klima uredjaj

Giordanna

Zainteresovan član
Poruka
379
Mozda ce nekima biti smesno ali me zanima koliko opasno moze biti ako se sa+32C udje uklimatizovan prostor na 20C i tamo boravi sat vremena,naravno u dekoltovanoj odeci?
Ja licno imam problem s vretnim delom kicme i ne odgovara mi to ali zanima me da li nesto ozbiljnije moze da se desi?
Pricao mi je jedan taksista kako je prosle godine vozao u klimatizovanom autu neke strance ceo dan i jos ih usput sluzio(ulazio i izlazio iz kola) i tako zaradio mesec dana bolnice jer je dobio neko suzenje krvnih sudova u glavi.Staq mislite o tome?
 
dr:
Da je zdravo, nije, da se mozes ukociti ,prehladiti,mozes ali da ti se suze krvni sudovi u glavi...tesko.
Pa i meni je malo cudna bila njegova prica ali je covek verovatno imao nekih tegoba i pre a taj dogadjaj je mozda bio samo okidac.Sto bi rekli lekari :"imao falinku od ranije".Sta kazete na to da ima ljudi(poznajem licno)kojima se desilo da kad je velika razlika u temperaturi i kad iz dosta hladne prostorije izadju napolje na dosta visoku, naprosto kolabiraju?
 
E odlicno nadjoh ovu temu da vidimo iskustva ovih toplih dana posto sam primetio da se klime kupuju vise da se pohvale komsiji i blage veze nemaju koliko je stetna..takodje na vestima svakodnevno javljaju da ne sme biti veca razlika spoljne temperature od 3 do 7c i klimatizovane prostorije:idea:
 
Ja ne da ne sedim ispod nego bezim na km..u kolima me za 2 min zaboli glava kad upalim..kad idem po prodavnicama gde je osecaj da je 15c a napolju 35 sta ocekivati kad udjes znojav
 
..klimu ukljuchujemo oko podneva, a gasimo predveche..
..termostat nam je nashtelovan na 28C ukoliko ne izlazimo iz kuce, kao ovih dana,
a na 30C ukoliko izlazimo..
..krilca usmeravaju vazduh uz sam plafon, duz prostorije koja je sedam metara dugachka..
..filtere chistimo i sterilishemo svakih mesec dana preko leta, a i josh dva-tri puta tokom
ostatka godine..
..najvecu uslugu nam chini shto obori vlaznost u kuci na 30-35%, kada jer napolju 80%, kao juche.. :eek:
 
Hmmm :think: A koliko ima istine u tome da se razni virusi šire zahvaljujući klima uredjajima? Preciznije - kućnim klimama?
Odavno sam čula priču da ljudi nakon operacija imaju komplikacije i infekcije upravo zahvaljujući klima uredjajima u operacionim salama. Navodno, ne čiste se i ne menjaju filteri, i onda zadržavaju u sebi i šire viruse.
Ok, to mi je i logično, ali važi li to i za kućne klime? Dete mi treći put od proletos ima virusnu infekciju ( ogromna temperatura, čak i do 40 - i febrilne konvulzije je imala - a posle toga osip po telu koji baš gadno izgleda, ali mi je uvek lakše kada se pojavi jer me uverava da je zaista bio virus i da nisam pogrešila što je nisam kljukala antibioticima ), i mama me je malo zabrinula pitanjem - da to nije možda zbog klime. Svakih mesec dana perem filtere, tako da ne bi trebalo...
Unapred hvala na odgovoru :)
 
Klima uredjaji smetaju ozonskom omotacu (naravno zbog freona) ali ne i ljudima. Ne znam odakle ljudi zakljucuju da je klima stetna i da izaziva neke viruse ... nije to klima to je vazduh pun zdravih materija nastalih iz fosilnih goriva. Za to treba kriviti velike automobilske kompanije a ne klima uredjaje.

Sigurno da nekom smeta ... verovatno osobama slabog zdravlja preko 50 god. Medjutim nema mnogo takvih osoba zahvaljujuci savrsenom zdravstvenom sistemu u srbiji. Siguran sam da smeta hladnokrvnim zivotinjama ali ljudi nisu hladnokrvni i mogu da podnesu nagle promene temperature.

Dakle zimi kada neko dodje u kucu sa -10 na + 20 sta bi trebalo da se desi. Predlazem da malo razmislite o tome pre nego sto pocnete da pricate o max 7 stepeni razlike.
 
Naravno da moze da ima ozbiljne posledice. To da se sire virusi klima uredjajem su gluposti. Medjutim sta se desava kada predjes iz jedne sredine u drugu, u kojima je temperatura znatno razlicita? Recimo, kao kada udjes u hladnu vodu na +40. Meni samo jedna stvar pada na pamet: Cardiac arrest.
 
Unutra..ali napolju je preko 35..a kad si dao primer naravno da se ne savetuje da odmah sednes pored peci nego postepeno da se utopljavas:ok:

Savetuje se u novinama pretpostavljam - za starije osobe i srcane bolesnike?

