DUBINSKA PSIHOLOGIJA (psihoanaliza) : Preliminarno saopstenje I

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

CATTARIC

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
134
nekad se, prije nego sto se sjetimo necega, sjetimo da smo se toga vec i prije sjetili, pa se ne sjetimo toga, nego sjecanja na to, pa kasnije pak se sjetimo toga sjecanja na sjecanje....to cu zvati 'predrasuda o proslosti'. Tako da svakim novim sjecanjem nasa slika o objektu sjecanja sve manje odgovara realnom objektu sjecanja. 'Predrasude sada' nam ne dozvoljavaju da dozivimo svoju sadasnjost, 'predrasude o proslosti' nam ne dozvoljavaju da dozivimo svoju proslost (iz toga samo po sebi sledi: i buducnost).

Ono sto je za mene sada novo je da mi imamo i sjecanja kada smo se necega sjetili. Jedan dio nasih sjecanja sadrzi slike objekata (objekata o kojima smo nekad imali i zeljeli sliku, tu ukljucujem i ja-objekat), a drugi dio sjecanja sadrzi sjecanja o tome kada smo se necega sjetili. Vrolo lako: ja se sjecam da sam vecerao sa tom curom, ja se sjecam da sam se prije neki dan sjetio vecere sa tom curom.

Akcija sjecanja kod histerika se odvija ovako:

PROCES 'A':
{DIO KOJEG JE OSOBA SVJESNA:
>KONCENTRACIJA NA <SLIKU NEKADASNJEG OBJEKTA KONCENTRACIJE>
>CEKANJE DA SLIKA IZRONI
}
PROCES 'B':
{DIO KOJEG JE OSOBA NESVJESNA:
>PROVJERA DALI U DIJELU ZA SJECANJA O SJECANJIMA POSTOJI NEKO STARIJE SJECANJE NA OVU SLIKU
{AKO IMA: X = STARIJE SJECANJE}
{AKO NEMA: X = SPONTANI, PONOVNI DOZIVLJAJ OBJEKTA, 'KAO DA JE JUCE BILO'}
}
PROCES 'C':
{DIO KOJEG JE OSOBA SVJESNA:
>ODJEDNOM IZ SVIJESTI IZRANJA SLIKA 'X'
}

sad za sad o ovome sam ovoliko saznao, a zasto i kako je to tako...o tome cu tek da mislim, i ako neko zeli da mi se pridruzi..evo otvorio sam temu.
 
Au bre, ala si ti ovo zakomplikovao? :shock:
Ne znam koliko si se do sada bavio psihoanalizom, drago mi je da te interesuje ta tematika. Iz naslova teme, čini mi se da si čitao "Preliminarno saopštenje" Frojda i Brojera. To baš i nije najbolja literatura za početak (ukoliko si na početku).
Toplo preporučujem da pročitaš (izvinjavam se ukoliko si to već čitao) "Uvod u psihoanalizu" od Frojda. Knjiga je pisana veoma jasnim i razumljivim jezikom, sa mnoštvom primera, i na veoma lep način uvodi čitaoca u osnove psihoanalitičke teroije.

Pozdrav! :)
 
Preliminarno saopstenje Brojerovo (vise brojerovo nego Frojdovo) jesam citao. Naslov je takav (i meni smeta sto nisam bio 'originalan' pri izboru naslova) jer je tema takva da moze interesovati nekoga ko je to citao. Nema sta da preporucujes, sve sam citao.. nema zasto da me savjetujes kako da se uvedem jer sam se uveo odavno. To mozda preporucujes jer 'momak pise a nezna sto pise'? Neznam sta je tebe zbunilo u uvome, ako si procitao bar taj 'Uvod' (koji sadrzi, kako i on kaze "Malo toga za profesionalca, previse toga za pocetnika", te bi ga ja na pocetku stavio na drugo mjesto, pa prvo preporucio da se cita 'Tumacenje sna', knjigu od koje ce svakome da se razrogace oci i svijest se ispomjera) onda si vec osposobljen da razumijes sto sam pisao gore, tako da me cudi tvoje cudjenje a istovremeno cinjenica da se bavis Frojdom..tebi bar ovdje nebi trebalo da bude nista nejasno. Trebalo bi da znas o cemu pricam, vjerujem da je ovo 'ala si ga zakomplikovao' bila predstava za javnost, gluma.....drugo, ako sam ikoga zamisljao kao saradnika za ovu temu (na ovom forumu, normalno) to bi bio ti...eto ocekivanje mi se obistinilo!:) (odnosno neznam jos jeli..posto je tebi ovo komplikovano;))
 
Ocigledno si 'nov' pa ne znas, lik je psiholog ili psihijatar jbm li ga i stalno daje nova obavestenja o toj tematici. Svejedno nije mislio nista lose pa nema razloga da se vredjas. Ako nisi primetio - cak ti se u par navrata i ogradio. Ovo ti kazem jer je to ovde retkost i ima pravih dzukela na koje ces tek naleteti i koji ce te u startu isprozivati. Zato sacuvaj ironiju ;)
Druga stvar - jesi ga malo zakomplikovao al opet nekima bas to moze da privuce paznju.
Svejedno, tematika je zanimljiva i veoma me interesuje pa zasto se onda cimati oko ne bitnih stvari. Preliminarno saopstenje nazalost nisam citao al sam citao mnoge druge Frojdove radove i mogu da kazem da mi je najbolji utisak ostavila -Psihopatologija svakodnevnog zivota. U ovom delu, neki primeri su mu do te mere ubedljivi da ne mozes da se ne zapitas, narocito o "zaboravljanju i omaskama" u govoru,čitanju i sl. Secam se da je (bio sam jos klinac kad sam to citao pa ne zamerite ako sam izvrsio pogresnu rekonstrukciju ;) ) toliko detaljno objasnio zaboravljanje jednog imena i "pogresno secanje" da je bukvalno slozio gomilu asocijacija i izveo "formulu" kako je to izveo. Neki primeri dosta ukazuju na sposobnost i moc podsvesti da ucini nase akcije neverovatno preciznim, u toj meri da ih svesno ne bi mogli izvesti. Voleo bih da mi ukazete na slicnu literaturu jer ja nisam uspeo da je pronadjem. Pozdrav
 
Heheheheh
Hvala, hvala, jesam cista!!!

