Da li moze narod koji ima isti jezik kao vecina biti manjina?

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Da malo skrenemo temu poslije ovih burnih parlamentarnih dana u Skupstini Srbije. :)

Pitao bih strucnjake forumase u vezi jednog pitanja.Da li ima neki primjer u svijetu da neki malobrojan narod koji ima isti jezik kao i vecina u jednoj drzavi, bude u stvari zvanicna nacionalna manjina u toj drzavi.Aludiram na Srbe i Bosnjake koji imaju isti jezik.Mislim nije logicno da se prema Bosnjacima postavljaju isti kriterijumi u drzavi Srbiji kao sto je to na primjer Madjarski narod koji ima jezik, koji je skroz drugaciji od srpskog, svoju maticu Madjarsku, ili na primjer Albanski narod u Srbiji itd.
Po mom misljenju Bosnjaci u Srbiji ne mogu biti nacionalna manjina, nego konstituvni narod.
 
Marin55:
Da malo skrenemo temu poslije ovih burnih parlamentarnih dana u Skupstini Srbije. :)

Pitao bih strucnjake forumase u vezi jednog pitanja.Da li ima neki primjer u svijetu da neki malobrojan narod koji ima isti jezik kao i vecina u jednoj drzavi, bude u stvari zvanicna nacionalna manjina u toj drzavi.Aludiram na Srbe i Bosnjake koji imaju isti jezik.Mislim nije logicno da se prema Bosnjacima postavljaju isti kriterijumi u drzavi Srbiji kao sto je to na primjer Madjarski narod koji ima jezik, koji je skroz drugaciji od srpskog, svoju maticu Madjarsku, ili na primjer Albanski narod u Srbiji itd.
Po mom misljenju Bosnjaci u Srbiji ne mogu biti nacionalna manjina, nego konstituvni narod.
А можда и Власи, Цигани, Египћани.... Само Срби да буду мањина у својој држави?
 
Nexus 6:
sto se mene tice Bosnjaci u Srbiji mogu biti (i jesu) Srbi muslimanske veroispovesti...
al' za to je malko kasno...

Бошњаци су за мене оно за шта се определе и имају иста права и обавезе као и сваки други грађанин ове земље.

ПС имам велики број пријатеља муслиманске вероисповести, а моја вера у Исуса и њихова у Мухамеда никада није могла да стане на пут нашем пријатељству (сем ако неко од њих не пије алкохол - шалим се наравно :D )
 
Marin55:
Vlasi imaju svoj jezik - Vlaski, Cigani takodjer, Egipcani takodjer, Sa Bosnjacima je specificna situacija i mora se priznati da UN i EU ne priznaje religijske razlike u odredjivanju manjinskog statusa jednog naroda.To je isto kao kad bi Bavarce, Njemacka proglasila nacionalnom manjinom.
Kopti takodjer u Egiptu nisu nacionalna manjina.
А јесу ли Копти египћани? Јесу! А новопечени бошњаци? Јесу ли Срби муслиманске вере? Свака птица своме јату, има много српских кућа по Федерацији.
 
Torius:
Бошњаци су за мене оно за шта се определе и имају иста права и обавезе као и сваки други грађанин ове земље.

ma ja potpuno kapiram realnost politicke situacije, i neophodnost da se muslimanima dodeli pravo na naciju...bio je rat, svasta se radilo...
ali, vredjanje inteligencije je iskreno verovati da postoji bosnjacka nacija...
 
