potrebni su mi projekti najlepsih kuca-planovi

xmetatronx

Obećava
Poruka
74
Drage moje dame,

Moj suprug i ja se vec neko vreme predomisljamo da sagradimo kucu van Bg-a ali da to bude luksuznija kuca sa svim komforom ako vec napustamo grad zarad istog, pa me interesuje
da li neka od Vas ima cd sa projektima najlepsih kuca, sa planovima prostorija, rasporedom, dimenzijama... ?

P.S. ja sam zaduzena da sve to pronadjem i izaberem a on da finansira,
pa Vas iskreno molim da mi sto pre pomognete jer gvozdje se kuje dok je vruce.

Veliki pozdrav
 
Jao kakav muz, ima li brata?? ti biras on finansira, kao iz bajke :)
Ma nije to lako, pripremi se na muke. Moj brat vec mesecima kupuje magazine, kataloge, obilazi arhitekte i jos nije nadosao na to da je 100% ono sto on hoce. A hoce jednostavnu prizemnu kucu ali lepu.... Ne znam sta ti hoces ali kreni u potragu sto aktivnije
 
Draga gospođo,
ne znam da li je tema još uvek aktuelna. Pošto sam i sama gradila kuću mnogo toga sam pogledala. Ne znam tačno sve sajtove, ali evo šaljem jedan: www.thehousedesigners.com U svakom slučaju, na netu možete pronaći stotine projekata. Dovoljno je da odete na www.google.com i da ukucate "home building", dobićete mnogo sajtova koji se bave gradnjom, a među njima su i oni gde ukucate koliko hoćete soba, kupatila, garaža, dimenzije... i računar vam izbaci projekte prema vašim kriterijumima. Jedino je zez ako odete na američke sajtove, pošto što su sve dimenzije u stopama. Ali nije problem, množite sve sa 0,3 i dobićete mere u metrima. Npr. 30 stopa je 9 m.

Ili ukucajte na nemačkom "fertighaus". Nemci imaju valjda hiljade firmi koje se bave gradnjom. Tamo su i mere u metrima.

Ako imate vremena škrabnite malo kako napreduje gradnja. Volim da čujem. A imam dobro iskustvo, mogu Vas posavetovati kako da izvegnete greške. Pet godina živim u kući koju sam najpedantnije planirala, mislila sam da neće imati ni jednu grešku. Ali avaj, sad otkrivam jednu po jednu.

Srećno!
 
Sve najlepse povodom odluke ali naoruzaj se zivcima.Ne bih da te plasim ali moj brat je isto tako mastao i sagradio prelepu luksuznu kucu od 240 kvadrata i sada muku muce sa odrzavanjem.Sagraditi je jos i najlakse ali zagrejati, odrzavati...Mi svi uzivamo u njihovoj kucici a oni se ubise od posla.Setim se uvek one narodne kuca je rupa bez dna.
 
draga graditeljko,
ovaj moj odgovor bi možda pre trebao da ide na neku temu iz filozofije ili kung-fua, ali odslušaj:

savršenstvo je u jednostavnosti.

ono što želiš i ono što ti treba nije uvek jedno te isto.


ovde je pominjan slučaj nekog ko je sagradio kuću po željama
a onda završio u brigama kako da se zagreje.
Ako si nešto videla u filmu, obrati pažnju da li se radnja dešava u Kaliforniji koja ima samo jedno godišnje doba.

ja kada razmišljam o svojoj kućici svojoj slobodici,
ja na umu imam isključivo slobodicu

dakle nije fora da živiš u salonu koji će ti predstavljati obavezu kojoj ne možeš da dorasteš.

možda je fora u tome da imaš sobe one veličine koja ti je dovoljna za komotan život.
zašto bi spavaća soba imala 5x5=25m^2 ako je krevet maximalno 2x2
zašto bi dnevna soba bila 7x6=42m^2 pa da decu nerviraš stalnim kenjanjem: "zatvaraj vrata jedva smo zagrejali/rashladili !" ili "ne bacaj loptu, polomićeš vitrinu!" ili "tišina bre, ne čujem televizor od vas životinje jedne ko li me prevari da vas rodim!"
ako može da bude manja, a ostatak prostora da bude bašta sa svežim vazduhom, cvećem i pčelicama koje prave med.

