Usvajanje odraslog psa?

designpara@gmail.com

Zainteresovan član
Poruka
317
Ljudi u dilemi sam, odgajivac od kog sam kupio mog boxera mi nudi svog odraslog psa od 2 i po godine kao gest zato sto mi je njegovo stene uginulo, naravno daje mi i stene ali posto sad nema tek bi mogao da uzmem stene za nekih 2 meseca!
ZAnima me sta mislite o uzimanju tog odraslog psa? Ovako: zove se Karlo, skroz zuti je boxer, star je 2 i po god, visestruki sampion u nekim takmicenjima, kupiran mu je i rep i usi, imao je do sada 6-7 parenja, sva su bila uspesna po 7-8 stenaca. Pas je zdrav u potpunosti, kaze mi da je lud skroz, ali u pozitivnom smislu, da obozava da jurca da se igra, a kad vidi lopticu odlepi, to mu je svetinja! Problem je sto ja imam macora, ali on kaze da uopste ne juri macke! Razlog zasto mi nudi ovog psa je zato sto oce da mi olaksa ovaj period kad sam izgubio svog i zato sto on ne moze da mu pruzi uslove zivota kakve ja mogu. Kod njega taj pas zivotari u boxu! Jos jedna dobra stvar je sto ne bi morao da prolazim sa tim psom sve "decije bolesti" kod pasa! Mislim ok su one standardne ali posle ovog loseg iskustva zelim da nadjem sto proverenijeg psa! On mi kaze da mogu da ga uzmem za stalno, da mogu da zadrzavam i njegove stence, da mogu i da ga uzmem na kratak period, pa da ga vratim njemu ako budem hteo da uzmem stene iz legla, ali sad dal je to cimanje za psa? Dal neko ima iskustva uopste sa preuzimanjem odraslog psa? jel moze da dodje do komplikacija? Sta mislite o tome? Kako, koliko i dal se oni vezu toliko za gazdu kao sto moze pas koji je od malena kod tebe? I koliko im vremena treba? dal oce da pobegnu?
 
Nemoj da se ljutis, ali tvoj malisa je bio lepsi...
Inace nemam bas iskustva sa uzimanjem odraslog psa, ali koliko sam procitala o boxerima, oni se vezuju sa porodicu, tako da ne znam koliko bi mu tesko ili lako palo da se preseli kod tebe. Ipak je on vec veliki. Ali ako kazes da zivotari u boxu, verovatno sa njime ne provode bas mnogo vremena.
Bah, ne znam...nek se javi neko sa iskustvom po ovom pitanju...
 
Ovaj muzija je izuzetno lep primerak boksera,ja ne bi razmisljala.
Sto se tice uzimanja odraslog psa,ja sam uzela zenku labradora od 3godine koja kada je dosla kod nas ko da nikada nije imala druge vlasnike.Pas ce ti biti jos privrzeniji cim bude imao bolje uslove kod tebe a i paznju.Jako lep gest od tog odgaivaca.Srecno!
 
pa sa ovim mozes i na izlozbe da ides, a sa Donom nisi mogao. Inace ako odlucis da ga uzmes nemoj da ga vracas jel verujem da pas to nece lako preziveti. Sad verovatno nije vezan za vlasnika jel zivi u boksu i nema paznje koliko ces mu ti davati, tako da verujem da nije losa ideja da ga uzmes.
 
Moжда да пробаш да мало више времена проводиш код тог одгајивача са тим псом, да га полако упознајеш, играш се са њим, прошеташ негде? Да видиш да ли "одговарате један другом", да ли ће те заволети. Ја сам тако шетала једну женку, мајку од мог пса, јао како ме је заволела, а била је и запостављена. Без проблема сам могла да је усвојим, и притом мислим на њене године. Значи, немој га одмах узимати код себе, за почетак, упознајте се тамо, на његовом терену. Иначе, идеја није лоша, пас је проверено здрав, а и увек можеш да узмеш штене, женку на пример, ако имаш услова за пар.
 
ovaj pas je vec bio na izlozbama ali don je bio mnogo lepsi primerak od njega tu gresis! SA donom sam trebao da idem na atibox (svetska za boxere) a karla nece da vodi odgajivac jer kaze da nije u tom rangu pas! Svi koji se razumeju u boxere su tvrdili da ce don izrasti u sampiona, nisam ja to rekao jer ja nisam ni imao pojma kako mogu da procenim to, ali u sud tih ljudi verujem. Ali eto kako se sve zavrsilo.
 
Mili je dala/dao dobar savet.
Druzi se sa psom, igraj se s njim.
Mozda i nije tako lose da uzmes odraslog psa. Nije mator, u najboljim je godinama.
Uostalom, ako su ti ambicije svetska izlozba za boxere onda skupi kintu i kupi kvalitetno stene. Ili odraslog psa.

