Djurdjevdan - Pitanje

AKHENATON:
Postojao je tada i muslimanski kalendar i jevrejski, kalendar Inka, kalendar maja itd. ali u Srbiji ni jedan nije bio na snazi...Prema tome u Srbiji e u 19. veku nikakav 5. maj ne pominje.....al tu se opet vraćamo na pitanje, koje je nama skroz na skroz neprecizno postavljeno........:wink:

Болдуј оно "у односу на њега" у мом цитату. ;) Нико није помињао 5. и 6. мај у односу на календар Кинеза или староегипатски календар, нити је било речи о званичном датуму у Србији, већ на датум у односу на постојећи грегоријански календар. Врло прецизно сам се изразио, а и питање постављача теме је просто и једноставно, нема ту компликације и релативизације.

A izvini molim te, to nije bio deo Srbije u 19. veku i normalno je da je tamo bio u upotrebi Gregorijanski kalendar....

То је била Србија, а не део Србије. ;) Није био део државе "Кнежевина Србија", већ део државе "Аустрија", али ипак једна административна целина која је носила име "Србија" и у којој је српски језик био службени. Дакле, Србија. :)
 
Узгред, кад смо већ око календарских петљанција, провали овај бисер на Википедији:

sr.wikipedia.org/wiki/Косовска_битка

Време: 15. јуна 1389.
(28. јуна по грегоријанском)

:?:

Неко се мало забунио. У односу на грегоријански календар, који у то време није постојао, али се може пројектовати у прошлост, Видовдан (јулијански 15. јун) пада на 28. јун једино у 20. и 21. веку. У 14. веку то није био (хипотетични) грегоријански 28. јун, већ отприлике 23.

Бесмислено је наводити и 23. јун, јер тада грегоријански календар није ни постојао, али помињати 28. јун је и бесмислено и нетачно.
 
Odgovaram na osnovu postavljenog pitanja i ne nagadjam kako bi ono trebalo da glasi ...
A sto se tice Srbije - iskljucivo se ono u mom postu odnosi na drzavu Srbiju, a ne na neke administrativne oblasti u okviru drugih...to su sad opet finese...i tako mozemo do nove godine da raspredamo...
 
Bogart:
Узгред, кад смо већ око календарских петљанција, провали овај бисер на Википедији:

sr.wikipedia.org/wiki/Косовска_битка



:?:

Неко се мало забунио. У односу на грегоријански календар, који у то време није постојао, али се може пројектовати у прошлост, Видовдан (јулијански 15. јун) пада на 28. јун једино у 20. и 21. веку. У 14. веку то није био (хипотетични) грегоријански 28. јун, већ отприлике 23.

Бесмислено је наводити и 23. јун, јер тада грегоријански календар није ни постојао, али помињати 28. јун је и бесмислено и нетачно.

Da tu se slazem...pogresno je...ali s obzirom da je danas taj 15. jun po gregorijanskom 28. jun i tog datuma se praznuje zbog toga se pise tako, mada ne bi trebalo, ali ajd sad....
 
Bogart:
Нема "православног календара". Грци, Румуни, Бугари и Цариград су православци, а реформисали су календар, и сада им се поклапа са грађанским (то јест, данас им је 5. мај и по црквеном и по грађанском календару, док је код Срба 5. мај по грађанском, а 22. април по црквеном). Такође, и наша црква је прихватила реформу, само је она одложена. Исто као и Руси.

Програм реформе је предложио српски астроном Милутин Миланковић, по њему се календар зове "Миланковићев", а саму реформу је предложила СПЦ на Свеправославном Сабору у Цариграду (Истанбулу) 1920. иако до сада ту реформу није спровела.

Ни тај Миланковићев није тачан, јер и он исправља кретање земље и сунца да би наштимао да Божић падне у зиму 25 Децембра, а ја не видим зашто 25 Децембар неби могао дошетати до лета па до јесени и коначно опет до зиме и тако у вечност, што једино Јулујански календар дозвољава и није га потребно никада исправљати, али наравно то се није свиђало папи и он је тражио да му се календар направи по коме би Божић увек падао у зиму, и ту је грешка. и ако Јулијански календар надживи вере онда ће он остати најдуже јер је вечит.
 
