Dajte savet za takmicarski ribolov - PLEASE

spale59

Početnik
Poruka
36
NARODE B I S T R O !
Treba mi mala pomoć od Vas.Naime, ja nisam kao Nitro ili BIG S ili ostali, ja sam ribolovac za svoju dušu. Ne jurim kapitalce (doduše u mojoj okolini i nema voda za neke kapitalne primerke) ali volim da mi plovak radi. Dubince ne forsiram, zabacim i s vremena na vreme promenim mamac, pa ako šta dođe dobro došlo.Naime to nije toliko bitno, bitno je da svako od nas uživa u prirodi, vodi i ribolovu. Iz tog razloga uspeo sam da u firmi gde radim sa nekolicinom ribara pokrenemo akciju da jednom godišnje održimo takmičenje u ribolovu i to u početku bez nagrada, a u zadnje vreme sa nekim simboličnim nagradama. Grdno se napecamo, a posle podele plaketa i diploma prepričavamo događaje. Sve je bilo OK dok se firmu nisu zaposlili neki ''PROFESIONALCI'' koji povremeno takmiče za lokalno Udruženje. Počeli su da koriste neke IKSERICE, SENSANSE i neznam ni ja više šta, i poremetili dotad ustaljenu neizvesnost pobednika nas ostalih koji smo se najviše trošili za BAMBI. Bio sam sa njima u tkz. slobodni pec, i vidim da ništa nisu bolji od mene, ali na takmičenju naprave te hrane i niko ne može da im priđe. I što je najgore od svega zezaju nas cele godine do sledećeg takmičenja. Zato tražim pomoć da mi neko kaže koju hranu da kupim. Voda je mirna - jezero, ima bele ribe (belice, okice, deverika, karaša, klenova nešto manje, sunčica...) ima i nešto šarana, smuđeva, po neko somče...
Dajte pomozite kolegi, ne mogu dve godine da crvenim. Samo jednom da budem ispred njih dvojice i ne treba više.
Unapred zahvalan
JOŠ UVEK AMATER.
 
Ako nema cverglana u jezeru, probaj sa VanDer Ende hranama, imaju veliku paletu, tako da mozes pronaci sta ti odgovara!
Nijesu preskupe , oko 200-250 din.zavisi dje !

I da, moras eksperimentisati,"trenirati" malo da pogodis koja hrana ce da ti bidne najbolja za takmicenje !
Pozdrav, i bistro !
 