Ipak, meni se cini lep i drag, mislim da vredi probati... Mili je skroz u pravu!
 
designpara@gmail.com:
ovaj pas je vec bio na izlozbama ali don je bio mnogo lepsi primerak od njega tu gresis! SA donom sam trebao da idem na atibox (svetska za boxere) a karla nece da vodi odgajivac jer kaze da nije u tom rangu pas! Svi koji se razumeju u boxere su tvrdili da ce don izrasti u sampiona, nisam ja to rekao jer ja nisam ni imao pojma kako mogu da procenim to, ali u sud tih ljudi verujem. Ali eto kako se sve zavrsilo.


Nemoj da me razumes pogresno, ali Boxer nije u standardu rase ako ima mnogo bele boje, apogotovo ako mu se povezuje jedna celina, kao sto je Don imao ceo vrat beo. Samim tim on ispada iz standarda rase.
 
Kao sto neko vec rece godine kod psa zaista nemaju nikakvu ulogu vec karakter.Ja sam do sada usvojila jednog od neke 4 godine i jednog od 1,5 god i nisam imala nikakvih problema.Obojica su se navikli na mene i mamu kao da su odrasli uz nas.Cinjenica jeste da ce vam trebati vremena da se upoznate i prilagodite jedan drugome ali pas je zaista divan i ja na tvom mestu ne bi razmisljala ni sekund da mu pruzim bolji zivot.Jedina mana odraslih pasa je sto manje vremena provedu sa gazdom ali stvarno vredi.
 
mali37:
Nemoj da me razumes pogresno, ali Boxer nije u standardu rase ako ima mnogo bele boje, apogotovo ako mu se povezuje jedna celina, kao sto je Don imao ceo vrat beo. Samim tim on ispada iz standarda rase.
Gresis, Da bi bio diskfalifikovan pas mora da ima preko jedne trecine belina po telu, don je imao dosta belina ali ne vise od jedne trecine! Bio je prijavljen za atibox 2007 koji se ove god odrzava u NOvom Sadu, vec je bio naucio da ide pord noge i da stoji u stavu! Pa ne bi ga valjda cimao da to uci da sam znao da ne mogu da ga izvedem na takmicenje! mozda ga nisi lepo pogledao ali definitivno nema preko jedne trecine belo, ako malo pogledas po netu nacices X sampiona sa maltene istim rasporedom belina.
Dok je bio ziv videlo ga je jako puno poznavaoca ove rase i svi su ga gledali kao potencijalno jako dobrog muzijaka, pa i za takmicenja! Takodje je bio dosta krupan, sa 4 meseca je vec imao 16-17 kg, i eksterijerno sem treceg kapka na levom oku nije imao ni jednu manu, pravilan stav, pravilno preklopljene usi na obraz, pravilno drzanje repa itd.Tako da stvarno ne razumem zasto mislis da nije bio za takmicenje? Naravno sve to u stranu kad nije bio zdrav, ali to je druga prica! Povezano beline moze da ima, ali ispada iz standarda ako ima vise od jedne trecine belo!
 
designpara@gmail.com:
Ljudi u dilemi sam, odgajivac od kog sam kupio mog boxera mi nudi svog odraslog psa od 2 i po godine kao gest zato sto mi je njegovo stene uginulo, naravno daje mi i stene ali posto sad nema tek bi mogao da uzmem stene za nekih 2 meseca!
ZAnima me sta mislite o uzimanju tog odraslog psa? Ovako: zove se Karlo, skroz zuti je boxer, star je 2 i po god, visestruki sampion u nekim takmicenjima, kupiran mu je i rep i usi, imao je do sada 6-7 parenja, sva su bila uspesna po 7-8 stenaca. Pas je zdrav u potpunosti, kaze mi da je lud skroz, ali u pozitivnom smislu, da obozava da jurca da se igra, a kad vidi lopticu odlepi, to mu je svetinja! Problem je sto ja imam macora, ali on kaze da uopste ne juri macke! Razlog zasto mi nudi ovog psa je zato sto oce da mi olaksa ovaj period kad sam izgubio svog i zato sto on ne moze da mu pruzi uslove zivota kakve ja mogu. Kod njega taj pas zivotari u boxu! Jos jedna dobra stvar je sto ne bi morao da prolazim sa tim psom sve "decije bolesti" kod pasa! Mislim ok su one standardne ali posle ovog loseg iskustva zelim da nadjem sto proverenijeg psa! On mi kaze da mogu da ga uzmem za stalno, da mogu da zadrzavam i njegove stence, da mogu i da ga uzmem na kratak period, pa da ga vratim njemu ako budem hteo da uzmem stene iz legla, ali sad dal je to cimanje za psa? Dal neko ima iskustva uopste sa preuzimanjem odraslog psa? jel moze da dodje do komplikacija? Sta mislite o tome? Kako, koliko i dal se oni vezu toliko za gazdu kao sto moze pas koji je od malena kod tebe? I koliko im vremena treba? dal oce da pobegnu?

