aplauzi srpskom reditelju

pa imamo mi jednog boksera teskasa koji je veoma dobar, bio prvak evrope u profi boksu, sada pokusava i svetski da bude, i iako nije promenio ime niti veru [luan krasniqi] kada izadje da boksuje vijori se nemacka zastava, i licno meni to smeta, dok npr.braca klicko i dalje iako zive u [trenutno] SAD biju protivnike pod svojom zastavom, e to je za mene normalno
 
Bogart:
Него, Адеме, ниси одговорио - да ли то што ти носиш турско/арапско име (Адем) и зато што си муслиман значи да ниси Shqipëtar?
moje je ime adem to je muslimanska verzija imena "adam" ti mozes tvrditi da je tursko-arapsko i to je takodje tacno, jer su to muslimanske zemlje, ali to samo odredjuje moju versku pripadnost, mada i ne moram biti vernik, mogu biti ateista, ali sigurnone mogu biti jevrej, pa kako je hitler "odvajao" jevreje, da li ih je pitao koje su nacije-vere ili cuje ime i ...
znaci to je moj "definitivan"odgovor, mozemo ovako do sutra... ali treba da se nadjem sa nekim drustvom ...igramo sah uvece
 
adem_ks:
moje je ime adem to je muslimanska verzija imena "adam" ti mozes tvrditi da je tursko-arapsko i to je takodje tacno, jer su to muslimanske zemlje, ali to samo odredjuje moju versku pripadnost, mada i ne moram biti vernik, mogu biti ateista, ali sigurnone mogu biti jevrej, pa kako je hitler "odvajao" jevreje, da li ih je pitao koje su nacije-vere ili cuje ime i ...
znaci to je moj "definitivan"odgovor, mozemo ovako do sutra... ali treba da se nadjem sa nekim drustvom ...igramo sah uvece

Тачније, Адем је арапска верзија јеврејског "Адам", али нема везе.

Добро, значи јасно је: Шиптар може да има и арапско име (Адем, Емир...) и грчко (Александер) и латинско (Марко) и словенско (Станиша, Репош - браћа Скендербега), или чак измишљено (Агрон, Теута...) и и даље ће бити Шиптар. Може да буде атеиста, муслиман, вехабија, католик, православац, будиста, паган итд.

Само Србин не може да буде муслиман и/или да носи арапско име, јер је то тамо неком Адему чудно, а није му чудно како то да он носи име Адем, а није ни Арапин, ни Турчин, ни Бошњак.

Срби који су носили имена грчког порекла: Ђорђе Петровић - Карађорђе, Александар Обреновић, Арсеније Чарнојевић

Срби који су носили имена латинског порекла: Марко Краљевић, деспот Јован Оливер

Срби који су носили имена семитског/јеврејског порекла: Лазар Хребељановић, Михаило Обреновић

Срби који су носили имена турско-исламског порекла: Осман Ђикић, Мехмед-Меша Селимовић, Скендер Куленовић

Срби који су носили имена општесловенског порекла: Милош Обилић, Владимир Ћоровић, Часлав Клонимировић

Срби који су носили имена мађарског порекла: Урош Предић, Јанош Рајић

+++

Ја мислим да је онда најбоље да за Србе признамо једино оне који се зову Стојадин, Милојица, Живадин, Петрашин, Стојко и Гојко, да не би Адему (турско-арапско име) нешто опет било чудно и сумњиво.
 
adem_ks:
pa imamo mi jednog boksera teskasa koji je veoma dobar, bio prvak evrope u profi boksu, sada pokusava i svetski da bude, i iako nije promenio ime niti veru [luan krasniqi] kada izadje da boksuje vijori se nemacka zastava, i licno meni to smeta, dok npr.braca klicko i dalje iako zive u [trenutno] SAD biju protivnike pod svojom zastavom, e to je za mene normalno
Savijas se kako vetar duva Ademe.Taj vas bokser,prilicno je dobrar za evro scenu.Gledao sam neke njegove borbe pa moram da primetim da izostavljas jednu stvar.Na zvanicnim mecevima se nastupa pad zastavom cije drzavljanstvo imas.Krasnici zato nosi crveni sorc sa crnom straftom(boje albanske zastave)Nekad se i ogrne Albanskom zastavom posle borbe.
Monika Seles je naturalizovan drzavljanin SAD.Nastupa pod zastavom SAD,prica engleski,ponasa se kao neko ko se uklopio u sredinu koja ga je promila.Sto tebe onda svrbi Emir Kusturica?
 