spale59:
NARODE B I S T R O !
Treba mi mala pomoć od Vas.Naime, ja nisam kao Nitro ili BIG S ili ostali, ja sam ribolovac za svoju dušu. Ne jurim kapitalce (doduše u mojoj okolini i nema voda za neke kapitalne primerke) ali volim da mi plovak radi. Dubince ne forsiram, zabacim i s vremena na vreme promenim mamac, pa ako šta dođe dobro došlo.Naime to nije toliko bitno, bitno je da svako od nas uživa u prirodi, vodi i ribolovu. Iz tog razloga uspeo sam da u firmi gde radim sa nekolicinom ribara pokrenemo akciju da jednom godišnje održimo takmičenje u ribolovu i to u početku bez nagrada, a u zadnje vreme sa nekim simboličnim nagradama. Grdno se napecamo, a posle podele plaketa i diploma prepričavamo događaje. Sve je bilo OK dok se firmu nisu zaposlili neki ''PROFESIONALCI'' koji povremeno takmiče za lokalno Udruženje. Počeli su da koriste neke IKSERICE, SENSANSE i neznam ni ja više šta, i poremetili dotad ustaljenu neizvesnost pobednika nas ostalih koji smo se najviše trošili za BAMBI. Bio sam sa njima u tkz. slobodni pec, i vidim da ništa nisu bolji od mene, ali na takmičenju naprave te hrane i niko ne može da im priđe. I što je najgore od svega zezaju nas cele godine do sledećeg takmičenja. Zato tražim pomoć da mi neko kaže koju hranu da kupim. Voda je mirna - jezero, ima bele ribe (belice, okice, deverika, karaša, klenova nešto manje, sunčica...) ima i nešto šarana, smuđeva, po neko somče...
Dajte pomozite kolegi, ne mogu dve godine da crvenim. Samo jednom da budem ispred njih dvojice i ne treba više.
Unapred zahvalan
JOŠ UVEK AMATER.
Brate, umesto da sam mixujes osnove (prekrupa, prezla, ovo, ono) uzmi gicine gotove mixove (npr laguna), pa ih obogati sa nekim kvalitetnim hranama. Kako voda bude bila toplija, trebace ti vise hrane, nesto razredjenije, tako da mozes da povecas kolicinu prezlom, prekrupom i sl. Ako je vise karasa i krupne bele ribe (deverike, klena), idi sa nesto tezim hranama, ako ne, idi sa laksim mixevima. Imas bezbroj kombinacija, sve ti zavisi od uslova, dubine, vremena. Ako ima krupne deverike, obavezno dodaj kastere u hranu (izgnjecene), extra su dodatak, a mozes na njih i da pecas. Ako ima dovoljno klena, dodaj i neku hranu sa dodatkom sira (samo u teske mixeve). Kao dosta univerzalnu letnju, laksu hranu, preporucujem zutu ixericu ili sensas zuti medzik+laka laguna, ako pecas sa laganim priborom, dok riba uzima u propadanju. Ako ides na krupniju ribu uzmi crveni medzik+neku hranu sa sirom, npr barbe specijal+neka hrana za saransku ribu, tj. karasa+kasteri+kuvana konoplja (sve ovo pod uslovom da nema cverglana, barbe specijal i crveni medzik ih strasno privlace) i pecaj pri dnu. E, da dodam, nisam ni ja takmicar, ovo je samo iz mog iskustva, negde mozda i gresim. Vidi po starim brojevima ribolova, ribolovacke revije i magazina, ima dobrih textova
 
spale59:
Cverglan... Mislite na američkog patuljastog soma? Ima ga.
Uhhh, ima ga mnogo? U tom slucaju obavezno lake mixeve, zamesaj hranu tako da pravi oblak kad padne u vodu, nemoj da dodajes kastere i pecaj sa ultra laganim priborom, ako to uslovi dozvoljavaju (vetar). Hranu bacaj pomalo, tj, prvo dve-tri kugle velicine mandarine, a zatim pomalo, ali konstantno. Tako ces ribu da podignes blize povrsini, ako ti to uspe pecaj plice, plovak do 1 gr, osetljiv. Ako ti legne beovica, sitna deverika i zutooka na hranu, gledaj da je lagano privuces hranom obali, pa predji na kraci stap, brze ces pecati i preciznije primamljivati. Povremeno probaj da pustis mamac pri dnu, jer se moze desiti da je ispod sitne ribe zalegla krupna. Za otezanje rasporedi vise sitnih olovca, tako da mamac sto sporije propada. Postavi se tako da ti pecanje bude udobno, nemoj da zauzimas neki prinudan polozaj, hrana, mamci i cuvarka moraju da ti budu pri ruci, da ne bi gubio vreme. Ajde da ti kazem i koliko ti treba hrane za to jedno pecanje (mada je to relativno, ali okvirno bar da znas): Uzmi npr jednu gicinu laku lagunu (plava), kilogram kukuruzne prekrupe i kesu zute ixerice ili neke druge kvalitetne lake hrane (pola kese ce najverovatnije biti dovoljno za jedan ribolov, tako da ces imati dovoljno i za jedan trening pre pecanja). Pazi da ne prekvasis hranu u toku mesanja, kvasi je postepeno. Kad je stegnes u saci, ako se ne raspada, trebalo bi da je dovoljno vlazna. Kad je bacis u vodu mora da se odmah raspada i pravi oblak. Da naglasim, ovo je samo predlog, ali preporucujem ti da isprobas, u takvoj situaciji ces najverovatnije da najbolje prodjes ako ides na sitniju ribu, ako je ima puno u jezeru. E, da, nisi ni rekao koje je jezero u pitanju...
 
