Amerika dala odobrenje Hrvatskoj za genocid nad Srbima

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Obeležen Tudjmanov rodjendan

Delegacija HDZ-a na čelu sa šefom stranke Ivom Sanaderom položila je venac na grob Franje Tudjmana na zagrebačkom groblju Mirogoj povodom 85. godišnjice rodjenja prvog hrvatskog predsednika Franje Tudjmana. Vence su, odvojeno, položili i članovi njegove porodice i veteranskih udruženja...

Elem,oglasio se i Piter Galbrajt za Jutarnji list da nam "otvori" oci za neke stvari koje nismo znali
Bivši ambasador SAD u Hrvatskoj Piter Galbrajt za Jutarnji list
Možda smo dali žuto svetlo za "Oluju"
Franjo Tuđman je bio rigidan i afektivan ali, za razliku od Slobodana Miloševića, znao je da vodi zemlju, kaže američki diplomata



Amerika za operaciju "Oluja" nije dala Hrvatskoj zeleno svetlo, ali žuto možda jeste, izjavio je američki diplomata Piter Galbrajt koji je od 1993-98. bio ambasador u Zagrebu Jutarnjem listu, prenosi Fonet.

O tome je Galbrajt razgovarao 30. jula 1995. na Brionima s tadašim predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom i upoziro ga "na to da rat može da bude nepredvidljiv, pa ako krene u pogrešnom smeru - sami morate da se suočite s tim problemom" kao i na još dve stvari - osoblje UN na terenu mora biti zaštićeno, a žrtava među civilima ne sme da bude.

Galbrajt, koji je u Zagreb došao da bi predstavio svoju novu knjigu o Iraku, ispričao je da je Tuđman je kao istoričar bio rigidan i "afektivan ali je, za razliku od (tadašnjeg predsednika Jugoslavije Slobodana) Miloševića, znao da vodi zemlju". - Često smo pregovarali s Granićem, ponekad sa Šuškom, a izbegavali smo Tuđmana, jer smo znali da je lakše njih uveriti, a da će zatim oni lakše ubediti Tuđmana nego što bismo mi. Granić je dao veliki doprinos u svemu tome, znao je da pregovara. To je potvrda Tuđmanovog liderstva, bio je spreman da sasluša ono što će mu taj ministar reći. Milošević nije bio takav, bio je dezorganizovan, bez vođstva, neprofesionalan. Ali Tuđman je imao tako krut istorijski stav o Hrvatskoj da nije bio spreman da čuje i vidi bilo šta drugačije. - Mnogo puta, kad sam dolazio s gostima, uvek sam čuo istu priču - Hrvatska je granica zapadne civilizacije, tu su zatim Srbi koji predstavljaju ono negativno s istoka i muslimani kao bodež u prostoru i pretnja svima nama. Posle svakog takvog razgovora, zbog tog rasističkog tona, moji bi gosti odlazili uvereni da u takvim okolnostima treba pružiti maksimalnu podršku upravo muslimanima - rekao je Galbrajt.

Američki diplomata je ispričao da Tuđman nije mogao da promeni poruku, već je bio ubeđen da će u to svoje uverenje ubediti i ostale. - Posetioci su odlazili govoreći "kakav fašista". Ipak, on je doveo Hrvatsku do samostalnosti i doneo prave odluke 1994. oko kraja rata s muslimanima, kada je Hrvatskoj pretila izolacija. Ali Hrvatskoj bi bilo bolje da je za predsednika od početka imala nekog drugog. Stjepan Mesić, Ivica Račan i Ivo Sanader su otvorili Hrvatsku za demokratiju - zaključio je Galbrajt.
 
Nista novo Tudjman je isto bio diktator komunjarskog tipa kao i Milosevic al je kao sto lepo kaze Galbrajt znao da vodi drzavu pa je zato za njim ostala celovita i nezavisna Hrvatska drzava u punim svojim granicama iako je demokratija bila na jako niskom nivou dok ovog naseg statocinu ne vredi ni spominjati da je ostao jos malo kontam da bi nam samo Dedinje ostalo od cele Srbije.
 
