15000 din za prisustvo oca na porodjaju

Au sta se ovde sve izdesavalo!
15000 dinara jeste mnogo.
Ali slazem se da to nije najvaznije u ovom nasem zdravstvenom sistemu.
Raspitao sam se i rekose mi u racunovodstvu da se za zdravstvo izdvaja 33% mesecno od plate!!!!
Znaci, ako neko ima platu 40000 dinara mesecno izdvaja oko 13000!!!! :shock:
Gde se taj novac izgubi, to mi je prosto neverovatno!
Dobro, nije ovo tema, ali iskreno, ja do sada nisam znao koliki je mesecni namet na moju platu.
Nego, neka porodilista imaju uslova da tako nesto organizuju, neka ne.
Uporedjivati nas sa Zapadom mislim da ne stoji.
Ne znam ni jednu drzavu u kojoj je zdravstveno osiguranje organizovano kao kod nas (sto ne znaci da ne postoji).
Na Zapadu ljudi uplacuju privatno zdravstveno osiguranje da bi bili sigurni da ce dobiti odgovarajuci kvalitet usluge.
Verovatno da postoji i neko osnovno osiguranje, ali pitanje je sta se moze dobiti sa njim. Da li mozda ima nekog ko moze da nam prenese svoja iskustva (da zivi van Srbije)?
Ovako ce nam biti dokle god postoji taj namet, jer to osiguranje moras da uplacujes, ne mozes da biras.
Nasim prijateljima njihova firma uplacuje privatno zdravstveno osiguranje, i oni se lece gde zele, na privatnim klinikama, bez cekanja i nerviranja, sve im je placeno. Da, ako se odluce na privatan porodjaj, i to im je placeno.
Odoh ja u sasvim druge vode, jos samo da naglasim da se buduce majke ne dvoume oko epidurala, obavezno se poradjajte u epiduralnoj anesteziji, nema razloga da trpite bolove!!
 
7sins:
Bas tako. Snezoc ako se vec odlucis da platis po novoj tarifi epidural i prisustvo muza, mislim da ce biti sumanuto da jos dodatno tutnes anesteziologu u dzep 150-200 evra pride. Pa majku mu, to im je posao, ako si platila epidural anesteziolog MORA da dodje, nece valjda cistacica da ti ga da!
Evo o cemu se ovde (mislim) radi - nema svaki anesteziolog dovoljno iskustva pri davanju epidurala na porodjaju - treba pravilno i na vreme dozirati anestetik, kada dejstvo pocne da popusta, da se da nova doza itd. - pa, ako hoces najiskusnijeg anesteziologa, ti se dogovoris sa njim, on ti da broj svog mobilnog, i ti ga mozes pozvati u pola dana i pola noci, on ce doci da ti da anesteziju.
 
Jel dobro shvatam da ako je jedan specijaizovan za epidural samo on to radi kako valja?
Pa onda mora da deli profit sa onim koji mu je dao tu ekskluzivu! Hm, otvaraju mi se novi vidici... Onda je normalno da ce doci u svako doba dana, samo ne znam ako ima 2-3 u isto vreme... BAs unosno zanimanje.
Ljuta sam kad sam nemocna, kakav je ovo sistem...
 
A, pa ja sam sasvim siguran da se taj profit deli, da, kada se moja supruga poradjala pre 7 godina u Visegradskoj, rekli su nam da postoji samo 1 (i slovima jedan) anesteziolog koji daje epidural...
Ja sam u blagom stanju soka od kada sam saznao da mesecno drzavi (ili ne znam kome?) dajem skoro 300 Eura, ja jos uvek ne mogu da dodjem k sebi.
 
Ren, bolje se povrati sam, nema sanse da ce ti (nedaj boze) ukazati pomoc kod ovakvog shocka. Cak ni za te pare. Puta 12 meseci. Puta godine staza... Previse puta placeno za nista.
I kako ja da poslodavcu objasnim da ja tako necu i da mi ne placa doprinose, negu cu ja kome hocu da platim... Pa posle jos jednom platim kod privatnika.. Sad sam ljuta i idem da se zatrpam poslom.
 
