AV za Linux??

SisaDaPimp

Aktivan član
Poruka
1.140
Znaci kao sto samo ime topica govori.. Interesuje me da li postoje neki Linux AV programi, jos uvek sam i suvise laik tako da svaka pomoc bi mi dobro dosla :)..
Izvinjavam se moderatorima ako je ova tema vec bila.

Poz i hvala unapred.
 
Imas F-Prot, BitDefender i slicne... ali jos niko nije napisao opasni virus za Linux, jer njegova struktura to ne dozvoljava...

Nemoj NIKAD da se logujes kao root (izuzev kad moras nesto da promenis), napravi usera sa ogranicenim privilegijama i koristi njega... Tako ce potencijalni virusi moci da napadnu samo tvoj home direktorijum... sto i nije strasno, jer aplikacije i onako neces drzati u istom...
 
Hvala na odgovoru nadam se da cu uspeti da se snadjem :)..
Sto se tice tog oko ROOT-a, to znam vec, sredio sam si usera i samo preko njega idem..

Jos jedno pitanje da li moram uvek da budem logovan kao Root ako zelim nesto da installiram, ili je moguce uraditi to i ako sam logovan kao user?

I jos jedno pitanje vec kad sam poceo da ne otvaram temu na softverima za dzaba.. Da li postoji neka applikacija za linux koja podrzava MSN? Nasao sam neku kao MSN za Linux, 0.64 verzija ali u Readme dokumentu pise da se ne installira.. Sad da sam se ja samo istripovo bzvz ili je stvarno tako..
 
SisaDaPimp:
Jos jedno pitanje da li moram uvek da budem logovan kao Root ako zelim nesto da installiram, ili je moguce uraditi to i ako sam logovan kao user?


Mozes instalirati u svoj home direktorijum kao obican user i to ces samo ti moci da pokreces. Preporucljivije je da ako instaliras system wide koristis "sudo" ili samo "su" naredbu da privremeno postanes root da obavis ono sto zahteva root privilegije.
 
AxeZ:
SisaDaPimp:
Jos jedno pitanje da li moram uvek da budem logovan kao Root ako zelim nesto da installiram, ili je moguce uraditi to i ako sam logovan kao user?


Mozes instalirati u svoj home direktorijum kao obican user i to ces samo ti moci da pokreces. Preporucljivije je da ako instaliras system wide koristis "sudo" ili samo "su" naredbu da privremeno postanes root da obavis ono sto zahteva root privilegije.

E hvala za savet :).. Jos uvek se privikavam na nacin instaliranja novih programa, nadam se da cu uskoro da se uhodam kao i neki veci poslici u samom sistemu.. Dosta je teze od windowsa ali isto tako i dosta privlacnije i interesantnije..

I vec kad poceh sa pitanjima, kako da se prebacim na KMD?? Mislim na ono da ceo desktop izmenim u KMD? Dosta mocnije izgleda nego u GNOME..
 
E opet ja.. Al eto mislim da sam zasluzio pomoc posto sam fin pa sve na jednom topicu pitam :P hehe shala.. Nego ovaj da predjem na stvar..

Znaci interesuje me koje servise (portove) bi smeo da ostavim kao allow.. rec je o tome da hocu da sredim da me Linux obavesti automatski kod ilegalnih pokusaja ulaska u racunar, tim sto bi sredio file /etc/hosts.deny ubacivsi :

Kod:
 ALL : ALL : spawn (/usr/bin/safe_finger -1 @%h \
| /bin/mail -s "WARNING %d %h" root) &

E sad me interesuje da li je ovo tacno, i znaci koje bi portove i kako morao da ubacim u /etc/hosts.allow ??

Unapred zahvaljujem na pomoci.
POz!
 
SisaDaPimp:
E opet ja.. Al eto mislim da sam zasluzio pomoc posto sam fin pa sve na jednom topicu pitam :P hehe shala.. Nego ovaj da predjem na stvar..

