Zamena ulja

tikatina

Obećava
Poruka
54
U autu mi je bila sintetika sve dok me moj mehanicar nije nagovorio da sipam polu sinteticko. Ja nisam zadovoljan polusintetikom pa me zanima moram li nesto da preduzmem (posto planiram da ponovo sipam sintetiku) osim da ostavim auto da se dobro " ocedi" od polusintetike ?
 
Назови ову продавницу они продају све врсте уља могу да ти дају прави савет.
СГ ауто 30-76-225 Земун

Поздрав
 
Zasto ti je majstor zamenio ulje? Sinteticko ulje inace ide za nove masine ciji su zazori mali pa je niska viskoznost sintetickih ulja prilagodjena novim, modernim masinama. Ako je poceo da trosi ulje onda je verovatno predlozio polusintetiku koja je nesto gusca, ne vidim drugi razlog. Najbolje je pogledati koja je preporuka proizvodjaca.
 
Kako odakle? Sintetika: SAE 0W - 30 ( i redja ); SAE 0W - 40; SAE 5W - 30; SAE 5W - 40 itd. Polusintetika: 10W - 30; 10W - 40; Gradacije ove dve vrste ulja se mogu poklapati ponekad ali to je sad velika diskusija oko nacina proizvodnje i tipova aditiva koji se koriste u polusintetickom ulju. Samim time je jasno da je sintetika osin sto je najredja stvorena da kao takva ima kvalitete koje nemaju druga ulja sto moderne motore cini takvim ponajvise. Vremenom kada se zazori povecaju ( kada se motor pohaba ) se prelazi na gusca ulja. Polusintetika je inace mesavina sintetickih i mineralnih ulja.
 
Vozim astru 1.7 td 99 god. Nezadovoljan sam jer mi je sipao wurth-ovu polusintetiku koju sam platio 550 din. po litru i moram da je menjam na 10000 zvanicno odnosno na 7500 u praksi. Opelova sintetika kosta toliko i moram da je menjam na 20000 zvanicno odnosno u praksi na 15000. Neodgovoriste mi na pitanje ? Ima li neki poseban postupak ili samo da ga dobro "iscedim" ?
 
Nisi rekao da li je trosio sintetiku i koliko na 1000 km. Sto se tice zamene mogu ti reci ono sto sam citao ali ne zelim da te nagovaram pa da bude stete posle: Do pre nekoliko godina je bilo nezamislivo da se tek - tako menja tip ulja u motoru bez prethodnog ispiranja. Medjutim, sada se to misljenje promenilo obzirom da je mesanje sintetike i mineralnih ulja u samoj proizvodnji polusintetickih ulja ostvareno. Nekada su dihtunzi na motoru trpeli zamenu jer nisu bili od sadasnjih materijala koji podnose sve vrste ulja pa su motori naglo procurivali a i aditivi su se jako razlikovali od proizvodjaca do proizvodjaca pa se istakanjem starog ulja mesali njegovi ostaci u dzepovima motora sa novim uljem stvarajuici tzv uljno blato koje je lako zacepljivalo kanale motora. Medjutim, sada je prica drugacija: moguce je menjati tipove ulja bez nekog problema jer cak i u Kanadi ljudi stavljaju leti mineralna a zimi sinteticka i polusinteticka zbog niske temperature. Da te ne davim: sta se moze lose dogoditi: na starijim motorima moze na karikama ostati film koji neko vreme " glumi " dobru kompresiju a koji novo ulje razbije posle cega vlasnik cupa kosu jer je motor naglo izgubio performanse. Tvoj motor je nov relativno i mislim da ovaj problem neces imati. Sta da ti kazem, ako nije trosio sintetiku nisi trebao da je menjas, daleko je bolje od polusintetike. Ne smem da te savetujem nista osim da ti kazem sta znam da ne bi bio kriv posle.
Za moj motor fabrika preporucuje raspon ulja od SAE 5W - 40 sint. za nove motore, 10W - 40 polusintetik za one koji vec imaju kilometrazu i troskaju sintetiku pa do mineralnog 15W - 40 do onih najlosijih. Imam isti problem jer je prethodni vlasnik sipao mineral a savet imam da sipam polusintetik i ne znam sta da radim, da ne napravim neki belaj. Na kraju - probacu, nema druge.
 
