15000 din za prisustvo oca na porodjaju

U inostranstvu se epidural daje obavezno !
Takodje otac moze i po meni treba da prisustvuje! :lol:
U Višegradskoj nemaju posebne boksove za tu vrstu porodjaja, ali budući tata mora da odradi bris grla, tj. da se dokaže da nema Stfilokok i istina je , deru pa rasturaju, sto se love tice! To bi trebalo biti besplatno! ...i tako...mene ti ginekolozi užasno nerviraju!
 
Po cemu se ta tarifa razlikuje od mita? Jednako se ne dobija racun, koliko shvatam, placas anesteziologa za epidural da dodje od kuce, kao inace ne ide na posao... Meni to izgleda kao legalizovana mitologija.
I opet svi placaju i cute, kao, da ne krene nesto po zlu. Niko da kaze-sta placam i sta za te pare dobijam i jel mogu da platim da me federi iz bolnickog kreveta ne bodu u kicmu i da wc izgleda pristojno?
 
Svasta. Nisam imala pojma za to. U GR nema nikakvog dodatnog placanja, a ne trebaju ni te analize, jedino da muz prisustvuje na dva casa pripreme za porodjaj. Ni epidural ne placas. Placas sobu, ako hoces da si sama u sobi (60e dnevno), i u tom slucaju mozes da imas bebicu pored sebe non stop.
 
Ne znam sta sve ukljucuje ova usluga "prisustva oca na porodjaju", ali cinjenica je da prisustvo oca bas i nije neophodno a kod nas se mnostvo lekarskih usluga koje su od zivotnog znacaja moraju platiti tako da sa te strane gledano mozda ova usluga i nije bas toliko skupa. A da problem u zdravstvu postoji to je cinjenica, i da su zdravstveni fondovi prazni isto tako stoji a kako nam ide bice jos praznije. Uprkos reformi zdravstva ostalo je jos mnogo administracije, sve je manje zvanicno zaposlenih (i bice ih jos manje) iz cijih bi se bruto dohodaka izdvajao doprinos za zdravstvo a starih ljudi koji najcesce koriste zdravstvene usluge je sve vise. Sve u svemu situacija nije nimalo ruzicasta tako da cena za prisustvo oca na porodjaju jos je i najmanji problem. Sta reci na cinjenicu da svojevremeno lekar pedijatar u opstini Grocka nije smela bolesnom detetu da napise recept za injekcije longacef (koji je tada bio na pozitivnoj listi) jer ih je direktor doma zdravlja naterao lekare da potpisu da nece prepisivati pojedine (skupe) lekove i da ce u suprotnom sami snositi troskove, tako da su roditelji morali sami da kupe lek. Prema tome ljudi manite oceve na porodjaju i bolje cuvjte novac za eventualno kasnije lecenje dece.
 
Pre par godina u Gradskoj je moj muz prisustvovao porodjaju - besplatno - ali je morao da da neke briseve(grlo, nos i sl) sto je i normalno jer mora da bude zdrav u tom trenutku. Za sledecu bebu ga nisu pustili unutra jer nije uradio te briseve,(beba je pozurila, pa nije stigao), ali ni tada se prisustvo nije placalo. Raspitaj se ti jos malo oko tog placanja, da li je ono oficijelno ili nesluzbeno. Nisam nikome nista platila i dobro sam prosla, osim sto je osoblje u porodilistu generalno odvratno, cast izuzecima koji su mi povratili veru u humanost te struke. Moras biti sto bezobraznija, i tvoji i onda ce i osoblje pocevsi od doktora, babica, sestara do servirki i cistacica malo pripaziti na ponasanje. Ali o tome sam vec pisala. pa me mrzi da ponavljam.
 
moj muz je bio prisutan na porodjaju, i ovde (u francuskoj) se ne rade brisevi, niti se placa prisustvo oca. mislim da je krajnje bezobrazno uopste naplacivati tako nesto, na tvom mestu bih se raspitala o cenama u privatnim porodilistima, iz principa. znaci da otac koji nema 15000 ne moze da prisustvuje porodjaju - pa to je krajnji cinizam, rezervisati tu mogucnost samo za ljude sa dubljim dzepom. osim toga, ti odlucujes ko je neophodan na tvom porodjaju, nismo u sred drugog svetskog rata pa da pristajemo na nuznost.
 
