Ispadanje zuba

milenka

Početnik
Poruka
12
Ima li nekog zubara koji ce mi odgovoriti na sledece. Moj suprug ima problem sa zubima, desni su mu se povukle, zubi su poceli da mu se rasklacuju i jedan je vec ispao. Znam da nije nista preduzeo na vreme pa ne mora to neko od vas da mi kaze. Interesuje me da li je kasno za operaciju posto mu je tako rekao jedan zubar? Rekao je bukvalno da ce mu svi zubi ispasti, a da on nista ne moze da ucini vec jednostavno da ceka da mu se to desi.
 
milenka:
Ima li nekog zubara koji ce mi odgovoriti na sledece. Moj suprug ima problem sa zubima, desni su mu se povukle, zubi su poceli da mu se rasklacuju i jedan je vec ispao. Znam da nije nista preduzeo na vreme pa ne mora to neko od vas da mi kaze. Interesuje me da li je kasno za operaciju posto mu je tako rekao jedan zubar? Rekao je bukvalno da ce mu svi zubi ispasti, a da on nista ne moze da ucini vec jednostavno da ceka da mu se to desi.

To sto se tvom muzu desava zove se paradontopatija. I to kako vidim u poodmakloj fazi. Ako su zubi poceli sami da ispadaju najcesce je kasno za operaciju ali i ne mora da znaci. Neko bi trebao da pogleda ortopan snimak (snimak svih zuba). Dakle ako nije uradio neka najpre uradi jedan ortopan snimak. Najblje digitalni. Imas vise tih centara za snmanje po Beogradu , ako ti treba adresa javi mi se na private. Kad se vidi snimak onda ce se znati da li je kasno za rezanj operaciju ili nije.

Izvinjavam se sto cu ovo da kazem, ali ovakva paradontoza je najcesce uzrok lose oralne higijene u 99% slucajeva. Zato se pored normalne higijene dakle pranja zuba cetkicom, koriscenja konca preporucuje u ultrazvucno ciscenje kamenca na 6 meseci. Naslage koje ne vidimo a koje se uvuku u razne prostore medju zubima su najopasnije, a njih moze da ocisti iskljucivo struco lice dakle ne mozete sami. Ciscenje je lak stomatoloski zahvat mogu da ga rade cak i studenti bez ikakvih problema. Ali mora da se radi. Dakle nikakav bauk.
 
W.W ocekivo sam neku pljuvacinu, bas ti hvala.

Treba da se dela sto pre, da se proba da se sacuva sto vise zuba, posebno u donjoj vilici. Gore i da spadne na totalku, jeste da to nije dobro, ali nije ni tolika katastrofa, sa donjom vilicom je vec diskutabilno. Ne znam kako stojite sa parama. Ali mozda postoji varijanta da popricate sa nekim ko radi implante, i slucaju da zubi moraju da se vade, nekad mogu implanti da se ugrade direktno na mesto gde je nekad bio zub odma po vadjenju bez hiruske intervencije. Ali naravno primarni cilj je sacuvati sto vise zuba u glavi.
 
...znam jednog coveka sa istim problemom - ako je paradentoza uzrokovana kamencem onda ima nade ali ako je uzrok nestajanje kosti onda je problem - niko nije znao da mu kaze sa sigurnoscu sta je uzrok, kao hormoni, pa sve manje cvrste hrane... imam sve zdrave zube ali me jedan ponekad bas boleo, isla sam ovde kod nekoliko zubara i oni su to snimali, kao nema nista... u USA mi je zubarka rekla da je to zato sto skrgucem zubima (do tada nisam ni znala da to radim) i dala mi night guard...ja kao nisam htela da ga nosim a kada mi je rekla da kasnije mogu imati problema sa paradentozom predomislila sam se...pitam ovde neke zubare za to a oni slezu ramenima...kako god ako skrgucete zubima mozda nije lose da koristite night guard, jedna drugarica mi je rekla da se raspitala i da se moze dobiti u studentskoj poliklinici
 
Moja instruktorka aerobika je spasavala zub po zub. Svakih nedelju dve je isla na neke ugradnje plocica i podupiraca, da joj se zubi drze za vilicu. I kostalo je, i bolelo je, i nije kraj, jer kaze da ce opet ispocetka uskoro. I tako godinama. Samo se ne slazem da je nehigijena presudan faktor. Devojka je drzala do sebe.
 
