recept za riblju corbu

klasika..........

Luka crna od pola do kilo zavisi od kolicine paprikasha, moz ga mleti, moz i sjeckati, od volje ti........
E sad najbolje je spremati u tuchanom kotlicu na bukovini(al` serem)....
Elem dinstas lukas na ulje ofkors, mada nije losa fora da prvo poprzis slaninicu, pa kad pushti mas` maknes je , pa onda na toj masti dinstas.
Mores izrendat i dvije sargarepe, one malko daju slatkast okus!
Bijeli luk po ukusu
Kad luk dobije onaj staklast izgled, nalijes malko vode dodas 2-3 supene kasike slatke i ljute aleve paprike, e sad odje ti treba DOBRA paprika, jer ako je neko sranje mozes hitnuti 200g paprikas nikad nece dobiti pravu crvenu boju!!!
Lovor
Biber
Pershun
Vegeta ili so biraj
E sad kuhas dok voda skoro ne uvri, pa ondak dodas svu kolicinu vode koju si zamislio da ce ljudi da izjedu, vodeci racuna da ce riba da digne nivo, i da ce jedna trecina uvreti.......
Raspalis dobro vatricu, i sad imas vremena da popijes jednu, dvije pive, votkice, vine po izboru.......
Kad provri sipas pola litre paradajz soka,
E sad odje puknes i kupovni Alevin zacin za rib.corbu jer su fino izvagali sastojke, a ak nemas, ne mora
Ednu ljutu svezu ili suhu papricicu takodje uronis u vodu
Pustis da prokljuca
Dodajes ribu.Ko sto rekoh Saran obavezan, som po mogucstvu, mogla bi stuja fino, smudj NE, ili jos neka riba sa karakteristicnim okusom(mrena , jaz) ali ne mnogo, saran je osnova......U zamalo da zaboravim ZIV CVERGL............ Ikra , mlech, krv, takodje pozeljno....malko
Podlozis vatricu, i cekas da riba ispliva.
E ODJE LJUDI NAJVISE GRESE, RIBA JEST KUVANA ZA 20 min., ALI NIJE PUSTILA NI 20% UKUSA, ODAVDE CORBA DOBIJA PRAVI SMEK I PRAVILO JE DA JE STO JE DULJE KUVAS DA JE BOLJA, VODECI RACUNA DA TI SE RIBA NE RASPADNE .........
Odje takodje imas fore za 3 alko napitka
EH DA KOTLIC SE NE MESA, NEGO SE VRTI DRSKOM
Na svako malo ga probaj pa eventualno doavaj zacina ako mislis da ti fali..
Na 10 min. od kraja 2 dl bijelog suvog osini unutra i to je to otprilike
Kotlic ne bi trebao da se kuva manje od 2,5 sata najbolje 3


Vidi, za kuvanje ovoga treba iskustvo, ja imam iza sebe vec preko 1000 skuvanih, pa opet umem da zajebem, tako da....

Moj savjet, prvo goste dobro napoj sa alkoholom, posle svi budu odusevljeni sta god da skuvas, znam iz licnog iskustva.....

Prijatno
_________________
 
Da, da stuja i mrena , ko uspije da ih nadje, pod obavezno !

I da, ikra i mlech takodje, ali samo dozirano, ne pretrpavati........onda moze i pasirana bijela riba, pa jos stotinu zajebancija,,,,,,,,,,,,,,
 
Slicno samo svu vodu ne dodam odmah vec malo kasnije kada se svi zacini ne sjedine. Zacine prvo drzim u vodi skoro ceo dan da bolje puste sastojke. I ribu ne vadim vec dodam jednu vrstu kiseline na kraju. Ili sirce, kasiku dve ili malo belog vina. da riba bolje omeksa. U tome je tajna verujte mi. prijatno. A moze i bez belog luka i sa veoma malo crvene paprike. vec je ima u svim tim kupovnim zacinima. nekome smeta paprika. Prijatno.
 
Nole1:
Slicno samo svu vodu ne dodam odmah vec malo kasnije kada se svi zacini ne sjedine. Zacine prvo drzim u vodi skoro ceo dan da bolje puste sastojke. I ribu ne vadim vec dodam jednu vrstu kiseline na kraju. Ili sirce, kasiku dve ili malo belog vina. da riba bolje omeksa. U tome je tajna verujte mi. prijatno. A moze i bez belog luka i sa veoma malo crvene paprike. vec je ima u svim tim kupovnim zacinima. nekome smeta paprika. Prijatno.

Koje zacine drzis u vodi ???

Eh paprika smeta, pa taj nek mandja roshtilja ondak !!!
 
Evo me opet. Vaši recepti su dobri, ali zašto izdvajam kosti iz čorbe? Čorba ne može biti dobra, ako dok se kuva, ne sukneš neku, a posle, pre vina (obično, mada ni pivo nije loše) ko će bre prebira po tanjir da vadi koske? I još nešto... Svaka čast svakome, ali gotove začine za čorbu...? Ja to ne bih.
 
Pa ne moras ti da stavljas u riblju corbu gotove zacine, prava corba ni ne treba da ima gotove zacine osim malo crvene paprike ali one prave a nju nemas u radnjama, za to terba da znas gde i od koga da je kupis. A to opet dolazi sa iskustvom. A sto se tice vaadjenaj kostiju iz riblje corbe to onda nije riblja corba to je neki fish paprikas valjda.... Riba mora da bude mekana, skuvana a ne raspadnuta e to je prava corba. Prijatno...
 
Nismo se razumeli, JA NE STAVLJAM gotove mikseve za čorbu kad je kuvam. Drugo, riblji paprikaš , i riblja čorba, po meni nije isto. A ne samo po meni. Ja sam, Bogu hvala, učio od starijih, čak i od ljudi koji su bili profesionalni alasi. Jedan od njih mi je rekao '' Od riblje čorbe se jede čorba.Treba da ima, normalno ribe u njoj, a u ribljem paprikašu treba da bude riba u komadima i tu se jede riba''. Takođe, taj isti čovek mi je rekao,''Znam 7 vrsta čorbi da skuvam, a samo jednu vrtu paprikaša''. Pritom znam da je i on birao začine koje ubacuje (nije koristio kupovne mukseve) nego je kupovao zelen i ostale začine na pijaci (za tucanu papriku pogotovu - imao samo jednog čoveka od kog je kupovao (pa je znao da pređe i 200 km. od Velesnice na Dunavu do Bora i nazad za 100 gr. paprike kada mu ponestane)).Doduše, možda nije on najbolji (a verovatno i nije najbolji) kuvar riblje čorbe i paprikaša, ali znam da je bilo VEOMA DOBRO. Uostalom, kulinarstvo ne bi bilo umetnost kada bi bilo po ISO 9002 ma da teži sve ka tome. Saslušaj sve dobronamerne savete pa kreiraj sam po svom ukusu. To će biti najbolja i čorba iliti paprikaš (zavisi zašta se odlučiš).
Bistro i prijatno!
 

Back
Top