Pomoc iz fizike...HITNO!!!!

srecna lalica

Obećava
Poruka
94
Molim vas imam kontrolni iz fizike sve cetiri godine sutra i imam problem sa nekim zadacima...Stvarno sam dosta stvari zaboravila a nemam knjige da pogledam kako da uradim...STVARNO MI JE BITNO PA POMAGAJTE MOLIM VAS....

1.Ako se pod uticajem konstantne sile od 50N , koja deluje u horizontalnoj ravni, telo mase 15 kg krece se po savrseno glatkoj horizontalnoj podlozi i ako pritom vuce za sobom drugo telo mase 10 kg, koje je za prvo vezano neistegljivim kanapom zanemarljivo male mase, sila zatezanja kanapa iznosi?

2.Ako je naelektrisanje elektrona 1,6* 10 na -19 c i ako je vrednost brzine svetlosti u vakuumu poznata,prrastaj mase elektrona koji je ubrzan razlikom potencijala 10 na 5 V u elektrostatickom polju iznosi?

3.Jacina sabirnog sociva je 7,69 m na -1.Predmet je udaljen 0.25m od sociva ako se ekran nalazi 0.171m od sociva,kako ce se lik Videti?

4.U serijskom RLC kolu termogeni otpor iznosi 300 oma a indukovani 30.1 om.Da bi impedanca bila najmanja kapacitativni otpor treba da bude?

5.U kolu naizmenicne struje je uspostavljena strujna rezonancija.Koeficijent samoindukcije indukovanog otpora je 20mH.Kapacitativni otpor iznosi 40 oma,a termogeni otpor iznosi 10 oma.Rezonantna frekvencija je...

Nadam se da vas nisam puno udavila :oops: ....Hvala unapred
 
Ovo sam tek sada video i iskreno se nadam da nisam zakasnio.
1. F=50N; m1=15kg;m2=10kg; Fz=? (Fz-sila zatezanja)
Na telo mase m1 deluju sile F u smeru kretanja i Fz u suprotnom smeru pa je jednačina kretanja (II Njutnov zakon) F-Fz=m1*a (a-ubrzanje sistema).
Na telo mase m2 deluje samo sila Fz pa je njegova jednačina kretanja Fz=m2*a.
Eliminaciom ubrzanja a iz ove dve jednačine nalazimo silu zatezanja Fz.

2. Priraštaj mase se dobija kada se od relativističke mase oduzme masa mirovanja elektrona. Relativistiška kinetička energija elektrona jednaka je radu koji izvrši polje A=e*U (e-naelektrisanje elektrona, a U-napon koji iznosi prema podacima 5V), pa je:
e*U=m*c^2-m0*c^2 (m*c^2 je ukupna energija elektrona posle ubrzanja , a m0*c^2 je energija mirovanja elektrona a razlika je kinetička energija). Kada se iz gornje jednacine izvadi c^2 ispred zagrade u zagradi ostaje tražena razlika: m-m0 (m-je ralativistička masa a m0 je masa mirovanja elektrona).

3. p=0.25; 1/f=7.69. Primenom jednačine sočiva 1/f=1/p+1/l dobija se: l=0.271m. Proveri ovaj moj račun i ako je tačan onda su verovatno trebali da postave ekran na rastojanju 0.271m da bi se video lik. Ovako neće biti jasan lik.

4. R=300oma; xl=30.1 om (induktivni otpor). U serijskoj vezi RLC impedanca je:
z=koren(R^2+(xl-xc)^2) . Znači najmanja impedanca je kada je xc=xl a to je 30.1 om. Ovo se zove naponska rezonanca.

5. Naponska rezonanca je u zadatku 4 a strujna rezonanca se javlja u paralelnoj vezi R, L i C i to je slučaj kada su struje kroz kalem i kondenzator jednake. Izraz za rezonantnu frekvenciju ima oblik: ni=(1/2*pi)koren(1/LC-R^2/4*L^2). Malo izgleda komplikovano ali pronađi pravi izraz u svom udžbeniku iz koga si učio naizmeničnu struju.
 
E, sad te necu tuci. Sada cu da te pohvalim
g018.gif
iako si zakasnio sa odgovorom.
Ja nisam znao da mu odgovorim ni na jedno pitanje:(
 

Back
Top