Ja sam lekar.To u zemlji Srbiji podrazumeva - imam vezu. Elem, dva puta sam se porađala. Oba puta -bez veze.Epidural sam diskretno odbila ( a diskretno mi ga nisu ni preporučili).Išla sam logikom- kad je mogla moja prababa, i moja baba, i moja majka- pa mogu i ja prirodnim putem.
Muža da vidim pored sebe, u porođajnoj sali, kako izbezumljeno gleda u moje (loše)obrijano međunožje, kako se preznojava i leleče sa prizvukom naricanja- ni za živu glavu nisam htela( a nudile mi kolege!).
Drage moje, bez da zvučim arogantno "doktorski"- ima mnogo važnijih stvari no što je prisustvo oca u porođajnoj sali. Porođaj prepustite akušerima, vi stisnite zube i mislite na trenutak koji će vas obuzeti istog trena kad začujete bebin plač a koji se ne može rečima opisati već samo doživeti a očeve... Srećne očeve ostavite da čekaju ispod prozora, s pogledom uprtim u onaj gde je porođajna sala...Ionako će se "olešiti" još iste večeri sa drugarima pa ako je prisustvovao porođaju- rizikujete da u trenutku najveće alkoholne kontuzije- počne da prepričava kako ste izgledali u trenutku dok su vas tresle kontrakcije i kako ste ste drali k'o krava dok su nailazili naponi. O međunožju ( koje nikako ne liči na ono koje vaš dotični suprug pamti iz perioda kad "ste se voleli i pravili bebu" )da i ne pričam...
Pozdravljam vas!
 
snezac:
Da li mislite da je normalno prisustvo oca na poradjaju?
Da li ocevi zaista smetaju lekarima pa je potrebno da bolnica podigne cenu te " Usluge " na 15000 din.kako bi proterala oceve iz porodilista?! :confused: :confused:
Prisustvo oca na porodjaju... to je njegova odluka. Niko nema prava da mu uskrati to iskustvo. Majka ne bi trebala da utice, to nije samo njeno dete. Moj muz je bio prisutan uvek i za sve, na svakom pregledu, ceo dan u bolnici sa mnom...

Ovde svi muzevi idu na porodjaj sa zenama, na sve preglede i na sve casove pripreme za porodjaj.

Epidural... ovde ga daju besplatno, kao sto je i sve ostalo besplatno. Mi placamo oko 120 (po osobi, dakle 240) eura mesecno za zdravstveno osiguranje.
Epidural nude svima, a ne moras ga uzeti ako bas neces. Medjutim, sestre nekad bas nece da ti daju, iskuliraju... ali to rade samo kada je dezuran neki neiskusan anesteziolog... kazu da za epidural covek mora da bude bas strucnjak...
meni su dali epidural za carski rez jer je bio dezuran najbolji strucnjak tada i nije bilo straha... oni doktori ovde se jako plase suda i tuzbi... mozes da ih ojadis za jako velike pare...

i mog sina su posle gurnuli na specijalnu negu - dusmani! (koja inace kosta nedeljno oko 8000 eura), ali ja nisam nista platila jer placam zdravstveno osiguranje...
 
marina,bas kao lekar bi trebalo da znas da muz ni u kom slucaju nema pogled na tvoje poluobrijano i krvavo medjunozje za vreme porodjaja.muskarac stoji/sedi pored porodiljine glave,mene je moj drzao za ruku i mastali smo o narednim danima kad cemo konacno biti porodica,da bih ja zaboravila na ono sto se desava iza zavesice iza koje je bio moj stomak sa rupom hehe
 
dobro, marina pise iz ugla zene koja se poradjala ne kao lekar. a i nije akuser, ne moze da zna gde stoji ili sedi muz kada se poradjas. iskreno i ja sam razmisljala o tome pre nego sto sam se informisala. ne vidi se nista.
ovde postoji neka vrsta pritiska sredine na oca, da bude prisutan na porodjaju - svi se slazu da je na njemu da odluci, ali su mom muzu napomenuli da samo arapi ne zele da budu uz uzglavlje sopstvene zene kada se poradja...znate, ne pitaju: da li zelite da budete prisutni, nego: vi cete naravno, biti prisutni na porodjaju? valjda racunaju da se zena izmuci i da je najmanje sto muz moze da uradi u tom trenutuku da bude pored, drzi je za ruku, ucestvuje na neki nacin...
ono sto je meni ruzno u srbiji je to sto nemas izbora. uvek neko zna sta je za tebe bolje: da muz bude prisutan ili ne bude, ako moze e, onda ti se to naplati papreno jer je to luksuz a ne neophodnost, ako trazis epidural onda si razmazena - sto ne trpis bolove kad treba da te boli, i tvoju babu je bolelo kad se poradjala na njivi...ako zena izabere da se poradja bez muza, bez anestezije, super - ali treba dati mogucnost izbora, i usaglasiti to na nivou drzave a ne da svako akusersko odeljenje vodi svoju politiku i lupa cene
 