Кад је могла она зла баба Весна Пешић да се погрдно изражава о Кустурици, то сад сви могу да се помало пос_еру по човеку који је Србин у души, а дуго био заробљен именом које је носио од вољене мајке.
 
Bogart:
Тачније, Адем је арапска верзија јеврејског "Адам", али нема везе.

Добро, значи јасно је: Шиптар може да има и арапско име (Адем, Емир...) и грчко (Александер) и латинско (Марко) и словенско (Станиша, Репош - браћа Скендербега), или чак измишљено (Агрон, Теута...) и и даље ће бити Шиптар. Може да буде атеиста, муслиман, вехабија, католик, православац, будиста, паган итд.

Само Србин не може да буде муслиман и/или да носи арапско име, јер је то тамо неком Адему чудно, а није му чудно како то да он носи име Адем, а није ни Арапин, ни Турчин, ни Бошњак.

Срби који су носили имена грчког порекла: Ђорђе Петровић - Карађорђе, Александар Обреновић, Арсеније Чарнојевић

Срби који су носили имена латинског порекла: Марко Краљевић, деспот Јован Оливер

Срби који су носили имена семитског/јеврејског порекла: Лазар Хребељановић, Михаило Обреновић

Срби који су носили имена турско-исламског порекла: Осман Ђикић, Мехмед-Меша Селимовић, Скендер Куленовић

Срби који су носили имена општесловенског порекла: Милош Обилић, Владимир Ћоровић, Часлав Клонимировић

Срби који су носили имена мађарског порекла: Урош Предић, Јанош Рајић

+++

Ја мислим да је онда најбоље да за Србе признамо једино оне који се зову Стојадин, Милојица, Живадин, Петрашин, Стојко и Гојко, да не би Адему (турско-арапско име) нешто опет било чудно и сумњиво.


Lepo si mu objasnio, a ako mu i dalje nije jasno, šta da mu radimo? ;)
 
adem_ks:
ako je srbin??? zasto se stidi svog srpskog imena??? kako moze biti srbin??? zar samo zato sto je promenio ime koje i dalje krije ili ????
moram priznati da mi ovaj srbin ide vise na *** nego seselj ili kostunjavi ili grobar ili...
Лупаш ти много.

Кустурица је у сваком случају - СРПСКИ редитељ.

(као што је, рецимо, Јелена Јанковић - српска тенисерка)

Прво, већ и по систему да "српски" овде значи - држављанство (Не волим реч "србијански)

А, затим , и што се Кустурица и изјаснио као Србин по националности, и православац. А у том следу ствари - и крстио.


Иначе, слушала сам недавцно емисију "Агапе" на Студију Б, где је гостовао , и где је између осталог објаснио и свој е мотиве да се крсти..

и иначе, била је то једна емисија зас уживање.

Ту се видело колико је Кустурица, уопште - редак прави интелектуалац, човек начитан, образован...


(Ја сам можда тек ту први пут комплетно и пажљиво слушала човека, и сад ми је још јасније зашто га нападају разне људске ништице у сваком погледу.

Нарочито ови што пљују по свему српском.)
 
jomini:
A šta je poenta ove teme, a da ima veze s politikom?
Рецимо и то, што су заправо сви напади (пљувања) на Кустурицу заправо у вези с тим што је он у читавој причи, да тако кажем "стао на српску страну".

Један од ретких, који указује на очигледну двострукост аршина у много случајева.
 
jomini:
A šta je poenta ove teme, a da ima veze s politikom?
Abanci s Kosova su isfrustrirani shto se Kusturica izjashnjava kao Srbin.
I mi da smo realni pruzili bi im ruku pomirenja tako shto bi mu uzeli drzavljanstvo da se Kosovari vishe ne ljute....u sushtini mora da smo mi krivi za sve to jer da nismo shto bi svi bezali od nas?
Srbija je kriva shto Kusturica ne zeli da bude Musliman/Boshnjak.
Ebiga,ja tako shvatio....
 
Lacibg:
Кад је могла она зла баба Весна Пешић да се погрдно изражава о Кустурици, то сад сви могу да се помало пос_еру по човеку који је Србин у души, а дуго био заробљен именом које је носио од вољене мајке.
verovao ili ne ja postujem svacije opredeljenje, cak i ako mi se ne svidja to... ponekad. ali bi mi draze bilo kada bi onaj nas bokser nastupao pod nasom zastavom kao klicko, kada bi covek koji se oseca srbinom imao recimo srpsko prezime [da nije bilo ovih sra*a kod nas to i ne bi bilo toliko bitno] ja mogu otici bilo gde ali cu ostati ovo sto sam, necu reci nakon par godina da sam nemac iako recimo ta nemacka to zasluzuje jer me prihvatila veoma dobro ... to je to ko je shvatio dobro ko ne isto.... ima nas razni... 100 ljudi 200 cudi
 
adem_ks:
a kako je on drzavljanin srbije ??? po kom osnovu??
Otkud znam....pitaj ga.:lol:
Mozda je postojao neki modalitet pri raspadu za odluchivanje....ja znam za primer jednog generala JNA koji je vec bio u penziji kada je rat poheo,Dalmatinca koji nije zeleo da se stavi na Hrvatsku stranu iz ma kog razloga nego je ziveo u BG i ako je Hrvat....ako je mogao on shto ne bi i Kusta?
 
