Zašto je rusko bolje od srpskog?

nesha t.

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.885
Stalno se ovde mogu pročitati kritike na račun nekih naših političara koji su navodno ili stvarno bili komunisti. Takođe se ovde mogu pročitati i kritike na račun komunističke ideologije. Dobro, to je legitimno pravo svakog, uostalom ni sam o tom sistemu nemam baš najlepše mišljenje. Interesuje me zašto isti ljudi, pretežno nacionalistički opredeljeni nemaju ništa protiv ruskih bivših komunista? Da podsetim samo, Putin, Čurkin, Aleksejev i mnogi drugi su upravo to. Sam Putin je morao tome biti apsolutno odan, inače ne bi radio u KGB. Drugo, u ovoj zemlji se otvoreno navijalo za Zjuganova, sadašnjeg komunistu najgore vrste. Navijači su opet bili ljudi sličnog profila. Zašto su istim ljudima ovi podobni, a naši isti takvi nisu?
 
Zato shto komunizam u Srbiji i Rusiji nisu isto.
Ja sam protiv komuizma generalno kao ideje ALI ima razlike u okvirima realnih drushtveno-istorijskih okolnosti,koje su neosporive.
Komunizam u Srbiji u okvirima Jugoslavije imao je tu specifichnost da je u sebi nosio izrazito anti-srpski karalter,prvo iz razloga shto je za prve komuniste posle 1.svetskog rata Aleksandar bio simbol antihrista,neshto ko Neron a preko Aleksandra i Srbije kao nacije i to jer ih je razyebao u svakom mogucem smislu.:lol:Komunisti nisu doshli ovde na vlast demokratskim putem jer su imali podrshku naroda nego spletom po njih srecnih okolnosti,na silu.Vremenom se anti-srpski karakter komunizma u Jugolsaviji zadrzao i samo je promenio karakter i preuzele su ga one nacionalistichke struje koje su i razbucale Jugoslaviju a ciji su poslednji izdanci danshnje politichke elite u Hrvatskoj i Sloveniji.Ono zbog chega velika vecina nacionalista prezire komuniste jeste shto to vishe i nema blage veze sa komunizmom,on je sekundaran.Anti-srpstvo postaje glavna ideologija koja se lepo moze pratiti od SK do LDP-a.
 
Ili jednostavnije:ruski koministi su radili bar delimichno u interesu ruske nacije za vreme komunizma a sada valjda potpuno prelaskom na kapitalizam.Srpski komuisti i za vreme komunizma i u kapitalizmu uvek su i uvek ce raditi protiv interesa srpske nacije jer mrze srpstvo,i to im je glavna odlika.
 
Enfroz2891.:
Zato shto komunizam u Srbiji i Rusiji nisu isto.
Ja sam protiv komuizma generalno kao ideje ALI ima razlike u okvirima realnih drushtveno-istorijskih okolnosti,koje su neosporive.
Komunizam u Srbiji u okvirima Jugoslavije imao je tu specifichnost da je u sebi nosio izrazito anti-srpski karalter,prvo iz razloga shto je za prve komuniste posle 1.svetskog rata Aleksandar bio simbol antihrista,neshto ko Neron a preko Aleksandra i Srbije kao nacije i to jer ih je razyebao u svakom mogucem smislu.:lol:Komunisti nisu doshli ovde na vlast demokratskim putem jer su imali podrshku naroda nego spletom po njih srecnih okolnosti,na silu.Vremenom se anti-srpski karakter komunizma u Jugolsaviji zadrzao i samo je promenio karakter i preuzele su ga one nacionalistichke struje koje su i razbucale Jugoslaviju a ciji su poslednji izdanci danshnje politichke elite u Hrvatskoj i Sloveniji.Ono zbog chega velika vecina nacionalista prezire komuniste jeste shto to vishe i nema blage veze sa komunizmom,on je sekundaran.Anti-srpstvo postaje glavna ideologija koja se lepo moze pratiti od SK do LDP-a.

Свака част, Енфроз - потписујем овај твој коментар ! 8-)
 
И, да ли је сад, у светлу овога, малко јасније зашто сам ја рекла да је Тито био гори од Стаљина?

(Наравно, то је само један од многих елемената читаве приче).
 
Enfroz2891.:
Ili jednostavnije:ruski koministi su radili bar delimichno u interesu ruske nacije za vreme komunizma a sada valjda potpuno prelaskom na kapitalizam.Srpski komuisti i za vreme komunizma i u kapitalizmu uvek su i uvek ce raditi protiv interesa srpske nacije jer mrze srpstvo,i to im je glavna odlika.
Generalno, komunizam je anacionalna ideologija. Ne postoje nikakvi dokazi da je ruski komunizam više štitio Ruse. Pomenuti Staljin uopšte nije bio Rus.
 
