Да ли сте за улогу војске у политици по угледу на Турску?

Da li ste za ulogu vojske u politici?

  • ДА, ја сам за улогу војске као арбитра демократије

    glasova: 4 57,1%
  • НЕ, ја имам поверења у српске политичаре

    glasova: 3 42,9%

  • Ukupno glasova
    7
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
Наиме, по уставу Турске, оружане снаге дужне су да смене цивилну власт и преузму управу у земљи у случају велике политичке кризе и покушаја враћања на власт Ислама.
Турска је неколико пута имала војне удае у 20 веку, последњи 80-их година.
најновији случај био је када је пре пар недеља начелник генералштаба наредио једноставно да се обуставе избори у парламенту и да се председнички избори пониште јер је постојала опасност да Исламисти дођу на власт.

Примењено код нас, војска би имала улогу да у случају блокаде скупштине, неспособности скупштине да формира владу или донесе буџет, тешког кршења устава или у случају узурпације од стране група или појединаца власти у земљи или покушаја крађе избора- преузме власт на 6 месеци у земљи наког чага би следили нови избори или једноставно да нареди парлементу да распише нове изборе и распусти парламент или распише председничке изборе.

Имајмо у виду да је све изгледније да смо ми Срби 500 година држали Турке под окупацијом, јер док смо се ми играли Монархије, потом Социјализма и самоуправљања, а сада и демократије, Турска је са јаком улогом војске очувала демократију, уставни поредак и све тековине демократије, па је данас Турска далеко политички стабилнија земља коај претендује да уђе у ЕУ.

Да бих отклонио недоумице, имам у виду систем з који смо се одлучили на гласању о организацији војске, дакле Швајцарски где би око 200,000 грађана било под оружјем, те би било какав покушај да војска уведе диктатуру био онемогућен јер би грађани исто тако као војска која би имала право да смени цивилну власт и распише изборе,- имали право и обавезу да се супротставе било каквој диктатури, као што рецимо има у уставу САД.

Војска би дакле била професионална ( а на плаћеничка), официри постављени по квалитету а на по политичкој основи. Када маштамо имамо права да маштамо до краја.
 
Ne, ali ako ce vojska da pohapsi sve klerofasiste, zlocince, lazne patriote sto da ne :p

Ne zaboravite da je u Turskoj ovaj problem bio: sekularna vs. klerikalna drzava, kod nas bi to znacilo da se prvi uhapsi Kostunica kao najveci klerikalista, pa onda vise od pola njegovih DSSovaca, pa bi onda stradale i neke vladike koje se mjesaju u politiku i drzavnu upravu.
 
misoni:
Е,кад то каже хрватски патриЈота...А и клер је реч за хрватске верске сатрапе!8-)

Kao npr. kad Gavrilo blagosiljava Skorpione ili Amfilohije posvecuje Arkanovo oruzje,... jel' tako lazni patrioto?

A, to oko "hrvatskog": - ti si budala. :-P
 
Alekasandar2:
Наиме, по уставу Турске, оружане снаге дужне су да смене цивилну власт и преузму управу у земљи у случају велике политичке кризе и покушаја враћања на власт Ислама.
Турска је неколико пута имала војне удае у 20 веку, последњи 80-их година.
најновији случај био је када је пре пар недеља начелник генералштаба наредио једноставно да се обуставе избори у парламенту и да се председнички избори пониште јер је постојала опасност да Исламисти дођу на власт.

Примењено код нас, војска би имала улогу да у случају блокаде скупштине, неспособности скупштине да формира владу или донесе буџет, тешког кршења устава или у случају узурпације од стране група или појединаца власти у земљи или покушаја крађе избора- преузме власт на 6 месеци у земљи наког чага би следили нови избори или једноставно да нареди парлементу да распише нове изборе и распусти парламент или распише председничке изборе.

Имајмо у виду да је све изгледније да смо ми Срби 500 година држали Турке под окупацијом, јер док смо се ми играли Монархије, потом Социјализма и самоуправљања, а сада и демократије, Турска је са јаком улогом војске очувала демократију, уставни поредак и све тековине демократије, па је данас Турска далеко политички стабилнија земља коај претендује да уђе у ЕУ.