Odvoj spavaće sobe, nemoj da jedna do druge budu tvoja i dečija spavaća soba, pa da stalno razmišljaš da li vas deca čuju dok radite ono, ili vi da slušate vašu decu kad počnu da rade ono.

Imaj za svako dete po jednu sobu, pa makar bile najmanje sobe na svetu. Za dete je bitno da ima svoj prostor i svoja vrata.

Razmisli o jednoj prostoriji, možda podrum ili tavan, koja će imati malo viši plafon pa da u njoj možete da se bavite
rekreacijom ili zanatskim radovima.

Par naizgled banalnih stvari: kupatilo napravi u prizemlju a ne na spratu, ako bude problema sa curenjem vode.
Planiraj da veš mašina bude van kupatila, time ćeš produžiti vek trajanja iste i izbaciti suvišnu struju iz vlažnog kupatila.
Nemoj da zaboraviš bide za kupatilo.
Bolja je tuš kabina nego kada, a umesto lavaboa ugradi onu
polu-kadu, upotrebljivija je.
Odvodne cevi iz tuša, kade i dr. napravi za po jednu veličinu
šire od standardne, tako ćeš imati manje problema sa zagušenjima cevi.

Obrati pažnju na strane sveta.
Prostorije koje treba da budu tople stavi na jug (kuhinja)
ako ne voliš da se budiš rano, stavi spavaću prema severozapadu....

Kad je elektroinstalacija u pitanju, napravi je kao da ćeš
industriju da napajaš. Za svaku sobu bar po tri grane od bar 16A.

ma ima hiljadu stvari...


završio bih sa jednim groznim ali poučnim primerom,
džaba ti kuća Blejka Karingtona, ako si služavka a ne Kristl.
A da ne pričam o uticaju tvojeg nezadovoljstva na dečji emotivni razvoj,
 
Za gospodju Zivku

Odrasla sam u stanu i mislila sam da nikad necu pozeleti ziveti u kuci,ali s obzirom na dvoje malisana,zatvorenih u stanu,jurenje parkova,igranje izmedju automobila,pokusaja pravljenja baste na terasi od 2m,manjak prostora...pocela sam da mastam o kucici iz snova..............Na greskama se uci...PISITE O PROPUSTIMA...
Hvala
 
Pre neko veče sam bila inspirisana i napisala poduže pismo o ličnim iskustvima. I kad sam htela da ga pošaljem nisam uspela jer je internet loše radio (verovatno je bilo pola države na njemu).

Sad ću ponešto. Čega se setim.

Dnevna soba i trpezarija treba da budu spojene i da pružaju mogućnost da se celom dužinom postave stolovi (što će vam biti potrebno par puta godišnje, za neka slavlja, ali je ipak važno).

Roditeljska spavaća soba ne treba da bude velika, bolje je veće sobe prepustiti deci, deca u sobi uče, druže se, igraju, spavaju... dečja soba treba da ima više namena.

Nije loše rešenje napraviti roditeljsku sobu u prizemlju, a decu odvojiti u neko simpatično potkrovlje.
Spavaće sobe su najprijatnije ako ih okrenete na sever ili istok. Budiće vas jutarnje sunce, a uveće vam soba neće biti pretopla.

U blizini kupatila planirajte jednu prostoriju za peglanje, garedrobu i sl. Time ćete izbeći glomazne ormane. Nemojte zaboraviti prostor za usisivač, obuću, kofere...

Izbegavajte tzv. nus - prostorije. To vam je novi temelj, struja, voda, crep... uplanirajte sve u kuću.

Garaža je zgodna ako se u nju ulazi direktno sa ulice. Time ćete izbeći čišćenje snega celom dužinom do garaže kada ujutru treba da krenete na posao, a preko noći zavejalo. Osim toga, preskočićete čitav proces: otvori kapiju, otvori garažu, isteraj kola, zatvori garažu, zatvori kapiju. Kad se vraćaš kući sve ponovo, samo obrnutim redosledom.

Nemojte štedeti na izolaciji. Mi smo u to grunuli pare, ali vrlo brzo se isplati. Uveli smo centralno grejanje na plin, pa i toplu vodu imamo u istom sistemu. Grejanje plaćamo bar za trećinu jeftinije od vlasnika sličnih kuća koje nisu izolovane. Izolujte i tavanicu, inače izolacija nema mnogo smisla. Gledajte da obavezno uvedete centralno grejanje, to je ipak najisplativije. Temperatura zimi ne mora biti visoka, ali je važno da je u celoj kući ista.

