dali je normalno

sidarta

Obećava
Poruka
86
Juče posle roditeljskog sastanka u vrtiću i zaključka vaspitačica da su deca {trogodišnjaci}
nesnosni,bezobrazni,nevaspitani itd i da one više neznaju šta će sa njima došle su na ideju da javno na oglasnoj tabli ispišu imena dece i da njihovo ponašanje ocenjuju sa crnim
i crvenim srcima.Interesuje me dali je to praksa i u ostalim vrtićima i kako da reagujem,jer
jednostavno nemogu da shvatim da od sad treba da budu obeleženi .
 
diskriminacija od malih nogu.....malih nogu od 3 godine.........nije fer......još i da im daju crvene i crne marame...ili razvrstaju decu na nemirne/nevaspitane/debele/ poslušne.....ja bih svoje dete ispisao iz takvog vrtića......ili bih organizovao sve "nepodobne" zajedno sa roditeljima i raspisao peticiju da se vaspitačice eliminišu..mirno i bez nasija ( :
 
Kad sam ja isla u vrtic, a to bejase jako davno, nama su svaki dan vaspitacice davale kartoncic sa crvenom ili crnom tackom da nosimo kuci roditeljima. Crvena je da smo taj dan bili dobri a crna naravno da smo bili nevaljali. I dan danas se secam muka i treme kad sam isla kuci sa crnom tackom u dzepu i znam da moram da je pokazem mami i tati...
Cini mi se da je to humanije nego ti spiskovi. Imalo je efekta na nas i motivisalo nas je da sutra budemo bolji, a samo smo mi i roditelji znali koju smo tacku dobili
 
Срамота! Обратите се управи предшколске установе, тражите да вам се објасни да ли је њихов психолог или педагог упознат са том одлуком васпитачица.
ПОСАО васпитачице је да изађе на крај са децом, како зна и уме (у оквиру свог посла, наравно)! Оне су саме бирале тај посао, ако не умеју да изађу на крај са трогодишњацима, нека иду да копају кромпир, он неће бежати из џакова и бити несносан!

Ја лично никада не бих могла радити са трогодишњацима, и скидам капу оноликим васпитачицама које с љубављу и добро раде свој посао. Тачно је да има све више васпитно запуштене деце, тачно је да у свакој групи има по неколико хиперактивне деце са којима је веома тешко радити, тачно је да су трогодишњаци несташни...али, брате, ко не уме да се избори са тиме нека мења посао!

Питајте васпитачице да ли се оне слажу да и родитељи окаче огласну таблу, па да сваки дан појединим вапитачицама, сестрама и теткицама јавно дају црне или црвене тачке?


Ја бих реаговала, свакако, јер није педагошки!
 
И уосталом, шта значи ''био је добар'' или ''није био добар''?

Дешавало ми се понекад кад питам васпитачицу какво је моје дете у вртићу, да каже:''Није била добра данас!'' Што? ''Није све појела!'' или ''Није спавала у подне!''
Да ли ''бити добар'''значи ''појести све из тањира'' и ''спавати у подне''?
Добра су деца која могу да заспу, а она која не могу ''нису добра''?
Тако дете може да заради ''црну тачку'' и епитет ''неваљао'' само јер није било поспано кад се то од њега очекивало...

Увек сам тражила од васпитачице да ми каже да ли се моје дете јављало да нешто прича, да ли је учествовало у неким активностима, како се дружи са другом децом....о јелу и спавању нисам хтела да разговарам. Међутим, после чујем од васпитачице да су родитељи ти који се највише интересују за то колико је дете појело, више него да ли је учествовало у раду и како се дружило са децом, како напредује...
 