AKHENATON:
Odgovaram na osnovu postavljenog pitanja i ne nagadjam kako bi ono trebalo da glasi ...

Па добро, нисмо рачунари, мајку му. Или програмери. :lol: Где се деде интуиција?

Знаш онај када жена пошаље мужа-информатичара у продавницу, па му каже:
- Купи један хлеб, а ако има јаја, купи 10.

Враћа се муж из продавнице и доноси 10 векни хлеба. Жена га пита запрепашћено:

- Побогу зашто си купио толико хлеба?!
- Па ти си ми тако рекла: да купим један хлеб, а ако има јаја, да купим 10. Било је јаја, па сам ти донео твојих 10 хлебова.

;-)

Ето, човек није нагађао, поступио је логички и по инструкцијама, а шта је направио.

vujadin:
Ни тај Миланковићев није тачан, јер и он исправља кретање земље и сунца да би наштимао да Божић падне у зиму 25 Децембра, а ја не видим зашто 25 Децембар неби могао дошетати до лета па до јесени и коначно опет до зиме и тако у вечност, што једино Јулујански календар дозвољава и није га потребно никада исправљати, али наравно то се није свиђало папи и он је тражио да му се календар направи по коме би Божић увек падао у зиму, и ту је грешка. и ако Јулијански календар надживи вере онда ће он остати најдуже јер је вечит.

Нема поенте, пошто је јулијански календар соларни, и направљен је и удешаван према Сунцу. Да то заиста није битно, не би нам месеци били са неједнаким (и нелогичним) бројем дана и не бисмо се замлаћивали са преступним годинама, да такве ствари нису битне. Битне су, само им се омакла таква "грешкица" да за 1.000 година календар побегне 8 дана.

То Римљани нису могли да примете у року од 200 година, а нису могли ни Германи од пада Римског царства па кроз мрачни средњи век, јер астрономија није била развијена. То нису могли да спроведу Византија или Србија, зато што су изгубили своју државност и нису се бавили астрономијом него проблемима голог опстанка. Грешку у календару су приметили католички атрономи у 16. веку, а православни су је потврдили чим су стали на ноге, у 20. веку.
 
Bilo intuicije na pocetku kad se objasnilo zasto nekad 5, a sad 6 maj....uz zanemarivanje niza nebuloza u tom postu....Dakle vec tada je odgovoreno na to pitanje...Dalja nagadjanja su glupa..Jedino da dodje profa pa on da ponovi pitanje koje je postavio na casu, pa da raspredamo.
 
Ja opet očekujem Vujadina...

Momak koji je postavio pitanje ko zna za šta će biti proglašen, jer je matori keša, izgleda, mnooogo zaludan, pa komplikuje li komplikuje... Ili mu se priviđaju neprijatelji srpstva, i pravoslavlja, i kalendara... ovog što nije papin...

Idi, bre, Vule, na Politiku, ako ti je do priče bez priče...
 
vujadin:
Ни тај Миланковићев није тачан, јер и он исправља кретање земље и сунца да би наштимао да Божић падне у зиму 25 Децембра, а ја не видим зашто 25 Децембар неби могао дошетати до лета па до јесени и коначно опет до зиме и тако у вечност, што једино Јулујански календар дозвољава и није га потребно никада исправљати, али наравно то се није свиђало папи и он је тражио да му се календар направи по коме би Божић увек падао у зиму, и ту је грешка. и ако Јулијански календар надживи вере онда ће он остати најдуже јер је вечит.
Po ovome ispada da je promena kalendara bio papin hir. Nije. Bogart ti je već naglasio u čemu je problem ali nije naglasio da Julijanski kalendar ima veliku sistemsku grešku (pogrešna procena da godina traje 365,25 dana što je pogrešno za oko 11 minuta). Ova greška se akumulira tako da se na oko 130 god. javlja razlika za jedan dan. To je ogromna greška za jedan kalendar i zato je promenjen. Julijanski kalendar neće da nadživi nikakve vere jer sam ubeđen da SPC već više ne koristi Julijanski kalendar već je sve datume vezala za Gregorijanski kalendar. Zato će Božić uvek biti 7. januara (Gregorijanski kalendar) i nikada ga neće pomeriti za 8. januar što bi trebalo verovatno da bude uskoro jer se 25. decembar po Julijanskom kalendaru mora pomeriti i poklopiti sa 8. januarom po Gregorijanskom kalendaru (pomeranje za jedan dan na svakih 130 god.). Zato sam ubeđen da naglašavanje da SPC koristi Julijanski kalendar je ustvrari samo jedna manifestacija tvrdoglavosti.
 
