Повеље српских владара средњег века

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Питао сам да неко постави тему за повеље, пошто нико неће ево ја ћу покушати, са циљем да се што више повеља постави и преведе на данашњи језик. Као прву ево завршетка Душанове повеље којој је почетак на " Краљевић Марко зашто"
 
Не знам, али је добро ако има, за успоредбу, јер има много тога фалсификованог пошто се то у скорија времена продавало за прилично уносне суме. Било би добро преводити за нове генерације а и због историјских података са којима оне обилују и који су најверодостојнији кад су преписивани са оригинала.
 
vujadin:
Не знам, али је добро ако има, за успоредбу, јер има много тога фалсификованог пошто се то у скорија времена продавало за прилично уносне суме. Било би добро преводити за нове генерације а и због историјских података са којима оне обилују и који су најверодостојнији кад су преписивани са оригинала.
Da znaš da si, vrlo verovatno, u pravu... Potpuno sam ispustio iz vida da je dotični vrli, skoro, slepi sledbenik onoga sa štulom. Vidi...

Ljuba Stojanović: "(...) Vukov rad je u tom pogledu besmrtan (...) Zato je i Vuk besmrtan, i njegovi učenici nisu preterali nazvavši ga "ocem novije srpske književnosti"...

Sve to treba proveriti... ;-)
 
vujadin:
Ево потписа краља Вукашина на једној повељи, која је потпуно нечитка, али се датум може добро видети и изгледа да је 6874 - 1366. Да ли неко зна за ту повељу или може да потврди датум. То је важно јер то побија турски извор о погибји Вукашина на Марици 1363.

Потпис је читак, само ја нигде не видим датум?

vukasinyq2.jpg


Растављено на слова, то је ово:

new2wd1.gif


А ту пише:

† КРАЛb ВЛbКАШНNb БЛАГWВhРNbI СРbБЛIЕМ Н ГРbКОМb

односно,

† КРАЉ ВЛКАШИН БЛАГОВЕРНИ СРБЉЕМ И ГРКОМ - Вукашин благоверни краљ Срба и Грка.

Година 6874. се пише (ваљда) помоћу слова SWОД, тако да ако их видиш негде, то је та година. На овој слици је нема.
 
vujadin:
Ево потписа краља Вукашина на једној повељи, која је потпуно нечитка, али се датум може добро видети и изгледа да је 6874 - 1366. Да ли неко зна за ту повељу или може да потврди датум. То је важно јер то побија турски извор о погибји Вукашина на Марици 1363.

cini mi se, osmanlije govore o dve razlicite bitke, jedna
1363 na marici sirp sindigi, a druga
1371 na marici_cirmen, verovatno na istom, slicnom, mestu blizu strateskog mosta prko marice blizu cirmena ?

izgleda, u prvoj 1363 borbi su ucestvovale uroseve trupe, ne znam gde je bio uros ?
i ugri lajos_louis, koji je sve sluzbeno "vodio" ... bugari ...
o porazu zapadni izvori cute
jedino je lajos sagradio_obnovio crkvu u mariazell, danas austria,
kao zahvalu sto je ostao ziv
mozda je neko posle to preinacio u "za pobedu" na marici
da bi stvar zataskali su posle osvojili vidin

1363. g mrnjavcevici jos nisu bili tako slavni ?
titule su dobili malo kasnije, mozda je neko nekog i spasao 1363 na marici ?
 
vujadin:
Једно лично питање, да ли си био у КОС? они су се тако понашали, али мислим да је њихово време прошло, а ако није онда ми је жао Србије. Него ево ти још нешто за жврндање.
Ne znam na koji KOS misliš? Možda na vojnu kontra-obaveštajnu službu?

Ako na nju misliš, šta to ima u mom ponašanju što te asocira na njihovo ponašanje. To što uvećavam slike?

Ne znam, zaista, pogotovo što nisam bio ni interesantan za njih, bio sam mnogo mlad u vreme njihovog delovanja...

A ovo још нешто što si postavio за жврндање, uvećaj malo, ako može reč po reč... zaista se ne vidi najbolje... neki car sultan Amurat, neka carica Mara...
 
vujadin:
Ево мало увећаног

Џаба увећаваш, само си одсекао први део потписа, па ту ти сада пише: † КРАЛb ВЛbКА..., односно † Краљ Вука... Нема ту никакав датум. Погледај горе, растолковао сам ти слово по слово. Удуби се мало у прву слику, и моћи ћеш и сам да је прочиташ, то су српска слова, нису кинески хијероглифи.

На другом атачменту ти пише:

potpiscaricemarebx7.jpg


СОУЛТАНА Ц(А)РА АМУРАТА Ц(А)Р(И)ЦА МАРА Д6ЩI Г IOРГ IA ДЕСПОТА, односно

Султана цара Амурата (Мурата II) царица Мара д'шти (кћер) Ђурђа деспота.

Реч је о Мари Бранковић, кћери деспота Ђурђа Бранковића, која је била дата у харем султана Мурата II. Нема ту никаквих година, нити је реч о неком шифровању.

sr.wikipedia.org/wiki/Мара_Бранковић


Уосталом, ево линка, па коме је интересантно да се даље игра са толмачењем, нека изволи:
Црквенословенска азбука

lj_950:
A ovo још нешто što si postavio за жврндање, uvećaj malo, ako može reč po reč... zaista se ne vidi najbolje... neki car sultan Amurat, neka carica Mara...