Mislim da treba naci nacin da se motivisu da budu bolji, pa da li je na kartonu srce ili je u pitanju jabuka, svejedno, kad su tako mali i radoznali-nevaljali-hiperaktivni motivacija da nesto urade vredi truda. nisam vaspitac ali oko sebe imam 12-oro dece nasih prijatelja, silno uzbudjenih kad god je neko okpljanje i urazumimo se bez vecih problema.
 
oh, ja sam to slusala od babe i dede moje dece...da su bili nesnosni, da to ne moze vise da se izdrzi...
pa sam upisala decu u vrtic. od vaspitacica to nikad nisam cula
te o kojima pricas su stvarno neke dileje
zna li glavna vaspitacica za tu njihovu odluku? verovatno zna, cim su to iznele na roditeljskom...
poslusaj helen, obratite se upravi.
 
sidarta:
i da one više neznaju šta će sa njima došle su na ideju da javno na oglasnoj tabli ispišu imena dece i da njihovo ponašanje ocenjuju sa crnimi crvenim srcima.Interesuje me dali je to praksa i u ostalim vrtićima i kako da reagujem,jer jednostavno nemogu da shvatim da od sad treba da budu obeleženi .

Milijana pisi:
Ta vaspitacica nije bas sigurna sta joj je struka i koje su njene OBAVEZE. Najbolje da ti odes sa kartonom i das joj crno srce i nek ga pokaze mami :-)
Sad bez sale, ne znam koliko je dramatican problem, ali navodno se raznorazni zakoni menjaju u korist deteta (pozdravljam!!) tako da u slucaju da je to samo tvoj problem, tj ako imas hiperaktivno dete, onda je najbolje da mu promenis grupu/vaspitacicu. Mene je takva jedna glupaca kinjila jer nisam mogla da spavam i nisam mogla da crtam mirno nego sam samo skakutala i kaznjavala me sedenjem u trpezariji (sama!!) dok druga deca spavaju ispred kriske putera i meda (na med sam alergicna i uvek sam bila kaznjena kad ga ne pojedem) Mama nadigla frku, objasnila kako ja nisam asocijalno dete, kako imam visak energije, dopala sam se u toj muci drugoj vaspitacici, primila me (doduse u stariju grupu) i cela prica je bila u tome da sam u toku "popodnevne nepke" ja satro pomagala kuvarici u kuhinji. Nikad se ni jedna posle nije zalila jer nisam stvarno bila problematicna.
S druge strane ako se ta zali na pola grupe, tvoj problem je utoliko laksi i imas izbora koliko ti dusa iste. Pisi peticiju da se dozove u red, peticiju da je uklone s posla zbog nesavesnog obavljanja duznosti (to joj je posao -da se bori s decom! ako ne ume ili jos gore, sikter! molim lepo nisu deca za svakog!), ili ako slucajno slucajno ima podrsku direktorke vrtica jer joj je neka dalja rodjaka, ubedljivo najlaksi metod koji danas resava sve muke je -zovi Kurir i B92, pas' da vidis kako ce da ih cuva :-) :-)
Puno srece i obavezno isteraj pravdu tu. Niti treba dete da ti pati (ocigledno se svi secamo neki crnih tacki na kartonu, neki sedenja u trpezariji ispred kriske meda) niti takve osobe zasluzuju da rade sa malom decom. Ako ne ume sa grupom da se izbori, nek ide u aupair pa nek se skoncentrise na jedno-dvoje uz postovanje statusa bioloskog roditelja.
A sto se tice toga dal' treba da su obelezeni... ne znam kakva si sa parama i uopste sa stavovima u zivotu, ja mislim da vi svi (roditelji te grupe) kupite svojoj deci obicne bele majice sa isprintanim crnim srculencetom i da im kazete da je to: zato sto ih volite, jer su mamini andjeli, jer je ona losa teta danas pricala gluposti...

Sta zna dete sta je crno i crveno, al' srce je srce :-)
 
Vidis, ja sam secanje na te crne i crvene tackice potisnula skroz negde u najdalji coskic mozga i ova tema ma je podsetila na to. To ocigledno znaci da je to bas bilo traumaticno za mene u to vreme. Stvarno je bio ruzan osecaj ici kuci sa crnom tackom u dzepu. Mozda bi to i bilo OK da su osnove za davanje tih tacki bile realne a ne sto kaze Hellen, zato sto nisam spavala ili jela. I dan danas se secam kako me je vaspitacica kaznila jer nam je dala zadatak da nacrtamo jelku a ja sam nacrtala buket cveca. Sta cu, jelku nisam znala crtati pa sam se svojski potrudila na nacrtam ono sto znam. Ona to nije razumela.
Ovakva secanja na nesto sto sad deluje kao sitnica a desilo se pre 100 god je po meni dokaz da nismo ni svesni koliko svaki nas, ili tudji naizgled naivan potez moze ostaviti dubok trag na osetljiva decija srca. Zato moramo dobro odmeriti svaki svoj postupak, a tek oni koji su skolovani za to ne smeju sebi dozvoliti ni najmanju gresku.
 