...Uzmi, al pomiri se sa tim da cete se samo navici jedan na drugog....on te nece prihvatiti za gazdu - slusace te i sve to,...ali o nekom prijateljstvu i vernosti - male sanse....on je vec imao gazdu.
 
Premisljam se jos uvek ali nekako se ohrabrim kad citam ove tekstove, jedina je stvar so on ima skoro 4 god a ne 2 i po, nesto je ovaj bio pomesao sa nekim drugi psom pa je pogresio ali se ispravio, tako da mi je to ono sto mi je malo odbojno, jer poznato je da boxeri i ne zive bas dugo, pa mi je malo trulo da ga uzmem a on da zivi kod mene samo 3-4 god (vecina boxera u poslednje vreme ne dozivi ni 10 god)
Ali odlucio sam za jedno 2 ned. cu da skoknem do Vrsca da ga vidim pa cu odluciti!
A ne znam to za vezivanje kad je pas odrastao, tu bas nemam iskustva ali evo ti si mi napisao da se ne vezu a neki pre tebe da su se vezali za njih kao da su sa njim od malena. A i meni malo cudno deluje da se ne bi vezao ako bi imao 100 x bolje uslove zivota ovde?!?!?! A vec sam to rekao, on zivi kod njega u boxu, kao jedan od pasa, a kao i vecina odgajivaca ne bavi se toliko njima sem priprem za takmicenje i odrzavanja psa u formi, znaci istrcavanje, setnja, da mu da jede i to je to maltene. Mislim nije da on njega ne voli ali kaze prosto pored bolesne babe i dede, dvoje dece, privatnog posla i jos 4-5 kerova nema vremena da se bavi s njim 5 sati dnevno, sto ga i kapiram!
Tako da ne znam, ima i za i protiv, nekako je drugaciji osecaj kad pas odrast epored tebe, tad si siguran u njega, a ovako ce proci meseci dok ga ne upoznam i opet necu moci da garantujem za njega! A i koliko on moze da me prihvati kao autoritet kad ima vec 4 god? Bas se lomim...
 
Znas kako prihatice on tebe jako brzo,kada vidi da si doabr prema njemu,daa ga pazis,mazis,volis pridajes mu paznju..u to sam 100% sigurna.
A sada meni je prvo bilo cudno da ti odgaivac nudi psa od 2 godine jer je tada pas u punoj formi i izlozbenoj kondiciji,sada kada ima 4god malo mi je jasnije,znas kako odgaivaci gledaju pas do 5god moze na izlozbe i u punoj pari moze da pari posle toga moze polako u penziju i uzivanje bez izlozbi i svega toga,i ja mislim da ja to jedan od razloga zbog kog hoce da ti ga da,da bi ga zamenio sa novim psom u odgaivacnici,a cim hoce da ti ga da posle 4god znaci da i nije toliko vezan za njega.
Pa ja mog psa koji sada ima skoro 10god ne bi dala ili prodala ni za 100000evra,ma nema tih para na ovom svetu da bih ga ja nekome drugom dala,razmisli jos,ili predlozi da sacekas leglo sledece i uzmes stene.
Svaka godina provedena sa psom je divna tako nemoj da razmisljas jao zivece jos 3-4godine,pa vidi iz tvog primerra tvoj pas je ziveo jako kratko da ti si mislio da ste tek na pocetku,i da ima jos barem 10godina zivota,uzimanje steneta je lutrija velika!
Srecno
 
Ne mogu da se slozim sa ovime sto je napisao Kaa. Psi se nikada nece vezati za teritoriju koliko za svoj copor (bili u pitanju ljudi ili psi). Mozda bi mu trebalo malo vise vremena da te prihvati, ali jednom kad se to desi nazad nema (da se tako izrazim). Pas koji je jednom napustio jedan copor u njega se nikad ne vraca, i u sledeci koji bude dosao ako ga prihvati to ce mu biti sasvim dovoljno da bude srecan.
Psi nisu deca pa da im uvek fali onaj koji ih je prvi odgajao, njima sve sto treba je da se osecaju da pripadaju nekoj grupi, jer oni nisu stvoreni da bi ziveli sami. Onog trenutka kada mu postane jasno koje je njegovo mesto u tvojoj porodici (tj njegovim ocima gledano novom coporu) sve ce biti u savrsenom redu.
 

Back
Top