Тачно тако. Збуњује то што се речи у честој употреби пишу као скраћенице, на пример царица се пише само ЦРЦА, а цар ЦР, са дијакритиком изнад речи унутар којег се понекад упише мало слово које је изостављено. Такође, у краснопису се понека слова пишу састављено (као овде у ЦРЦА, Ц и Р су спојени), а понекад се украшава и различитим величинама слова и њиховим необичним распоредом (једно изнад другог, на пример). То се ради само код добро познатих и честих речи како не би било забуне.

Заиста, нису у питању никакве мистерије или шифре, већ наше старо писмо. Ко очекује да ће преко интернета открити нешто ново и сензационално, у заблуди је, јер су све ове повеље које су скениране и постављене на интернет већ прегледане и проучене од стране стручњака који се само тиме баве, и око њих нема мистерија и познате су већ последњих 150 година.

Године се на њима пишу српско-грчким методом у ком слова имају бројну вредност. Дакле, пишу се словима. Слово А има вредност 1, В 2 и тако даље до I које има вредност 10, па К 20, Л 30 итд. до Р које је 100, С је 200 итд. до Ц које је 900, па је онда опет иде испочетка, с тим да је А 1000 итд. само се додаје мали зарез, али и не мора. На пример, година 2007. се пише ВЗ или ,ВЗ, јер је =2000, а З(као злато)=7. Број 18.344 се пише ,I,ИТМД, јер је ,I=10.000, =8.000, Т=300, М=40, Д=4. Бројне вредности ћириличних слова су сигурно већ објављиване на форуму, али ево их још једном:

http://www.sv-luka.org/church_slavonic_numbers.htm

Не знам одакле Вујадину да је у титули краља Вукашина негде скривен датум, или у титули Маре Бранковић, али тога једноставно нема. Вујадин можда неће то да прихвати (или не чита риплајеве), јер и после детаљног одговора поставља потпуно исто питање: "Који је ово датум", а датума или било каквог броја једноставно нема. У питању је службена титула "Вукашин, благоверни краљ Срба и Грка" са крстом испред.
 
Извињење за Вујадина, све време је био у праву.

Заиста стоји број, али он није у главном натпису, него ситним словима изнад. Некако су сви кренули да тумаче главни натпис, па сам и ја пао у ту замку.

У првом атачменту заиста стоји број, и то број SWОД, као што сам рекао у свом првом посту, а то је број 6874, односно година 1366. или 1365. (зависи од месеца).

У другом атачменту наведено је лето 6987. месец април, дан 15, односно 15. априла 1479.

Значи, ипак има бројева, у првом случају 6874, а у другом 6987. Вујадину још једном извињење због затрпавања теме некорисним постовима.
 
vujadin:
Па ви сте уствари или слепи или злонамерни или обадвоје ево још мало већег датума а код Маре изнад слова МАРА је индиктион а лево изнад ЦА је година.
Znaš šta!
Ja nisam ni slep ni zlonameran. Pretpostavljam da imaš fotose tih povelja koje su potpuno jasne i sve se na njima lepo vidi. A onda okačiš fotos koji nama dolazi u vrlo niskoj rezoluciji, pa i ako ga skinemo, nije nam od neke vajde, jer što se više uvećava, to je nejasnije.

I, sad, koja je tvoja namera? Da vodiš temu, ili da budeš voditelj nekog kviza u poznavalju staroslovenskog pisma?

Ja sam se na temi o Miliću malo poigrao sa učesnicima u raspravi, na kraju pojasnio... i bilo je u redu.

Ali ti se poigravaš od kako si okačio prvu povelju, pa sve do ovog poslednjeg potpisa!!!

Izvinjavam ti se i ja, prepraviću neke svoje postove, ali i ti se uozbilji... A ja ću i dalje da pišem svuda, pa i na ovoj temi... Tebi ako se to ne sviđa, traži da me suspenduju!
 
Bogart:
У првом атачменту заиста стоји број, и то број SWОД, као што сам рекао у свом првом посту, а то је број 6874, односно година 1366. или 1365. (зависи од месеца).

Грешка. 6874. година је од 1. септембра 1366. до 31. августа 1367. Дакле, 6874. година је 1366. или 1367. зависно од месеца, а не 1365. или 1366.

И овде је грешка:

Bogart:
У другом атачменту наведено је лето 6987. месец април, дан 15, односно 15. априла 1479.

15. април 6987. је 15. април 1480., а не 1479.

У оба случаја сам омашио за годину. Збрка је због тога што се година онда рачунала од 1. септембра, а не од 1. јануара.

Данашњи датум, по старом српском рачунању је 19/6. мај 7514. Ново 7515. лето нам долази 1. септембра.

vujadin:
Ево потписа краља Вукашина на једној повељи, која је потпуно нечитка, али се датум може добро видети и изгледа да је 6874 - 1366. Да ли неко зна за ту повељу или може да потврди датум. То је важно јер то побија турски извор о погибји Вукашина на Марици 1363.

Не знам за те турске изворе, али на нашим сајтовима стоји да је Вукашин владао као краљ од 1366. до 1371. и да је погинуо у Бици на Марици 1371. Датум са повеље коју си објавио је 6874. година, што може бити од септембра 1366. до септембра 1367. Значи, уклапа се у званичну причу.
 
vujadin:
Ево потписа и од деспота Угљеше из исте године али има и индиктион, било би корисно знати да ли има негде тих повеља преведених и о чему се ради

attachment.php


† Благоверни деспот Јован/Иван Угљеша, а за годину стоји такође 6874. Не видим месец, али значи да је из периода 01.09.1366.-31.08.1367.

Да ли неко зна шта је тачно индиктион?
 

Back
Top