BIG S:
Pikemane, koja je to laguna, ima slika ???

@Spale, mislim da imas dovoljno informacija za pocetak, ajde sad se baci malo na praxu, pa javi kako je ispalo, ne cekaj takmicenje !!!
Ma plava laguna, svuda je ima po radnjama, raspitaj se. kosta oko 100 dindzi, moze samo sa njom da se peca, al je bolja za mixovanje. Imas i nesto bolje gicine hrane (valjda se zove sampion), one su oko 150 din (bar su takve cene u zajecaru)
 
spale59:
Hvala svim ribolovcima dobre volje na savetima, biće prihvaćeni i isprobani. Imam još jedno pitanjce: da li smem (i da li to ide jedno sa drugim) da ''GICIN ŠAMPION'' oplemenim recimo Aspikom, mlekom u prahu i prezlama?
Brate, iskreno, neam pojma sta ti je aspik, inace mleko u prahu i prezle su pozeljni, samo pazi da ne preteras. Ja bih ipak dodao i neku koncentrovanu hranu, posto su gicine hrane relativno razredjene, tj, moze se njima pecati bez dodavanja prezle ili prekrupe.
 
Javiću vam kako sam prošao na takmičenju jer za trening nemam vremena. Takmičenje je u sad u petak ,a danas radim, pa moram da jurim i za crviće i oko organizacije svega, tako da idem direkcijski na takmičenje bez treninga. Ne goji se prase uoči Božića, znam za to, ali ja mogu da treniram i posle takmičenja. Zar ne? Da smo živi i zdravi. Nego Aspik je Francuska La Sirena X21 u tečnom stanju. Bočica je 0,3 i jako miriše kao na limun ili pomorandžu. Tako nešto. Rekli mi da je to to i ja ga kupio. Nije ni mnogo skupo, 280 din. Pa videćemo.
BISTRO !
 
spale59:
Javiću vam kako sam prošao na takmičenju jer za trening nemam vremena. Takmičenje je u sad u petak ,a danas radim, pa moram da jurim i za crviće i oko organizacije svega, tako da idem direkcijski na takmičenje bez treninga. Ne goji se prase uoči Božića, znam za to, ali ja mogu da treniram i posle takmičenja. Zar ne? Da smo živi i zdravi. Nego Aspik je Francuska La Sirena X21 u tečnom stanju. Bočica je 0,3 i jako miriše kao na limun ili pomorandžu. Tako nešto. Rekli mi da je to to i ja ga kupio. Nije ni mnogo skupo, 280 din. Pa videćemo.
BISTRO !
Aha, dobar izbor, obavezno javi kako si prosao!
 