slazem se mojra,kod nas je ostao taj komunisticki sindrom mucenice "a kad si se yebala bilo ti lepo" prosto je nepojmljivo da neko zeli komfor za sebe,uvrede se ovi koji ga nisu imali i tretiraju te kao razmazenu.mislim ok ako neko to zeli ali ja ne zelim i ima da se postuje.epidural vise nije nikakav luksuz (pricam o svetu),vec stvar izbora.ja u pocetku nisam zelela muza kraj sebe,medjutim tog dana njegovo prisustvo mi je bilo jedina moguca varijanta,kao i njemu.u redu je i da nije prihvatio ali prosto mislim da je meni najteze u tom momentu i da bi trebalo malo da mi se prilagodi,i da uradi nesto sto mu se ne dopada...kao sto bih ja uradila za njega u obrnutoj situaciji(on mora da trpi za dobro oboje)
 
hanibal77:
marina,bas kao lekar bi trebalo da znas da muz ni u kom slucaju nema pogled na tvoje poluobrijano i krvavo medjunozje za vreme porodjaja.muskarac stoji/sedi pored porodiljine glave,mene je moj drzao za ruku i mastali smo o narednim danima kad cemo konacno biti porodica,da bih ja zaboravila na ono sto se desava iza zavesice iza koje je bio moj stomak sa rupom hehe

A što misliš da bi morala da znam??! Ne uče nas na medicini, na predmetu Ginekologija sa akušerstvom a i ne živimo sve u Francuskoj, zaboga.


@ mojra Da, porađala sam se kao žena a ne kao lekar, imaš pravo.
Ja sam iznela svoj stav i molim da se to poštuje.kao što i ja poštujem Vaše stavove da se porađate onako kako izaberete- u inostranstvu. Ovo je ( na žalost ili na sreću, zavisi kako ko gleda) još uvek zemlja SRbija, kod nas ta mogućnost biranja ne postoji . Ova "vrsta usluge"- da otac prisustvuje porođaju i porođaj u epiduralnoj anesteziji se vodi kao Vanstandardna usluga i zato (toliko) košta. Pa , ko voli nek izvoli. Niti sve imaju tu mogućnost da plate , niti sve hoće( sve i ako mogu!!!) tu mogućnost. Prema tome, ne vidim odkud toliko čuđenje zašto se plaća i zašto toliko košta. I meni frizerka prošle nedelje uze za" ruke, farbanje, izvlačenje pramenova i pakovanja" ravno 7000 din. i ja ne trepnuh. Ko voli nek izvoli!
P.S. Usput, u nekim evropskim zemljama( ne znam dal' je i u Francuskoj to slučaj, izvinjavam se), postoje različite opcije pod kojima možete da se porađate:prirodnim putem- onako ležeći na stolu na leđima- kao kod nas Srba, pa prirodnim putem ali u čučećem položaju- na nekoj vrsti tronošca, pa prirodnim putem u bazenu, pa u epiduralnoj anesteziji, pa carskim rezom- kao ceca...No , srećom ,nismo sve estradne umetnice...Poz
 
marina uz puno postovanje tvog licnog stava i izbora, ako se misljenja, stavovi, iskustva ne razmene, nece se ni uslovi promeniti na bolje. samo pritisak javnosti moze da dovede do promene stava da zena treba da cuti i prihvati situaciju takva kakva je, a nije sjajna.
jednostavno mislim da svako treba da ima mogucnost izbora - bez obzira na platu, a sta ce ko da izabere licna je stvar i naravno postujem. cudi me da ne postoji jasan cenovnik na nivou drzave - to je nelogicno da svaka ustanova odredjuje cene, pa negde bude besplatno a negde u visini jedne plate.
 