Pa jeste ali je mogla da bude veca kontrola tih akcija mada ni Ameri kao ni sami Hrvati nisu verovali da ce hrabri Krajiscnici pobeci glavom bez obzira za dva dana obarajuci pritom sve rekorde u bezaniji .Inace vecina zlocina se dogodila kad su ratna dejstva zavrsena i kad su naoruzane bande kao i pripadnici legalnih vojnih formacija krenuli da ubijaju preosatale Srbe najcesce starce koji nisu bezali i tom prilikom je pobijeno od 800 do 2000 ljudi sto nije utvrdjeno jer se podasti razlikuju pa se ne zna tacan broj. Stvar je u tome da su te oblasti i posle prestanka neposrednih ratnih dejstava bile pod komandom vojnih vlasti i da su tiu kontrolu imali Gotovina ,Markac i Cermak pa se oni i terete po komandnoj odgovornosti za te zlocine jer su oni odgovroni za nesprecavaje istih.
 
pa svima je bilo jasno da se "oslobodjenje" ne moze odraditi bez genocida nad Srbima . I da ako Srbi ostanu, cela akcija nema smisla.

To svedoce i Tudjmanovi brionski transkripti gde Tudjman kaze da Srbima toboze treba garantovati sigurnost a na terenu im otvoriti 2-3 koridora i ubijanjem i terorom ih naterati u beg.

Drugo dokaz da je nad Srbima izvrsen genocid je i to sto je preko 90% kuca, stanova i drugih stambenih i poslovnih objekata u vlasnistvu Srba - unisteno. A unisteno je da prognani ne bi imali gde da se vrate.

Najjadniji ste mi vi navodni "Srbi" kao ovaj Ober ili Iron koji nalazite opravdanja za ovaj genocid nad sopstvenim narodom u izbedbi Amerike, Vatikana i Hrvatske.
 
ma to ti se sve svodi na onu prichu ... u SAD ima vishe Katolika nego Pravoslavaca , tako??? i sad koga bi hteo Americhki predsednik (koji zheli da mu stranka zadrzhi mesto predsednika Bele Kuce na sledecim izborima) da predstavi svom narodu kao dobru stranu i koga zheli da podrzhi u ratu?? katolichke Hrvate ili pravoslavne Srbe?? da ne govorim da je nas vishe , pa je tu i ona fora kako veliki maltretira manjeg i onda dodje najveci i lupi mu shamar ... sve kockice su se lepo slozhile da se napravi ta cela anti-srpska propaganda...sve ostalo je posledica toga...neshto slichno se desilo sa podrshkom Boshnjacima u Bosni , s'tim da je tu bila kao posledica Zalivskog Rata, pricha o tome da postoje zli i dobri Muslimani , a ti dobri su u Bosni dok je zao Sadam Husein ... a na suprotnoj strani opet brojchano nadmocni Srbi koje znamo kao zlikovce iz rata u Hrvatskoj ... jbg i jedni i drugi nas dobishe propagandom , ne oruzhjem ... al mi idioti mislimo ... dovoljne nam pushke , Bog i Rusija i eto nama pobede ... svi znamo kako se to zavrshilo...
 
Jerry Ropero:
pa svima je bilo jasno da se "oslobodjenje" ne moze odraditi bez genocida nad Srbima . I da ako Srbi ostanu, cela akcija nema smisla.
Pa nema smisla posmatrano iz Tuđmanovog idiotskog ugla. Inače većina država sasvim normalno funkcioniše i s prilično brojnom populacijom manjinskog naroda. Ne prihvataš valjda njegov način razmišljanja kao normalan?
 
nesha taxista:
Hajde da ne brkamo 2 stvari: Amerika je dala saglasnost samo za povraćaj teritorije, a da je dozvolila i zločine ne bi Gotovina i ekipa sad bili u Hagu.

Kakav povracaj, grom te ubio, maloumnice? Od koga povracaj?!!!? Jes' ti glup ili se samo tako sisas?
Hajde, pomlatitli su, popalili, preoteli, uzurpirali, sad je njihovo (nek se nose), ALI TAKVE LAZI kao sto su "povracaj teritorije" NIKADA, upamti, dok je sveta i veka, niko pametan nece progutati!
Ziv bio. I izbegavaj gromove.
 
