Aluminiumski ili plasticni prozori? Pomozite iskustvima

praksa je da materijal (profili,panel) budu isti, obicno je razlika samo u okovu, odnosno stavlja se usadna brava koja zatvara krilo samo u dve tacke (jezicak i cilindar za zakljucavanje) i stavljaju se male sarke kao za prozore. Ulazna se prave sa masivnijim sarkama vece nosivosti i bravom po visini(zatvaranje krila u 5 tacaka)... raylika u ceni je znatna, ali je osetna razlika pri koriscenju... zavisi od firme do firme, nadam se da sam malo pojasnio terminologiju..
Preporucujem ulazna (sa bravom po visini)
pozz
 
Praktično je moguće napraviti tzv ulazna vrata od standardnog profila...
što se na našem tržištu, naravno zbog niže cene, obilato radi...
inače za ulazna vrata, svaki proizvođač profila u proizvodnom programu ima i poseban profil za tu namenu...
masivniji, jači, čvršći...
razlika je više nego vidljiva...
uz to idu ugaona učvršćenja i poseban okov... pa i kvalitetu primerena cena...
 
vd:
Praktično je moguće napraviti tzv ulazna vrata od standardnog profila...
što se na našem tržištu, naravno zbog niže cene, obilato radi...
inače za ulazna vrata, svaki proizvođač profila u proizvodnom programu ima i poseban profil za tu namenu...
masivniji, jači, čvršći...
razlika je više nego vidljiva...
uz to idu ugaona učvršćenja i poseban okov... pa i kvalitetu primerena cena...

saglasan u potpunosti....
 
Iskljucivo Aluminijumski kvalitetan profil, uzmi one koji su oblozeni drvetom u skaldu sa mogucnostima i estetskim prohtevima. Videces isplatice ti se na duge staze :) Iz licnog iskustva drvene sam kupio i to najkvalitetnije kod nas ali veruj mi nije resenje,,, za koju godinu moras da smirglas lakiras,, pa da vidis kolko ce tada da kosta ili ti ostaje da ostavis da izgledaju kao ruglo.
 
Alysa:
Ja sam cula da PVC stolariju masovno zamenjuju u Nemackoj jer je stetna po zdravlje ( ne znam na koji nacin ).
Da li ste primetili, u poslednje vreme, npr. kada kupite patike imate malu nalepnicu "PVC FREE".
Sad me zanima zasto se ovo istice, znaci pak ima nesto u tome. :confused:

Поливинил-хлорид је веома опасан, али је мање опасан од неких других чинилаца пластичне столарије. Пластична столарија каква се највише продаје код нас је у неким државама Европске уније забрањена, док се у другим забрана оставља помесним властима. И преко реке се иде у том смеру. Прочитајте извештај Агенције за заштиту животне средине у САД-у. Ка општој забрани се не иде само зато што се произвођачи довијају и смишљају начине да смање опасност на прихватљив ниво (одбацују најопасније отрове), затим да смисле начине да отпадну пластику врате у производни поступак (занимљиво је да стара пластика поскупљује производњу, што није случај са хартијом, стаклом и др.), али то довијање кошта и тако пластична столарија ценом постаје сувише блиска доброј алуминијумској. У Србији можете да нађете и пластику ниске цене. Ту пластику шаљу нама, јер у Србији није забрањена грађевинска употреба најсуровијих индустријских отрова.

Свако ко иоле брине о свом здрављу и заштити других треба одмах да заборави на пластику. Да би вам било јасно о чему је овде реч, треба да прочитате неколико озбиљних чланака о штетности поливинил-хлорида. Препоручујем извештаје меродавних установа Европске уније и извештаје о повезаности производње ове пластике и рака јетре. Ако су пре око тридесет година скоро сви случајеви једне врсте рака јетре били повезани са производњом ове пластике, мислим да не треба да разматрамо опасност по плућа.

У случају пластичне столарије штетност није везана само за производњу, него и за непосредне кориснике. Одлагањем се ствара опасност по све нас. Србија има много подземних вода. Вода кружи, а ја не бих да пијем отрове.
 
To da je neka plastika (reciklirana) stetna i kancoregena a ona druga nije, mislim da je marketinski trik.
Kao nemojte onu koju pravi firma "PVC Plastic" nego iskljucivo od mene "PVC Bolji Plastic", jeste da sam duplo skuplji ali je moje bolje :)
Verovatno je plastika kancoregena u trenutku kad se pravi, dok se zagreva, oblikuje kada se javljaju isparenja ili neka mikro prasina kod secenja i same izrade. Ovako kao gotov proizvod ne verujem da je stetnija od one iz koje pijemo zdravu vodu za pice. Pre cete se otrovati od vode iz plasticnih flasa, sokova, i ostale plasticne ambalaze u kojoj se cuvaju namernice nego od plasticnog prozora ili vrata. Te prozore ne lizemo i ne jedemo a zagrevanje sa unutrasnje strane minimalno da bi izazvalo neka stetna isparenja. Kada bi se prozor zapalio, mozda ali ovako ... Slicnom plastikom okruzeni smo 24 casa dnevno, pocev od automobila, na radnom mestu, plasticnim stolicama u cekaonicama, u zadnje vreme i cevi za vodu su plasticne ... i niko se nije zabrinuo.

Zamena plastike u Nemackoj mislim da ide po automatizmu. Pocela je pre 15-ak godina i oni po ugovoru menjaju stolariju na odredjeni rok, 10-15- mozda 20g. E sada neke firme imaju jaci marketing, pocela nova moda pa je sada Aluminijum aktuelniji, sutra ce smisliti kako je aluminijum kancerogen i utice na rak mozga pa ce se menjati za nesto trece.

