15000 din za prisustvo oca na porodjaju

kawario:
E vala stvarno mi nije jasno sto ste toliko zapenili oko oca na porodjaju i placanja za njegovo prisustvo. Sto se mene tice pre bi se trebalo krviti oko nekih lekarskih usluga koje trudnice moraju da placaju a koje su bitnije za zdravlje deteta, kao i oko nekih analiza (npr. testiranje na HIV, herpes, rubeole, zuticu itd.) koje se u svetu normalno rade za sve trudnice a o kojima kod nas nema pomena, a ako bi ih uradili samoinicijativno kostale bi i vise od prisustva oca na porodjaju. Samo sto te dodatne analize koje jedna trudnica ne bi bilo lose da uradi ovde niko i ne spominje, a otac na porodjaju se vidi pa je valjda zbog toga vazniji.

Mislim da nismo bas mnogo zapenili :-( :-o ,ali trebalo bi cuti sta ljudi zaista misle o ovome,uvek na neku temu postoji i pod tema koja je vazna.
Tacno je da trudnice mnoge testove placaju papreno,ali i za to kao i za sve je kriv sistem zdravstva.Pa ajde sad da svaki upravni odbor bilo koje bolnice donese samoinicijativno cenovnik koji zeli i kaze e od danas po ovoj ceni....Odakle moralno pravo nekom nacelniku da nazove razmazenost i prenemaganje za nekoga ko hoce epidural????? :x :-x Ili prisustvo oca????
Zaista se slazedm sa Mirkom Sizikom koja kaze da u zemlji SRbiji maltene je greh biti bolestan trudan. :evil:
 
Sto jes' jes' bolje je izgleda biti bolestan nego trudan. Ja sam tokom trudnoce imala nekih problema i nenadano su me zadrzali na nekoliko dana u bolnici, a posle od ginekologa nisam mogla posle da dobijem doznake za bolovanje jer trudnoca nije bolest a ako hoces trudnicko moras da ides na neke komisije da bi ti ga odobrile, ali za to je tada bilo kasno jer je valjda na komisiju trebalo ici pre nego sto sam zaglavila u bolnici. Sva sreca te mi je poslodavac bio dovoljno uvidjavan kad vec nas zakon o zdravstvu nije.
 
E ja sam prosli put prosla famoznu komisiju i lekara u domu zdravlja. Jedva mi je otvorila bolovanje sa 36 godina zivota i prvom trudnocom u 4 mesecu.Pritisak mi izmeri 60/40 i kaze normano,malokvnost normalna radite pod stresom? Ja kazem da,a zena sva srecna kaze svi radimo pod stresomn.Elem otvorim bolovanje i posle 4 dana spontani???Ode suprug kod nje a ona kaze ok ,neka dodje za mesec dana a uput za komisiju,da joj to produzimo???Odem na komisiju a dve dr.i ako treba da je 3 dr. ,kazu rad je najbolja terapija imate vi vremena za trudnocu tek vam je 36 godina????
Nakon toga ostanem ponovo u drugom stanju i dam otkaz,jer ne mogu da jurim veze da bih otvorila bolovanje,bogu hvala pa sam mogla to sebi da priustim.
Ali kad odem na porodjaj lepo cu da trazim posle toga racun za obavljene usluge!!!!
 
A da htela sam da kazem jos nesto u vezi epidurala i anestezija. Pitanje je jos zasto se kod nas carski rez radi u opstoj anesteziji a ne u epiduralnoj kao u svetu. Davanje epidurala svakoj porodilji (ako bi se i kod nas preslo na carski rez pri ovoj anesteziji) omogucilo bi da se ako ustreba odmah uradi carski rez sto bi bilo daleko bezbednije i za dete i za porodilju. Cinjenica je da se kod nas veliki broj trudnoca ( neki kazu neopravdano) zavrsi carskim rezom, a opsta anestezija i nije bas previse preporucljiva i kad se ide na pripremani carski rez mora se uraditi internisticki pregled sa EKG-om, sto u hitnim slucajevima svakako izostaje. Dakle epiduralna anestezija je svakako pozeljna i morala bi biti besplatna, a i nasi ginekolozi akuseri bi konacno mogli da se dogovore da carski rez obavljaju u ovoj epiduralnoj anesteziji. Ja sam se porodila carskim rezom iako nije bilo nekih ozbiljnih indikacija za ovakav porodjaj. Ipak zahvalna sam svom ginekologu akuseru na tome jer je na vreme uocio koliko me je strah od bolnice, ginekologa i svega i ocenio da bi sa prirodnim porodjajem islo jako tesko.
 