Nemojte bacati pare u skupe fasade. Efekat je isti ako to uradite običnom fasadnom bojom. Naročito izbegavajte grebane fasade, lepo izgledaju, ali se strašno prljaju i na njima se skuplja paučina.

Šalokatre su dobro rešenje jer doprinose dobroj izolaciji. Osim što drvo dobro izoluje , što se naročito oseti leti, jer se prostorija na greje, nećete imati ni one glupe rupe iznad prozora za roletne. Ali, ako stavite šalokatre, nemojte ih bojiti tamno jer se prašina jako vidi, a teško se održavaju.

Vodite računa o visini kuće. napravite nižu kuću, tako da vam svi prozori budu dostupni i da teleskopskom pajalicom možete opajati sve spoljne zidove.

Ne bacajte pare u besmislene balkone. Oni i onako služe samo za po koju žardinjeru sa cvećem, a to možete staviti i na prozor.

Umesto balkona (koji su vrlo skupi: armirani beton, pločice, ograda...) napravite dobru terasu spojenu sa dvorištem. Trudite se da bude okrenuta na istok ili na sever. Tako ćete imati hladovinu tokom celog dana. Istočna strana će imati sunce samo u prepodnevnim satima, a tada sunce nije tako jako. I ako natkrijete terasu, ne valja da je okrenuta ka jugu ili zapadu. I pored nadstrešnice sunce će vam dopirati do pola terase.

Izbegavajte krovne prozore. Lepo izgledaju, ali lako prokišnjavaju. Doduše, to ne mora da se desi, ali kako je kod nas sve puno fušeraja....

Iako je svima žao bacanja prostora na predsoblja, vodite računa da vam ono ipak ne bude usko. Ne zaboravite da kroz njega treba unositi nameštaj. Kada krečite treba negde izneti nameštaj koji vam smeta. Iz istih razloga je važno da predsoblje bude što pravilnijeg oblika, a ne u nekum tunelčićima.

Kuhinju planirajte odvojeno od dnevnog boravka. Ja sam stavila šank koji lepo izgleda, ali mi ceo dnevni boravak smrdi na prženi pomfri i ostala isparenja.

Izbegavajte suvišne zidove. Gde god možete preskočite ih.

Kada radite instalacije uradite to ovako: vodovodne cevi postavite tako da prvo postavite široke plastične cevi, pa tek kroz njih provučete vodovodne. Tako ćete postiće sledeće: ako vam se desi da vam vodovodna cev pukne, ne morate lupati pločice, beton i sl. da biste je izvadili, već je samo izvučete iz te široke. Planirajte priključke za telefon u svakoj sobi, videćete da treba. I što više šaltera za struju.

Kada postavljate pločice nemojte stavljati fuge. Iako lepo izgledaju lako se prljaju, a teško čiste. Napolje nemojte postavljati grčke, španske... pločice, već domaće. Iako su lepe, rađene su za drugu klimatsku zonu i ne podnose mraz. Osim toga, naši proizvođači sada rade vrlo lepe pločice, a mnogo su jeftinije.

I na kraju, pronađite optimalnu veličinu. Naša kuća je 120 mkv stambenog prostora + 30 mkv pomoćnog. U taj prostor je stao komotan dnevni boravak, trpezarija, kuhinja, 2 kupatila, 4 spavaće sobe, garderoba (sa prostorom za sušenje, peglanje veša...), garaža, komotna ostava, čak i ostava za biciklove, kosilicu i sl. Sobe smo rasporedili: 2 dečije, roditeljska i radna u kojoj držimo knjige i koja nam služi za goste, tako da niko ne mora da spava u dnevnom boravku. Koristimo ceo prostor, svako ima svoj kutak, a opet nije previše za grejanje i održavanje.

Pozdrav. Podrška svima koji imaju nameru da se uhvate u koštac sa gradnjom. Isplati se.
 
I ja se onda pitam kud sam tolike godine utukla u školovanje?! :roll:
Bolje da sam u frizerke očla. Za to para ne žalite. :D

bug.gif
 

Back
Top