Sa druge strane pitate ko je proizvodjac a oni kazu nemacki ... i ko garantuje da je to stvarno nemacki ... sa spoljne strane gledano svi su oni lepi i beli :) Ova flasa je od nemacke a ova od kineske plastike a vi radite hemijsku analizu ...

Plastika ko plastika mislim da ce izdrzati dosta dugo ali je pitanje da li ce one sarke, rucice ... izdrzati visegodisnje otvaranje. U cilju smanjenja cena, pitanje je gde se sada sve to nabavlja. Mozda PVC bude Rehau ali ako stave okov loseg kvaliteta dzaba mu sve.

Danas ima na desetine firmica koje su kupile masine za secenje plastike, kupuju i prave u radionicama koje su bukvalno u garazi. Na internetu sam nasao kao distributera jedne firme (da ne pominjem ime) lokalnu firmu, koja ima sajt na internetu, slike prozora sa presecima ... ma rekli bi tu su negde kao i ova originalna fabrika koja ih proizvodi ... kad odete do nje i pogledate gde rade u kakvoj garazici prosto je smesno :)

Ispada da se kupuje na osnovu nekih licnih preporuka, ovako je tesko izabrati.
 
Poslednja izmena:
To da li se znoji nema nikakve veze sa materijalom od koga je sacinjen ram prozora, nego od stakala, odnosno mehanizma izmedju njih (pretpostavljam da hoces dupla stakla).
Aluminijum je sigurno izdrzljiviji i pruza bolje mogucnosti za smestanje kvalitetnog mehanizma zvucne i termo izolacije, bolje izgleda, na kraju krajeva alum. prozori su i skuplji od plasticnih (s razlogom)

Netacno!Ako su u kucu ugradjeni vestacki materijali,kuca "ne dise"i odatle vlaga i budz!
Mi smo menjali stare drvene za nove DRVENE,niceg nema vecnog,a ovo em je lepse,em zdravije!Moja komsinica nakacila aluminijumske,i vec druge god ima budj u kuci u kojoj se zivelo i pre tih prozora!A izgleda ko da sam usla u lokal a ne u kucu.
Plasticni se nakon 5god iskrive a nakon 10,moraju se menjati.U slucaju pozara,nedo vam bog da ste u kuci,jer kad se oni zapale ispustaju 7 smrtonosnih otrova!
U EU skidaju tu plastiku sa svojih zgrada i nude vam ih za DZ,samo da ih nosite!
 
Pitanje za sve ali posebno za pvcvilton koji kaze

Kao sto sam i rekao - svi materijali(PVC, AL, drvo, celik) imaju svoje prednosti i mane a sto se ukusa tice tu ste u pravu, - ne vredi raspravljati. Ono cime ja raspolazem su iskljucivo cinjenice i nema lazi, nema prevare... Opet, svako moze da pravi razne ustupke u svojim odlukama (dali PVC ili AL ili drvo) u skladu sa svojim ukusima i mogucnostima kao sto i rekoste. Ja se trudim i svojim musterijama da iskreno i objektivno pojasnjavam stvari, ima dosta slucajeva kada ih uputim na celik, AL....cak i drvо mozda neki od njih procita ovo pa potvrdi hocu da kazem, to su stvari za koje samo one firme "pravi trgovci" (citaj : uvalicu ti bas moju robu po svaku cenu) mogu da lazu... Ne ja

Naime prvi put sam na forumu i trazim pomoc.Kupio sam staru kucu u Grckoj koja je veoma blizu mora.Stolarija se mora promeniti. Otvori su ne standarni, i imam dilemu izmedzu aluminiuma boje drveta sa termo mostom profil 4600 od grckok proizvodzaca elvital, i plastike sa folijom boje drveta renomiranih proizvodzca kao veka, salamander, rohau itd. Staklo bi bilo 4x16x4, najverovatnije sa uv zastitom. Oko kuce je veliko drvece, tako da je kuca koliko toliko zasticena direktnog uticaja sunca. Napomenuo bi da me grci ubedzuju za aluminium, farban i pecen na nekih 270 stepeni. Mene je najvise strah uticaja soli, odnosno pojave al oksida zbog iste. Prodavci mi kazu da pri takvoj obradi aluminiuma to nije moguce. Kuca gleda na juznu stranu, ali temperaturne razlike tokom godine su male.Leto 30 stepeni, zimi najniza i to nocu -5, i to veoma retko krajem januara i februara. To je kuca za odmor tako da mi termoizolacija nije toliko bitna.Vise mi treba zastita od vetra, jer je kuca na 20m od mora, i kada je oluja bogami puse-jako. Hvala i pozdrav
 
Cilj prozora je da izoluje toplotu i zvuk, da se ne krivi, da traje, da ne košta ruku i nogu, da se lako servisira ako treba. Moj glas ovde ide PVC-u - živim na 19-tom spratu, strahoviti udari vetra i ekstremni uslovi, pre deset godina sam po savetu prijtelja građevinara postojeće drvene prozore (tada stare već 25 godina) zamenio najkvalitetnijim PVC prozorima na tržištu. Rezultat su prozori koji i dan danas izgledaju kao novi, i dihtuju kao i prvog dana, apsolutno ništa se nije pohabalo ni pokvarilo.

Što se izlgleda tiče, slažem se da je drvo lepše, ali već ima i PVC prozora koji imaju izgled drveta. Bitno je uzeti kvalitetne profile i okove, mala ušteda tu se kasnije obije o glavu i ne isplati se dugoročno.

Aluminijumske imam u firmi, i to ne bih preporučio iz više razloga.
 

Back
Top