Mislim da otac treba da prisustvuje porodjaju.
No ,kada se setim akuserstva kojeg sam na stazu odradila bas u frontu tamo definitivno imaju problem sa prostorom.
Boksovi za porodjaj su duplo manji u odnosu na one u Visegradskoj, a u jednom boksu su dve trudnice, i sad kad tu dodate doktore (sto specijaliste , specijalizante , doktore na stazu), babice, srednju medicinsku na praksi...tamo nema gde da se covek okrene.
Jadna ona trudnica, znam da je moj komentar nakon tog dela staza bio ako se budem poradjaja u ovoj ustanovi daj boze da bude noc.
U Visegradskoj nisam za vreme cuvenog internata od 7 dana u porodilistu nikad videla da se u boks za porodjaj ne moze uci od osoblja.
Mozda, kazem mozda na odluku o podizanju cene prisustva oca porodjaju je uticao i ovaj momenta.
Sto se tice epidurala, nazalost brojni lekovi koji su za svet normalni, pokriva ih socijalno kod nas pacijenti treba da dobro isprazne novcanik da bi sebi omogucili pristojno lecenje.
 
Cinjenica da je ovde prokletstvo biti bolestan , al prokletstvo je biti i trudan , jer to KOSTA ....

U zemlji u kojoj natalitet nenormalno opada , gde je prosecni stanovnik vec debelo zagazio u 60 -tu godinu, gde se gase skole jer nema ko u njih da ide , stavrno je nerealno ovako tretirati trudnice pa i njihove nerodjene bebe .

Umesto da pospesimo radjanje , mi ga sankcionisemo placeanjem epidurala , anesteziologa, babica , dr-a , i ostalih stvari koje se podrazumevaju ... U to ne spada apartman , tata na porodjaju , i sve ostalo sto sam vec ranije navela kao lepo ali ne i neophodno.

Zato gledajmo ono sto je sustina , ono sto je zaista bitno.

A ostaje pravilo da se ne moze ni svima ugoditi.
 
Marina, iznenadjena sam tvojim razmisljanjem, prvenstveno zato sto si lekar.
A sta to ima toliko grozno u pogledu na zensko medjunozje prilikom porodjaja.
Zar 20-30% vise kilograma ravnomerno rasporedjenih po telu koji se dobiju u trudnoci stvarno na nekoga mogu toliko da uticu da se stide nekog dela svoga tela, posebno prilikom takvog cina.

Ja se secam da sam pre desetak godina pokusavala da nabavim snimak porodjaja ( da vidim sta me to ceka i kako to izgleda). Tada je to bilo prosto nemoguce.
Upravo zbog toga htela sam da se moj porodjaj snimi ali ne u "kucnoj varijanti - muz porodilistu sa kamerom u cosku " vec sa nekom profesionalnom ekipom sa zeljom da se isti snimak iskoristi na mnogo bolji nacin. Pa dosta vise saveta i opsirnih opisa po casopisima kako to izgleda, dajte nam mogucnost da to vidimo.
Cega sam ja to trebala da se stidim?
Bilo bi nam svima lakse da nisi napisala da si lekar, ovako na tvoje reci treba da se gleda sasvim drugacije. Upravo ste Vi ti koji ljude treba da edukujete a ne da na ovakav nacin cak rusite samopouzdanje i stvarate komplekse budicim trudnicama.
Zbog slicnih "razmisljanja" danas i imamo veliku post porodjajnu depresiju kod mnogih trudnica, prestanak dojenja zbog "estetskih" razloga i slicno.
 
Koliko bi kostao onda porodjaj u bazenu ? Heheheh :D
Volela bih da mogu da priustim kompletan luksuz tokom porodjaja, jer i ovako se bojim, samo mi jos fali da se iznerviram ili da me neljubazno osoblje maltretira. Ali o tom potom... Volela bih i da otac bude tu, jer mislim da to sto on vidi povezuje dodatno celu porodicu, priblizava ga tom cudu prirode.
 
E vala stvarno mi nije jasno sto ste toliko zapenili oko oca na porodjaju i placanja za njegovo prisustvo. Sto se mene tice pre bi se trebalo krviti oko nekih lekarskih usluga koje trudnice moraju da placaju a koje su bitnije za zdravlje deteta, kao i oko nekih analiza (npr. testiranje na HIV, herpes, rubeole, zuticu itd.) koje se u svetu normalno rade za sve trudnice a o kojima kod nas nema pomena, a ako bi ih uradili samoinicijativno kostale bi i vise od prisustva oca na porodjaju. Samo sto te dodatne analize koje jedna trudnica ne bi bilo lose da uradi ovde niko i ne spominje, a otac na porodjaju se vidi pa je valjda zbog toga vazniji.
 

Back
Top