Bistro,
Nemam razloga ni da se žalim ni hvalim. Pričam Vam šta sam uradio. Kupio ''Gicu šampion''. Dodao prezle, oko pola kile, mleka u prahu (kupio na merenje) 200 gr. i ASPIKA 10-ak kapi (jer je jak). Dodao svemu tome ,manje od kila mešavine koncentrata za piliće pomešanog sa suncokretovom sačmom. U sve to ubacio i crviće (otprilike jedna šaka). ALI... Na izvlačenju mesta na pisti padnem pored jednog od ovih mojih PROFESIONALACA i dobijem okicu tek posle jednog sata i petnaest minuta ( prvu okicu) dok se On za to vreme napecao belice. A kiša nas ubi. I gaće i čarape bile mokre.I još jedna stavka koja nije zanemarljiva: Prvi put da rasporedim hranu za tri sata takmičenja, a oni,zbog kiše, (sudije) skratili takmičenje na dva. Ja sam za čedrtesetak minuta (tačnije četrdeset i tri minuta, jer sam čuo sudiju kad je rekao koliko je ostalo vremena do kraja) prešao na ''SEDMICU'' i sa većom dubinom zbog deverike ili nešto tako veće, i počeo da pecam okicu. Da ne pričam da je trava u jezeru negde na granici 5 m, i sa peticom nisam ništa napravio.Imao sam jedan peh sa sunčicom. Ostala mi udica unutar usta, i dok sam prevezao novu, FALA BOGU, gubi se i vreme. Sve u svemu, nisam bio ni prvi, ni drugi, ni treći ( ono što se važi) nego peti. JA SAM ZADOVOLJAN REZULTATOM.Ne gubim nadu. I ono ŠTO JE MOŽDA VAMA VAŽNO. Posle obilnog ručka zalivenog prethodno sa predjelom, vinjačićima,zatim roštiljem i kasnije kako ko, neko Weifertom ili Jelenkom, a bogami i nekim vinom, pobednik, inače moj drugar, rekao mi je da je je koristio mešavinu SEN SANS-a i žute X erice (čiste - ''nema bolje hrane od toga'' (citat)). NEZNAM NEMAM POJMA ali HVALA VAM na dobroj volji i savetima svima koji su hteli da mi pomognu. A ja i sam znam da ribolov nije samo ''BACI PA ČEKAJ''. Treba čovek malo i da zna da peca. Sve bi to bilo važno, i razlog za sekiraciju, možda za nekog, ali ljudi JA SAM UŽIVAO I BILO MI JE LEPO. A trening nastavljam. Celo leto je predamnom.
Još jednom Hvala na Vašoj dobroj volji i savetima (pa šta je tu čudno, ribolovci su to) i kad budem imao štogod iole pametno da kažem, ili mi zatreba Vaš savet, bićemo u kontaktu (posmatram Vas ja).
B I S T R O !!!
 
spale59:
Bistro,
Nemam razloga ni da se žalim ni hvalim. Pričam Vam šta sam uradio. Kupio ''Gicu šampion''. Dodao prezle, oko pola kile, mleka u prahu (kupio na merenje) 200 gr. i ASPIKA 10-ak kapi (jer je jak). Dodao svemu tome ,manje od kila mešavine koncentrata za piliće pomešanog sa suncokretovom sačmom. U sve to ubacio i crviće (otprilike jedna šaka). ALI... Na izvlačenju mesta na pisti padnem pored jednog od ovih mojih PROFESIONALACA i dobijem okicu tek posle jednog sata i petnaest minuta ( prvu okicu) dok se On za to vreme napecao belice. A kiša nas ubi. I gaće i čarape bile mokre.I još jedna stavka koja nije zanemarljiva: Prvi put da rasporedim hranu za tri sata takmičenja, a oni,zbog kiše, (sudije) skratili takmičenje na dva. Ja sam za čedrtesetak minuta (tačnije četrdeset i tri minuta, jer sam čuo sudiju kad je rekao koliko je ostalo vremena do kraja) prešao na ''SEDMICU'' i sa većom dubinom zbog deverike ili nešto tako veće, i počeo da pecam okicu. Da ne pričam da je trava u jezeru negde na granici 5 m, i sa peticom nisam ništa napravio.Imao sam jedan peh sa sunčicom. Ostala mi udica unutar usta, i dok sam prevezao novu, FALA BOGU, gubi se i vreme. Sve u svemu, nisam bio ni prvi, ni drugi, ni treći ( ono što se važi) nego peti. JA SAM ZADOVOLJAN REZULTATOM.Ne gubim nadu. I ono ŠTO JE MOŽDA VAMA VAŽNO. Posle obilnog ručka zalivenog prethodno sa predjelom, vinjačićima,zatim roštiljem i kasnije kako ko, neko Weifertom ili Jelenkom, a bogami i nekim vinom, pobednik, inače moj drugar, rekao mi je da je je koristio mešavinu SEN SANS-a i žute X erice (čiste - ''nema bolje hrane od toga'' (citat)). NEZNAM NEMAM POJMA ali HVALA VAM na dobroj volji i savetima svima koji su hteli da mi pomognu. A ja i sam znam da ribolov nije samo ''BACI PA ČEKAJ''. Treba čovek malo i da zna da peca. Sve bi to bilo važno, i razlog za sekiraciju, možda za nekog, ali ljudi JA SAM UŽIVAO I BILO MI JE LEPO. A trening nastavljam. Celo leto je predamnom.
Još jednom Hvala na Vašoj dobroj volji i savetima (pa šta je tu čudno, ribolovci su to) i kad budem imao štogod iole pametno da kažem, ili mi zatreba Vaš savet, bićemo u kontaktu (posmatram Vas ja).
B I S T R O !!!
Mrzim sto cu ovo da kazem, ali ipak: Jesam li ti rekao da dodas i neku jacu hranu??? A za zajebanciju ne brini, nisi ribar ako te drugari ne napune jednom :lol: Ne rece, koliko si uhvatio i na kom jezeru?
 
