Kupiranje

designpara@gmail.com

Zainteresovan član
Poruka
317
Sta mislite ljudi o kupiranju pasa, kad malo prebrojim ogroman je broj rasa kojima se nesto sece, dobermani, rotovi, boxeri, snauceri, doge, stafordi, pitovi, oni razni lovacki, kokeri itd... Znam da je postalo zabranjeno u maltene svim zemljama evrope to i to sigurno nesto govori, ovde kod nas za neke rase jos nije to uvedeno kao standard. Ja u principu isto ne volim to secenje, (moj boxer nije bio secen) ali neke vrste ne lice na svoju rasu ako nisu kupirani ili rep ili usi, tu prvenstveno mislim na dobermane i rotove.Neki kao sto su doge i dobermani gube na svojoj liniji i eleganciji, ali dal je to cena zbog koje treba da se seku? Za repove mi nije bas toliko bezvezno, jer im se to radi dok su jako mali pa im zaraste ranica za 2 dana maltene, ali usi kad se seku tu pas ima dosta muka pogotovu prvi period. A opet do pre jedno 5 godina niko u svetu nije mario za to dok nisu pocele da se uvode zabrane. Maltene svaka rasa od svog nastanka je kupirana i to su bili standardi koji se nisu menjali decenijama za te pse. To je bila normalna stvar i radio je ceo svet. Evo probajte da nadjete nekog boxera ili dobermana od pre 20-30 godina da je imao rep ili spustene usi? Kako je svet odjednom posle 100 godina dosao na ideju da se prestane sa time (mislim nije da se ja ne slazem sa time) Sta vi mislite o tome?
P.S. sve sam ovo ispisao a nisam bas gledao dal je neko vec pokrenuo nekad ovu temu :):)
 
Mislim da smo se negde vec raspravljali na ovu temu, ali je moj stav svejedno ostao isti - kupiranje repa da, ali usiju ne. Znam da vecina pasa kojima su se ranije sekle usi sada izgleda manje vise smesno, ali ja ne bih mogla tako da kasapim svog psa, pa ne znam kako ruzno ili smesno izgledao. Jednostavno mi se cini da se i vlasnici i psi napate i izmrcvare zbog tih usiju, i to svom psu ne bih mogla nikad da priredim, pa makar imao usi kao dambo. Za repove mi je ok, njih im secnu dok jos ne znaju za sebe, i brzo zaraste, a mnogo ne boli.
 
ja sam protiv kupiranja (i usiju i repa)tako im je priroda dala sto ih sad menjamo da budu opasniji
:confused: :shock:

ali me znima. negde je pisalo da je kupiranje repa zdravo u vezi necega za izlozbu
 
ja sam za kad su dobermani u pitanju.
mislim da se nikad necu navici na dobermana sa usima.
A tek s repom.
Na rotove sam se nekako navikla kad imaju rep...

Mozda sam surova, ali dobermani gube sve od one nadmoci sa usima.... I one snage.

Znam da psa ne cini samo izgled, ali eto. Ostali psi - doge, bokseri su mi ok i sa usima.

Cak i dogo argentino puno dobija na mekoci sa usima. Ali mi se vise dopada kupiran pas
 
Meni su isto neki vlasnici dobermana pricali da oni imaju problema sa repom u starosti, sad dal je to istini ili samo izgovor vise da bi se sekao rep ne znam. Sto se tice dobermana mislim da uopste ne lice na svoju rasu kad nisu seceni, a opet svako kouzima dobermana oce da ima psa koji je elegantan i sve ono po cemu je doberman i poznat, tako da ja mislim da bi i ja njemu kupirao usi u slucaju da ga uzmem.
A to sto kazu ljudi da ih je priroda tako dala ja nisam bas siguran za to jer su maltene sem rota sve te rase ljudi napravili ukrstanjem raznih pasa, i ti ljudi koji su ih pravili su imali viziju kako taj pas treba da izgleda, i svaki od njih je poseban zbog toga i zato mi je jasno zasto su svi ti psi seceni!
Pritom to su sve psi izrazite snage i misicave konstitucije, mahom su svi kratke dlake pa su ti misici jos izrazeniji, tako da kad su tako zatugnuti po celom telu nekako im je logican polozaj usiju na gore. Opet tu je taj momenat kad pas treba da ide na operaciju i svo to cimanje koje ljudi jako tesko podnose ( sem odgajivaca, njima je to posao). U svakom slucaju vlasnik isto ima svoj ukus i ima tu mogucnost da odluci kakav ce mu pas biti, samo me nervira kada ljudi takve vlasnike komentarisu kao sureve i nehumane! A ko je ikada rekao nesto o milionima kerova secenih pre uvodjenja ovih standarda. Meni su licno skoro svi psi lepsi (oni koji trebaju) kad su seceni, ali mene je to cimanje i sok koji pas prezivljava sprecilo da secem mog boxera!
 
