, drugačiji i posebni što se tiče običaja, al nisam znala za ono...
a ovo sa bebom su i spartanci radili...

no, nije tema da pričamo o gadnim običajima...
sviđa mi se internacionalni običaj da mladoženja ne sme da vidi mladu pre venčanja.
 
sexy klon:
:shock:
e, vidiš, znala sam da su oni malo...hm, drugačiji i posebni što se tiče običaja, al nisam znala za ono...
a ovo sa bebom su i spartanci radili...

no, nije tema da pričamo o gadnim običajima...
sviđa mi se internacionalni običaj da mladoženja ne sme da vidi mladu pre venčanja.
to je u nekim zemljama a i kod nas valjda da ne pobegne kad vidi mladu,bolje sprechiti nego juriti mladozenju ;) ;)
 
Meni je cekanje slave jako interesantan obicaj za koga sam cula tek pre godinu dana. Ljudi sa Kosova i iz srpske krajne (mozda i jos negde) su zadrzali taj obicaj zbog Turaka koji nisu dozvoljavali Srbima da slave slavu, niti da se krste. Tako bi se oni sastajali dan pred slavu, kasno u noc. Nacin ispijanja vina ili rakije, po tom obicaju je takav da se flasa seta od gosta do gosta opisujuci tako krst nad stolom, bas iz tog razloga sto je tad bilo zabranjeno da se krsti.
 
StoRmyGirl:
Meni je cekanje slave jako interesantan obicaj za koga sam cula tek pre godinu dana. Ljudi sa Kosova i iz srpske krajne (mozda i jos negde) su zadrzali taj obicaj zbog Turaka koji nisu dozvoljavali Srbima da slave slavu, niti da se krste. Tako bi se oni sastajali dan pred slavu, kasno u noc. Nacin ispijanja vina ili rakije, po tom obicaju je takav da se flasa seta od gosta do gosta opisujuci tako krst nad stolom, bas iz tog razloga sto je tad bilo zabranjeno da se krsti.
ma to je samo fora da bi se flasha shetala,da ne bi ostala samo kod jednog,prati fabulu
 

Back
Top