katolicka crkva

Misljenje o katolickoj crkvi?

  • Dobro, uglavnom.....Imali su gresaka u istoriji, ali se sada trude da ih isprave....

  • Tu i tamo.......Zameram im inkviziciju, drugi svetski rat itd...

  • Oni nisu hriscani, vec sekta( znam da ima i ovakvih misljenja)

  • nemam stav(ateista, totalno me ne interesuje sta oni rade)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko i svaka crkva...katolichka je imala samo tu "srecu"da iza sebe ima mocne zapadnoevropske zemlje kroz istoriju tako da su njeni zlochini enormno puta veci od Pravoslavne,znachi negde u rangu Islama ako ne i vishe...ne zato shto je Pravoslavlje bolje od Islama ili Katolichanstva nego zato shto mu istorijske okolnosti nisu ishle na ruku da se povampiri u tolikoj meri.:)
 
Enfroz2891.:
Ko i svaka crkva...katolichka je imala samo tu "srecu"da iza sebe ima mocne zapadnoevropske zemlje kroz istoriju tako da su njeni zlochini enormno puta veci od Pravoslavne,znachi negde u rangu Islama ako ne i vishe...ne zato shto je Pravoslavlje bolje od Islama ili Katolichanstva nego zato shto mu istorijske okolnosti nisu ishle na ruku da se povampiri u tolikoj meri.:)

nisi u pravu. pravoslavlje je bilo najjaca religija od negde 4 veka nase ere do 10-11 jer je Vizantija tada bila najjaca drzava na prostorima Evrope, Afrike i Azije.

I ne secam se da sam citao igde da je vaseljnska patrijarsija u tom periodu vrsila neke zlocine nad nepravoslavnim stanovnistvom, nasilno pokrstavala, ubijala i ostalo cime se bavi Vatikan & katolicka crkva.
 
Ono shto ce kasnije postati Pravslavlje je bilo dominantno u Evropi samo u periodu najvece moci Vizantije za vreme Justinijana u 6. veku...znachi skoro 500 godina pre podele hrishcanstva 1054.Moje mishjenje je da bi se Pravoslavlje "pokazalo"isto kao i Katolichanstvo da su pravoslavne zemlje imale srecniji sticaj okolnosti a ne kao shto se vecina nashla pod turskim ropstvom.Za neke vece"nestashluke"jednostavno nije bilo vremena jer je samoodrzanje pod Islamom bilo prioritet.
 
Pa to je crkva kojoj pripada 70% hriscanskog sveta a nekad pre Lutera je bilo i 90% pa stoga kao ubedljivo najbrojnija hriscanska zajednica nije ni cudo da su imali odlucujucu ulogu u svetskoj istoriji kako pozitivnu tako i negativnu posto ne postoji nigde crno-bela slika sveta pa tako ni unutar religijskih zajednica a katolicka crkva je upravo zbog svoje velicine i moci koju je imala je najupadljivija od svih ,mada se sadasnji uticaj Vatikana precenjuje i uvelicava tim pre sto najrazvijenije zemlje sveta i nisu katolicke npr. SAD,Rusija ,Japan,Britanija I Nemacka.
 
Jerry Ropero:
nisi u pravu. pravoslavlje je bilo najjaca religija od negde 4 veka nase ere do 10-11 jer je Vizantija tada bila najjaca drzava na prostorima Evrope, Afrike i Azije.

I ne secam se da sam citao igde da je vaseljnska patrijarsija u tom periodu vrsila neke zlocine nad nepravoslavnim stanovnistvom, nasilno pokrstavala, ubijala i ostalo cime se bavi Vatikan & katolicka crkva.
Mene su u školi učili da je do 1054. postojala jedna, jedina, vaseljenska hrišćanska crkva, koja se te ključne godine podelila na istočnu i zapadnu, odnosno, pravoslavnu i katoličku. Što će reći: korišćenje izraza katolička/pravoslavna u njihovom današnjem značenju za period pre 1054. je neobrazovanost.
Što se tiče toga da li je hrišćanska crkva vršila nasilna pokrštavanja u periodu od 4. do 11. veka, odgovor možda treba potražiti u spaljenim ili nasilno preuzetim paganskim hramovima....
 