Mislim da je to jedini razlog zbog kojeg ne bih zelela da imam dobermana. Sa usima znaju da izgledaju bezveze, a ne bih imala srca da to uradim mom psu.
U svakom slucaju kad bude doslo vreme da uzmem rotica dogovoricu se sa odgajivacem da mom secne repic, ili cu jednostavno naci neke kojima su vec seceni repovi. Njima mi bas nekako nikako ne ide rep. Totalno mi bezveze izgledaju, kao da im je neko nakacio tudj rep. I sto je najludje, sto vise rotova sa repovima vidjam to mi se sve manje i manje svidjaju ti repovi.
 
Imash informcije vezane za kupiranje u temi "DOBERMAN"
Postovala sam informacije sa wikipedie....
Pa saznaj....
A u Americi na takmicenje Dobermani mogu da izadju samo u izornom obliku shto znaci kupirani....
Da ne prepricavam nashuroko...imam iskustva sa kupiranjem ushiju...Radi se u totalnoj anesteziji tako da pas to ne oseti ....Zamislite kako se radilo pre par stotina godina?
Evo da ako uspem da postavim sliku,vidite psa iz 1655god.!To je prva slika a druga je cak iz 1500-1525 god.
 

Prilozi

  • Wikipedia_Great_Dane_Raro.jpg
    Wikipedia_Great_Dane_Raro.jpg
    23,9 KB · Pregleda: 72
  • Wikipedia_Great_Dane_Gislev1.jpg
    Wikipedia_Great_Dane_Gislev1.jpg
    20,6 KB · Pregleda: 69
zato sto imaju repove ko vidre!!! heehhehe! Ni ja ne bi voleo da moj rot ima rep, ali eto imao sam boxera pa sam se bio navikao na njega sa repom! Ja imam macora sa secenim repom! hahahaahaha. Ali to nije bilo namerno secenje vec je jednog dana samo dosao i nije imao rep, krvario je na sve strane, pa sam imao jedno divno prepodne hvatajuci ga onako povredjenog po basti dok mi je keva skakala po glavi! Stalno imam neke probleme sa tim zivotinjama! Pitaj boga kako je ovaj mali izgubio svoj rep, dal je negde otkinuo, dal ga je neko ugrizao, pregazio, ko zna! Uglavnom sad mi je prelep tako i navikao sam se na njega bez repa, pa su mi sve ostale macke smesne sa repom. Inace ogroman je, debeljuca, da je pas bio bi neki rot ili tako nesto :), pa mu mozda zato i stoji taj kupiran repic!
 
Mackic:
Mislim da je to jedini razlog zbog kojeg ne bih zelela da imam dobermana. Sa usima znaju da izgledaju bezveze, a ne bih imala srca da to uradim mom psu.
U svakom slucaju kad bude doslo vreme da uzmem rotica dogovoricu se sa odgajivacem da mom secne repic, ili cu jednostavno naci neke kojima su vec seceni repovi. Njima mi bas nekako nikako ne ide rep. Totalno mi bezveze izgledaju, kao da im je neko nakacio tudj rep. I sto je najludje, sto vise rotova sa repovima vidjam to mi se sve manje i manje svidjaju ti repovi.

Cekaj da li si ti protiv kupiranja ili za samo da to neko drugi obavi umesto tebe?Kada sam kupirala psu ushi bila sam sa njim i bila sam sa njim po ceo dan i nakon zahvata!!!To shto bi ti radila gledash estetiku...." Njima mi bas nekako nikako ne ide rep. Totalno mi bezveze izgledaju, kao da im je neko nakacio tudj rep. I sto je najludje, sto vise rotova sa repovima vidjam to mi se sve manje i manje svidjaju ti repovi."
Da li si razmishljala o tome da im smeta dug rep?
 
