Solana "zasolio" Tadiću

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
NEUMERENO "petljanje" stranih zvaničnika "u sve i sva", od statusa Kosova, ocenjivanja i uslovljavanja raznih domaćih političkih poteza, pa čak do sastava vlade, dobilo je i najnoviji nastavak "u liku i delu" Havijera Solane. Svojom izjavom o tome koga bi to želeo da vidi na čelu srpske policije i BIA usred završnih pregovora o Vladi, dodatno je zamutio i onako zamućene pregovaračke vode koje teško da će se razbistriti pre novih izbora.
- Predsednik Srbije je odlučan da sarađuje sa Haškim tribunalom, i zato je potrebno da pod kontrolom ima službe bezbednosti u Srbiji - kazao je Solana članovima odbora posle telefonskog razgovora sa Tadićem. - Mislim da je važno da predsednik, koji se obavezao na saradnju sa nama i sa Hagom to obećanje realizuje u praksi i zato mislim da predsednik mora da kontroliše bezbednosne službe, čak i ministra unutrašnjih poslova.

NAJURENI IZ VLADE

SOLANA je tako još "dosolio" zategnute odnose između DS i DSS, a to šta je ko kome o tome izgovorio za skupštinskom govornicom, prevršilo je meru dobrih demokratskih manira. Polemiku je otvorio Miloš Aligrudić, šef poslaničkog kluba DSS, mašući Solaninom izjavom:
- Ovaj dopis dokazuje ono što sam ja tvrdio - da mi, očigledno, nismo razgovarali sa Demokratskom strankom o formiranju vlade, jer je neko u DS, bez saznanja članova DS, pod dirigentskom palicom nekog drugog, pregovarao je sa nama u treće ime. O tome se radi i zato smo mi "najureni" sa pregovora i zbog toga je svima jasno da neko van ove zemlje želi Demokratsku stranku u Vladi Srbije.
Za demokratu Dušana Petrovića Aligrudić je pročitao poziciju koju je EU iznela na jednoj od svojih foruma. A o optužbama Aligrudića i diktatu sa strane rekao je da "nema nikakve šanse da neko ucenjuje DS":
- Nisam zaprepašćen ovakvim stavom EU. Međutim, takav stav nema nikakav uticaj na ono što je politika DS niti ima uticaj na tok pregovora.

NETAKTIČAN GEST

KOMENTARIŠUĆI poslednje Solanine izjave, Đorđe Vukadinović, urednik "Nove srpske političke misli", ističe da "nema sumnje da je Solana napravio medveđu uslugu Borisu Tadiću i Demokratskoj stranci."
- Moja jedina dilema jeste da li je to urađeno slučajno, u želji da pomogne DS, ali sa očiglednim nerazumevanjem kako takve izjave odjekuju u srpskom biračkom telu - ističe Vukadinović.
Solanin potez, smatra on, "nesumnjivo je netaktičan i nediplomatski gest, jer on, ne samo da izražava želju o tome kakvu bi vladu želeli da vide u Srbiji, nego čak i ko bi koje resore trebalo da "drži" u toj vladi.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=103471&datum=2007-05-08
 

Back
Top