Enfroz2891.:
Ono shto ce kasnije postati Pravslavlje je bilo dominantno u Evropi samo u periodu najvece moci Vizantije za vreme Justinijana u 6. veku...znachi skoro 500 godina pre podele hrishcanstva 1054.Moje mishjenje je da bi se Pravoslavlje "pokazalo"isto kao i Katolichanstvo da su pravoslavne zemlje imale srecniji sticaj okolnosti a ne kao shto se vecina nashla pod turskim ropstvom.Za neke vece"nestashluke"jednostavno nije bilo vremena jer je samoodrzanje pod Islamom bilo prioritet.
Pa iako se u ta vremena nije poznavala razlika izmedju pravoslavlja i katolicanstva zaboravlja se da je i "pravoslavlje " tj. hriscanstvo sireno terorom i ubistvima jos u vreme kasnih Rimljana kada su masovno ubijani svi koji nisu hteli da predju na novu veru kada su spaljivani i netragom unisteni neki od najblistvijih spomenika antickog sveta kao na primer Aleksandrijska biblioteka kao i hiljade hramova rimskih i grckih bozanstava .
 
Pod katolichkim blagoslovom su istrebljena 2 kontinenta.
To chak ni Islamski dzihad nije "uspeo".
To ne treba zaboraviti.
Meni to nekako ne ide uz"evropski sistem vrednosti"koji kao fol ti isti koji su do pre 200-300 godina istrebljivali danas propagiraju.
Pravoslavlje nije imalo takve"ispade"i to treba spomenuti,jeste da je stvar i onoga shto sam gore naveo ali je ipak chinjenica.
 
Веома јака и организована институција. Временом се њена моћ смањивала, пре свега због јачања Јеврејског лобија, али и даље представља веома битну институцују у међународним односима.

Наравно да нису ни бољи ни гори од СПЦ - само су много јачи и самим тим безобзирнији и бахати.
 
Enfroz2891.:
Ko i svaka crkva...katolichka je imala samo tu "srecu"da iza sebe ima mocne zapadnoevropske zemlje kroz istoriju tako da su njeni zlochini enormno puta veci od Pravoslavne,znachi negde u rangu Islama ako ne i vishe...ne zato shto je Pravoslavlje bolje od Islama ili Katolichanstva nego zato shto mu istorijske okolnosti nisu ishle na ruku da se povampiri u tolikoj meri.:)
apsolutno se slazem 8)
 
svetolik trpkovic:
Pa to je crkva kojoj pripada 70% hriscanskog sveta a nekad pre Lutera je bilo i 90% pa stoga kao ubedljivo najbrojnija hriscanska zajednica nije ni cudo da su imali odlucujucu ulogu u svetskoj istoriji kako pozitivnu tako i negativnu posto ne postoji nigde crno-bela slika sveta pa tako ni unutar religijskih zajednica a katolicka crkva je upravo zbog svoje velicine i moci koju je imala je najupadljivija od svih ,mada se sadasnji uticaj Vatikana precenjuje i uvelicava tim pre sto najrazvijenije zemlje sveta i nisu katolicke npr. SAD,Rusija ,Japan,Britanija I Nemacka.
nije 70%
oko 55% je

a mnogo je precenjena

ni amerika
ni rusija
ni birtanija
ni kina
ni indija
ni japan
ni nemachka
ni skandinavija...

niko od njih nije katolik
jesu talijani, francuzi, shpanci i latinska amerika (OK, i filipini i hrvatska ;) )
a bitni su do mojega 8) (danas)

nego, srbi ih mrze zbog hrvata
i zbog 90-tih

daleko od toga da je danas neshto posebno mocna.
 
To ti je druga opcija.....Nisu, nisu, ponekad se malo igraju ognjem i macem, ali sve redje i redje:wink:.....Jedan od stubova svih svetskih poredaka, pre osnazivanja ''hriscanske'' Amerike i sto neko rece ''jevrejskog lobija'' i dace Bog da tako i ostane :cool:
 
Zalosno je sto ne moze vise da ucini za katolike u severnoj Irskoj koji jos uvek zive pod mrskom protestantskom cizmom:-(......za broj se ne slazem ,mislim da ima stabilne vernike i da se za razliku od npr. pravoslavne i dalje siri po ''neznabozackim oblastima'' ;-)
 
Није то више толики утицај, бар не директни. Индиректни утицај доста зависи од разних трансмисија власти - преко масона, темплара, кабалиста и осталих који владају из сенке.
Како ово није подфорум Религија не бих се даље изјашњавао.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top