Pitanje u vezi proteze.

Poruka
7
Ja se izvinjavam ako postoji otvorena tema ovakva (ili post o ovome diskutovan), ali stvarno ima puno postova i da bih prelistavao sve to potrebno je mnogo vremena. Imam samo jedno pitanje.

Imam 20 godina i zelim da nosim protezu (mislim, trebam da nosim). Bio sam kod tog lika sto pravi protezu (kako se vec zove) i kaze mi da 125 evra kosta plasticna proteza i da nije problem, ali me je upozorio da ne ocekujem nista preterano.
Medjutim, imam drugog doktora koji kaze da ta plasticna nije dovoljno snazna za mene (posto imam 20 godina) da je to za decu. Da mi je potrebna ona stalna (koja kosta oko 400 - 500 evra). Pa sam malo zbunjen :-(

Glupo mi je da dam 125 evra i protracim godinu dana na plasticnu protezu, ako ne deluje. Ali takodje, zasto da dam 400 - 500 evra kad mogu 125?

Jel moze neko da mi pomogne u vezi ovog, savet bih mi dobro dosao. Hvala unapred.
 
Sa fiksnom je mnogo teze da ces se pokajati. Ali ne tako retko posle fiksne mora da se nosi i obicna. Ja ti najlepse preporucujem da posetis ortodonciju na stomatoloskom fakultetu da te oni pogledaju, naravno INSISTIRAJ da te pogleda neki profesor i da kazu svoje misljenje.

Bolje skupi pare i uradi kvalitetno dakle kompletnu terapiju nego ovako na pola.
 
Cao, ja nosim fixnu od proslog decebra. Imam 28 godina i situacija se za ovih 6 meseci popravila do te mere da me ljudi pitaju kad skidam protezu a trebalo bi da je nosim jos jedno godinu dana ;)
LM, zbog gustine zuba izvadjena su mi petice iz gornje vilice, a za donju cemo jos videti koji zub ce vaditi.
Proteza kosta oko 400/500/600 po vilici mada ne moraju svi nositi i gornju i donju.
Sa 20 godina ne verujem da ista moze da se uradi sa plasticnom protezom a fixna ne predstavlja nikakvu smetnju ni pri govoru ni pri jelu, malo je neprijatno kad se zategnu gumice ali ne boli.
 
nemoj plasticnu protezu - moj savet - meni nije pomogla u periodu od 7-10 godine ni najmanje,a izmaltretirala sam se i islinavila ko nenormalna.

ja sam nosila fiksnu protezu i gore i dole godinu i po dana,jer imam jako malu vilicu i zubi su mi dovedeni do savrsenstva,bukvalno.

a odluka za protezu je pala kad su hteli da mi vade stalne cetvorke da bi mi kao pomogla plasticna proteza,i onda je tata reko da mi nece vaditi zube i dao pare za fiksnu.tako sam sada umesto cetvorki izvadila osmice pre nego sto su izbile,i svi zubi mi savrseno staju u vilicu,taman je bilo mesta za njih sedam sa svake strane.

a kakvi su zubi krenuli da mi rastu,ja sam i dalje u cudu kako se sve izravnalo.

inace,za fiksnu ti je bitno jako mnogo da redovno peres zube i vodis higijenu usta da ti se ne bi upalile desni i pokvarili zubi.

nemoj da ti bude zao para,iz mog iskustva fiksna je mnogostruko isplativija i efikasnija.
 
tuzan_kraj_jedne_price:
Ja se izvinjavam ako postoji otvorena tema ovakva (ili post o ovome diskutovan), ali stvarno ima puno postova i da bih prelistavao sve to potrebno je mnogo vremena. Imam samo jedno pitanje.

Imam 20 godina i zelim da nosim protezu (mislim, trebam da nosim). Bio sam kod tog lika sto pravi protezu (kako se vec zove) i kaze mi da 125 evra kosta plasticna proteza i da nije problem, ali me je upozorio da ne ocekujem nista preterano.
Medjutim, imam drugog doktora koji kaze da ta plasticna nije dovoljno snazna za mene (posto imam 20 godina) da je to za decu. Da mi je potrebna ona stalna (koja kosta oko 400 - 500 evra). Pa sam malo zbunjen :-(

Glupo mi je da dam 125 evra i protracim godinu dana na plasticnu protezu, ako ne deluje. Ali takodje, zasto da dam 400 - 500 evra kad mogu 125?

Jel moze neko da mi pomogne u vezi ovog, savet bih mi dobro dosao. Hvala unapred.
Kada su potrebne minimalne korekcije zubnog niza, nekad moze da pomogne i mobilna proteza, medjutim, ukoliko je nepravilnost veca, fixni aparat je gotovo jedino resenje. Ne treba se suvise plasiti ni vadjenja zuba iz ortodontskih razloga, svaki ortodont ume da proceni da li je vadjenje indikovano za dati slucaj ili ne. Aca je dao dobar savet, najbolje je obratiti se stomatoloskom fakultetu, oni bi trebali najbolje da procene, a mislim da su i cene nize (bar je tako u nisu). Jos da napomenem da razlicite osobe razlicito reaguju bilo na fixni, bilo na mobilni aparat, tako da je nekad moguce postici solidne korekcije i sa mobilnim aparatom. E, da, nesto mi se cini da je 125 E malo mnogo za mobilnu protezu :-?
 