King 7:
Kako odakle? Sintetika: SAE 0W - 30 ( i redja ); SAE 0W - 40; SAE 5W - 30; SAE 5W - 40 itd. Polusintetika: 10W - 30; 10W - 40; Gradacije ove dve vrste ulja se mogu poklapati ponekad ali to je sad velika diskusija oko nacina proizvodnje i tipova aditiva koji se koriste u polusintetickom ulju. Samim time je jasno da je sintetika osin sto je najredja stvorena da kao takva ima kvalitete koje nemaju druga ulja sto moderne motore cini takvim ponajvise. Vremenom kada se zazori povecaju ( kada se motor pohaba ) se prelazi na gusca ulja. Polusintetika je inace mesavina sintetickih i mineralnih ulja.
Gustina je ono 30, 40, 50, 60... A 0, 5, 10, 15, 20 ispred W (winter) je indeks za oznaku na kojim temperaturama (po tabeli) ulje ima odgovarajući viskozitet/ gustinu.
Npr. 5W-40 sintetika i 15W-40 mineralno su iste gustine/viskoziteta.
U moj auto sipam sintetiku 15W-50... Full syntetic.
I gušća ulja takođe mogu biti sintetika, eto moj primer.
 
Rekoh da se mogu vrednosti " preklapati " i da nije pravilo, moze se naci tako gusto ulje i medju sintetickim ali je ipak neko pravilo da sinteticka budu redja ulja. Obzirom da su u pitanju multigradna ulja ( mesavina zimskih i letnjih ulja ) i da W znaci viskozitet na niskim, zimskim temperaturama a gornja cifra recimo 40 ili 50 viskozitet na visim, letnjim tempreaturama mi tim podatkom dobijamo karaktereistiku ulja u letnjim i zimskim uslovima, nikako osnovnu gustinu koja nije bitna previse za upotrebu. Ne mogu ulja 5W-40 i 15W-40 biti iste gustine nikako jer njihova gustina je na niskim temperaturama veoma razlicita i menja se rastom temperature ali se ne izjednacava. Na tabeli od 0C - 40C gustina jednog i drugog ulja nece biti ista na 0C ali ce se rastom temperature priblizavati dok ne postanu iste na 40C. Kad sve to pogledas, njihove osobine su ti poznate na odredjenim temperaturama ali je gustina samog ulja razlicita do krajnje temperature. Zato postoje ulja 0W-40, 10W-40 i 15W-40 i ona nisu iste gustine. 0W-40 ces koristiti recimo u Finskoj ali neces 15W - 40 sigurno, mozda leti samo.
 
King 7:
Zato postoje ulja 0W-40, 10W-40 i 15W-40 i ona nisu iste gustine. 0W-40 ces koristiti recimo u Finskoj ali neces 15W - 40 sigurno, mozda leti samo.
Blizu si. ako svima piše 40, onda su iste gustine, ali indeks temperature (W) nam govori da neka ulja tu navedenu gustinu i normalan viskozitet za normalan rad motora postižu na nižim, a ova druga tek pri višim temperaturama. No, nema veze, razumeli smo se.
 
King 7:
Jomini, ulje koje sipas je najverovatnije Motul. Da ipak nije malo pregusto za tvoj verujem noviji auto?
Da, relativno gušće je ulje, ali takva ulja se sipaju u ''sportskije'' motore. Valjda ima neke veze sa kompresijom, ne znam. Fabrički mu je deklarisano to ulje.
 
jomini:
Blizu si. ako svima piše 40, onda su iste gustine, ali indeks temperature (W) nam govori da neka ulja tu navedenu gustinu i normalan viskozitet za normalan rad motora postižu na nižim, a ova druga tek pri višim temperaturama. No, nema veze, razumeli smo se.
Ipak postoji razlika: uzmi SAE 0W - 40 i SAE 15W - 40 ulja i mucni ih, videces da je jedno ipak gusce.
 
@JOMINI i KING7
Aman, pa zar vas dvoje ne vidite da pricate iste stvari u pogresno vreme, oboje ste u pravu za jednu polovinu a drugu ne zelite da cujete iako i sami isto pricate.

Ova gore navedena ulja su RAZLICITE gustine(necemo o viskozitetu da ne ulazimo u specifikacije i kvalitet) na sobnoj temperaturi ili minusu, ali na radnoj motora bi trebale da budu iste(kazem trebale jer je sinteticko kvalitetnije, ima manje uljnih isparenja i postojaniji viskozitet)

Sobzirom da sintetika ima manje promene pri zagrevanju 0w ce se ponasati isto kao i 15w mineralno koje naglo smanjuje gustinu sa porastom temperature.A kad se ohlade 15w ce biti gusce.
 

Back
Top