webhanuma:
Milijana pisi:

A sto se tice toga dal' treba da su obelezeni... ne znam kakva si sa parama i uopste sa stavovima u zivotu, ja mislim da vi svi (roditelji te grupe) kupite svojoj deci obicne bele majice sa isprintanim crnim srculencetom QUOTE]

Pozdravljam, i to o trosku predskolske ustanove!
 
Pa bila je skoro afera sa selotejp trakom. Naravno da su deca od tri godine nemoguca, ali valjda to nauce tokom onih par godina vise pedagoske ili kako se vec sad zovu ti elitni fakulteti. I valjda imaju metode za trogodisnju decu. A zna se da vaspitac, uvek moze da nazove roditelja, da dodje po dete, pa da se ovaj sam snalazi, ako dete predje neku patolosku granicu. A te traume iz vrtica neko pregura, neko ne. Spiskovi su fasisticka metoda. A da roditelji dobiju crveni ili crni karton i nije neka narocita trauma za decu. Ali tu roditelji uglavnom reaguju.
 
Mozda bi to i bilo OK da su osnove za davanje tih tacki bile realne a ne sto kaze Hellen, zato sto nisam spavala ili jela

Можда, али чиме дете од 3 године може да ''реално заслужи'' тако нешто? Тукао се? Трчао? Ометао рад? Одбијао да ради или да учесвује? Кварио играчке? Па...све су то уобичајене ситуације са којима се срећу васпитачице, нешто нормално за узраст те деце.
Сигурно има ситуација када васпитачица не зна шта ће, сигурно има поједине деце код којих ништа што је већ опробано не пали...али тако је било вазда! Дете од 3 године НЕ МОЖЕ да дуго седи мирно (нека не могу уопште), не може дуго да се занима једном активношћу, његова пажња траје кратко, дете од 3 године још увек не зна многа правила понашања, не увиђа увек узрочно-последичне везе, не уме да процени последице свог понашња, још увек не зна зашто је нешто добро а нешто лоше....за све то ту су и васпитачице да их науче....то јест да их уче... (наравно, и родитељи на првом месту)...
Верујем да понекад мора постојати систем награде и казне....али се то може извести и на другачији начин...

Ја сам се на првом родитељском састанку одушевила учитељицом мог детета која је рекла:''Иначе, они су, као разред, вррррррло несташни, врло живахни, пажња им је често расута, врло тешко се постиже радна атмосфера......'' И ја већ сад очекујем кажњавања или жалопојке да родитељи ''среде'' децу, али она наставља:
''Али, то је све МОЈ ПОСАО! Мој посао је да изађем на крај са њима, да их научим раду у колективу, да их заинтересујем за час..и ја ћу то, за ове четири године и урадити!''
Одмах ме је добила тиме!
 
Hm, ili su vasa deca zaista uzasna ili je vaspitacica nesposobna. Kad je potrebno za 3-godisnjake sazvati roditeljski zbog ponasanja dece, sta ce tek biti, kad budu ta deca u pubertetu????

Mislim, da 3-godisnjaki ne mogu da budu tako nemoguci, da je potreban sastanak sa roditeljima i da je potpuno nemoguce, da bude cela grupa nevaspitana. Verujem, poneko dete moze da se nadje, ali cela grupa ne moze biti u tim godinama okarekterisana kao problematicna. Ocito je vaspitacica nesposobna da odrzi red i animira decu. Menjajte vaspitacicu ako ne zelite ozbiljnih problema u pubertetu svoje dece.

Sto se tackica, srca i slicnog tice, mi smo u vrticu imali pcelice i crne tackice. Meni je to ostalo u lepom secanju. Uvek smo se trudili, da imamo sto vise pcelica. U danasnje vreme to nije preporucljivo, deljenje dece i slicno. meni licno ne bi odgovaralo, da se ta lista obesi u hodniku vrtica, ali da imaju to u sobi, kao internu listu, ne bi mi smetalo.
 