To sto ti mislis da ja nekoga prozivam, u mom zargonskom je paranoidni poremecaj licnosti. Ja samo hocu coveku da pomognem, jer verovao ili ne, ima miljardu ljudi, starijih od 25 godina koji za ovo pravilo ne znaju. Mislim da nije u redu nekom se smejati u sebi, pa ga iz najbolje namere opominjem, a deluje kao obrazovan i nacitan mladic i verujem da se krece u drustvu gde ovakve greske nisu prihvatljive. Osim toga pored ovih natezanja, zapamtice sigurno, zbog cega mi je izuzetno drago

I slazem se da je konfuzno, za laika kao sto sam ja, i verovatno 99% ljudi ovde.
 
Dras, pricas o 'shadowu', a ja sam bas citao to sto on pise i ta 'stalno nova objasnjenja' i slazem se sa njim, zato sam i reko da sam ocekivao njegovu saradnju. Drugo, i on je imao dosta takvih iskustava da ga neko proziva kad nesto prica, tako da mi je bilo malo krivo (posto je vidio samog sebe u meni, jer i on baca nove teme) sto je uzeo da me spusta na 'pocetnika' i preporucuje knjige, a narocito mi je krivo sto njemu ovdje nema nista konfuzno. to bar znam, to sto kaze da mu je konfuzno je neka predstava za javnost, posto je vecini konfuzno, pa kao da bude i njemu. mada ako cemo pravo.......ovo moze da razumije i neko ko nikad nista o psihologiji citao nije.
 
Pa tebi ne samo da trebaju lekcije iz pravopisa nego i iz lepog ponasanja!!1
Hvala za kompliment seljacki nick, svaka kritika od tebe moze samo na taj nacin da se shvati.
Ocigledno ne shvatas poentu foruma, ovo nije mesto gde se lece frustracije i agresija, nego se iznose misljenja. Svoje probleme neces resiti citajuci strucnu literaturu, bolje se obrati nekom kompetnetnom da leci!!!

Jos samo nesto: Da li se pise odvojeno, takodje!!!! ;)
 
ti ocigledno ne pratis sto pises ima li smisla, nego samo gledas da ti je gramatika dobra, evo gledam ti postove pa se nesto cudim sto zanci: (cudi se vjerovatno i Drass, mislim da ni on niju ukapirao sto ti znace recenice:)
"svaka kritika od tebe moze samo na taj nacin da se shvati" -- kako se moze shvatiti? tu ti fali komad jedan misli ogroman da bi ti recenica imala smisla
"Osim toga pored ovih natezanja, zapamtice sigurno, zbog cega mi je izuzetno drago" -- sta cu zapamtiti?

Dras, slazes li se da joj ove 2 recenice nisu nimalo jasne, da su besmislene?
 
'O bolesti demantia-praecox' od Junga, to ti je onako egzaktno i ima dosta tumacenja tih 'slucajnih' i 'prisilnih' radnji. Tako sam bar cuo, ali nisam citao. Sumljam da ces igde naci da uzmes tu knjigu. Isto tako od Frojda (OVU CES LAKO NACI,I PUNA JE TIH PRIMJERA) 'Iz kulture i umetnosti'. Ovu 'Iz kulture i umetnosti' obavezno procitaj. To ce te uvesti u ta tumacenja bas..
nemoj da se naljutis..ali pusti da pricamo o ovoj temi, to za literatutu mozes otvoriti ti temu i tu ce doci ljudi koji su i kompetentniji od mene da ti to preporuce.
 
bogu hvala, naslov nije veliki nego je takav da kad ljudi traze na 'find' na gogle neki forum dje ima toga nalete na ovaj. samo zato. inace je i meni ovakav kakav je odvratan, ali sto da se radi, znam po sebi da bi vise volio da ljudi tako definisu naslove jer bi lakse nalazio ono sto me zanima. recenice ce znaci ostati nejasne....to mi nije milo! ides? to mi je milo. Srecan put, oces nogu u guzicu da ti damo za pogon?
 
mhm....to jeste interesantvno.dobro kazes.
pa eto nije sujeta. mislim pazi svoje iskaze (znam da mi neces odgovoriti na ovo, pa svako pobjegne kad mu dam svoje tumacenje):
--- ne razumijem nista, zapetljano je, o cemu se radi u ovoj temi?
--- mislio sam da ce biti interesantna tema
pa to su ti totalno.....kako si mislio da je interesantno kada nisi shvatio o cemu pricam, kada je zamrseno skroz? to sto si sad reko potvrdjuje moje prethodno tymacenje...
 
Mladi gospodine, Shaddow je mislio pre svega na način komunikacije ovde, a ne o tome kakva je tema zaista. Nemoj samo reći da ti to baš nijednom nije palo na pamet, da manir kojim se ovde pojedinci služe nije baš naročito prihvatljiv među kulturnim ljudima. :roll:

Ako već hoćeš in medias res - tema je izuzetno zanimljiva, čak podjednako i laicima i stručnima - i svaka čast na izboru i znanju. Ali na ostalom ti, nažalost, mogu sve samo ne čestitati.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top