Znaci interesuje me koje servise (portove) bi smeo da ostavim kao allow.. rec je o tome da hocu da sredim da me Linux obavesti automatski kod ilegalnih pokusaja ulaska u racunar, tim sto bi sredio file /etc/hosts.deny ubacivsi :

Kod:
 ALL : ALL : spawn (/usr/bin/safe_finger -1 @%h \
| /bin/mail -s "WARNING %d %h" root) &

E sad me interesuje da li je ovo tacno, i znaci koje bi portove i kako morao da ubacim u /etc/hosts.allow ??

Unapred zahvaljujem na pomoci.
POz!


Pa samo ti ime kaze hosts.allow i hosts.deny sluzi da se ogranici ili dozvoli pristup citavim masinama na nivou IP-a, hostname-a..itd.
Ako hoces iskljuci sve servise u /etc/inetd.conf, startup slriptama...itd koje ne zelis i koristi scanlogd da bi te informisao o tome ko te pipka...;)
 
Hehe mislim da si me pogresno razumeo, ili sam ja pogresno objasnio.. Ako ovo ubacim u hosts.deny, znaci gore napisan kod, da li moram da ubacim u hosts.allow portove kojima bi dozvolio promet.. Jer pazi ako bi zatvorio sve mislim da ne bi mogao ni jedan file preko icq ili msn-a da primim.. ili gresim??
 
SisaDaPimp:
Hehe mislim da si me pogresno razumeo, ili sam ja pogresno objasnio.. Ako ovo ubacim u hosts.deny, znaci gore napisan kod, da li moram da ubacim u hosts.allow portove kojima bi dozvolio promet.. Jer pazi ako bi zatvorio sve mislim da ne bi mogao ni jedan file preko icq ili msn-a da primim.. ili gresim??


to radis pomocu IPTables-a

Prouci ovo

http://iptables-tutorial.frozentux.net/iptables-tutorial.html
 
Incognito:
SisaDaPimp:
E to brate.. Tnx jos jednom.. Sad tek necu da spavam :D.
POz!

Kompjutersko znanje je direktno srazmerno broju neprespavanih noci i unistenih kompjutera na kvadrat. ;)

Hahaha ova ti je dobra :D.. Me ne znam samo sam poceo da upadam zestoko u ovaj svet kompjutera i ne spavanja zadnjih nedelju dana od kako imam Linux.. Ali izgleda da je ovo tek pocetak, tako da bice propustenih skolskih dana izgleda malo previse :D.
 
SisaDaPimp:
Hahaha ova ti je dobra :D.. Me ne znam samo sam poceo da upadam zestoko u ovaj svet kompjutera i ne spavanja zadnjih nedelju dana od kako imam Linux.. Ali izgleda da je ovo tek pocetak, tako da bice propustenih skolskih dana izgleda malo previse :D.

'propustenih skolskih dana'... dana??? ... dana?!?... kod mene se to merilo prvo u nedeljama, pa u mesecima, pa na kraju i u godinama ;)

Skola i onako nikad nije mogla da zadovolji moju glad za znanjem...

A san... pa zaboravi na to ako hoces da se ozbiljno bavis kompjuterima ;)
 
Ma sto se skole tice upisao sam skolu za network, dizajn i tako to.. I naravno na moje razocaranje digo sam ruke od svega toga, jer ni profesori sami ne znaju sta nam predaju, nego podrazite informacije na nettu, a to mogu i kuci.. Poceo kurs sa Linuxom prosle nedelje, installirao ga ja poceo sam polako da strebam, danas pitam profanku da pomogne da sredim pristup nettu u skoli, ona kao pa moras prvo da si u domenu, pa onda da pokusas, reko pa ok je to al kako da se ubacim u domen.. Ona e nisam jos do tog dela stigla. Mislim i sta ja onda tu da trazim na chasu, da ucim od nekog ko istovremeno uci kad i ja.. Al da ne smaram, sto se tice kompjutera, zainteresovan sam da se bavim tim sve vise i vise, tako da sigurno necu da odustanem dok ne naucim dobar deo, i upadnem malo u elitu znalaca :)..

I imam jos jedno pitanje, znam da davim al jbg :) ne mogu da ne pitam.. Kernel je u pitanju ovaj put.. Znaci sta je u stvari Kernel (znam da je glupo i smesno pitanje :)), gde mogu da nadjem neke vece informacije o njemu, kao i kako uredjivati isti..
 

Back
Top