Kako rece Stanojevic(novi direktor N.Fronta).kada je u pitanju epidural,onda na porodjaju moraju prisustvovati najbolji strucnjaci kako akuser,tako i anesteziolog,a obican porodjaj,moze obaviti i neki akuser osrednjeg znanja,iskustva i renomea...To je jedan od njegovih argumenata...Sto dovodi do sledeceg,
ko ima para imace dobrog strucnjaka,a ko ne poradjace je babica...A sto se tice prisustva oca,tu je malo drugacija stvar,tata je tu pa gleda sta se radi,pa oni ne mogu da ostave trudnicu i da je poradja babica,ili da je jedan porodi,drugi vadi posteljicu,a treci usiva(bez anestezije) i to sve u razmaku od po 15 minuta,kad se organizam vec smirio...(zena u boxu do mene se par minuta posle mene porodila,i dok sam ja bila sredjena u roku od 10 minuta,njoj je ceo proces posle porodjaja,trajao skoro sat vremena!Zasto?Zato sto su morali da se ispricaju i da se dogovore ko ce da je uradi...Strasno
 
sanja:
Ren, bolje se povrati sam, nema sanse da ce ti (nedaj boze) ukazati pomoc kod ovakvog shocka. Cak ni za te pare. Puta 12 meseci. Puta godine staza... Previse puta placeno za nista.
I kako ja da poslodavcu objasnim da ja tako necu i da mi ne placa doprinose, negu cu ja kome hocu da platim...
Evo najsvezijih informacija, ipak to nije samo za zdravstveno, vec i za penzijsko i invalidsko...
  1. za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 22%;
  2. za obavezno zdravstveno osiguranje - 12,3%;
  3. za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 1,5%.
Bolje i da ne znam, stvarno, ukupni doprinosi na platu su 62%, i jos postoji i neki drugi model obracuna, iskreno, nisam pola razumeo sta se i kome obracunava, izvini Snezac, nije tema ali...
 
A sto se tice ovih doprinosa,bez obzira da li mi licno svojom voljom uplacujemo neko drugo (privatno) osiguranje(penziono,zdravstveno),drzavi mora da se plati .....i ne nudi nam nista...a najgore je i to sto i ako imas para,i na primer,poslodavac ti otvori karton u nekoj privatnoj klinici,npr za sistematske preglede,ili ako ti sam ides kod privatnog lekara,on ne moze da ti da bolovanje,njegov nalaz nije validan,iako on ima licencu,ti ipak moras u dom zdravlja po doznake....to je tek muka,a onda kad odes u dom zdravlja sa nalazima od privatnog lekara...........necu dalje...
 
Ko ima para imace dobrog strucnjaka,a ko ne poradjace je babica.

Imam para i porodila me je babica. I na noge me podigla sestra koja je tog dana radila popodnevnu smenu. I oprala me i pogledala epiziotomiju. Znaju svoj posao, rade za platu i bile su izuzetno ljubazne. Mozda je neku bolela glava ili je bila lose volje, ja to nisam osetila. Nisam gundjala, nisam zakukavala, nisam izmisljala i zanovetala da hocu ovo i necu ono i raznih histerija kojih sam se naslusala.
 
Ren:
Evo najsvezijih informacija, ipak to nije samo za zdravstveno, vec i za penzijsko i invalidsko...
  1. za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 22%;
  2. za obavezno zdravstveno osiguranje - 12,3%;
  3. za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 1,5%.
Bolje i da ne znam, stvarno, ukupni doprinosi na platu su 62%, i jos postoji i neki drugi model obracuna, iskreno, nisam pola razumeo sta se i kome obracunava, izvini Snezac, nije tema ali...


Hej, Ren :)

Ovo sto si naveo su ukupni doprinosi koji se izdvajaju po zaposlenom, samo ima jedan detalj: polovinu gore navedenog placa zaposleni (bukvalno receno), tj. izdvaja se iz plate , a drugi deo doprinosa placa poslodavac. Dakle, nije bas sve na tvojim plecima :razz: .