Zex:
Kakav povracaj, grom te ubio, maloumnice? Od koga povracaj?!!!? Jes' ti glup ili se samo tako sisas?
Hajde, pomlatitli su, popalili, preoteli, uzurpirali, sad je njihovo (nek se nose), ALI TAKVE LAZI kao sto su "povracaj teritorije" NIKADA, upamti, dok je sveta i veka, niko pametan nece progutati!
Ziv bio. I izbegavaj gromove.
1. Nisam vređao ja tebe, pa nemoj ni ti mene!
2. Hrvatska je od aprila 1992. međunarodno priznata država, pri čemu su dotadašnje republičke granice prihvaćene kao međudržavne. To je činjenica, a sad kome se to sviđa ili ne, njegov je problem. Znači od tada je Krajina zvanično deo Hrvatske na koji je ona imala pravo.
Sve to naravno nikako ne opravdava zločine koji su izvršeni prilikom povraćaja te teritorije, kao ni one koji su vršeni nad građanima srpske nacionalnosti nastanjenim u gradovima pod kontrolom hrvatske vlasti u periodu 1991.- 1995.
 
nesha taxista:
1. Nisam vređao ja tebe, pa nemoj ni ti mene!
2. Hrvatska je od aprila 1992. međunarodno priznata država, pri čemu su dotadašnje republičke granice prihvaćene kao međudržavne. To je činjenica, a sad kome se to sviđa ili ne, njegov je problem. Znači od tada je Krajina zvanično deo Hrvatske na koji je ona imala pravo.
Sve to naravno nikako ne opravdava zločine koji su izvršeni prilikom povraćaja te teritorije, kao ni one koji su vršeni nad građanima hrvatske nacionalnosti nastanjenim u gradovima pod kontrolom srpske vlasti u periodu 1991.- 1995.


malo sam ispravio tvoj tekst pa da bude točan...
 
nesha taxista:
1. Nisam vređao ja tebe, pa nemoj ni ti mene!
2. Hrvatska je od aprila 1992. međunarodno priznata država, pri čemu su dotadašnje republičke granice prihvaćene kao međudržavne. To je činjenica, a sad kome se to sviđa ili ne, njegov je problem. Znači od tada je Krajina zvanično deo Hrvatske na koji je ona imala pravo.
Sve to naravno nikako ne opravdava zločine koji su izvršeni prilikom povraćaja te teritorije, kao ni one koji su vršeni nad građanima srpske nacionalnosti nastanjenim u gradovima pod kontrolom hrvatske vlasti u periodu 1991.- 1995.


da te podsetim da je teritorije nekadasnje Republike Srpske Krajine bila teritorija pod zastitom UJEDINJENIH NACIJA i da je USTASKA NEZAVISNA DRZAVA HRVATSKA agresijom na ove zasticene zone UN prekrsila sve rezolucije UN , i da su USA, NATO i sve ostale clanice UN bile duzne da zastite tu teritoriju i ljude koji su na njoj ziveli. Naravno to nije ucinjeno jer su te clanice UN predvodjene USA, Nemackom i ostalim clanicama NATO pakta podrzavale genocid Hrvata nad srpskim narodom u Krajini.

Takodje Tudjman je u svojim snimljenim razgovorima rekao da se Srbima u Krajini moraju naneti takvi udari da zauvek nestanu iz Hrvatske. Po cemu je ta politika Tudjmana i danasnje Hrvatske razlicita od one Paveliceve "trecinu pobij, trecinu pokrsti, trecinu proteraj"?
 
Jerry Ropero:
da te podsetim da je teritorije nekadasnje Republike Srpske Krajine bila teritorija pod zastitom UJEDINJENIH NACIJA i da je USTASKA NEZAVISNA DRZAVA HRVATSKA agresijom na ove zasticene zone UN prekrsila sve rezolucije UN , i da su USA, NATO i sve ostale clanice UN bile duzne da zastite tu teritoriju i ljude koji su na njoj ziveli. Naravno to nije ucinjeno jer su te clanice UN predvodjene USA, Nemackom i ostalim clanicama NATO pakta podrzavale genocid Hrvata nad srpskim narodom u Krajini.
Ponešto ipak i ja zapamtim. Kad su na osnovu Vensovog plana uspostavljene UNPA zone rezolucijom je bilo predviđeno da Hrvatska svake godine produžava saglasnost na ostajanje međunarodnih snaga. Nepovoljno je to bilo za Srbe očigledno, ali tako je Sloba prihvatio, ne ja. Pre ''Oluje'' je Tuđman odbio da da saglasnost na novo produženje. Razlozi su sasvim očigledni.
Jerry Ropero:
Takodje Tudjman je u svojim snimljenim razgovorima rekao da se Srbima u Krajini moraju naneti takvi udari da zauvek nestanu iz Hrvatske.
Na te razgovore sam skrenuo pažnju još pre 2 meseca, Tribunal ih ima odavno, a objavio ih je pre oko mesec dana. Hrvatski advokati su pokušali da ospore autentičnost snimaka, ali uzaludno. Tuđman je imao običaj da sve svoje razgovore snima.
Jerry Ropero:
Po cemu je ta politika Tudjmana i danasnje Hrvatske razlicita od one Paveliceve "trecinu pobij, trecinu pokrsti, trecinu proteraj"?
Možda u tome što ovog puta pokrštavanje nije ponuđeno, mada su neki Srbi u hrvatskim gradovima učinili upravo to da bi se sačuvali. Jednog takvog i lično poznajem.
Doduše, Srbi u UNPA zoni ''Istok'' su prošli mnogo bolje.