Ne znam i jedno i drugo (i kupiranje usiju i repa) je dovedeno do te mere da to pas sigurno ne moze osetiti kao bol...
I ja se slazem s tim da rase nisu napravljene prirodnim putem, vec da smo mi tu ionako vec umesali prste.
E sad... Iskreno, ja tu ne vidim neku surovost prema zivotinjama, ali mnogi se ne slazu samnom.
Mackic, po tebi, u cemu je razlika izmedju kupiranja repa i usiju?
Ako nisi za kupiranje usiju, zasto a zasto jesi za kupiranje repa.
Mislim secenje je secenje. Ali ja nisam protiv toga.
Ja da imam psa - snaucera, dobermana, dogo argentino, dogu, itd. - kojima je prvobitnim standardima namenjeno seckanje, ja bih ih kupirala....
 
tanana...:
Cekaj da li si ti protiv kupiranja ili za samo da to neko drugi obavi umesto tebe?Kada sam kupirala psu ushi bila sam sa njim i bila sam sa njim po ceo dan i nakon zahvata!!!To shto bi ti radila gledash estetiku...." Njima mi bas nekako nikako ne ide rep. Totalno mi bezveze izgledaju, kao da im je neko nakacio tudj rep. I sto je najludje, sto vise rotova sa repovima vidjam to mi se sve manje i manje svidjaju ti repovi."
Da li si razmishljala o tome da im smeta dug rep?


Pazi, licno svom psu ne bih kupirala usi ni pod razno, niti bih zelela da to neko obavi umesto mene. Drugi sa svojim psima mogu da rade sta im je volja. To kako meni dobermani izgledaju je stvar ukusa i estetike, ali posto, kao sto sam rekla, se kosi njihov izgled na koji sam naucila sa time kako se do tog izgleda doslo, je upravo razlog zbog koga ne bih uzela tu rasu. Jednostavno su mi lepsi sa uspravnim usima, ali to svom psu nikad ne bih uradila, pa zato ne bih da dolazim uopste u tu situaciju.
Naravno da gledam estetiku, kad niko nije definitivno potvrdio da li to njima smeta ili im koristi.
Ne znam da li rotovima smeta dug rep ili ne, meni jednostavno nije to to kad rot ima rep, a posto su tolike generacije odrasle bez repa, racunam da i mom buducem psu nece smetati ako ga ne bude imao.
 
mishka:
Ne znam i jedno i drugo (i kupiranje usiju i repa) je dovedeno do te mere da to pas sigurno ne moze osetiti kao bol...
I ja se slazem s tim da rase nisu napravljene prirodnim putem, vec da smo mi tu ionako vec umesali prste.
E sad... Iskreno, ja tu ne vidim neku surovost prema zivotinjama, ali mnogi se ne slazu samnom.
Mackic, po tebi, u cemu je razlika izmedju kupiranja repa i usiju?
Ako nisi za kupiranje usiju, zasto a zasto jesi za kupiranje repa.
Mislim secenje je secenje. Ali ja nisam protiv toga.
Ja da imam psa - snaucera, dobermana, dogo argentino, dogu, itd. - kojima je prvobitnim standardima namenjeno seckanje, ja bih ih kupirala....


Pa ovako, po meni razlika izmedju kupiranja repa i usiju je prvenstveno u vremenu. Za kupiranje repa treba otprilike dva minuta, i to sam prilicno sigurna da to psa ne boli (bar ne dugo i mnogo), dok za kupiranje usiju treba jedna vrlo pazljiva operacija, a zatim dug oporavak, pa mogu reci sa neizvesnim rezultatom. Imala sam prilike da vidim odrastanje jednog dobermana kojem su usi secene tri puta, i na kraju se jedno uho diglo a drugo ne. Nosio je one fisheke nekoliko meseci, to ga je svrbelo, usi su mu se stalno upaljivale, pa mu je opadala dlaka, i na kraju je nastao haos od usiju. I zasto sve to maltretiranje? Da bi pas izgledao lepse, mos' misliti! Cak se i njegov vlasnik pokajao i rekao da je znao sta ga ceka nikad ga ne bi vodio da mu ih seku. To je po meni nepotrebno mrcvarenje i psa i samoga sebe kao vlasnika psa, koje moze elegantno da se zaobidje. Ali kao sto rekoh drugi sa svojim psima nek rade sta hoce, ali cini mi se da nikad necu uzimati rasu kojoj bi trebalo da se seku usi.
 
designpara@gmail.com:
A to sto kazu ljudi da ih je priroda tako dala ja nisam bas siguran za to jer su maltene sem rota sve te rase ljudi napravili ukrstanjem raznih pasa,

Opet tu je taj momenat kad pas treba da ide na operaciju i svo to cimanje koje ljudi jako tesko podnose ( sem odgajivaca, njima je to posao).