Banshee:
nemoj plasticnu protezu - moj savet - meni nije pomogla u periodu od 7-10 godine ni najmanje,a izmaltretirala sam se i islinavila ko nenormalna.

ja sam nosila fiksnu protezu i gore i dole godinu i po dana,jer imam jako malu vilicu i zubi su mi dovedeni do savrsenstva,bukvalno.

a odluka za protezu je pala kad su hteli da mi vade stalne cetvorke da bi mi kao pomogla plasticna proteza,i onda je tata reko da mi nece vaditi zube i dao pare za fiksnu.tako sam sada umesto cetvorki izvadila osmice pre nego sto su izbile,i svi zubi mi savrseno staju u vilicu,taman je bilo mesta za njih sedam sa svake strane.

a kakvi su zubi krenuli da mi rastu,ja sam i dalje u cudu kako se sve izravnalo.

inace,za fiksnu ti je bitno jako mnogo da redovno peres zube i vodis higijenu usta da ti se ne bi upalile desni i pokvarili zubi.

nemoj da ti bude zao para,iz mog iskustva fiksna je mnogostruko isplativija i efikasnija.
Banshee, ne mozes tako da generalizujes, najverovatnije si u pravu, ali sve zavisi od slucaja do slucaja
 
pa ja lepo rekoh iz mog iskustva....ja nisam zubar i mugu da pricam samo na osnovu onoga sto sam ja dozivela i prezivela.

mada nisam jedini primer osobe kojoj plasticna proteza nije pomogla pa je ostala ili krivozuba ili nosila fiksnu protezu.

meni je ucinila cudo sa zubima,jer bih sad verovatno imala vilicu ko moj stari...a i nece sam niko stavljati protezu,naravno da ce zubar odluciti sta i kako da se radi...:) samo htedoh reci da se ne ustrucava da da novac ako mu preporuce fiksnu,ili zbog estetskih razloga tokom nosenja iste odustane od proteze...
 
Banshee:
pa ja lepo rekoh iz mog iskustva....ja nisam zubar i mugu da pricam samo na osnovu onoga sto sam ja dozivela i prezivela.

mada nisam jedini primer osobe kojoj plasticna proteza nije pomogla pa je ostala ili krivozuba ili nosila fiksnu protezu.

meni je ucinila cudo sa zubima,jer bih sad verovatno imala vilicu ko moj stari...a i nece sam niko stavljati protezu,naravno da ce zubar odluciti sta i kako da se radi...:) samo htedoh reci da se ne ustrucava da da novac ako mu preporuce fiksnu,ili zbog estetskih razloga tokom nosenja iste odustane od proteze...
Dobro je, znaci, ipak smo se slozili :lol:
 
Inace SPRAVA ZA ISPRAVLJANJE ZUBA
se zove
"ORTODONTSKI APARAT" i moze biti mobilni ili fiksni.
to nije PROTEZA. Proteza je poglesan naziv.
Proteza je pravi naziv za nadoknadu. Kod ortodoncije pomeramo zube dejstvom osteoklasta i osteoblasta da ne duzimo u detalje ali nista ne nadoknadjujemo.
Pozdrav.
 
A to je dakle pitanje. Silikon se koristi zbog svoje leksibilnosti kada ne moze da legne aktilatna proteza. Dakle kad imas neko otstupanje od pravilnog niza zubala koje sprecava da akrilatna proteza kao tvrdja legne. Inace gde god se moze treba raditi akrilatnu. Silikon je poslednja solucija.
Pozdrav
 
Poslednje sto sam video i sto me inpresioniralo je donja totalna , bezuba vilica. Implanti 33 34 43 44 muski atecmen na implantima , zenski na protezi i bog te veselio. Stoji ko grad varadin. Neka to pocne da radi ako mene pita. Vidi kako se radi. Nadje stomatologa koji radi implante i neka sljaka takve totalke. Donja totalna se tesko drzi sa vakumom treba zaista da bude vrhunski uradjena. Stomatolozi su obicno presrecni sa minimum vakuma kad dobiju.
 
Ako sam dobro shvatio kod bezube vilice moraju da se rade implantati da bi se radila ta nama nepoznata proteza ? Da li možda znate neki sajt (na Srpskom ili Engleskom) na kom bih mogao bolje i detaljnije da se informišem ili da li znate gdje bih kod nas (SCG) mogao da podjem i vidim kako se to radi.
 
Ne ne. Ja sam rekao sledece. Dakle sve da ponovim. Silikonska proteza kako ste vi rekli, se koristi samo u koliko ne postoji pravilan niz, dakle tamo gde akrilatna ne moze da legne. Sto je i logicno zato sto je silikon daleko elasticniji materijal i vise otporan na savijanje. Dakle smo i samo tada. Za sve ostalo znaci za protetski rad koji dozvoljava uslove a takva je vecina najbolji je akrilat. Dakle akrilat je broj 1. I za sada nista ne moze da ga zameni bar sto je te vrste protetike tice. Ja skoro nisam video silikonsku protezu dakle takve vilice su vrlo retke.

Kada sam spominjao implante govorio sam o donjoj totalnoj akrilatnoj protezi koja se kaci pomocu atecmena po sistemu dugmeta ko je nekad imao teksas kosulju sa onim metalnim dugmicima na "click" zna o cemu pricam. To je daleko isplativija varijanta da vidi kako se radi od silikona. Pogotovu sto je to kod nas jos u povoju i nema mnogo tehnicara koji to rade. A sve je vise ordinacija koje rade implante.
 

Back
Top