stnco:
Po ovome ispada da je promena kalendara bio papin hir. Nije. Bogart ti je već naglasio u čemu je problem ali nije naglasio da Julijanski kalendar ima veliku sistemsku grešku (pogrešna procena da godina traje 365,25 dana što je pogrešno za oko 11 minuta). Ova greška se akumulira tako da se na oko 130 god. javlja razlika za jedan dan. To je ogromna greška za jedan kalendar i zato je promenjen. Julijanski kalendar neće da nadživi nikakve vere jer sam ubeđen da SPC već više ne koristi Julijanski kalendar već je sve datume vezala za Gregorijanski kalendar. Zato će Božić uvek biti 7. januara (Gregorijanski kalendar) i nikada ga neće pomeriti za 8. januar što bi trebalo verovatno da bude uskoro jer se 25. decembar po Julijanskom kalendaru mora pomeriti i poklopiti sa 8. januarom po Gregorijanskom kalendaru (pomeranje za jedan dan na svakih 130 god.). Zato sam ubeđen da naglašavanje da SPC koristi Julijanski kalendar je ustvrari samo jedna manifestacija tvrdoglavosti.

Још пази овај феномен: Три су одлике реформисаног, грегоријанског календара: 1. секуларне године (године на 00) су преступне само ако су дељиве са 400; 2. врши се померање датума тако да се 21. март поклапа са пролећном равнодневицом (мање-више непрецизна формулација, али задржимо се на томе) и 3. за почетак године узима се 1. јануар.

Интересантно је да СПЦ од свега није прихватила само оно што се не односи на папин "хир", већ на астрономске истине, док је папин прво-јануарски хир усвојила без икакве галаме! У традиционалном календару који су употребљавали Срби, Грци, Бугари, Румуни, Руси, година почичиње 1. септембра, а не 1. јануара. Дакле, усвојен је један чист папин "хир", док се филозофира око астрономских чињеница и оне релаитивизују.

Питање за све противнике реформе календара: Ако заиста није битна календарска прецизност, и ако не треба да вршимо реформу зато што је она не само "непотребна" већ и "католичка", због чега је онда усвојен 1. јануар за почетак године, што је један чист католички хир који нема везе ни са каквом астрономском чињеницом? Због чега српски патријарх Ново лето честита 1. јулијанског јануара (14. грегоријански), а не 1. јулијанског септембра?

Одговор: Због тога што нема "католичког" и "православног" календара, као и због тога што је СПЦ прихватила календарску реформу у Цариграду 1920. године заједно са свим осталим помесним православним црквама, само је још не спроводи. Штавише, реформа календара је предлог српских православаца, а не "католички".

Bi2:
E, ti Grci mi nisu nikako jasni..:lol:...Kako su to oni prihvatili Gregorijanski ?

Следе одлуке Свеправославног сабора у Цариграду 1920, када је усвојен Миланковићев календар и договорена реформа црквеног календара тако да се поклапа са грађанским (грегоријанским), то јест брисање 13 сувишних дана.

Ако не знаш за тај сабор, на њему су се све православне цркве договориле за то, само су се и договориле да ту реформу спроведу истовремено. Договор је прекршила Васељенска (Цариградска) патријаршија која је одмах спровела реформу, а затим ју је и самоиницијативно спровела и Грчка православна црква, стварајући раскол у Грчкој (у Грчкој има око милион "старокалендараца" који не прихватају реформу, а не прихвата је ни цела Света Гора). Руска православна црква реформу није спроводила због много битнијих проблема са комунистичким режимом СССР, што је касније сачекало и Српску православну цркву, предлагача реформе. У међувремену су реформу извршили и Бугарска и Румунска православна црква, Александријска и Антиохијска патријаршија, такође не чекајући никог.