Да бих отклонио недоумице, имам у виду систем з који смо се одлучили на гласању о организацији војске, дакле Швајцарски где би око 200,000 грађана било под оружјем, те би било какав покушај да војска уведе диктатуру био онемогућен јер би грађани исто тако као војска која би имала право да смени цивилну власт и распише изборе,- имали право и обавезу да се супротставе било каквој диктатури, као што рецимо има у уставу САД.

Војска би дакле била професионална ( а на плаћеничка), официри постављени по квалитету а на по политичкој основи. Када маштамо имамо права да маштамо до краја.
Jeste ali u Turskoj se vojska zalaze za sekularizam i demokratiju kao i priblizavanje EU i jako su privrezeni svom clastvu u NATO i najverniji su saveznici SAD pa bi kad bi kod nas preslikao njihovu situaciju vojska bi nas cuvala od radikala ,kleronacionalista ,popova i vladika koji bi da se mesaju u politiku ,sovjetskih spijuna i dupeuvlakaca sto se verujem ne bi bas dopalo nasim nacionalistima.Zamislimo da kod nas dodje neki Ataturk i da kaze seljacima od sutra nema sajkace neko samo kacketi kao sto je on rekao nema vise fesovi i feredze nego cilindri i sesiri ili da kaze od sutra nema cirilice nego samo latinica kao sto je Ataturk zabranio dotadasnje aprapsko pismo i uveo latinicu.Kao sto rekoh mogu samo da zamislim kako bi neki ovde reagovali na tako radikalne rezove .
 
Alekasandar2:
Дакле никаква хапшења, само расписивање избора и решавање политичке кризе, без обзира ко прави кризу!

Ne ide to tako u Turskoj, ako hoces Turski model, a ne Sjevernokorejski:

U zemlji Mustafa Kemala Ataturka, je odredjeno da vojska cuva sekularni poredak i da sprieci svaki pokusaj klerikalizacije. Srbije je debelo klerikovana drzava (i fasizovana), to bi znacilo da vojska mora odmah da pohapsi sve bogomoljce iz kako vlade, tako i nizih nivoa vlasti, zabrani cirilicu (u Turskoj je zabranjeno arapsko pismo, koristi se latinica) i da zabrani sajkacu (koja je ionako kapa Austrougarske vojske), kao sto je u Turskoj zabranjen fes, zabrane sve stranke koje ne postuju principe sekularne drzave, uvedu zemlju u NATO... itd.

Sto da ne, ja jesam za ovo, kad nece Srbi milom, sto da ne i silom :p
 
Atreid:
Kao npr. kad Gavrilo blagosiljava Skorpione ili Amfilohije posvecuje Arkanovo oruzje,... jel' tako lazni patrioto?

A, to oko "hrvatskog": - ti si budala. :-P
'ајд понови још једном!И причај још мало о клеру,и ко је религиознији?Од малих ногу вас вуку од фратра до фратра,и уче како да постанете лицемери...И заборавио си Филарета са митраљезом.Бар нам попови нису лажови и лицемери ко ваши!
 
misoni:
'ајд понови још једном!И причај још мало о клеру,и ко је религиознији?Од малих ногу вас вуку од фратра до фратра,и уче како да постанете лицемери...И заборавио си Филарета са митраљезом.Бар нам попови нису лажови и лицемери ко ваши!

Koga to "nas"?

A, u Srbiji kao vjeronauk nije jos u osnovnoj skoli? Pahomije ne je@e male djecake?

Gledam ove teme o gej populaciji i svi su kao protiv, osim u slucaju ako je vladika + pedofil, e onda moze biti i gej, eto vaseg morala.
 
Знаш шта,лицемерје је јако досадна ствар,ако наиђеш на доброг посматрача.Ти стално понављаш лицемерне радње,а он те шутира у д*пе!Али ти пошто не капираш зашто те шутира,понављаш исту ствар!:roll:
 
misoni:
Знаш шта,лицемерје је јако досадна ствар,ако наиђеш на доброг посматрача.Ти стално понављаш лицемерне радње,а он те шутира у д*пе!Али ти пошто не капираш зашто те шутира,понављаш исту ствар!:roll:

Znaci ako je vladika + pedofil onda moze biti i gej, a ako je samo gej, onda ne moze?
 
