Mesec - razresenje misterije

Ninjarijeka:
Prva stvar gospodo ako je i letio na mjesec onda je komande za upravljanje računalom morao dobivati sa zemlje!

zasto?

Ninjarijeka:
32 kb nedovoljno za obradu podataka

opet, zasto?

Ninjarijeka:
ROM,ROM,ROM pa i današnji Mack-ovi svoj OS imaju pohranjen u ROM-u

verovatno mislis na BIOS, a ne na MacOS

Ninjarijeka:
Pa šta stvarno mislite da se u 32 kb da upisati i izvršiti simulacija sljetanja,da simulacija u realnom vremenu prije sljetanja se mora izvršiti u takvim uslovima sljetanja na nepoznato tlo!!!

opet greska.
tu ne stoji SIMULACIJA, vec program koji prati desavanja na senzorima i na osnovu njihovih prekida regulise sisteme na brodu.
a da si se nekad bavio programiranjem, znao bi da se u 32kb moze spakovati stosta.

Ninjarijeka:
Što mislite da bi imali stvarno dovoljno goriva da slete i uzlete sa mjeseca a nije samo to u pitanju a di je još manevar spajanja sa modulom za povratak u orbiti mjeseca i još jedna stvar gdje su to mogli tada uviježbati kad na zemlji u to vrijeme nije bilo moguće napraviti takav simulator!!!

to sta mi mislimo je jedno, a jedno je sta se desilo.

Ninjarijeka:
Zvao se Sputnjik i imao je čitavih 32 kg i jedino što je mogao emitirati je bio radio signal sa jednim beeep svake sekunde!!

kakve veze ima sputnjik sa ovim?
to je kao kada bi rekao, pre 15 godina nije bilo moguce igrati Oblivion na prosecnom PC, mora da ne moze ni sad...


Ninjarijeka:
A sada ono glavno i jedino pitanje da su ameri 69 spustili apolo na mjesec zar nebi rusi isto to napravili makar i mjesec poslje samo da dokažu da i oni to mogu??


iz dva razloga.
1) rusi su vec imali tamo bespilotne letelice i tako donekle zadovoljili svoj istrazivacki rad
2) ameri su vec otisli, a njima bi bilo preterano bacanje para da idu na Mesec kao drugi.
Jedna i jedina poenta trke za Mesec je bila ko ce stici prvi, zato se ta misija i smatra najvecim promasajem NASA-e....
 
Ninjarijeka:
E što se nasmijah, svi pametni a niko ništa nezna!!!! :roll:
Umesto sto se smejes, mogao bi najpre da proveris sta i koliko zaista znas ne samo o Apollo misiji, vec i o tehnologiji tog doba kao i istorijskim dogadjajima koji su uslovili da se stvari desavaju onako kako su se desili. Iz tvojih postova je evidentno da je tvoj nivo znanja o svemu tome vrlo mali. (BTW, ja to ne smatram smesnim, vec zalosnim...)

Kao prvo, Apollo kompjuter nije bio izradjen sa vakumskim cevima (kao sto si tvrdio u postu #51), vec sa diskretnim integrisanim kolima (v1 sa 4100 ICs, v2 sa 5600 ICs), stavljena u wire-wrapped podnozja. Memorija kompjutera je bila 16-bitna, i sastojala se od ROMa velicine 32K reci i RAMa velicine 4K reci, izradjenoj na bazi feritnih jezgara. Kompjuterov clock je bio oko 2 MHz. Ako ti ovo zvuci malo, trebalo bi da znas da je jedan od navigacionih kompjutera na prvim Shuttle-ovima bio baziran na vojnoj verziji procesora Z80A, sa RAMom od 32K bajtova i sa clock-om na 4 MHz). Vise o Apollovom kompjuteru ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Guidance_Computer

Ninjarijeka:
Što mislite da bi imali stvarno dovoljno goriva da slete i uzlete sa mjeseca a nije samo to u pitanju a di je još manevar spajanja sa modulom za povratak u orbiti mjeseca
Gravitacija Meseca je 1/6 Zemljine...

Ninjarijeka:
i još jedna stvar gdje su to mogli tada uviježbati kad na zemlji u to vrijeme nije bilo moguće napraviti takav simulator!!!
Apsolutno netacno. Simulatori su postojali, i na njima su se astronauti i pripremali za misije na Mesec.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Landing_Research_Vehicle

Ninjarijeka:
A sada ono glavno i jedino pitanje da su ameri 69 spustili apolo na mjesec zar nebi rusi isto to napravili makar i mjesec poslje samo da dokažu da i oni to mogu??
Vrlo slabo znas istoriju. Kad je Gagarin postao prvi covek u svemiru, Ameri su bili jedno godinu dana u zaostatku u odnosu na Ruse. Do '69 uspeli su da preokrenu stvari, pa su te, '69 godine, Rusi bili jedno godinu dana u zaostatku za Amerima. U svemirskoj trci nije postojalo drugo, utesno, mesto.
 