Norma Kampl:
Рецимо и то, што су заправо сви напади (пљувања) на Кустурицу заправо у вези с тим што је он у читавој причи, да тако кажем "стао на српску страну".

Један од ретких, који указује на очигледну двострукост аршина у много случајева.
Ma ne smeta meni sto je on presao na srpsku stranu nego je diskutabilna cena koja mu je isplacena za konverziju ,mislim nije mala stvar dobiti od drzave deo jadne od najatraktivnijih planina u zemlji da se tu ponasas kao feudalni gospodar tako da je Nemanja napravio dobar posao samo onda smo mi rodjeni Srbi u inferiornom polozaju jer nismo imalli priliku da postanemo Srbi u cetrdesetoj i dobijemo od drzave makar i neki ranc ako vec ne moze celo brdo.
 
A shta ti mislish da je Kusturica "preshao"u Pravoslavlje zbog neke planinchuge?:lol:
A on kao nema dovoljno para i nije svetski priznat pa mora da se grebe o Koshtunjavog...pa koji ce mu moj to....on je budala iz drugih razloga ali sigurno nije neko ko bi se prodao za pare...ne zato shto je ne znam kako moralan nego jednostavno zato shto mu to nije potrebno.
 
Pa ja nisam rekao da je to glavni razlog konverzije vec samo da je lepo naaplato istu a mozda je on imao za to i neke svoje licne razloge u to ne ulazim to je njegova privatna stvar mada nije to "neka planincuga" vec deo nase najatraktivnije planine ne kazem ja da on nema para ali ima i moogo bogatijih od njega pa ne poseduju bas planinu .
 
svetolik trpkovic:
Ma ne smeta meni sto je on presao na srpsku stranu nego je diskutabilna cena koja mu je isplacena za konverziju ,mislim nije mala stvar dobiti od drzave deo jadne od najatraktivnijih planina u zemlji da se tu ponasas kao feudalni gospodar tako da je Nemanja napravio dobar posao samo onda smo mi rodjeni Srbi u inferiornom polozaju jer nismo imalli priliku da postanemo Srbi u cetrdesetoj i dobijemo od drzave makar i neki ranc ako vec ne moze celo brdo.
E, сад се и ти жешће налупа.

(Крајње сте прозаични и банализујете ствари).

Лепо ти је написао Енфроз, да не понављам


(С тим што с ни с њим не слажем да је Кустурица "будала". Зашто је ?)

Сем тога, није он то добио (само) за себе, обавести се мало боље.
 
wikipedia na bosanskom
Emir Kusturica, bosanskohercegovački režiser, rođen je 24. novembra 1954. godine u Sarajevu. Za svoje kratke filmove nagrađivan je još u srednjoj školi. Filmsku režiju završio je na Filmskoj akademiji u Pragu (FAMU). Njegov studentski film, "Gernika" snimljen prema noveli Antonija Isakovića, pobjedio je na Festivalu studentskog filma u Karlovim Varima. Tokom studija režirao je i dva kratka filma: "Jedan dio istine" i "Jesen".

Po završetku studija Kusturica se vraća u zemlju, gdje započinje profesionalnu karijeru na Televiziji Sarajevo. Njegov prvi film "Nevjeste dolaze", izazvao je dosta kontroverzi, a potom bio i zabranjen zbog "eksplicitnog bavljenja seksualnim tabuima".

wikipedija na srpskom
Емир Кустурица је српски режисер рођен 1954. године у Сарајеву. За своје кратке филмове награђиван је још у средњој школи. Филмску режију завршио је на Филмској академији у Прагу (ФАМУ).
na engleskom
Emir Kusturica (Serbian Cyrillic: Емир Кустурица; IPA: ['ku.stu.ri.tsa]) (born November 24, 1954) is a Serbian filmmaker born in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina (then FPR Yugoslavia). With an impressive string of internationally acclaimed features, Kusturica is seen as one of the most creative directors in cinema during the 1980s and '90s.
 

Back
Top