Potrebno je samo malo dobre volje da se deca od tri godine zivo zainteresuju za nesto sto ce im smisliti vaspitac, i problem oko divljanja je resen. Osecam da je stvar ovde u tome sto bi gospodja vaspitacica da sedi, tracari i pusi pljuge, a da deca kao andjelcici sede i mirno nesto crtkaju i sapucu. To je klasicna prica manje vise svih vaspitacica, sto je po meni nesto najgore sto moze da se desi toj deci. Lenje su da to nije normalno, nece da se potrude ni malo da decu necim zabave, nego se sve svodi na evo vam igracke i nemojte da pravite haos! Jok i nece! Pa zaboga oni imaju samo 3 godine, energije koliko hoces, a koja kad se usmeri pravilo moze cudo da stvori. Pa samo kad bi im dale da crtaju na neku temu, a posle da prave izlozbu, proleteo bi dan i njoj i njima. Sigurna sam da za svaki dan u nedelji mogu da smisle nesto novo kako da zabave decu i podstaknu im mastu i kreativnost. Ali nece...
Ko bre uopste pusta takve ljude da cuvaju decu po vrticima?
 
ИХ, бре, Мачкић, испадоше све васпитачице неспособне ленштине...
Немој да грешиш душу...

Kad je potrebno za 3-godisnjake sazvati roditeljski zbog ponasanja dece, sta ce tek biti, kad budu ta deca u pubertetu????
Ја радим са пубертетлијама, и мислим да је много лакше са њима него са трогодишњацима....бар мени, додуше...

Ма, ОК је сазвати родитељски, и треба, јер васпитачи и треба да сарађују са родитељима и родитељи са њима....Наша деца су често врло другачија у колективу него код куће...и родитељи често немају представу о томе каква су њихова деца када се нађу у групи....
Само мислим да овај начин јавног етикетирања деце није плодотворан и није користан за децу.
 
Mislim, da se treba suochiti sa posljedicama UGODNOG i SJAJNOG zivota u ovih 20ak godina...
Problem je nastao josh dok roditelji te djece nisu imali u planu da formiraju porodicu.
Pogledajmo primjere djece GOLOOTOCHKIH zatvorenika... rijetko ko od njih da je, hm, normalan (malo gruba rijech, ali istinita). Pogledajte, i vidite shto su posljedice stresova...
Tako da nije cudno da se djeca radjaju agresivna ;)
 
Ne kazem da su sve takve, ali cini mi se da vecina jeste. Tokom mog dugog boravka u vrticu (od 2. do 7. godine) samo je jedna vaspitacica pokazala znake interesovanja za nas, i to kad smo bili u onom predskoloskom. Ona nam je stalno zadavala neke teme za crtanje i na kraju je pravila izlozbe. Ne mogu da ti opisem koliko su se deca trudila da crtaju sto bolje. Ona je cak organizovala da kad je nekom detetu rodjendan, svako mu nacrta nesto na jednom listu, i onda mu posle naprave (uz pomoc vaspitacice) blokcic za srecan rodjendan sa tim slikama i porukama. I dan danas cuvam blokcic koji sam dobila za rodj.
Za razliku od nje u suprotnoj smeni je bila jedna rospija koja nam nije dala da idemo u wc za vreme popodnevne dremke. E bre ona je ocekivala da dete od 6 godina trpi sat vremena, ili koliko je vec bilo, da ode u klonju! Ja sam jednom lepo ustala i otisla bez pitanja, pa je posle bila vriska kao da sam uradila ne znam sta. U stvari kad se malo bolje setim odlazak u wc mi je bio nocna mora, pogotovo kad sam bila manja, jer se nisam usudjivala da pitam da odem, jer je obicno sledio neki zlobni komentar od vaspitacice, tipa " taman sam sela da popijem kafu a ti hoces da piskis", i sl. Pa mislim stvarno... ako ikako budem mogla necu nikada svoje dete upisivati ni u jedan vrtic na planeti.
 
