Nimulid suspenzija kao antipiretik za decu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

svetosavska

Zainteresovan član
Poruka
169
Na internetu sam pronašao dosta oprečnih stavova u vezi sa Nimulid suspenzijom koja bi mogla da se koristi i kao antipiretik za decu. Šta više nama je pedijatar to i preporučio jer ni Febricet, ni Brufen i slično nisu baš delovali kod visokih temperetura koje su trajale više dana. Inače, klinac nam ima manje od šest godina i pedijatar je to preporučila još pre više od godinu dana. No, koliko vidim ovog leka više nema u apotekama, a saznao sam da je u EU zabranjen za decu mlađu od 12 godina. Molim vas za savet, koliko on šteti i u kom smislu?
 
Ovo sam našao na Internetu:

SPISAK REGULATORNIH MERA IZ BEZBEDNOSNIH RAZLOGA
KOJE JE AGENCIJA DONELA U PERIODU OD 26.05.2005. DO 20.03.2007.


LEK
(zaštićeni naziv, proizvođač, nosilac dozvole, INN, oblik, jačina i pakovanje) NIMULID – Panacea Biotec Ltd
- INN: nimesulid
- tablete 50mg i 100mg; oralna suspenzija 60ml (50mg/5ml)
- lokalni nosilac dozvole: UTI d.o.o., Beograd
BEZBEDNOSNA MERA
(preporuka; izmene i dopune SmPC/PIL; ukidanje registracije, povlačenje iz prometa - SmPC/PIL: ograničenje indikacija – lek je indikovan za lečenje akutnog bola, kao i za simptomatsko lečenje osteoartritisa i primarne dismenoreje; dopuna kontraindikacija – primena leka je kontraindikovana kod dece mlađe od 12 godina, kod pacijenata sa aktivnim peptičkim ulkusom, oboljenjima jetre ili ozbiljnim oboljenjima bubrega i u slučaju preosetljivosti; dopuna posebnih upozorenja – primenu nimesulida treba prekinuti u slučaju gubitka apetita, mučnine, povraćnje, abdominalnih bolova, malaksalosti, tamne obojenosti urina ili povećanog nivoa transaminaza i u tom slučaju, ne preporučuje se njegova ponovna primena; ne preporučuje se ni istovremena primena drugih potencijalno hepatotoksičnih lekova, drugih NSAIL, niti alkohola; potreban je oprez pri primeni ovog leka kod pacijenata sa gastrointestinalnim, renalnim ili kardiološkim poremećajima.
RAZLOG I OSNOV (neželjena reakcija, procena bezbednosnog prfila leka u proceduri registracije/obnove ili po prijavi slučajeva) - rizik od hepatotksičnosti (porast aminotransferaza, hepatocelularna nekroza i intrahepatička holestaza) i nefrotoksičnosti (hematurija, periorbitalni edemi).
- procena bezbednosnog profila leka u okviru procedure obnove
MERA SE ODNOSI (samo na ovaj lek ili na sve generičke lekove istog INN-a drugih proizvođača ili na sve lekove iz iste terapijsko-farmakološke podgrupe) - na sve registrovane preparate (za sistemsku primenu) koji sadrže nimesulid:
AULIN – CSC Pharmaceuticals Handels; NIMESULID – HabitPharm; NIMESULID – Srbolek; TENAPROST – Zdravlje d.d.

Kolika je opasnost - ako je dete pilo Nimulid 2 x dnevno nekoliko dana?
 
WithdrawnWater:
Upravo je stopirana njegova upotreba jer se ispituje toksicnost na jetru. A za malo dete ispod 6 godina ne cini mi se boljim izborom od Brufena.......

Ja svom detetu ne bih dao ni jedan, ali ni jedan...
Oba su tosicna, jer vrse opterecenje jetre na taj nacin sto vrse "zauzece" enzima citohroma P-450, odgovornog za reakcije oksidacije u pevoj fazi metabolizma lekova i ostalih ksenobiotika.
Prednost nimulida je jer vrsi inhibiciju samo COX-2 u upalnom tkivu, a ne i normalnog COX-a, pa ne smanjuje lucenje zastitnog zeludacnog mukusa, koji stiti zeludac od kiseline, ne inhibira nastajanje tromboksana i ostalih tzv. dobriih prostaglandina. On jeste selektivniji, ali i manje aktivan od ibuprofena
 
Malo previse filozofirate. Misljenja se razlikuju.
Iz licnog iskustva znam da ga npr. u Dragise Misovica bolnici deci sa virusnim infekcijama i dugim temperaturama bez problema daju, a u Institutu Majka i dete ni ne znaju za njega!
Meni je zaista pomogao kad nista drugo nije moglo, a dete je tada imalo godinu i po dana!
A inace, skoro svaki lek ima kontraindikacije!
 