Sentient:
Vrlo slabo znas istoriju. Kad je Gagarin postao prvi covek u svemiru, Ameri su bili jedno godinu dana u zaostatku u odnosu na Ruse. Do '69 uspeli su da preokrenu stvari, pa su te, '69 godine, Rusi bili jedno godinu dana u zaostatku za Amerima. U svemirskoj trci nije postojalo drugo, utesno, mesto.

Jako dobro znam povijest i jedini moguć razlog je da je ruski vodeći inovator u raketnom rogramu umro od raka
 
Fireru, otvoreno se rugas veri jednog Tesle, Pupina i miliona drugih Srba. Nadimas se tudjim znanjem " braneci " ovde nekakve istine koje su ruku na srce ne previse bitne za mnoge. Da li si bio na Mesecu i da li si licno video astronaute na delu? Sa moje tacke gledista sve je moguce pa cak i prevara sto se tice same misije, ne potcenjujmo ljudsku moc prevare. Da nije malo zatucano verovanje u "dostignuca" kao sto je odlazak na Mesec? Sujetna trka u suludim, tesnim i neproverenim sklopocijama u koje i sami konstruktori nisu imali preteranog poverenja. I sta? Nista. Bili kao da nisu. Ja nisam video svojim ocima kao ni milijarde ljudi famozan dogadjaj pa sam snimak biva interesantan cak i kada ga dovedu u pitanje ljudi sa Nemackog sajta koji nimalo zatucano dovode u pitanje neke detalje sa snimaka ( podsetimo se da bez Nemaca svet ne bi znao jos dugo godina sta je raketa i lansiranje na Mesec ). Prijatelju, jedno je gordo ponavljati naucene stvari velikih umova a drugo je koristiti sopstvenu glavu a pri tom postovati tudje misljenje makar tu ne bilo mesta za Leonide i magnetna polja. Najveci umovi su bili svesni Boga i verovali su, mali su stalno koristili tudje, razlika postoji.
 
molim???
kome se ja tu rugam??? kom tesli, kom pupinu? pa oni bi se prvi smejali ovakvom krivljenju cinjenica i guranju nosa tamo gde mu nije mesto...

a ja naravno da nisam bio na Mesecu, i nisam ih video, ali sam vidoe snimke i ostali materijal koji uz to ide.
Najveci umovi su bili svesni Boga i verovali su, mali su stalno koristili tudje, razlika postoji.

da li si ti video boga, boga kako stvara zemlju, tj boga na delu?

nekakve istine koje su ruku na srce ne previse bitne za mnoge

kome je nebitno taj ne prati temu niti se ukljucuje u nju.
ovde je izgleda bitnije to sto su "zli amerikanci" stigli pre rusa na mesec...
 
Ninjarijeka:
Jako dobro znam povijest
Znas sve moguce i nemoguce teorije zavera. Zato sumnjam da ti je ostalo vremena (i prostora u glavi :) ) za proucavanje zvanicne istorije...

Ninjarijeka:
jedini moguć razlog je da je ruski vodeći inovator u raketnom rogramu umro od raka
Da, smrt Korolyov-a je bila jedan od faktora ali ne jedina.

Sovjetski svemirski program je bio tesno vezan sa Sovjetskim petogodisnjim planom. To je unekoliko usporilo Sovjetski odgovor na Americki svemirski crash program osvajanja Meseca obelodanjen maja '61.

Drugi, mnogo vazniji razlog je sto je Sovjetski svemirski program bio prilicno rasplinut. Naime, postojala su cetiri dizajnerska biroa medju kojima je vladao zestok rivalitet. Tokom jednog doba ranih '60-tih, u okviru Sovjetskog svemirskog programa se aktivno radilo cak na 30 razlicitih projekata za lansere i svemirske brodove. Nasuprot tome, Ameri su imali samo jednu agenciju, NASA, koja je bila koncentrisana na razvoju relativno malog broja projekata (od velikih lansera, samo na jednom, Saturn-V raketi).

Korolyov (ciji dizajnerski biro je imao najvise politicke podrske i najvise sredstava) je '60 pretrpeo srcani udar. Umesto da se povuce, kao sto su mu savetovali lekari, Korolyov je nastavio da radi, ali sa sve cescim zdravstvenim incidentima. To se veoma odrazilo da rad njegovog dizajnerskog biroa.