И, да ли је сад, у светлу овога, малко јасније зашто сам ја рекла да је Тито био гори од Стаљина?
meni i dalje nije jasno, mozhda zato shto samo sudim po svojoj okolini.

moji cjalac i deda su bili komunisti, deda najtezha vrsta, pa chik mu reci da je anti-srbin. bolela ga ona stvar za nacionalizam, a kamoli da mrzi neku naciju. bili su za jugoslovenstvo, a ne anti-srpstvo.
isto vazhi i za sve starije ljude koje znam i njihove sinove, godina kao moj cjale - ili su bili otvoreni komunisti ili su cjutali i bolela ih briga, al u zhivotu nisam chuo iz usta nekog ko je komunista (a znam ih i sada, malo njih, shto starijih shto mladjih) a da mrzi srbe i srbiju. meni je svo to anti-srpstvo preterivanje.

ne znam, mozhda je drugde bilo drugachije.
 
nesha taxista:
Generalno, komunizam je anacionalna ideologija. Ne postoje nikakvi dokazi da je ruski komunizam više štitio Ruse. Pomenuti Staljin uopšte nije bio Rus.
Zato sam i rekao "delimichno"a kod nas nije uopshte.Da je "anacionalan"ne bi se drzava pravila po AVNOJ-u i bila na shtetu samo 1 nacije nego bi se nacionalno izjashnjavanje ukinulo chak i pod pretnjom prisile.Da je komunizam u Jugoslaviji bio anacionalan moze da vazi za Srbiju i srpsko rukovdstvo,ali sigurno nije vazio za ostale posebno Hrvate.U samim korenima Jugoslovenski kominuzam je imao izrazito anti-srpski karakter pre svega u politichkom smislu jer su prvi komunisti srpski nacionalizam videli kao glavnu snagu Kralja koji im je bio glavni politichki protivnik.Vremenom je to preraslo u ideologiju prikrivenih nacionalista KP-a drugh nacija i plasiralo se radi ostvarivanja njihovih nacionalnih interesa shto je finalizovano 91.
 
Keeper:
meni i dalje nije jasno, mozhda zato shto samo sudim po svojoj okolini.

moji cjalac i deda su bili komunisti, deda najtezha vrsta, pa chik mu reci da je anti-srbin. bolela ga ona stvar za nacionalizam, a kamoli da mrzi neku naciju. bili su za jugoslovenstvo, a ne anti-srpstvo.
isto vazhi i za sve starije ljude koje znam i njihove sinove, godina kao moj cjale - ili su bili otvoreni komunisti ili su cjutali i bolela ih briga, al u zhivotu nisam chuo iz usta nekog ko je komunista (a znam ih i sada, malo njih, shto starijih shto mladjih) a da mrzi srbe i srbiju. meni je svo to anti-srpstvo preterivanje.

ne znam, mozhda je drugde bilo drugachije.
Ја рекох малочас, да је то - само један од многих елемената у суду о некој историјској личности.

И, вероватно, у случају Тита, не један од најбитнијих. Али, ипак важан.

И, за то Титово "антисрпство"... Ја сам већ рекла, оно је , мислим, много мање последица личног анимозитета према Србима и Србији, премда се тако рефлектује, него је, напросто, ради лакшег владања, потребно ослабити и разбити најбројнији и најзначајнији народ овог простора.

Што и није само ствар комунизма, иначе генерално анационалног у некој мери, него и, шире, југословенства.

(И то није, дакле у ствари оно што Титу ја највише замерам, кад се говори о о тој општој оцени).

А што су обични, појединачни људи , као твоји које наводиш, били такви, то је друга ствар, и не видим ту ништа контрадикторно. Поготово ако су честити људи.
(Које ја, уосталом, како се зна, и кад су таквих идеолошких уверења, искрених, зовем - комунистима а оне каријеристе, и партијске вође - комуњарама).
 
@Keeper,komunisticha partija je za vreme Jugoslavije brojala 3 miliona chlanova na stanovnishtvo od 23 miliona.Ja ne govorim o 3 miliona ljudi nego o uskom rukovodstvu koje je birano po kljuchu i to
tako da su srpski kadrovi bili idioti koji su samo klimali glavom za stvari kao npr.ustav iz 74.dok su se hrvatski komunisti veoma brzo posle pada Berlinskog zida preorjentisali u nacionaliste i shoviniste najgore vrste.U isto vreme radi"bratstva&jedinstva"uvek su pravljene paralele i izmishljen taj"velikosrpski hegemonizam"da se Hrvati sluchajno ne uvrede shto su imali Ustashe.
 
nesha taxista:
Stalno se ovde mogu pročitati kritike na račun nekih naših političara koji su navodno ili stvarno bili komunisti. Takođe se ovde mogu pročitati i kritike na račun komunističke ideologije. Dobro, to je legitimno pravo svakog, uostalom ni sam o tom sistemu nemam baš najlepše mišljenje. Interesuje me zašto isti ljudi, pretežno nacionalistički opredeljeni nemaju ništa protiv ruskih bivših komunista? Da podsetim samo, Putin, Čurkin, Aleksejev i mnogi drugi su upravo to. Sam Putin je morao tome biti apsolutno odan, inače ne bi radio u KGB. Drugo, u ovoj zemlji se otvoreno navijalo za Zjuganova, sadašnjeg komunistu najgore vrste. Navijači su opet bili ljudi sličnog profila. Zašto su istim ljudima ovi podobni, a naši isti takvi nisu?