Ти изгледа не капираш,да не понављам пост од малопре...Педери ме не занимају,ако се баве сами собом,и не шире своју пропаганду.Педофилима је место у затвору,ма ко да су,и ма шта радили!Значи владика,бискуп,муфтија...Све у 'апс па нек'се друже!Ја нисам религијски затуцан,као ти.И читај мало боље-смараш!
 
misoni:
Ти изгледа не капираш,да не понављам пост од малопре...Педери ме не занимају,ако се баве сами собом,и не шире своју пропаганду.Педофилима је место у затвору,ма ко да су,и ма шта радили!Значи владика,бискуп,муфтија...Све у 'апс па нек'се друже!Ја нисам религијски затуцан,као ти.И читај мало боље-смараш!

Ma on je obican provokator iz lepe njihove.Cas pise jekavicu cas stokavicu.Kako kad se zajebe. Ustasa najobicniji .
 
misoni:
Ти изгледа не капираш,да не понављам пост од малопре...Педери ме не занимају,ако се баве сами собом,и не шире своју пропаганду.Педофилима је место у затвору,ма ко да су,и ма шта радили!Значи владика,бискуп,муфтија...Све у 'апс па нек'се друже!Ја нисам религијски затуцан,као ти.И читај мало боље-смараш!

Jel' vidis upitnik na kraju onog mog posta? Znaci da te nisam dobro razumio, zahvaljujem sto si ponovio i jasno rekao sta mislis o pedofilima.
 
Alekasandar2:
Наиме, по уставу Турске, оружане снаге дужне су да смене цивилну власт и преузму управу у земљи у случају велике политичке кризе и покушаја враћања на власт Ислама.
Турска је неколико пута имала војне удае у 20 веку, последњи 80-их година.
најновији случај био је када је пре пар недеља начелник генералштаба наредио једноставно да се обуставе избори у парламенту и да се председнички избори пониште јер је постојала опасност да Исламисти дођу на власт.

Примењено код нас, војска би имала улогу да у случају блокаде скупштине, неспособности скупштине да формира владу или донесе буџет, тешког кршења устава или у случају узурпације од стране група или појединаца власти у земљи или покушаја крађе избора- преузме власт на 6 месеци у земљи наког чага би следили нови избори или једноставно да нареди парлементу да распише нове изборе и распусти парламент или распише председничке изборе.

Имајмо у виду да је све изгледније да смо ми Срби 500 година држали Турке под окупацијом, јер док смо се ми играли Монархије, потом Социјализма и самоуправљања, а сада и демократије, Турска је са јаком улогом војске очувала демократију, уставни поредак и све тековине демократије, па је данас Турска далеко политички стабилнија земља коај претендује да уђе у ЕУ.

Да бих отклонио недоумице, имам у виду систем з који смо се одлучили на гласању о организацији војске, дакле Швајцарски где би око 200,000 грађана било под оружјем, те би било какав покушај да војска уведе диктатуру био онемогућен јер би грађани исто тако као војска која би имала право да смени цивилну власт и распише изборе,- имали право и обавезу да се супротставе било каквој диктатури, као што рецимо има у уставу САД.

Војска би дакле била професионална ( а на плаћеничка), официри постављени по квалитету а на по политичкој основи. Када маштамо имамо права да маштамо до краја.



Mislim da si preterao sa onim dok smo mi igrali monarhije, socijaliste ili ti kumuniste a sada demokrate... I mislim da militarizam kakvog ti predlazes nece uspeti... Diktatura jok!Profesionalna vojska i jeste placnicka...
Postoji cinjenica da dokle god smo bili monarhija ili carevina imali smo veliku Srbiju... Znalo se ko je gde i sta je sta... Danas imamo republiku... Slozili biste se samnom da su nam politicari nesposobni... Znaci nesposobne politicare kao i ljude koji samo pricaju u prazno... Ne rade nista samo se svadjaju...

Turska je jedno a mi smo drugo... Oni imaju problem a to je da odvoje Islam od republike... kao jedina "Islamska" drzava koja to pokusava da uradi...
Dakle mi taj problem odavno nemamo jer su nam Kumunisti ubili veru... Nasa vera je bila vezana za crkvu i kralja... Ozivimo veru...

Uz Veru u boga i otadzbinu, za bolje danas i sutra..
 

Back
Top