A zaboravio si porez na zaradu - da stvar bude jos lepsa...
 
Meni je suludo to sto se ista vanstandardna usluga u jednom porodilistu placa 2000 a u drugom 15000. Cenbi trebala da bude zajednicka za sve ustanove u Srbiji (valjda su pod nadleznosti jednog te istog ministarstva zdravlja ,i valjda dobijaju novac iz istog budzeta?) Potom neka ustanova odluci da li ima tehnicke mogucnosti za prisustvo oceva . Ako nema onda niko od oceva da nema pravo da prisustvuje porodjaju u datom porodilistu . Sta tih 15000 hiljada moze da promeni u datom momentu? Jel ce se od jednom kao sa carobnim stapicem stvoriti poseban box? Nece? Ovako ispada da smetaju samo tate koje nemaju u svom novcaniku tih 15000 hiljada. I u krajnjem slucaju zasto mora da se govori samo o tati? Zbog cega porodjaju ne bi mogla da prisustvuje sestra,majka ili dobra drugarica porodilje? Usluga primanja periduralne anestezije kosta manje vise u svim porodilistima izmedju 8-10 000 (Obavezan deo koji se uplacuje na racun porodilista). Zasto onda buduce mame moraju da kupuju i epiduralni set?(1500 pa na vise) Ova anestezija i prisustvo oceva na porodju,kao i zasebne sobe nisu neophodne stavke, ali po meni nisu ni luksuz. Treba da postoji mogucnost izbora.
 
Kod Porodjaja koji teku normalno Babice su te koje sve odrade.Nikada se necu moci dovoljno zahvaliti jednoj, veliki specijalista nije video posle gin.pregleda da je dete zapelo ramenom.Drao se ko magarac na mene i uzeo vakum da je izvuce.Babica mu je rekla sta se desava i dete je rodjeno hvala bogu bez iscasenja :razz:
 
Izgleda da se stvrano manje prave normalni kad je buduci tata tu ili neko drugi...Koliko sam uspela da shvatim iz raznih postova ,tada je najveca sansa da te tretiraju kao ljudko bice a ne stoku..CAST IZUZECIMA!!!!!!!
Znaci ako imas plati,a epidural i to kome koliko idalje je meni bar misterija....
 
razmisljalica:
Hej, Ren :)

Ovo sto si naveo su ukupni doprinosi koji se izdvajaju po zaposlenom, samo ima jedan detalj: polovinu gore navedenog placa zaposleni (bukvalno receno), tj. izdvaja se iz plate , a drugi deo doprinosa placa poslodavac. Dakle, nije bas sve na tvojim plecima :razz: .

A zaboravio si porez na zaradu - da stvar bude jos lepsa...
Hvala ti Razmisljalice, ali meni i dalje nije bas najjasnije, mozes li na primeru plate od 40 000 dinara da mi kazes koliko se izdvaja samo za zdravstvo?
Snezac, a kakva je situacija u drugim porodilistima, npr. na Zvezdari je 3 000 dinara ako sam dobro obavesten?
 
http://www.blic.co.yu/blickomentar.php?id=307

Očinske porođajne muke

Jovan ĆirilovKod nas se diglo dosta prašine oko zahteva muževa da prisustvuju porođaju svojih supruga. Porodilišta su smislili da bogato naplaćuju to da buduće očeve pripuste porođaju svojih supruga. Visoku cenu pravdaju time što lekari tvrde da je to luksuz, a luksuz se plaća.
Ne znam kako u društvu koje teži sistemu ekonomskih cena može nešto što ništa ne košta (osim možda kafe koju će pred porođaj otac popiti, ili pranja belog bolničkog mantila za supruga) naplaćuju kao neki porez na koji višestruko nemaju pravo.
Nemaju pravo da kažnjavaju očeve. A ni majke, jer je ženama sigurno lakše da svoje trudove podele sa voljenim čovekom sa kojim je stvoreno to dete.
 

Back
Top