Gitara

STIJENA

Zainteresovan član
Poruka
203
Poslije koliko vijezbe i mucenja na klasicnoj mogu preci na elektricnu?Koliko je sirok vrat na elektricnoj (na mojoj GEWI je 5cm),I jos jedno pitanjce,da li veliki problem predstavlja sviranje stojeci?poozzz :confused:
 
[ovu temu treba spojiti sa "pitanje za gitariste"]

sve je individualno, ja sam posle 6 godina [nizhe muzichke] uzeo elektrichnu, i nju naravno opet morash da uchish da svirash. nije isto.

Shirina vrata zavisi od gitare do gitare, ako imash veliku ruku, lakshe ti je da svirash na shirem vratu.

Sviranje stojecji nije problem, kad nauchish. O vrat ne treba da se kachish ko za drzhach u autobusu, odn, pronadjesh visinu kaisha kako ti odgovara da mozhesh da svirash skoro kao sedecji.

eto. :D [nadam se da ti je pomoglo, poshto se josh treznim od sinocj, a i slava mi danas, pa ni ne gledam vamo :D]
 
OK.Sorry sto nisam stavio u pitanje za gitariste... Znaci nije nikakav problem prebaciti se na elekticnu?i meni je danas slava,pa sam malo rasijan..Svejedno,hvala na odgovoru. :grin:
 
opushteno :) samo vezhba, vezhba, vezhba. ne morash skidati celu pesmu da bi ispao faca pred drushtvom shto znash da odsvirash celu pesmu, skidaj detalje, na detaljima cjesh nauchiti da svirash, i razviti ruku. a to je ono shto ti treba ;)
 
STIJENA:
Poslije koliko vijezbe i mucenja na klasicnoj mogu preci na elektricnu?Koliko je sirok vrat na elektricnoj (na mojoj GEWI je 5cm),I jos jedno pitanjce,da li veliki problem predstavlja sviranje stojeci?poozzz :confused:

Na elektricnim gitarame je vrat obicno sirine oko 42mm, manje vise, zavisi i od proizvodjaca i modela, Fender je recimo u ovom rangu.

Vrat je dosta uzi i tanji tako da ce ti trebati odredjeno vreme da se priviknes, ali nije nista strasno, ides sa sireg na uzi vrat sto je daleko lakse nego obrnuto. Moze ti biti u pocetku problem metalsnih zica, ako si navikao ka plasticne, ima da jauces prvih par meseci, bice plikova na jagodicama, neretko i malo krvi :-) ali nemoj da te to obeshrabri, bez muke nema nauke :-)..........

Ja imam dve akusticne gitare, i osetim veliku razliku od samo 1,5 mm, takodje bitna stvar pored sirine i debljine vrata je i radijus fingerboarda.
Ja volim 12 incni radijus, recimo kod Fendera mi se ne svidja sto neke modele prave sa 7" radijusom , to je jako zakrivljen vrat, za pocetnike , sto je radijus manji zakrivljenost je veca i lakse je svirati pune akorde, dok je za soliranje teze.
Na jednoj od ovih akustara je radijus cak 16", sirin vrata 1-3/4" , oko 43-44 mm, dosta tesko za sviranje.
Navodim ove mere u incima jer se tako obicno oznazava , ako pogledas karakteristike gitara po internetu videces uvek, recimo el. gitare su obicno 1-5/8" (retko 1-11/16) , akusticne, obicno 1-11/16" ili 1-3/4". Meni lepo lezi 1-11/16" sa radijusom 12". Ko ima duge prste i velike sake, njemu ne predstavlja problem ni ovaj siri vrat. Koliko znam klasicne gitare imaju sirinu od tacno 2", sto je nesto oko 51mm.

Takodje, postoje razne vrste oblika vrata, tzv C , V oblik, imas tzv baseball bat vrat koji je dosta masivan i zaoblejn itd...........to je sve stvar licnih preferecni, ko sta voli i kako mu lezi u ruci. Gitaru moras probati i videti kako ti lezi vrat u ruci, ima mnogo faktora ........

Sviranje stojeci nije problem ali postoji druga otezavajuca okolnost, tezina el. gitare, posle sat vremena rame otpada.
 
hlns:
ma sa tom ivericom od squier-a nema shta da mu bude teshko :D

Ma nece mu biti tesko, kao sto rekoh, dolazi na uzi vrat, takodje zaboravih da napomenem, pa i visina zica od vrata je mnogo manja kod el. gitara u odnosu na klasicne.

Mada meni licno smeta jako uzak i tanak vrat na el. gitari. Pogotovu sto sviram prstima (ne koristim trzalicu) i nekad malo zapinjem kada predjem sa akustare na elektricnu, bas zbog razmaka zica.
 
haha klika :D, zato ja sviram bass... mosh pecji roshtilj na zhicama, taman da se cjevap zaglavi medj` dve :D a vrat je uzak kao na gitari, samo umesto 6, jelte, tu su 4 zhice :D
 
Meni jos preostaje mnogo lomljenja prstiju na akordima (sviram gitaru vec 4 bijedna mjeseca)....Ali zato mogu vjezbati i po 4 sata.......pa ce nekad kasnije doci i elektricna ;-) Gracias na odgovorima...I usput,koliko vi vjezbate,ili ti na bassu??
 
zavisi. posle svirke obavezno nedelju dana ne gledam gitaru. obrishem je i odlozhim u kofer.

inache dnevno bar sat-dva. mada ume to da bude i nocj. kod kucje nemam potrebu da se ukljuchim u pojachalo, jer je drvo dosta akustichno, i taman chujem sve shto vezhbam. za bass treba vezhbati ruku [ako ga svirash, ako samo bassirash ono tam tam, onda ne morash ni vezhbati].
 

Back
Top