Kao prvo rot je nastao takodje ukrstanjem raznih rasa i cak je on najvise ukrstan .

Kao drugo kazes da je to odgaivacima posao , onda nisi upoznao dosta odgaivaca .
Jer i oni to jako tesko podnose i ti svi odgaivaci su prvo kupili pse kao ja ,ti , svi drugi pa su tek onda postali odgaivaci .
I ja sam za kupiranje i repa i usiju , Ja licno ne bi kuirao stafordima usi ali pod uslovom da ima pavilno ruzino uvo ali posto vecina staforda nema pravilno ruzino uvo onda ih ljudi mahom kupiraju .
Ja sam preziveo pakao za vreme kad sam kupirao usi mom stafordu , on je tad imao 4 meseca i kad sam mu kupirao usi bio sam narednih tri dana sa njim , nisam maltene uopste spavao ...a onda je bio jos veci problem kad je trebao da nosi firzbajn , firzbajn je nosio 1 mesec i svaki dan sam morao ponovo da mu namestam jer on to skine dok se ja vratim iz skole , a nisam mogao da mu stavljam onu kupu oko vrata jer onda nije mogo da udje u kucicu a bila je zima .
 
Mackic :arrow: kao prvo"U svakom slucaju kad bude doslo vreme da uzmem rotica dogovoricu se sa odgajivacem da mom secne repic" :!: To je pitanje koji sam ja pitala da li si za ili ne ili da ti to neko drugi uradi?
Kao drugo kupiranje ushiju traje duze zbog ushivanja uha po rubu i traje 30min.Rana zarasta za 7 do 15 dana naravno ne u potpunosti ali u potpiunosti to je za dvadesetak dana...To se radi u totalnoj anesteziji...To ko ti je pricao da mu je pas imao upale i shta god nije se starao lepo o svom ljubimcu :!: Tada pas bi valjalo da bude vishe nego obicno pod nazorom shto definitivno nemoze da mu shkodi :!: A pracke takozvane ili fisheke smetaju mu smo u pocetku :!: Taj koji je psu tri puta radio ushi je psa vodio kod kasapina...pre nego shto se radi bilo koji zahvat prvo se pita i raspita ko je dobar u svom poslu,mozda je bilo loshe platiti koji evric vishe da ne bi imalo problema i josh vecih troshkova :!: Nakon kupiranja ushiju pas je malakso nekih 2 sata zbog anestezije a odmah nakon toga je sve bilo uredu :!: Kao i informacija da je radi kupiranje sa pojacavanjem ruba uveta tako da je podizanje dobilo veci stepen sigurnosti :!: Moj pas je podigao ushi za 1mesec nakon kupiranja...Dobra nega :!:

I Jedno PITANJE :arrow: Da li pas kojem se kupira rep podleze anesteziji :?:
 