Muža da vidim pored sebe, u porođajnoj sali, kako izbezumljeno gleda u moje (loše)obrijano međunožje, kako se preznojava i leleče sa prizvukom naricanja- ni za živu glavu nisam htela( a nudile mi kolege)

kako te nije sramota da celo osoblje.... te tvoje "kolege"......gledaju tvoje loše obrijano medjunožnje..... tvoje izbezumeljeno znojavo lice koje vrišsti.... dlakave noge i brkove koje si isto loše obrijala....
 
Pa neko rece da se porodio carskim sa epiduralom,mada verovano ne ovde.
Ju ccccc da te cuju cika doce jos epidural uz carski.....pa da se sgroze,sve sto moze da ti olaksa kako tako NE VALJA!!!!!! "Treba da se mucimo jer to je prirodno"mo's misliti????
Ma sada stvarno ima da trazim racun za sve usluge a i da ih koristim WATCH ME????
Skroz sam besna i razoCarata u ovu zemljhu.Tolke pare im datoh za socijalno???
 
Znam da u Višegradskoj postoji izbor anestezije za carski rez...tj. u nekim slučajevima odluku donosi lekar, zavisno od zdravstvenog stanja, kad postoje kontraindikacije za jednu ili drugu vrstu i sl. Argument za opštu je da je bolje da, ako dođe do nekih komplikacija, majka ne bude svesna, zbog panike.
 
Poštovane koleginice forumašice,
vidim da se rasprava na temu" Tata:da ili ne" i "Boli-nek boli- ne treba da boli", podigla na nivo na koji nisam ni milsila kada sam iznela svoje mišljenje i iskustvo na zadatu temu.
Neka je lepo primetila da sam pisala o tome kao žena a ne kao lekar.Dozvolite mi, na to imam pravo baš kao i Vi .Uostalom, i Hipokratova zakletva koju sam položila pre više godina, nikako me ne obavezuje (mene- kao pacijenta)da sa radošću i iz srca, prihvatim sve dijagnostičke procedure o kojima su me vrli profesori učili.
Po devet meseci, dva puta u svom životu,bila sam samo pacijent, isključila svaku vrstu surevnjivosti, sujete i kompleksa "boljeg lekara" i prepustila se znanju, veštini i iskustvu svoga kolege (kome verujem a ne zato "što imam vezu").Imala sam dve rizične trudnoće i dva laka porođaja.(pažljive čitateljke će se setiti da mi je "epidural", što bi neke rekle, diskretno nuđen, isti sam diskretno odbila). Napominjem da o istom znam sve do tančina jer radim izvesnu dijagnostičku metodu koja zahteva timski rad sa anesteziologom koji mi pacijenta na taj način priprema za rad.Znam sve indikacije i komplikacije. No,na taj deo sam kao trudnica a zatim i porodilja zaboravila.Nisam htela nikakve "kolegijalne privilegije", zahvalna sam kolegama na stručnosti i znanju a majci prirodi na mogućnosti da se porodim tako kako sa se porodila.Pamtim svaku kontrakciju, svaki napon, svaki fleš u glavi tipa:"Bože, ovo boli kao ništa do sad!"...Na svu sreću, kratko traje.Postoje druge vrste bola koje traju mnogo jače i mnogo duže( psihičku bol ovde ne razmatramo!)
Do svoje 40-te ću, nadam se, roditi i treće dete.Ako se stvari budu razvijale da u tom periodu trenutno (zbog posla ) živim u Švajcarskoj, doćiću ovde i porađaću se na isti način kao i prva dva puta.Vama ostavljam ( i ne sporim) Vaš izbor da se porađate na neki drugi- savremeniji, bezbolniji, lakši, komforniji, skuplji...kako god bilo-način.
Pozdrav
P.S. Ovo ovde su stavovi jedne forumašice. Ako vas interesuje stručno subspecijalističko mišljenje onkologa o jednom od najjačih bolova- kancerskom bolu,i njegovom kupiranju- stojim vam na raspolaganju na podforumu Zdravlje.
A, da! I i ako me neka bude pitala za savet , uopšteno kao lekara," da li da zakaže porođaj u epiduralnoj anesteziji" , ja ću još izneti indikacije i kontraindikacije, procenat komplikacija ali i benefit od toga. Pa , nek odluči.Na to ima pravo.Usput, ima par filmova i forum Krstarice pa nek dopuni znanje.
Po pitanju tate- nemam ništa što bih ažurirara.Još jednom pozdrav.
Disconnecting
 
Ukoliko bi postojali uslovi za to, ocevi bi trebali da imaju mogucnost (bez da za to plate) da prisustvuju rodjenju svog deteta. Ja ne mogu da opisem srecu koju sam osecala kada sam ugledala svog sina. Znam da zene razlicito reaguju, od opste euforije, do totalne nezainteresovanosti. Kod mene je bilo ono prvo: )) Muzu sam hiljadu puta prepricavala i opisivala svaki pokret naseg sina u njegovim prvim minutama zivota. A to se ne moze prepricati ... to se treba doziveti. I treba da imaju pravo da to dozive ... a na roditeljima je da odluce hoce li to pravo iskoristiti ili ne.
 