Iskustvo lekara sa lekom je jedna stvar.
Zvanicna upozorenja na leku su nesto sasvim drugo i ona stoje sa razlogom tu.
I ako se kaze da se lek ne daje deci mladjoj od 12 godina onda to nije zato sto je to dunulo proizvojacu lekova vec brojna ispitivanja su pokazala da tako to treba..
 
Moje iskustvo - nema veze sa Nimulidom, ali ima sa decom & temperaturom. Moj sin nikada nije reagovao na Paracet i Febricet. Preporučio mi je pedijatar da probamo Eferalgan, francuski sirup na bazi paracetamola i delovao je. Sada koristimo hrvatske Lupocet teen tablete, takođe paracetamol. Znam da zvuči šašavo, ali - deluje kod nekoliko dece koju poznajem.
 
postovani dr
Na netu sam trazila da li postoji Nimulid u obliku ampula, pa sam slucajno videla ovaj Forum i temu "Nimulid suspenzija kao antipiretik za decu".
Tema je KONKRETNA, a spominju se i oprecni stavovi. S obzirom da sam imala potpuno isti problem, a radi se o nasoj deci, nije mi bilo tesko da se registrujem kako bih mogla da odgovorim i uklonim zabludu o ukidanju sirupa. U to su mi svojevremeno pomogli iz nase Agencije za lekove, kao i direktno iz uvoznika za Srbiju
Bila sam ubedjena da se "cenzura" odnosi na postove uvredljivog sadrzaja ili vulgarnosti bilo kakvog tipa, a ne kao sredstvo moderatora za demonstraciju moci. Ako se niste slagali s mojim postom, mogli ste to da napisete. Suceljenje misljenja je osnova svakog foruma. Ocigledno da svako od nas to drugacije dozivljava.
Ovo je namenjeno licno vama, a ne kao foruski post. Nisam uspela da pronadjem U2U poruke. Nemam nameru da se nadmudrujem ni sa kim, ali to sto ste uradili je jako uvredljivo. Ja sam biohemicar, pa smatram da su neke teme u domenu i moje strucnosti.
Vama i ovom forumu sve najbolje, mene vise necete morati da cenzurisete.
Pozdrav
 
Pravila ovog foruma su takva.
Nema navodjenja imena lekova.
Inace jedna mala informacija za Vas.
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi kojima pripada i nimulid 90 minuta nakon uzimanja leka izazivaju mikroskopska krvarenja u zelucu. Na nasem urgentnom centru vise ljudi umre od kravrenja iz zeluca u vezi sa uzimanjem NSAIL nego od infakrta miokarda.
Nijedan gastroenterolog nece se sloziti sa Vama da su to bezbedni lekova, i licno mislim da se ne trebaju zloupotrebljavati , postoje daleko bezbedniji antipiretici.
Ipak govorimo o deci.
Vasa je volja da li hocete ili ne da uzmete ucesce u radu ovog foruma, ja sam Vas samo zamolila da ne pravite reklamu leku, u krajnjoj liniji po nasem zakonu o lekovima nije dozvoljeno reklamirati iste.
Prijatan dan vam zelim!
 
Poslednja izmena:
Jos jedna mala informacija za poborniek i strastvene zagovornike nimulida (pre nego sto zakljucam temu): ako za par godina primetite ireverzibilna ostecenja jetre razmislite koje ste nesteroidne analgetike uzimali i da li je pomenuti medju njima. Usput, zbog primecenih nezeljenih efekata i dospeo je na ispitivanje i skidanje sa liste registrovanih lekova u Srbiji, daleko od toga da se radi o bezbednom preparatu za normalnu svakodnevnu i cestu upotrebu. Sto se pedijatara tice, a i ostalih lekara, svedoci smo da se sakom i kapom dele neregistrovani lekovi, a i toga da masovno lekari slabo barataju medicinskom farmakolgijom (sto nije naravno dobro ali je cesto tako) te odokativno, nekontrolisano i u potpunom neznanju preporucuju lekove koji mogu da naude pacijentima vise nego sto im trenutno pomognu. I jos - sasvim je netacno da je bila samo jedna prijava na probleme sa Nimulidom, o tome su brujale sve dnevne novine i infektivna klinika prosle godine.
Najzad, price o farmakoloskoj mafiji su u najmanju ruku smesne i neozbiljne, zaboga ponasajte se kao osoba naucnog uma i ne vodite se za palanackim mentalitetom Srba koji stalno zive u nekakvoj teoriji zavere!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top