Koliko sam ja upucen rot je jedna od najstarijih rasa pasa, vuce korene jos iz rima i to pise na svakom sajtu odgajivacnice! Kad su stigli u rottvail grad tamo su ih ukrstali sa psima ali mislim da nije toliko ukrstan kao doberman ili boxer! Boxer pogotovu, jer sama njegova nnjuska je vrhunac pravljenja nove rase u istoriji svetske kinologije! Ko zna sta su tu pomesali:) A sto se tice uzgajivaca upoznao sam ih jako puno, dva su mi bliski prijatelji, a kad sam rekao da im je posao ja sam mislio samo na repove, jer retko koji odgajivac oce cimanje oko usiju! A to da tesko podnose secenje kao i sve druge bolesti i cimanje oko pasa je jako diskutabilno! Ako se odgajivacu svidja pas sa kupiranim usima on ce svog kupirati ne razmisljajuci o cimanju! Jer pored tog jednog ima jos 5 pasa, pa ako nesto krene naopako tu su ostali!Ne mislim da su nehumani, nego tako funkcionisu oni sa psima, okruzeni su njim ceo zivot i navikli su da gube pse, da ih oporavljaju, prosto imaju taj ciklus zivota jednog psa, kad jedan ugine tu je drugi, dok ljudi kojima je pas deo porodice imaju samo njega i jako tesko podnose gubitak istog! Mislim da ima u srbiji vise potpuno nemarnih odgajivaca nego sto ih ima odgovornih! O tome sam skoro pricao sa veterinarom iz ambulnte Novak (ako znas) koji je inace jako poznat i dobar veterinar, koji mi je napricao takva cuda za takve odgajivace da mi je bila muka! Od onih koji ne paze i ukrstaju bolesne kerove sa displazijama i raznim genetskim bolestima, do onih koji ne mare za incest izmedju kerova ( od kojih dolazi do genetskih mutaija kao i kod ljudi) do onih koji prosto ako im se pas jako razboli ne cimaju se da ga lece nego ga izvedu na poljanu i rese to metkom! Sve to jer prosto imaju druge kerove, oni njih ne gledaju kao clanove porodice! Naravno, da se ogradim, ne mislim na sve kad pricam o ovome! Postoje i jako dobri odgajivaci koji se cak brinu i gde im pas ide! Neki ni ne zele da prodaju psa nekome ako procene da je idiot, i da bi se tako i ophodio prema psu! Znam da je cimanje oko tih usiju, ali sve je manji problem ako ti uradi to neko ko zna. Za najbolje u tom poslu vaze samo 2 osobe i to jedna u beogradu i jedna u novom sadu!
E da moj komsija ima staforda koji ima skoro 5 meseci ( rodjen je isti dan kad i moj boxer) i stalno su se igrali kao ludi i to mu nije nista smetalo da digne usi za 2 ned, evo ga sad ni ne nosi vise fisbajn! znaci skakao je jurcao, igrao se i nista, nikakav problem! A isekao mu je lepo usi, mislim nije ga obrijao ono do glave kako neki znaju da stafordu skrate usi! Ja svog boxera nisam hteo da secem iz vise razloga, prvo oni slabije podnose narkozu u koju je morao da ide totalnu zbog repa! Inace da sam mu sekao samo usi taj covek je radio sa malom dozom anestezije koja uopste nije opasna po psa.
Drugo, da se ne bi cimao toliko posle, imao sam tada puno obaveza.
Trece , za njegovog zivota bi dosao zakon o zabrani secenja kod nas
Cetvrto, jako je lepo nosio i usi i rep (po standardu)
A i da sam mu to radio sad bi se pojeo ziv, jer anestezija u kojoj je bio zbog operacije ciste na oku mu je pokrenula bolest zbog koje sam morao da ga uspavam. Da sam ga stavio u anesteziju zbog secenja repa i usiju i da mu je ona tada pokrenula tu bolest, tacno bi odlepio!
 
designpara@gmail.com...."Trece , za njegovog zivota bi dosao zakon o zabrani secenja kod nas"
Od stupanja zakona na sngu (tog datuma) ako psa izvodish na izlozbu a pre toga si uradio kupiranje necesh imati problema...A ako to uradish nakon tog datuma onda imash problem...Ali neko moje vidjenje na stranim velikim izlozbama to i nije bash isposhtovano....
mozesh li mi reci neshto...ta cista na oku je treci kapak zar ne?Ako hocesh odgovori mi i malo mi opishi sve to ako nije problem ali na privatne poruke zato shto je ovo van teme "kupiranje"....je'l Ok.?
 
Meni su dobermani bez kupiranih usiju i repa,skroz druga prica,gube tu svoju notu koj imaju sa kupiranim usima i repom,ai isto tako i rot sa repom kao mesanac,ko da ste uzeli rep od labradora i nakacili ga rotu.A kod boxera sam za kupiranje repa,a usiju i ne jer su mi mnogo slatki sa onakvim usima,izgledaju bas blentavo.
Ja bi pre zabranila nekupiranje repa kod rota i dobermana a ne zabranu na kupiranje,ali svako ima svoj stav,pa ne bi im dzaba od davnina to radili,a taj rep samo im smeta i nema nikakvu funkciju kao kod labradora zbog plivanja,ronjenja..
 
tanana...:
designpara@gmail.com...."Trece , za njegovog zivota bi dosao zakon o zabrani secenja kod nas"
Od stupanja zakona na sngu (tog datuma) ako psa izvodish na izlozbu a pre toga si uradio kupiranje necesh imati problema...A ako to uradish nakon tog datuma onda imash problem...Ali neko moje vidjenje na stranim velikim izlozbama to i nije bash isposhtovano....
mozesh li mi reci neshto...ta cista na oku je treci kapak zar ne?Ako hocesh odgovori mi i malo mi opishi sve to ako nije problem ali na privatne poruke zato shto je ovo van teme "kupiranje"....je'l Ok.?
Ok, pisacu ti uvece nemam vremena sad, a prica i nije bas kratka!
 

Back
Top