Postoji Bosnjacka nacija.Ona ima svoju historiju ma koliko je neki Srbi negirali.
Bosnjaci bi mozda postali i Srbima da nije bilo ovog krvavog rata.Ali svaki Bosnjak zna da je u podsvjesti jednog Srbina da ponizava Bosnjake i da ih provocira nekom izdajom krsta.
Bosnjaci nece da postanu Srbima, jer je njihov nacionalni osjecaj izgradjen u toku rata i poslije rata u BiH.Nego ja ovdje postavljam jedno drugacije pitanje, kojeg nema u svijetu.Isti jezik, a svakoga od tih naroda (Hrvate Bosnjake, Srbe i Crnogorce) nazivamo nacionalniim manjinama.Mislim da taj primjer nema u svijetu.Crna Gora cini jedan vrlo dobra potez.Ona ne pokusava da asimilzira Bosnjake u Crnoj Gori ali im pruza poseban tretman od Albanaca koji su nacionalna manjina.Bosnjaci u Crnoj Gori takodjer bi trebalo i zvanicno da postanu konstitutivan narod.
Hocu da dodam jos jedan fakat koji je bitan.U Srbiji nije bilo rata i Bosnjaci i Srbi nisu ratovali na tlu Srbije.To je jedan vazan fakat.Druga je stavr da li su neki dobrovoljci iz Sandzaka ili Srbije isli na Bosansko ratiste.Najvaznije je da Srbi i Bosnjaci nisu imali etnicke sukobe na tlu Republike Srbije.
To je dovoljno da Srbi i Bosnjaci iz Srbije zajednicki grade buducnost Srbije.
 
Marin55:
Da malo skrenemo temu poslije ovih burnih parlamentarnih dana u Skupstini Srbije. :)

Pitao bih strucnjake forumase u vezi jednog pitanja.Da li ima neki primjer u svijetu da neki malobrojan narod koji ima isti jezik kao i vecina u jednoj drzavi, bude u stvari zvanicna nacionalna manjina u toj drzavi.Aludiram na Srbe i Bosnjake koji imaju isti jezik.Mislim nije logicno da se prema Bosnjacima postavljaju isti kriterijumi u drzavi Srbiji kao sto je to na primjer Madjarski narod koji ima jezik, koji je skroz drugaciji od srpskog, svoju maticu Madjarsku, ili na primjer Albanski narod u Srbiji itd.
Po mom misljenju Bosnjaci u Srbiji ne mogu biti nacionalna manjina, nego konstituvni narod.
Jok, buduci da nisi bas previse bistar, potpuno pogresno si shvatio sopstvenu polaznu tezu: naime po tebi cim imaju isti jezik, ne mogu da budu nac. manjina, pa je logicno da je u pitanju ista nacija.
I da znas da je tako :D
 
Marin55:
Postoji Bosnjacka nacija.Ona ima svoju historiju ma koliko je neki Srbi negirali.
Bosnjaci bi mozda postali i Srbima da nije bilo ovog krvavog rata.
Ali svaki Bosnjak zna da je u podsvjesti jednog Srbina da ponizava Bosnjake i da ih provocira nekom izdajom krsta.
Bosnjaci nece da postanu Srbima, jer je njihov nacionalni osjecaj izgradjen u toku rata i poslije rata u BiH.

ja sam samo ovo i rekao...
ta istorija pocinje sa ratom u Bosni...to je vestacki napravljena nacija...ali okolnosti su bile takve da se takvo zaobilazenje istorije i zdravog razuma moze opravdati...

a sto se tice tvog pitanja...
mozda bismo mogli situaciju da uporedimo sa crncima u Americi...
razlicita religija na nasim prostorima ima slicne probleme kao razlicita boja koze u Americi...iako su etnici razliciti, po gradjanskom nacionalizmu, svi su Amerikanci...
ali usled svega ovde, Srbi i Bosnjaci, iako etnicki identicni, smatraju se za razlicite narode...

nego, kada si pomenuo da u Srbiji nije bilo sukoba, onda lako mozemo da odemo i dotle da kazemo da su muslimani u Bosni "Bosnjaci", a muslimani u Srbiji "Srbi muslimanske veroispovesti"
 
Mislim da je po nepisanom pravilu potrebna velika brojnost bilo koje nacije da bi bili konstitutivan narod i da nema tu mnogo veze sa jezikom ili religijom. Ipak pravila postoje da bi se krsila tako da sigurno mogu da se nadju izuzeci (Rusi u Estoniji npr. koji inace traze da budu konstitutivan narod).
Inace po toj teoriji bi Srbi, Crnogorci, Bosanci-Bosnjaci i Hrvati trebalo da budu konstitutivan narod u sve cetiri drzave.
 