E kad je vec bilo reci o porodjajima u unutrasnjosti i o odlukama u vezi porodjaja iznela bih jedno lose iskustvo moje komsinice. Elem dakle(m) ona je ostala trudna sa svojim deckom (rodom iz Arandjelovca) i onda su se ono na brzaka vencali ali su i dalje zbog obavez na studijama ostali tu u Bg-u i ona je trudnocu vodila ovde i imala je pravo de se porodi u nekom od beogradskih porodilista. No njen pametni muz zeleo je da mu se dete rodi u Arandjelovcu pa je shodno tome odveo zenu tamo nekih mesec dana pre termina. Kad je nastupio porodjaj bila je noc, doslo je do komplikacija i morao je da se uradi hitan carski rez. Medjutim tamo u porodilistu nisu imali stalno dezurnu ekipu za carski pa su pozvali kolege iz Kragujevca, koje su usput dozivele saobracajku(bila je druga polovina Dcembra, sneg i led). Lekari su ostali nepovredjeni i uspeli su ipak nekako da stignu na vreme u Arandjelovacko porodiliste ali su jedva spasli zenu i bebu. Beba je morala u inkubator jer je dugo bila bez kiseonika, a inkubatora opet u Arandjelovackom porodilistu nije bilo tako da su opet iz Kragujevca poslali kola sa inkubatorom i dete je prevezeno u Kragujevac na lecenje gde je ostalo vise od mesec dana, a i kasnije moralo na raznorazne kontrole zbog sumnje da je nedstatak kiseonika mozda izazvao ostecenja na mozgu. Eto, to bi bila ta prica o porodilistima u unutrasnjosti i odlukama pojedinih briznih oceva.
 
A znam da su u Sremskoj Mitrovici, kad porodiliste nije imalo salu, valjda zbog renoviranja, carski rezovi radjeni u hirurskoj sali. I radjale se zdrave bebe. Hitan carski rez je nezgodan kad se desi i u Beogradu. Ima i onih planiranih, u sred GAKa, pa se dobije neplanirana transfuzija i hepatitis...
 
Pa sad ako cemo pravo, moze se poroditi i van porodilista a otac da bude prisutan kao babica i ne mora nista da plati. Bilo je slucajeva tamo po nekim zabitima. Pitanje je samo cemu treba teziti. Ocito je da jos uvek zaostajemo za svetom i njihovom epiduralnom i noramlnom (bez placanja) prisustvu oca na porodjaju. Mada mozda nekad i nije lose kaskati za svetom. Eno sad se navodno ispostavilo da hormonska terapija u menopauzi vodi ka povenom broju slucajeva kancera dojka. Kod nas se, ispostavlja se sada sva sreca, hormonska terapija nesto i nije toliko primenjivala opet zbog tog kaskanja za svetom. I ovako kod nas zene previse obolevaju od kancera...
 
Ne znam kako je sada u porodilistima ali pre pet godina kada sam se poradjala isto se nije nista zvanicno placalo, ali bilo je ono: treba da primite novalgetol ali mi nemamo pa javite nekome da kupi i da donese. Isto tako nisu imali ni zavoj za previjanje, ni flastere i jos mnostvo drugih stvari, cak nije bilo ni krvi za transfuziju. Lako je ministru da se pravi pametan a on sigurno zna kako to ide u bolnicama.
 
Da se vratimo na temu i oca na porodjaju, ako ministar kaze da se doonese racun ako vam naplate, a ne dobija se racun za tako nesto, jos jedna ujdurma na nas racun... Ima li tome kraja, koji god dodje prica gluposti, bas me zanima da li bi njemu naplatili bez racuna da prisustvuje porodjaju svoje zene, koji god da je i iz koje partije.
Ili bi se gospodja ministarka (kojagod) poradjala pred kamerama, a neka babica bi pisala racun a kamere snimale... Dokle vise zaj:( ovog naroda?
 
jbte...što reko' jedan moj droog kad smo išli u posetu nekom u bolnici....pa smo pričali tamo sa ljudima....da padnem i dobijem srčani udar usred kardiovaskularnog odeljenja....lekari tamo ne smeju da me prime....dok ja ne nabavim uput i sve nalaze.....eeeeventualno bi me poslali u urgentni...da im baš ne riknem u hodniku...........ako bih do tamo preživeo - super...ako ne, odma u deligradsku...........to je objektivna situacija zdravstva u našoj zemlji...... tako da...čuvajte zdravlje....
lekari su sada administrativci.....i pošto ih ne odlikuje baš neka pismenost...mnogo im je teško.......
 
