"Ja" u ulozi....

Niena

Primećen član
Poruka
735
Pitanje neka glasi: Koja bi vam uloga najvise odgovarala u nekom filmu a da je u skladu sa vasim karakterom?
Meni bi npr. izmeduostalih najvise odgovarale uloge heroina kao sto je uloga Kire Najtli u "Piratima sa kariba" ili pak uloga Sharliz Teron u filmu "Posao u Italiji"...i td.
A vama?
 
Kevin Spacey u Swimming with Sharks.... Kao 1 + 1 = 2

"You thought. Do me a ******* favor. Shut up, listen, and learn. Look, I know that this is your first day and you don't really know how things work around here, so I will tell you. You have no brain. No judgement calls are necessary. What you think means nothing. What you feel means nothing. You are here for me. You are here to protect my interests and to serve my needs. So, while it may look like a little thing to you, when I ask for a packet of Sweet-N-Low, that's what I want. And it's your responsibility to see that I get what I want."
 
Marisa Tomei, lik Mona Lisa Vito u filmu - "My cousin Vinny"

D.A. Jim Trotter: Now, uh, Ms. Vito, being an expert on general automotive knowledge, can you tell me... what would the correct ignition timing be on a 1955 Bel Air Chevrolet, with a 327 cubic-inch engine and a four-barrel carburetor?
Mona Lisa Vito: It's a bullshit question.
D.A. Jim Trotter: Does that mean that you can't answer it?
Mona Lisa Vito: It's a bullshit question, it's impossible to answer.
D.A. Jim Trotter: Impossible because you don't know the answer!
Mona Lisa Vito: Nobody could answer that question!
D.A. Jim Trotter: Your Honor, I move to disqualify Ms. Vito as a "expert witness"!
Judge Chamberlain Haller: Can you answer the question?
Mona Lisa Vito: No, it is a trick question!
Judge Chamberlain Haller: Why is it a trick question?
Vinny Gambini: [to Bill] Watch this.
Mona Lisa Vito: 'Cause Chevy didn't make a 327 in '55, the 327 didn't come out till '62. And it wasn't offered in the Bel Air with a four-barrel carb till '64. However, in 1964, the correct ignition timing would be four degrees before top-dead-center.
D.A. Jim Trotter: Well... um... she's acceptable, Your Honor.
....
ima i dalje, super je uloga :) :) :)
 
sta znam... mozda seron stoun u filmu niske strasti... ne, salim se... voleo bi' samo da imam zmaja koji bljuje vatru... i da ima jedna princeza sto je zarobljena u kuli nekoj... i ja da imam mac sto mi ga je dao jedan carobnjak... i da je ta devojka cerka kralja koji ce me posle unaprediti u viteza... pa ne, naravno da ne bi' na kraju ozenio tu devojku... to bi bilo previse lako... ja bi' da krenem dalje, pa da spasavam jos ljudi iz nemilosti grubijana i podlih i sebicnih ljudi... samo, plasim se da bi na kraju opet zaglavio tu gde jesam... hm... a mozda sam ja vec i izabrao ovu ulogu... sigurno je to, posto nikako ne mogu da kazem da imam glavnu... takav sam ja, skroman... ali radan... javi se... sifra: parmezan...
 

Back
Top