Српска православна црква је реформу одложила док се не реше друга, битнија питања, и док се не сачека позитиван одговор из Русије, Јерусалима и Свете Горе, а такође и у страху да се не направи црквени раскол сличан оном у Грчкој. Патријарх Павле је у једној од својих књига то лепо објаснио. Интересантно је да много верника, чак и свештеника, ни не зна да Српску цркву чека та иста реформа, као и то да је СПЦ заправо иницијатор те реформе, а не Запад или Ватикан.
 
Само ја мислим да запад неће никад ту реформу прихватити јер је иста као и грегоријанска, која такођер није узимала у обзир сунчеву орбиту, наравно то астрономи нису сматрали за потребно јер се орбита затвара на око 24 хиљаде година, ми се сада крећемо по тој орбити брже од друге половине орбите и налазимо се негде око две трећине и за око 4 хиљаде година прелазимо на успорену половину орбите на којој губимо све ово што смо сада добили тако да кад се заврши орбита јулијански календар ће се састати са грегоријанским, ако буду још у употреби. Грк који је правио јулијански календар је то знао и зато је направио вечити календар. Кад бих могао казати живи били па видели онда би се и уверили у тачност тог календара. То није " хир " ни папин ни политичара ни држава, него жеља да се живи по шаблону.
 
stnco:
Po ovome ispada da je promena kalendara bio papin hir. Nije. Bogart ti je već naglasio u čemu je problem ali nije naglasio da Julijanski kalendar ima veliku sistemsku grešku (pogrešna procena da godina traje 365,25 dana što je pogrešno za oko 11 minuta). Ova greška se akumulira tako da se na oko 130 god. javlja razlika za jedan dan. To je ogromna greška za jedan kalendar i zato je promenjen. Julijanski kalendar neće da nadživi nikakve vere jer sam ubeđen da SPC već više ne koristi Julijanski kalendar već je sve datume vezala za Gregorijanski kalendar. Zato će Božić uvek biti 7. januara (Gregorijanski kalendar) i nikada ga neće pomeriti za 8. januar što bi trebalo verovatno da bude uskoro jer se 25. decembar po Julijanskom kalendaru mora pomeriti i poklopiti sa 8. januarom po Gregorijanskom kalendaru (pomeranje za jedan dan na svakih 130 god.). Zato sam ubeđen da naglašavanje da SPC koristi Julijanski kalendar je ustvrari samo jedna manifestacija tvrdoglavosti.

То нема логике или си направио грешку, јер би то значило да Божић више неће бити 25 Децембра а како мислиш да убедиш папу у то.
 
vujadin:
То нема логике или си направио грешку, јер би то значило да Божић више неће бити 25 Децембра а како мислиш да убедиш папу у то.
Ne, nisam napravio grešku nego me nisi dobro razumeo. I po Gregorijanskom i po Julijanskom kalendaru Božić je 25. decembra. E sada, 25 decembar po Julijanskom kalendaru poklapa se sa 7. januarom po Gregorijanskom kalendaru. To je zato što je papa Grgur oko sredine XVI veka brisao (čini mi se ) 11 nagomilanih dana a do danas se ta razlika povećala na 14 dana.
Ukratko Božić će po Gregorijajanskom kalendaru uvek biti 25. decembra i to će uvek biti isti položaj Zemlje u odnosu na Sunce. Božić po Julijanskom kalendaru će uvek biti 25 decembra ali zbog sistemske greške kalendara taj dan neće uvek biti u istom položaju Zemlje u odnosu na Sunce tako da posle dovoljno dugog vremena Božić po Julijanskom kalendaru će biti u leto ali i dalje 25. decembra samo razlika u kalendarima neće više biti 14 dana nego mnogo više i 25. decembar po Julijanskom kalendaru će se poklopiti, sa recimo 25. julom po Gregorijanskom kalendaru (za sada se 25. decembar po Julijanskom kalendaru poklapa sa 7. januarom po Gregorijanskom kalendaru ali se ta razlika na svakih 130 godina povećava za jedan dan). Jasno ko noć, zar ne?:D
 