Za te poklone smo sami krivi. Razumem da u tom trenutku kad ti se rodi zdravo detence, imas zelju da svi cuju i vide koliko si srecan, da castis pola grada, a narocito doktora i babicu koji su pomogli. Ali navikli se doktori i babice na pokloncice(ne zelim da vredjam i chast izuzecima,ali pricam iz iskustva) , a nama to prosto postane obaveza i neko nepisano pravilo. Prosto se plasis da se ne uvrede ako im ne das tih 100-300 evrica, pa se tripujemo da nece posvetiti dovoljno paznje na bebu i mamu dok su u porodilistu.
 
Za te poklone smo sami krivi. Razumem da u tom trenutku kad ti se rodi zdravo detence, imas zelju da svi cuju i vide koliko si srecan, da castis pola grada, a narocito doktora i babicu koji su pomogli. Ali navikli se doktori i babice na pokloncice(ne zelim da vredjam i chast izuzecima,ali pricam iz iskustva) , a nama to prosto postane obaveza i neko nepisano pravilo. Prosto se plasis da se ne uvrede ako im ne das tih 100-300 evrica, pa se tripujemo da nece posvetiti dovoljno paznje bebi i mami dok su u porodilistu. Mislim da to i nema neke veze, ali i to je stvar izbora. Zasto placati za nesto za sta oni vec primaju platu?
 
snezac:
bravo Sanja:):)
samo ja koliko sam shvatila nedobijas nikakav racun.Samo stvrano sam sada u dilemi ako platim 100000 za epidural,da li treba da dam i anesteziologu onih cuvenih 100 - 300 evrica???

Mozda padne vlada do tvog porodjaja pa stigne nova tarifa. Ja bi mu nogu u dupe dala, a moze da dovede i onoga ko je tarifu smislio. Trazice, i on i svi ostali, dok pacijenti sami budu davali i to je zacarni krug svih nasih mitologija. Moj lekar je dobio flasu ****, babica i ekipa par bombonjera i lepo i uljudno "Hvala sto ste pomogli mojoj zeni da se porodi". Nisam imala nikakvu vezu, bila sam pacijent te bolnice svakog meseca pomalo, nisam dramila ni oko cega, pitla sam sta me interesovalo i nisam preavila spektakl od porodjaja.
Najvece HVALA je dobila sestra koja me je prala posle porodjaja u sobi, pomogla mi da ustanem, prva me docekala kad sam iz porodilista dosla na odeljenje. Rekla sam joj da lekari poberu svu slavu, svi se samo njih sete a vi koje nas perete usrane i negujete ste najvaznije i hvala vam mnogo. Zena, 50-tak godina, rekla je "Hvala vam, ovo su najlepse reci koje sam za sve ove godine ovde dobila".

Ono sto planiram da uradim je da poklonim ovog leta jednu klimu odeljenju na kom sam dane provela. Ne lekaru ni nacelniku nego svima onima koji tu provode svoje radne i trudnicke dane. A ako nekoga zanima, napisacu i koje je odeljenje, koja bolnica i ko je nacelnik. I zasto to zasluzuju.
 
15000 je jako puno i razumem bes koji ta cifra izaziva, ali vam bar ostavlja opciju. Ako imate pare tata ce prisustvovati, ili ako vam je jako stalo do toga nekako cete doci do para, ako nemate te pare nista od cele price, i gotovo...
Mi koji smo van BG nemamo cak ni izbora cak i da imamo te pare. Jednostavno ne moze!
Ja imam dodatno zdravstveno osiguranje preko jednog od nasih osigur. drustava i po polisi imam poprilican budzet za troskove samog porodjaja. Kad sam se poradjala nisam mogla da potrosim ni evric od cele sume, barem ne zvanicno. Htela sam ja apartman, i tatu na porodjaju i sve bi to bilo placeno ali ne ide... kazu ne mozemo vam naplatiti usluge koje u nasem porodilistu ne postoje.. a osiguranje trazi da vidi fakture, ono sto sam gurala babici i dr u dzep nigde se ne moze prikazati ni dokazati.
I tako od mog porodjaja se izgradilo novo porodiliste u NS i zamislite opet nema ni apartmana ni sala za porodjaj u kojima bi mogle prisustvovati tate! Trenutna uprava porodilista je smatrala da za tako necim ne postoji potreba... i opet ista prica
 

Back
Top