Е мој "наивни" Марине...Кад су ваши издејствовали код комуниста да муслимани постану Муслимани, значи тада постају од вероисповести народност (иначе, непојмљива трансформација) тј. национална мањина по садашњем речнику, а касније се самопрогласе за Бошњаке (хоће рећи, матична држава им БиХ), онда нема ништа од конститутивности. Најновији бисери мудрости долазе од твојих из БиХ, да се прогласи за нацију "Босанац" уместо садашњег "Бошњака", само не знам како ће то истерати поред Срба и Хрвата у Босни.

Не знам баш да признајете српски језик за свој, матерњи. Из петиних жила се упињете да докажете како је то "бошњачки" језик.

Онда, чему сва ова комеНдија?
 
Архангел:
Е мој "наивни" Марине...Кад су ваши издејствовали код комуниста да муслимани постану Муслимани, значи тада постају од вероисповести народност (иначе, непојмљива трансформација) тј. национална мањина по садашњем речнику, а касније се самопрогласе за Бошњаке (хоће рећи, матична држава им БиХ), онда нема ништа од конститутивности. Најновији бисери мудрости долазе од твојих из БиХ, да се прогласи за нацију "Босанац" уместо садашњег "Бошњака", само не знам како ће то истерати поред Срба и Хрвата у Босни.

Не знам баш да признајете српски језик за свој, матерњи. Из петиних жила се упињете да докажете како је то "бошњачки" језик.

Онда, чему сва ова комеНдија?
Nisu oni izdajstvovali to od komunista citaj malo sta je pisao ministar saobracaja u Pasicevoj vladi Mehmed Spaho o njihovoj naciji sad dal je on u pravu ili ne ,necu da ulazim al nisu to komunci izmislili, mada ovo sto Marin pise su nebuloze i budalastine takodje jos gore od tvojih umnih literarnih uredaka .
 
Enfroz2891.:
Ovo shto Marin pishe je "shto je babi milo to joj se i snilo"da bi Rashka/Sandzak na tu foru u njegovom bolesnom rezonu u nekoj dalekoj perspektivi mogu da se pozovu na konstitutivnost radi otcepljenja.


totalno si provalio ovog bosnjaka zvanog marin55

on trazi konstitutivnost za bosnjake u srbiji da bi onda posle negde u buducnosti isti mogli da traze nezavisnost od srbije. po scenariju hrvatske/bih/kosova....
 
svetolik trpkovic:
Nisu oni izdajstvovali to od komunista citaj malo sta je pisao ministar saobracaja u Pasicevoj vladi Mehmed Spaho o njihovoj naciji sad dal je on u pravu ili ne ,necu da ulazim al nisu to komunci izmislili, mada ovo sto Marin pise su nebuloze i budalastine takodje jos gore od tvojih umnih literarnih uredaka .

Nema problema, ali ipak - ima :D

Od veroispovesti (muslimani) do nacionalne manjine (Muslimani) je ipak došlo za vreme komunističke vladavine, zar ne? Složićeš se da je razlika velika...Ti se zapitaj da li je to bilo slučajno ili ne.

Sad, šta je Spaho 'teo dobro znamo, tj. uverili smo se...Sad nisu ni muslimani, ni Muslimani, već Bošnjaci - a ako pratiš dešavanja u BiH, jako bi voleli da su Bosanci.

p.s. nadam se da sam gramatički pogodiJo đe treba vel'ko slovo...

p.p.s. za dalje informacije obratiti se svakog trećeg utorka, od 8-17h pri punom mesecu lunarnog kineskog kalendara, u godini ovce po jevrejsko-hinduskom brojanju...

Srdačno,
'ebem Vas gluve... :D
 
svetolik trpkovic:
Pa necu sa tobom da se raspravljavam mnogo jer si mi ipak sugadjanin i komsija :D al nisam ja nigde ni dovodio u pitanje tvoje znanje gramatike i pravopisa mora da si pogresno protumcio vec sam samo skrenuo paznju na neke supljine u sadrzaju a ne u formi .

Komšo, mora malo.. :D

Vidi, "gramatika" a ne gramatika je u pitanju - sadržina je u velikom "M". komunci su ili bili nepismeni :wink: ili zlonamerni kada su to uradili...

Ili i ti smatraš da su Bošnjaci oduvek bili posebna nacija... :roll:
 

Back
Top