da li se moze vidjeti satelit sa zemlje?

Obersturmfuehrer:
naravno da moze.
razlikuju se od aviona sto idu drugacijim pitanjama od zacstanih koridora za vazduholpove, kao i po tome sto ne trepcu i nemaju strob.
takodje, nisu vidljivi na celoj nebeskoj sferi vec samo na jednom delu dok ne udju u zemljinu senku.

za trazenje satelita, ISS (jedan od najsjajnih objekata na nebu) pogledaj
http://www.heavens-above.com/
Da li si se registrovao na ovom sajtu? Izgleda da po onom crtežu ISS ne prelazi preko Evrope.
 
idza:
a kolike su velicine ti sateliti kada se vide golim okom? i na kojoj visini su ti koji nisu geostacionarni (kako li se vec zovu)? :)

oni koje mozes da vidis su u nizim orbitama...ne mogu da ti kazem tacno koliko, zavisi koji je satelit, kakvu namenu ima....najverovatnije ces (pored satlova i ISS) videti neki meteolorski ili neki od satelita za posmatranje zemlje....
a recimo ISS na svojih ~400km visine je kada preleta najsjaniji objekat na nebu....inace, vecinu izgledaju k'o zvezde...:)
 
Koliki je period ISS-a? Malo sam sa zakašnjenjem video onu informaciju o 10 dana . Baš bih voleo da malo "zevam" u nebo i sa sigurnošću da utvrdim da se radi o satelitu. Jednom sam samo video vrlo brzo kretanje svetle tačke preko neba ali nisam mogao da utvrdim da li je satelit ili avion. Nije bilo nikakvih trepćućih svetala. Zato te pitam za period okretanja ISS-a oko Zemlje. Onda bih mogao da sačekam pa da vidim ponovo i eventualno pripremim teleskop, sa nadom da ću moći da ga pratim.
 
stnco:
Koliki je period ISS-a?

period je mislim 91 minut....
najbolje da se regustrujes na sajtu, podesi lokaciju i dobices prilicno precizne podatke...

evo, za razliku od prethodnih dana, u narednom periodu ce prolaziti u neko "normalno" vreme (21.00-1.00), tako da nema potrebe da cekas 2-3 ujutro da vidis...

jedna od stvari (pored trepcucih svetala) pomocu kojih sa velikom verovatnocom mozes da utvrdis da li je satelit ili ne su rute putnickih aviona. ako bolje pogledas, videces da se oni uvek krecu po manje-vise istim putanjama, tj. po propisanim koridorima. sateliti normalno ne postuju to :) i eto ti jedne informacije....
treca stvar je to da ce oni da se 'ugase' kada zadju u senku i nece preci citavo nebo...

sto se tice posmatranja ISS teleskopom - puno srece :D
 
Obersturmfuehrer:
period je mislim 91 minut....
najbolje da se regustrujes na sajtu, podesi lokaciju i dobices prilicno precizne podatke...

evo, za razliku od prethodnih dana, u narednom periodu ce prolaziti u neko "normalno" vreme (21.00-1.00), tako da nema potrebe da cekas 2-3 ujutro da vidis...

jedna od stvari (pored trepcucih svetala) pomocu kojih sa velikom verovatnocom mozes da utvrdis da li je satelit ili ne su rute putnickih aviona. ako bolje pogledas, videces da se oni uvek krecu po manje-vise istim putanjama, tj. po propisanim koridorima. sateliti normalno ne postuju to :) i eto ti jedne informacije....
treca stvar je to da ce oni da se 'ugase' kada zadju u senku i nece preci citavo nebo...

sto se tice posmatranja ISS teleskopom - puno srece :D
Ja sam prilično lenj kada je u pitanju traženje sajtova. Lakše mi je da tebe zamolim. Hvala.
Mora da si ovo probao pa nisi mogao da ga pratiš jer brzo izlazi iz vidnog polja a?
Mali problem je i praćenje "nepokretnih" planeta zbog rotacije Zemlje a mogu da zamislim kako će biti sa ISS-om. Ali da ti kažem uspevao sam da pratim mlazni avion. Normalno teleskop se tresao kao lud jer sam neprekidno vrteo komande.
 
pa12.jpg


morao sam da stavim screen shot :)
lokacija je beograd....
elem, sad sam gledao ovaj prvi, i lepo se videlo i sto je najvaznije, sve je bilo tacno (mislim na vreme, polozaj sam odredio otprilike)....
 
stnco:
Ja sam prilično lenj kada je u pitanju traženje sajtova. Lakše mi je da tebe zamolim. Hvala.
Mora da si ovo probao pa nisi mogao da ga pratiš jer brzo izlazi iz vidnog polja a?
Mali problem je i praćenje "nepokretnih" planeta zbog rotacije Zemlje a mogu da zamislim kako će biti sa ISS-om. Ali da ti kažem uspevao sam da pratim mlazni avion. Normalno teleskop se tresao kao lud jer sam neprekidno vrteo komande.
Ne zbog toga. Ruke ti se tresu jer si mator.:lol: :lol: :lol:
 

Back
Top