tokyo:
a ja na Hrvate na okupiranim teritorijama RH u periodu 91-95

vidiš kako isto razmišljamo

a istina i jedno i drugo...
Ipak te molim da mi ubuduće ne prepravljaš poruke.
Unapred zahvalan.
 
svetolik trpkovic:
Pa jeste ali je mogla da bude veca kontrola tih akcija mada ni Ameri kao ni sami Hrvati nisu verovali da ce hrabri Krajiscnici pobeci glavom bez obzira za dva dana obarajuci pritom sve rekorde u bezaniji .Inace vecina zlocina se dogodila kad su ratna dejstva zavrsena i kad su naoruzane bande kao i pripadnici legalnih vojnih formacija krenuli da ubijaju preosatale Srbe najcesce starce koji nisu bezali i tom prilikom je pobijeno od 800 do 2000 ljudi sto nije utvrdjeno jer se podasti razlikuju pa se ne zna tacan broj. Stvar je u tome da su te oblasti i posle prestanka neposrednih ratnih dejstava bile pod komandom vojnih vlasti i da su tiu kontrolu imali Gotovina ,Markac i Cermak pa se oni i terete po komandnoj odgovornosti za te zlocine jer su oni odgovroni za nesprecavaje istih.

vecinom tocno sto pises, samo nakon povlacenja vojske kontrolu je preuzelo redarstvo i policija...dosad je procesuirano 863 zlocina nad srpskim civilima, ja osobno se nadam i vjerujem da ce ruka pravde stici i ostale ako ih je bilo vise...svakom ucesniku HV-a je bilo najstroze zabranjeno lose ponasanje ili mucenje civila...i ja bi voljela znati tko je to mogao a nije sprijecio...sama bih ga poslala u Haag...Gotovina to sigurno nije bio...
 
Jerry Ropero:
da te podsetim da je teritorije nekadasnje Republike Srpske Krajine bila teritorija pod zastitom UJEDINJENIH NACIJA i da je USTASKA NEZAVISNA DRZAVA HRVATSKA agresijom na ove zasticene zone UN prekrsila sve rezolucije UN , i da su USA, NATO i sve ostale clanice UN bile duzne da zastite tu teritoriju i ljude koji su na njoj ziveli. Naravno to nije ucinjeno jer su te clanice UN predvodjene USA, Nemackom i ostalim clanicama NATO pakta podrzavale genocid Hrvata nad srpskim narodom u Krajini.

Takodje Tudjman je u svojim snimljenim razgovorima rekao da se Srbima u Krajini moraju naneti takvi udari da zauvek nestanu iz Hrvatske. Po cemu je ta politika Tudjmana i danasnje Hrvatske razlicita od one Paveliceve "trecinu pobij, trecinu pokrsti, trecinu proteraj"?

Hrvatska nije u Domovinskom ratu pocinila genocid nad Srbima. Nije prekrsila u Hrvatskoj nijednu Rezoluciju UNA. Srbi su odbili poptpisati plan Z4 jer su vjerovali u pobjedu i Veliku Srbiju...
Govor Tudmana odnosio se na srpske paravojne snage...ili mislis da je trebao govoriti, nakon pet godina blokiranja i razaranja Hrvatske, podijelite im lizalice...covjece, bio je rat..nama nametnut..
 

Back
Top