Zato shto im je EKSTREMIZAM zajednichki "imenitelj!
U oba sluchaja fanatizam

A to, shto bi "nashi" nacionalisti da vrate Ruski komunizam, onaj najstrashniji, najnehumaniji i po cenu velike patnje, koju je taj krvavi rezim doneo Ruskom narodu, da bi se osecali sigurnije (jer Rusi ce da nas brane)
Neka, hvala, svi su komunisti jednaki.
Samo su neki JEDNAKIJI
 
nesha taxista:
Generalno, komunizam je anacionalna ideologija. Ne postoje nikakvi dokazi da je ruski komunizam više štitio Ruse. Pomenuti Staljin uopšte nije bio Rus.
Није ни штитио више Русе.

Али је штитио - ДРЖАВУ. А самим тим, упркос свим трагичним судбинама појединаца, чак и милиона, можемо рећи, у коначном смислу, можда звучи и парадоксално, али их је тако, заправо - више штитио. (Ако схватате шта желим да кажем).

И, ма колико, барем ја лично, мислила генерално о комунизму све најгоре, та ствар се мора признати:

СССР је за Стаљина, и после њега био, у ствари најмоћнија руска држава у њеној историји.

А неке тековине тога имамо и данас, што све, заправо, иначе, има сада мало везе с комунизмом.
 
Enfroz2891.:
Zato sam i rekao "delimichno"a kod nas nije uopshte.Da je "anacionalan"ne bi se drzava pravila po AVNOJ-u i bila na shtetu samo 1 nacije nego bi se nacionalno izjashnjavanje ukinulo chak i pod pretnjom prisile.Da je komunizam u Jugoslaviji bio anacionalan moze da vazi za Srbiju i srpsko rukovdstvo,ali sigurno nije vazio za ostale posebno Hrvate.U samim korenima Jugoslovenski kominuzam je imao izrazito anti-srpski karakter pre svega u politichkom smislu jer su prvi komunisti srpski nacionalizam videli kao glavnu snagu Kralja koji im je bio glavni politichki protivnik.Vremenom je to preraslo u ideologiju prikrivenih nacionalista KP-a drugh nacija i plasiralo se radi ostvarivanja njihovih nacionalnih interesa shto je finalizovano 91.
Oni malo ''tvrđi'' Hrvati listom tvrde da je komunizam bio protiv njih. Ostale nacije manje, ali manje ih je i bilo. Biće da su nacionalisti proganjani u zavisnosti od procene brojnosti i stepena opasnosti.
 
@ enfroz: OK, al kad si rek'o da je komunizam imao antisrpski karakter ja sam podrazumevao da se odnosilo na sve komuniste i da je to deo nasheg komunizma, tako da te nisam razum'o. ali logichno je, shto Norma kazhe, da smo mi ovde bili "podshishavani" kao najbrojniji da bi se ostvarilo bratstvo & jedinstvo.

usput, zashto vam je komunizam svima tako losh kao ideja?
ja lichno ne gajim nikakve pretenzije na komunizam danas, jer je jednostavno neostvariv, al ovako izolovano gledano, ne izgleda mi nishta gore kao ideja od demokratije.
 
nesha taxista:
Oni malo ''tvrđi'' Hrvati listom tvrde da je komunizam bio protiv njih. Ostale nacije manje, ali manje ih je i bilo. Biće da su nacionalisti proganjani u zavisnosti od procene brojnosti i stepena opasnosti.
У ствари, сви су били закинути у мери у којој је то , како сам рекла, било потребно, ради лакше владавине.

Наравно, ово је поједностављивање, али, своди се на то.
 
Keeper:
usput, zashto vam je komunizam svima tako losh kao ideja?
Koliko god danas "demokrate"srali u praksi nema neke preterane razlike sushtinski.Isti ti koji danas popuju o"transparentnosti,vladavini prava demokratiji,..bla,bla"juche su isto tako bistrili marxsizami i ubedjivali nas da ce"Amerika&Engleska biti zemlja proleterska".
Najvaznije zbog chega sam ja protiv je shto komunizam ne poznaje privatnu svojinu a i ako je u teoriji humaniji od kapitalizma,praksa svega toga se uvek svodila na diktaturu.Komunizam je ekonomski neodrziv jer polazi od idealistichkih pretpostavki koje potpuno pogreshno tumache chovekovu izvornu prirodu.Komunizam je sushtinski bio pokushaj preko radikalne ekonomske transformacije promeniti drushtvo i u krajnjem choveka i u tome je omanuo,paradoxalno jer ljudi nisu dovoljno zreli za humanije drushtvo.
 

Back
Top