Studiranje u Beogradu

Progradior181:
Cao, student sam iz Zagreba i zadnjih godina sam mnogo boravio u Beogradu te sam razmišljao da dođem tamo i studirati. Zanima me kako se tretira na prijamnom ispitu status stranog državljanina. Zna li netko nešto o tome?

Hvala puno!

Информације о студијама за стране држављане би требало да потражиш директно од факултета. Који студијски програм те интересује?

Поздрав.
 
U zakonu stoji da se strani državljani upisuju pod istim uslovima kao i domaći.
A koliko znam, strani studenti se upisuju u septembarskom upisnom roku, i zbog njih se ostavlja do 2% ukupnog broja koji se upisuje u prvu godinu. Školarinu plaćaju po posebnom cenovniku, nemaju pravo na prelazak na budžet, ali postoje fore da dobiju smeštaj u domu. Ako si pripadnik srpske nacionalne manjine iz neke od zemalja u okruženju, upisuješ se potpuno isto kao i domaći, i prethodno navedene te ne dotiče.
 
Jest, i biće da i što napisah za upis u septembru važi za njih. Htedoh da budem koristan, a širim dezinformacije. Izvinjavam se.

U današnjem Blicu je izašao članak o stranim studentima u Srbiji. Ukratko, fakulteti mogu da upišu neograničeni broj takvih studenata. Oni trebaju da podnesu nostrifikovanu diplomu o završenoj srednoj školi u četvorogodišnjem trajanju, i, ako polože prijemni, dokaz da su zdravstveno osigurani za školsku godinu koju upisuju, kao i da vladaju srpskim jezikom. Sada, tu postoje neki kursevi za strance da nauče srpski, koji za društveno-humanističke fakultete traju barem godinu dana, ali ne znam kakva je situacija za one kojima je hrvatski maternji (kako jezici nalikuju). Školarine su 1500+ eura, nije naveden tačan iznos za Filozofski u BG-u. Uostalom, postoji i on-line verzija.
 
Mislim da mozes da studiras bez problema, ne verujem ni da ce zahtevati potvrdu da znas jezik (ako su normalni). To je potrebno samo kao osiguranje da ces ti razumeti predavanja jer se ne organizuju na drugim jezicima.

Sto se tice skolarine za strance na Filozofskom... Mislim da je bilo 2000e, ali nemoj da me drzis za rec. Mozda moze u ratama da se plati.

Mislim da su to jedini uslovi. Upisujes provereno, svaki fakultet ce jedva docekati da ima stranog drzavljanina, za to nemoj da brines. Za prijemni ne znam da li moras da polazes, ali primice te 100%.
 

Back
Top