Smrt Khrushchev-a '64, smrt Korolyov-a '66, nesreca Soyuz-a 1 '67 tokom koje je poginuo Komarov, kao i cetiri sukcesivna neuspela lansiranja N1 boostera stavili su tacku ne samo na mogucnost da Rusi pre Amera stignu na Mesec, vec u velikoj meri i na samu mogucnost da uopste idu na Mesec.
 
Obersturmfuehrer:
bas to sto si procitao, misljenja sam da je cela ta misija cisto gubljenje vremena i para, i da je cist proizvod hladnog rata.
Da, cist je proizvod hladnog rata, ali da je slanje coveka bilo cisto gubljenje vremena i para jednostavno nije ni u jednom pogledu tacno.

Apollo projekat ne samo da je snazno pogurao tehnoloski razvoj Amerike (a time i sveta) vec su i sve pare ulozene u njega bile vrlo brzo vracene kroz razvoj novih tehnologija. Impakt Apollo projekta na stepen naseg znanja o Mesecu je jednostavno receno, nemerljiv.

Za razliku od Shuttle projekta, koji nikad nije postao ono sto je trebao da bude, i ISS, koja je finansijska crna rupa...
 
Sentient:
Apollo projekat ne samo da je snazno pogurao tehnoloski razvoj Amerike (a time i sveta) vec su i sve pare ulozene u njega bile vrlo brzo vracene kroz razvoj novih tehnologija. Impakt Apollo projekta na stepen naseg znanja o Mesecu je jednostavno receno, nemerljiv.

sto se tice kesha, mozda si u pravu, sto se tice znanja, nisam siguran.
Neke stvari su apsolutno mogle obaviti masine koje bi cak mogle biti kontrolisane skoro u real-time....
 
Obersturmfuehrer:
sto se tice znanja, nisam siguran.
Top Ten Scientific Discoveries Made During Apollo Exploration of the Moon

Obersturmfuehrer:
Neke stvari su apsolutno mogle obaviti masine koje bi cak mogle biti kontrolisane skoro u real-time....
Varas se. Tek je ove decenije roboticka tehnologija dostigla stepen razvoja koji bi mogao parirati onome sto su astronauti uradili na Mesecu. Da te potsetim, astronauti Apolla su vratili ukupno 381.7 kg raznih uzoraka sa Meseca. Tri ruske robotske sonde koje su jedine vratile druge uzorke Meseca, vratile su 101 g, 55 g i 170 g respektivno. ALSEP koje su postavili astronauti emitovali su podatke do '77 godine. Lunar Laser Ranging se i dalje sprovodi, sa sve vecom preciznoscu...

To je sto se tice "ciste" nauke. Sto se tice primenjene nauke, razvoj IC kola i kompjuterske tehnologije, razvoj tehnologije gorivih celija, razvoj CNC masina, teflon, ....
 
Obersturmfuehrer:
molim???
kome se ja tu rugam??? kom tesli, kom pupinu? pa oni bi se prvi smejali ovakvom krivljenju cinjenica i guranju nosa tamo gde mu nije mesto...

a ja naravno da nisam bio na Mesecu, i nisam ih video, ali sam vidoe snimke i ostali materijal koji uz to ide.


da li si ti video boga, boga kako stvara zemlju, tj boga na delu?



kome je nebitno taj ne prati temu niti se ukljucuje u nju.
ovde je izgleda bitnije to sto su "zli amerikanci" stigli pre rusa na mesec...
Rekoh, rugas se Teslinoj i Pupinovoj veri - zatucanom pravoslavlju. Nisam rekao nista o krivljenju cinjenica nego si ti revnosno kao i uvek svako neznanje upleo u pravoslavlje, ljudi grese i ne drze materiju kako bi tebi odgovaralo ali niko nije pomenuo pravoslavlje osim tebe i to iz najruznijih namera. Zlobno ali ne i na mestu, Tesla je ono sto jeste i to kao pravoslavac tako da primedba o zatucanosti i nenaucnosti pravoslavnih nema smisao.
Da sam se kladio da ces pomenuti Boga odnosno svoje predstave o Njemu dobio bih novac 100%. Nauka je spoznaja a visi duhovi su svesni i visnjeg oko sebe i kao takvi su plodni. Oni drugi se i dalje nadimaju svojim umovima i tudjim znanjem pa je konacna destinacija vase svesti i saznanja - Mesec, pa dalje necemo diskutovati. Vidis, Boga je videlo mnogo vise ljudi nego sto ih je bilo na Mesecu, o Bogu postoji mnogo, mnogo vise svedocanstava nego o samom boravku na Mesecu pa opet gledam kako ti sada nekom objasnjavas nevidjeno, nekakve cinjenice o necem sto milijarde nisu videle osim na TV-u.
Ja se necu baktati time da li su bili ili nisu jer nije ni previse vazno. Hocu ti reci da pored cinjenica oko te misije koje se lansiraju iz istog mesta iz kojeg se lansira prica o nepostojanju Boga o tim cinjenicama postoje i neke sasvim ozbiljne kao sto su na tom Nemackom sajtu za koje se niko iz NASA-e jos nije koliko znam javio da ih opovrgne.
Ne potcenjujmo laz i njenu moc, sve je moguce.
 