E, da. Ribolov je bio na Borskom jezeru, koje je zbog nedostatka zimušnjeg snega postalo malo sa tendencijom da opadne još. Zavisi od proizvodnje u Boru, ali dnevno nivo pada oko 2 cm. Ovaj nivo bi trebao da bude negde u julu ( da je npr. zimus bilo snega i da je proletos posle topljenja snega jezero bilo puno). Još jedna nedaća nas je snašla. Od pre 3-4 godine, pojavila se neka trava koja zaposeda celo priobalje. Odakle se to stvorilo, pitaj Boga. Udruženje u Boru je ''RUDAR'' čiji sam i ja pretplatnik (namerno ne kažem član, jer pod članom ja računam aktiviste koji su angažovani na raznoraznim aktivnostima i takmičenjima) a ja sam više penzionerski ribolovac koji izađe na vodu 5-6 puta godišnje. Bih ja i češće, ali nemogu. Ranije sam išao dosta u ribolov. Na Dunav kod Prahova, pa naviše, MIhajlovac, Slatinski most, Brza...Na drugu stranu takođe, Mosna, Donji Milanovac do Srebrnog jezera. Za Timok i Pek da ne pričam. Sada se zadovoljavam povremenim izlascima do jezera, koliko da ne izgubim osećaj, i da ne zaboravim da držim štap. Ali da bih išao ponovo gde sam nekada ribario treba da vadim 3 dozvole za vode u regionu koje su udaljene, od Bora najviše stotinak kilometara.E, da. Jesam li napomenuo da ovo ''SVETSKO'' prvenstvo koje je bilo onomad nije udruženjsko nego nas ljubitelja ribolova iz firme u kojoj radim. Pretpostavljam da zbog lošeg vremena, bilo nas je 13 koji smo takmičili, ranijih godina, tu negde 20-25.Ovaj put su neki otkazali i išli na fudbal (koji zbog kiše nije igran) i stoni tenis. Ima par njih koji nikad nisu hteli da takmiče i ako je to samo lokalnog značaja.
Ja kao ukratko, par reči, a raspričao sam se.
BISTRO SVIMA, i ako imam štogod pametno da kažem ili opet pitam javiću se.
 