Само тако ниси написао на претходном посту, а ни ово није тачно јер се сад ништа не мења и ништа није јасно што би са оних 13 дана разлике него све стоји на свом месту. А ако би продужили као што сада радимо онда би 25 Децембар дошао до краја Јануара и почео би се враћати назат и на повратку за 12 хиљада година дошло би до изједначења јулијанског и грегоријанског календара, ово је прорачун из ЈПЛ Пасадена Калифорнија УСА
 
А ако би продужили као што сада радимо онда би 25 Децембар дошао до краја Јануара и почео би се враћати назат и на повратку за 12 хиљада година дошло би до изједначења јулијанског и грегоријанског календара...
Ko li tebe razume i da li ti sam razumeš šta si hteo da kažeš kada si ovo napisao?

Izgleda da bi te jedino shvatio onaj sa štulom, ali samo kao sledbenika njegove ortografije... A možda bi razumeo i ovo što si napisao... ako bi mu Kopitar sugerisao...
 
Па нормално је да ти ниси разумео, али ево ти нешто што ћеш моћи да схватиш, земљина орбита је мало елипсаста као и сунчева, ако поделимо земљину орбита на северну половину и на јужну види се да нису једнаке и да земља пређе преко северне половине те орбите треба јој око пет дана више него за пут по јужној половици. То исто се дешава и са сунчевом орбитом коју сунце направи за нешто више од 24 хиљаде година и подељена је на 12 великих знакова зодијака који трају по око две хиљаде година и у који смо прешли из једног у други почетком овог века и трајати ће све до 4030-те године итд. И то што сунце изгуби на једној половини добије на другој и тако све док се не помери неком катастрофом. Земља се померила, скоро неприметно од оног великог земљотреса који је произвео највећи тсунами и можда ће бити потребно прерачунавати време кретања земље око сунца. Сунце обилази вањски огранак наше галаксије за 24300 година, и за око 11 хиљада година пређе јужни део своје орбите а за северни део јој је потребно око 13300 година да би затворила елипсу. И из тога разлога што сада изгубимо то ће се надокнадити на другој половици сунчеве орбите.
 
vujadin:
Само тако ниси написао на претходном посту, а ни ово није тачно јер се сад ништа не мења и ништа није јасно што би са оних 13 дана разлике него све стоји на свом месту. А ако би продужили као што сада радимо онда би 25 Децембар дошао до краја Јануара и почео би се враћати назат и на повратку за 12 хиљада година дошло би до изједначења јулијанског и грегоријанског календара, ово је прорачун из ЈПЛ Пасадена Калифорнија УСА
Onih 13 dana razlike je akumulacija sistemske greške Julijanskog kalendara od vremena kada je u primeni. U vreme reforme oko sredine XVI veka, Julijanski kalendar je imao akumuliranu grešku od, čini mi se 10 dana, ali su tih deset dana reformatori jednostavno amputirali (sklonili-mislim da su 11. okrobar proglasili za 1. oktobar), pa se u startu javila razlika od 10 dana, a još tri dana se javlja kasnije jer na svakih oko 130 godina razlika se povećava za jedan dan.
Lično mislim da se razlika neće povećavati jer SPC samo priča priče vernicima da koristi Julijanski kalendar, a u stvari je sve datume vezala za datume Gregorijanskog kalendara, tako će Božić uvek biti 7. januara. Ako bi se striktno pridržavali Julijanskog kalendara 25. decembar, po Julijanskom kalendaru, bi se "prošetao kroz sve datume Gregorijanskog kalendara počev od 7. januara ( a ne do kraja januara i nazad kako ti reče) i nekada bi se poklopio i sa 25 decembrom po Gregorijanskom kalendaru. Posle toga sve iz početka.
 
george, koji je navodno ubio zmaja, je umro 303.04.23 > St.George's Day ~ Djurdjevdan ~ Jurjevo ...

u modernoj grckoj

if Saint George’s day falls within the Holy Week, it is celebrated on Easter Monday.

sam praznik je stariji od hriscanstva, paganski je, i pada tocno na pola puta izmedju prolecnog ekvinoksa i letnog solsticija, tj,
ove godine 20070506
 

Back
Top