King 7:
Rekoh, rugas se Teslinoj i Pupinovoj veri - zatucanom pravoslavlju.
rugam se pravoslavlju tako sto tvrdim da smo bili na mesecu?
bravo...

King 7:
Da sam se kladio da ces pomenuti Boga odnosno svoje predstave o Njemu dobio bih novac 100%.

boga si prvi ti spomenuo...

King 7:
Vidis, Boga je videlo mnogo vise ljudi nego sto ih je bilo na Mesecu, o Bogu postoji mnogo, mnogo vise svedocanstava nego o samom boravku na Mesecu pa opet gledam kako ti sada nekom objasnjavas nevidjeno, nekakve cinjenice o necem sto milijarde nisu videle osim na TV-u.

i ko sad uplice boga u pricu?

King 7:
Ja se necu baktati time da li su bili ili nisu jer nije ni previse vazno.

zasto se onda ukljucujes u diskusiju????? naslov teme i propratni materijal je vrlo jasan!!

King 7:
Hocu ti reci da pored cinjenica oko te misije koje se lansiraju iz istog mesta iz kojeg se lansira prica o nepostojanju Boga......

onda ja spominjem boga??? :)

King 7:
kao sto su na tom Nemackom sajtu za koje se niko iz NASA-e jos nije koliko znam javio da ih opovrgne.

ne znas dobro, te cinjenice jesu opovrgnute.
 
King 7:
Hocu ti reci da pored cinjenica oko te misije koje se lansiraju iz istog mesta iz kojeg se lansira prica o nepostojanju Boga o tim cinjenicama postoje i neke sasvim ozbiljne kao sto su na tom Nemackom sajtu za koje se niko iz NASA-e jos nije koliko znam javio da ih opovrgne.
Ne potcenjujmo laz i njenu moc, sve je moguce.

Ovako da nebi pomislio da ja ovdje zastupam Amere ili kakvu religiju,odgovor je ne!
Ali trebao bi znati da onaj ko se prvi narugao bogu je bio Gagarin!
Znači pravoslavac!
To je bio jedan od najžešćih udaraca kada se narugao Amerima izjavivši iz orbite:"Ja ovdje nevidim nikakvog Boga"
Postigao je slavu kao prvi čovijek u svemiru i nije kažnjen zbog te izjave od strane Boga i pravoslavne crkve!
Zato ne mješaj temu sa religijom jer joj ovdje nije mijesto!!

A usput pročitaj moj predposljenji post na ovom linku dolje pa učini ono što sam napisao i javi se sa odgovorom!
http://forum.krstarica.com/threads/140545
Hvala na razumijevanju!
 
sentient:
Znas sve moguce i nemoguce teorije zavera. Zato sumnjam da ti je ostalo vremena (i prostora u glavi ) za proucavanje zvanicne istorije...

Ma ostalo mi je i više nego što misliš samo se ponekad nemogu sjetiti odmah svih stvari koje sam pročitao u vezi neke teme!

Ali da bi znao teorije zavjere moraš poznavati i osnovu!
A zašto mi one leže,zato jer se povijest uvjek piše od pobjednika a nikada nije istinita do kraja,ja ovdje ne tvrdim da ameri nemaju mogućnosti da se spuste na mijesec ali mi je nekako sumnjivo to njihovo sljetanje 69' mislim da su u prevelikoj žurbi da budu prvi ipak to lažirali,uostalom sve će nam pokazati budu li kinezi ili EU obavili ono što su najavili 2012 spuštanje na mjesec!
 
Ninjarijeka:
ja ovdje ne tvrdim da ameri nemaju mogućnosti da se spuste na mijesec
Niko od strucnjaka nece ni tvrditi da su od terminiranja projekta Apollo Ameri raspolagali mogucnoscu spustanja coveka na Mesec, niti ce tom mogucnoscu opet raspolagati pre sredine sledece decenije (otprilike).