spale59:
E, da. Ribolov je bio na Borskom jezeru, koje je zbog nedostatka zimušnjeg snega postalo malo sa tendencijom da opadne još. Zavisi od proizvodnje u Boru, ali dnevno nivo pada oko 2 cm. Ovaj nivo bi trebao da bude negde u julu ( da je npr. zimus bilo snega i da je proletos posle topljenja snega jezero bilo puno). Još jedna nedaća nas je snašla. Od pre 3-4 godine, pojavila se neka trava koja zaposeda celo priobalje. Odakle se to stvorilo, pitaj Boga. Udruženje u Boru je ''RUDAR'' čiji sam i ja pretplatnik (namerno ne kažem član, jer pod članom ja računam aktiviste koji su angažovani na raznoraznim aktivnostima i takmičenjima) a ja sam više penzionerski ribolovac koji izađe na vodu 5-6 puta godišnje. Bih ja i češće, ali nemogu. Ranije sam išao dosta u ribolov. Na Dunav kod Prahova, pa naviše, MIhajlovac, Slatinski most, Brza...Na drugu stranu takođe, Mosna, Donji Milanovac do Srebrnog jezera. Za Timok i Pek da ne pričam. Sada se zadovoljavam povremenim izlascima do jezera, koliko da ne izgubim osećaj, i da ne zaboravim da držim štap. Ali da bih išao ponovo gde sam nekada ribario treba da vadim 3 dozvole za vode u regionu koje su udaljene, od Bora najviše stotinak kilometara.E, da. Jesam li napomenuo da ovo ''SVETSKO'' prvenstvo koje je bilo onomad nije udruženjsko nego nas ljubitelja ribolova iz firme u kojoj radim. Pretpostavljam da zbog lošeg vremena, bilo nas je 13 koji smo takmičili, ranijih godina, tu negde 20-25.Ovaj put su neki otkazali i išli na fudbal (koji zbog kiše nije igran) i stoni tenis. Ima par njih koji nikad nisu hteli da takmiče i ako je to samo lokalnog značaja.
Ja kao ukratko, par reči, a raspričao sam se.
BISTRO SVIMA, i ako imam štogod pametno da kažem ili opet pitam javiću se.
Kolega, malopre svratih u prolazu do Borskog jezera, mnogo je bre opala voda! Ali zato kolika se zverka izbacuje na sredini, mora da ima 30-40 kila!!! Steta sto je to najverovatnije tostolobik :?
 
slazem se da je VanDer Ende ok hrana,.
ali jako je tesko objasniti nekome ko nikada nije koristio takmicarsku hranu kak se to radi,.
moj ti je savjet da ipak nadjes nwekoga ko ti to mo\ze uzivo objasniti,a ne ovako virtuelno,.
previse tu ima toga zas reci!
u tu hranu obavezno dodaj i crvice,ali pazi da ih ne zgnjecis,..!
 
Gazdarica ("foruma"istorije) :
"Imam u kuci jednu knjigu izdatu 1943. u Zagrebu... Dakle, u NDH..."
"@Lj, dacu vam kame..."
(ПРЕТЊА СМРЋУ)
(ја сам Србин мета тог "разговора")
(у под-форуму: "везе с Италијанима")
СРБИ, ЈЕВРЕЈИ, ЦИГАНИ: СЕТИМО СЕ ЗЛОГЛАСНЕ УСТАШКЕ SS "KAMA" DIVIZIJE !!!
 
Spale sve je ovo lepo,ali na tvom jezeru se pobeđuje na beovicu,zato ili žuta La Siren-ina X-erica ili Sensasov Surface razbijen prezlom recimo 1:3 u korist prezle.Ako dođeš do larve za udicu i nešto fuja onda mogu da ti p....Hranu uvek bacaj malo prekvašenu ispred sebe i pecaj laganim plovkom i manjom udicom.
 
:mrgreen:
HUSAR:
Gazdarica ("foruma"istorije) :
"Imam u kuci jednu knjigu izdatu 1943. u Zagrebu... Dakle, u NDH..."
"@Lj, dacu vam kame..."
(ПРЕТЊА СМРЋУ)
(ја сам Србин мета тог "разговора")
(у под-форуму: "везе с Италијанима")
СРБИ, ЈЕВРЕЈИ, ЦИГАНИ: СЕТИМО СЕ ЗЛОГЛАСНЕ УСТАШКЕ SS "KAMA" DIVIZIJE !!!


OVO TI BAS NIJE PREDMET OVE TEME A?
 

Back
Top