Ako je napolju 35 onda radi mehanizam za hladjenje tela - znojenje. Ono se zasniva na isparavanju vode za sta se trosi ogrovna kolicina energije i telo se tako hladi (lamda - koeficijent isparavanja). Medjutim stvar je u tome da na 20 stepeni voda isparava mnogo sporije i telo se mnogo sporije hladi.

Dakle resenje je obrisati znoj okupati se ili nesto slicno. U tropskijim zemljama (npr Tajvanu i Singapuru) taj problem je uglavnom resen tako sto su svuda postavljeni klima uredjaji u taksijim, metrou .... svakoj prodavnici jer kod njih bez toga ne moze da se zivi.
Naravno mozemo da uzmemo i faktor da se oni manje znoje jer su manje vise navikli medjutim ni ja se nisam mnogo znojio zahvaljujuci tome sto predjes 100 m i tu je neki klima uredjaj :)

A za sedenje ispod klima uredjaja - tako da ventilator udara u telo - da za to se slazem jer vetar (tj mlaz hladnog vazduha) povecava koeficijent isparavanja na taj nacin sto dodaje neophodnu brzinu molekulima vode koji su prespori da se odvoje od ostalih molekula vode i na taj nacin smanjuje temperaturu.

Za primer koji sam dao za zimske uslove - cak i ako nisu pored peci to je obicno 22 ili kod mene skoro 30 stepeni u sobi. Ipak tu sam pogresio zato sto nije analogno sa nasim primerom a to niko nije primetio. Dakle osoba nije isto obucena napolju na -10 i u kuci na npr 30 stepeni. Postoje mali efekti na lice i ruke - ako su ti delovi izlozeni napolju i ako se pridje odmah pored peci ali to je preko 60 stepeni razlike.

Pretpostavljam da ce neko od lekara ovde da objasni ostale efekte promene temperature i promene vlaznosti jer se ne razumem u fiziologiju - samo sam izneo vecinu onoga sto se tice Fizike.
 
Ne u novinama nego i na tvu..i normalno da se prvo pomenu starije obolele osobe..sigurno nece reci i aktivni sportisti da se paze..svako ko je imao ikad problema moze pricati i prepricavati dalje svoja iskustva a oni koji tvrde da im prija i da nije stetna nisu JOS uvek imali losa iskustva prehlada..ukocenja..zapusenja itd..zimogrozljive osobe se i leti prekrivaju preko glave..oni koji ne podnose vrucine ce po difoltu frktati i prevrtati ocima..rashladjivace se gaziranim picima i reci da im prija..jesce sladoled..tako da ne vredi pricati kad je sve to u glavi..meni je naravno vrucina ali se prilagodjavam neugrozavajuci druge svojim tripovima..bolje da se 5x istusiram nego da zivim leti na 35c u prostoriji gde je 20..ili zimi kad je napolju - da u kuci pravim 30 da bih isao bos
 
Ne u novinama nego i na tvu..i normalno da se prvo pomenu starije obolele osobe..sigurno nece reci i aktivni sportisti da se paze..svako ko je imao ikad problema moze pricati i prepricavati dalje svoja iskustva a oni koji tvrde da im prija i da nije stetna nisu JOS uvek imali losa iskustva prehlada..ukocenja..zapusenja itd..zimogrozljive osobe se i leti prekrivaju preko glave..oni koji ne podnose vrucine ce po difoltu frktati i prevrtati ocima..rashladjivace se gaziranim picima i reci da im prija..jesce sladoled..tako da ne vredi pricati kad je sve to u glavi..meni je naravno vrucina ali se prilagodjavam neugrozavajuci druge svojim tripovima..bolje da se 5x istusiram nego da zivim leti na 35c u prostoriji gde je 20..ili zimi kad je napolju - da u kuci pravim 30 da bih isao bos

U pa ako si cuo na javnom servisu to su sigurno proverene i tacne informacije. Mada koliko vidim ti verujes svemu sto vidis u novinama.

Naravno ti ljudi koji imaju zdravstvenih problema ih sigurno nisu imali i pre klima uredjaja. Npr ja se secam da sam imao prehlade u toku leta i suguran sam da su klima uredjaji krivi za to (mada tada nisu postojali).

Al pazi ti te di...ke koji jedu sladoled stvarno uzas jedan - fanta o boze :mrgreen:
Na taj nacin se vidi da je 99% ljudi na svetu ima probleme u glavi a onih 1% nema.
Tih 1% bi uslo u rernu zato sto je to prirodno a ostale bu..le bi sacekale dok se ispece kolac pa bi popili cistu izvorsku vodu. Posle rerne na 300 stepeni 5 puta tusiranje :mrgreen:
 
Sve što je preterano nije dobro za organizam pa ni velika razlika u temperaturi. Nemam ništa protiv hlađenja jer meni lično u zatvorenom ne prija kad temperatura pređe 28 stepeni ali velika je razlika između 28 i 20.

Kako sam obučena napolju, tako sam obučena i u kući, sa razlikom da se u kući ne znojim. Ali se ni ne smrzavam, kao što mi se mnogo puta desilo kad sam napolju u letnjoj odeći sa 30+ stepeni ušla u bioskop ili međugradski bus i smrzla se jer toliko ohlade prostor da ti maltene treba jakna.
 

Back
Top