Svaka paradontoza se manifestuje povlacenjem kosti. A sve se razlikuju po uzrocima nastanka. Najcesco uzrok je higijena. Ono sto ljudi slabo shvataju to je da su naslage na zubima koje vide golim okom najmanje opasne. Njih cete ukloniti cetkicom. Najgore su one mikro cestice hrane koji se ucuku u prostore izmedju zuba, izmedju zuba i desni ko kojih ne mozete da doprete. I oni su najcesci uzrok paradontopatije.

Cetkica 3 X dnevno
prvi put ujutru posle dorucka
drugi posle rucka
treci posle poslednjeg obroka + konac i posle do ujutru vise nama jela
ako nesto stavite usta morate da ponovite proceduru ponovo
 
Aco_Banovani, rekao bih da se baviš stomatologijom ?

ako imaš relevantna saznanja, reci mi molim te
zašto se često čuje tvrdnja da se ujutro zubi peru pre doručka a ne posle ?

da li zubna pasta "Paradontax" može da se koristi preventivno,
ili je to lek za već započetu paradentozu ?

da li je na ovom forumu već pričano o pravilnom korišćenju konca ?

mnogi ga uopšte i ne razmatraju,
a od onih malobrojnih koji ga koriste mnogi ne znaju da se konac
provlači između svih zuba a ne samo između
"prednjih" koji se vide u ogledalu.

ja koristim Oral-B voskirani.
 
Meni su desni pocele da krvare prilikom pranja zuba i s obzirom da su mi rekli da je to jedan od simptoma paradontopatije odmah sam, po savetu stomatologa, pocela da koristim pastu Lakalut, gingivalal C, hidrogen, zubni konac naravno. Moze li neko da mi preporuci koji zubni konac da koristim kao i neku vodicu za ispiranje usne duplje kako bih prestala da koristim hidrogen. Toliko mi je dosadio ukus hidrogena u ustima da mi dodje da povratim kada ga koristim. Sto se konca tice koristim oralB, ali cula sam da ima boljih, zna li neko koji su to bolji?
 
Za Paradontax stvarno nemam informacije da mogu da kazem.
Pranje zuba pre dorucka je cist idiotizam po cistoj logici ne morate da budete stomatolog ili student stomatologije da bi ste shvatili kakav je to debilizam.
Za konac , ja koristim i preporucujem Thornton 3 in 1 floss a ima i drugih od iste firme u zavisnosti od gustine vasih zuba dakle razlicite debljine.
Za ispiranje hibideks, nesto od oral-b, ima ih raznih i ni jedan nije los.
Ali opet kazem ciscenje na 6 meseci detaljno i profesionalno je zakon.
 
Bliznakinja:
Naravno da nije , paradentoza je nasledna i uopste nije tacno da se u 99% slucajeva javlja kao znak lose oralne higijene...

A vas dve cete mene da ucite o paradentozi i da li je nasledna ili nije. Postoje neke vrste paradentoze tipa JUVENILNE PARADONTOPATIJE koje ne zavise od higijene. Ali vecina zavisi. Nama je profesor na predavanju mrtav ladan rekao:

"Kada neko pocne da vam prica o tome kako je i njegov deda izgubio zube slobodno mu recite da ne lupeta"
 
...pricao mi je covek koji je radio u Nemackoj da prva generacije Turaka nema tih problema - kaze ne mozes im zub izvaditi :) dok se vec kod druge generacije ta bolest jednako cesto javlja kao i kod Nemaca...znaci nema pravila...ni za karijes se ne zna uzrok, kao secer i nehigijena....mom drugu je otac zubar, odrzava higijenu kao i njegova sestra i popravlja ih redovno a svi su mu propali a njegova sestra ima samo 1 plombu...more najlakse reci nasledno kad vec ne mogu da utvrde zasto... meni drugarica za rodjendan kupila sve vrste pasti za zube koje je nasla u prodavnici posto sam postala paranoik za svaki slucaj - nemam ni jednu plombu ali nisam sigurna da je to zato sto ih perem i posle jabuke :)
 
Evo jednog korisnog uputstva!



58-kohlicek.jpg

Kaze: 1. Naviknite se da perete zube
Time cete odstraniti visak zuba i ograniciti njihovo umnozavanje!:lol: :lol: :lol:
 
za neispadanje zuba (a ima i genetskih predispozicija i malo se vec klate) je dovoljno da ih redovno peremi cistim koncem ....? i skidanje kamenca
meni je zubarka dala neku technost ionaj gel za desni...tecnost nemam

ali
mada otkud znam bozhja volja..hahah
 

Back
Top