jbt sad ne znam sta da mislim:?pomirila sam se s tim da su u "razred" moje petogodisnje cerke uveli ocenjivanje zutim crvenim i crnim tackicama.ona bas cesto donosi one lose(crvene i crne) jer
-ne slusa dok uciteljica prica
-duri se kad je kaznjena
-odgovara uciteljici drsko
-ne zeli da da igracku drugom detetu na koje je red da se igra(uglavnom je bicikl u pitanju)
za svoje radove dobijaju nasmejane i tuzne smajlije :) ako je dobro :( ako je lose i :| ako je srednje,tu nema problema,ima sve :)
prvo sam pomislila da je ta vaspitacica nesposobna,jeste moje dete malo neukrotivo,ja joj stalno pricam,upozoravam ali ipak ne mogu da budem tu u datoj situaciji,znaci uciteljica bi trebalo da se nametne svojim autoritetom.medjutim posto mi je stvarno pun q njenih poruka u svesci za korespondenciju uhvatila sam sebe da gnjavim dete da mora da donese zutu tackicu i da treba sve da uradi da je ima,cak i ako to ponasanje odskace od onog u sta ja verujem...sad posto sam na odmoru pomislila sam da se parkiram negde ispred i sakrivena iz auta cekam da izadju napolje da bih mogla da vidim kako se sve to odvila jer ne mogu vise nikome da verujem(ni deteu ni uciteljici,sto zbog laganja sto zbog subjektivnog dozivljaja)jesam li freak???
 
Mackic:
Potrebno je samo malo dobre volje da se deca od tri godine zivo zainteresuju za nesto sto ce im smisliti vaspitac, i problem oko divljanja je resen. Osecam da je stvar ovde u tome sto bi gospodja vaspitacica da sedi, tracari i pusi pljuge, a da deca kao andjelcici sede i mirno nesto crtkaju i sapucu. To je klasicna prica manje vise svih vaspitacica, sto je po meni nesto najgore sto moze da se desi toj deci. Lenje su da to nije normalno, nece da se potrude ni malo da decu necim zabave, nego se sve svodi na evo vam igracke i nemojte da pravite haos! Jok i nece! Pa zaboga oni imaju samo 3 godine, energije koliko hoces, a koja kad se usmeri pravilo moze cudo da stvori. Pa samo kad bi im dale da crtaju na neku temu, a posle da prave izlozbu, proleteo bi dan i njoj i njima. Sigurna sam da za svaki dan u nedelji mogu da smisle nesto novo kako da zabave decu i podstaknu im mastu i kreativnost. Ali nece...
Ko bre uopste pusta takve ljude da cuvaju decu po vrticima?
kod nas nije tako,nema pijenja kafe,ona ima program za svaki dana,laura je naucila vec dosta toga:pise svoje ime,brojeve,jos neka slova,broji,boje,odnose u prostoru,svasta esto
 
Zar nisu trogodisnjaci po difoltu nesnosni???

Zato ih valjda i saljemo u vrtice da se socijalizuju. Tesko mi je da verujem da se grupa trogodisnjaka urotila protiv DVE vaspitacice...dakle problem treba traziti negde drugde.

Nemamo dovoljno informacija ...npr ..mene zanima jel u pitanju drzavni ili privatni vrtic, koliko godina a koliko radnog staza imaju vaspitacice ??? Sta drugi roditelji misle o tome , i da li vase dete generalno lepo reaguje na vrtic .

Iako ima samo tri godine verujem da bi odgovorio(La) na vasa pitanja vezana za vrtic vrlo precizno. Zato , pitajte dete ...sta se tamo dogadja , ko slusa a ko ne , i kako se ponasaju deca koja ne slusaju. Neka pokusa da reprodukuje neki dogadjaj...Moja cerka od 4 godine sasvim verno isprica sve sto se desavalo u vrticu ako joj se postave prava pitanja.
I vrlo dobro zna sta joj se dopada a sta ne ...tako kopajuci mozete svasta saznati...

Nisam za sistem koji ste naveli ima i boljih resenja ...ali to bi trebalo da znaju vaspitacice , tj pedagoski radnici.

I jos nesto ? Zna li uprava vrtica za tu njihovu brilijantnu ideju???
 

Back
Top