Ninjarijeka:
ali mi je nekako sumnjivo to njihovo sljetanje 69' mislim da su u prevelikoj žurbi da budu prvi ipak to lažirali
Ja ne vidim nikakav razlog za sumnju. Naprotiv! Ne vidim apsolutno nikakvu mogucnost da prvo sletanje na Mesec nije bilo '69. Ne samo da nije bilo mogucnosti da se sve komponente leta na Mesec i onoga sto su astronauti uradili tamo laziraju u ono doba, smatram da bi to i sa danasnjom tehnologijom bilo nemoguce lazirati (posmatrano cisto sa strane onoga sto je uradjeno, ne uzimajuci u obzir da je poduhvat bio pracen sa svih strana: Rusa, astronoma amatera, radio amatera, ...). A da ne pricam o tome koliko bi laziranje neceg takvog kostalo....

Ninjarijeka:
uostalom sve će nam pokazati budu li kinezi ili EU obavili ono što su najavili 2012 spuštanje na mjesec!
Ne, to nece apsolutno nista promeniti. Samo ce zagovornici teorija zavera da nastave da smisljaju sve neverovatnije teorije.

BTW, cilj novih letova na Mesec (ko god da ih bude radio) ce biti polarni regioni. Tako da zadugo vremena nece biti nijednog coveka u blizini ijednog sletnog mesta Apollo misija.
 
Obersturmfuehrer:
rugam se pravoslavlju tako sto tvrdim da smo bili na mesecu?
bravo...



boga si prvi ti spomenuo...



i ko sad uplice boga u pricu?



zasto se onda ukljucujes u diskusiju????? naslov teme i propratni materijal je vrlo jasan!!



onda ja spominjem boga??? :)



ne znas dobro, te cinjenice jesu opovrgnute.
Objasni malo detaljnije, kada sam rekao da se rugas pravoslavlju zato sto tvrdis ste bili na mesecu?
U prethodnom postu si ti spomenuo pravoslavlje a jednom od replika meni si prvi spomenuo Boga.
U diskusiju se nisam ukljucivao dok nisam primetio zlonamerne i pakosne opaske.
Opet ponavljam: prvi si spomenuo Boga i oni razboritiji koji prate temu ce to lako potvrditi.
 
Ninjarijeka:
Ovako da nebi pomislio da ja ovdje zastupam Amere ili kakvu religiju,odgovor je ne!
Ali trebao bi znati da onaj ko se prvi narugao bogu je bio Gagarin!
Znači pravoslavac!
To je bio jedan od najžešćih udaraca kada se narugao Amerima izjavivši iz orbite:"Ja ovdje nevidim nikakvog Boga"
Postigao je slavu kao prvi čovijek u svemiru i nije kažnjen zbog te izjave od strane Boga i pravoslavne crkve!
Zato ne mješaj temu sa religijom jer joj ovdje nije mijesto!!

A usput pročitaj moj predposljenji post na ovom linku dolje pa učini ono što sam napisao i javi se sa odgovorom!
http://forum.krstarica.com/threads/140545
Hvala na razumijevanju!
Nindzarijeko, Gagarin nije bio pravoslavac nego komunista, ogromna je razlika i nije pravoslavlje tvrdilo da je zemlja ravna nego zna se ko ( cisto da dodam ). Ne znam u kakvom ste stanju ti i firer, nemoguce je voditi smislenu raspravu, stalno nesto objasnjavam.
 
King 7:
Opet ponavljam: prvi si spomenuo Boga i oni razboritiji koji prate temu ce to lako potvrditi.

prvi ili ne, nije bitno...
ono sto je ovde bitno JESTE ili NIJE
pravoslavlje, bog i ostali nemaju sta ovde da traze...

Sentient:
Ne, to nece apsolutno nista promeniti. Samo ce zagovornici teorija zavera da nastave da smisljaju sve neverovatnije teorije.

apsolutno se slazem....
 
Ninjarijeka:
Ali trebao bi znati da onaj ko se prvi narugao bogu je bio Gagarin!
Znači pravoslavac!
To je bio jedan od najžešćih udaraca kada se narugao Amerima izjavivši iz orbite:"Ja ovdje nevidim nikakvog Boga"
Postigao je slavu kao prvi čovijek u svemiru i nije kažnjen zbog te izjave od strane Boga i pravoslavne crkve!
Koliko se sećam, Gagarin je poginuo u 61-godini života.
 

Back
Top