КОКАИН

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Са коком на штиту

Лист од ког се прави кокаинска паста могао би ускоро да постане национални симбол Боливије, као биљка која је сачувала аутохтоно становништво од колонијалног погрома


Кока је постала јабука раздора чак и у Боливији: Ево Моралес




Лист коке могао би ускоро да, попут ловоровог венца или маслинове гранчице, постане национални симбол Боливије. То на запрепашћење многих из западног света предлажу представници већинског Покрета за социјализам (Мас) из чијих редова је и председник Ево Моралес, први Индиос на челу ове андске земље у којој припадници Кечуа и Ајмара, преколумбијских староседелаца, чине већину становништва.

Хиљадугодишња биљка одржала је својим лековитим и чудотворним дејствима живот староседелаца у андским висинама упркос најезди освајача пре више од пола миленијума, па заслужује да се нађе на најзначајнијем месту у националној хералдици. Предлог у оквиру исписивања новог устава, који би морао да изрази и жељу за обештећењем Боливије од окупационог јарма, подржава и сам председник.

Лист коке проглашен је забрањеном супстанцом по конвенцији Уједињених нација (1961. године) јер се од великих количина ове зелене биљке производи кокаинска паста, опасна дрога која уништава стотине хиљада живота широм света. Нико, међутим, није ни покушао да из најраспрострањенијег освежавајућег пића на свету избаци „коку” као реч. „Кока кола”, међутим, како то тврди и Ево Моралес, наноси огромне штете, изазива зависност и гојазност од које болује богатији део планете.

Но, кока је постала јабука раздора чак и у Боливији. Опозиција резонује да национални симболи треба да представљају целокупно становништво једне земље, а да кока не испуњава те услове. Треба ли деци у школи давати да жваћу коку, уместо шоље млека, пита се један боливијски модерниста. Преколумбовско становништво освежава се жвакањем листа коке, која помаже да се лакше поднесе глад, хладноћа и тежак физички рад. Расколи су настали и око тога где да се на грбу нађе место још и за овај национални симбол. На садашњем боливијском штиту већ је исцртано 19 симбола, од којих је дванаест из колонијалног наслеђа. Ниједна провинција не жели да се њен знак избрише, па нема места да се кока удене.

Полемика се преселила и у суседне латиноамеричке земље. Медији у Аргентини траже „разум и опрез” пре него што се традиционална биљка, која у виду кокаина запоседа и сеје смрт по улицама Јужне Америке, стави на почасно место. По званичним подацима, само у првом тромесечју ове године шест тона кокаина прешло је границу Боливије. У Аргентини је дрогирање кокаином пет пута масовније него пре три године, а некада у земљи гаучоса наркоманија није ни постојала.

Влада у Ла Пазу одговара да за повећан број наркомана нису криве плантаже коке која се по степеничастим лејама одвајкада узгаја у Боливији. Буенос Ајрес, међутим, тражи од Боливије да „поштено и искрено процени колико је хектара коке заиста потребно да би се ова биљка користила у традиционалне и лековите сврхе”, а колико одлази на справљање скупе профитабилне смртоносне дроге. С друге стране, чак и на северу Аргентине у андским провинцијама Хухуја и Салте кока се традиционално гаји и користи уместо чаја или кафе… То је културна тековина, последња народна брана против глобализације, истичу мештани на аргентинском северу. Али предводник у тој борби ускоро са коком на штиту остаје андска Боливија, која је, како се тамо верује, сачувала своје становништво од колонијалног погрома захваљујући чудотворној биљци.

З. Шуваковић
**************************************************************************************


Ето, куда иду ЛЕВИЧАРИ - у стварање кокаинске државе :roll: :roll: :roll:
 
Добро је што је на челу Боливије, староседелац Индиос, значи да су Шпанци били мање убитачни и агресивни у односу на домородачко становништво у Јужној Америци у поређењу са својим северним "колегама", англосаксонским колонизаторима Северне Америке, где су ови веома ефикасно извршили геноцид над староседеоцима - Индијанцима!
Е сад што се тиче коке, да је ово којим случајем цивилизација која се заснива на култури и традицији Индиоса, онда кока не би била проглашена наркотиком, већ би то била, рецимо, винова лоза... Све зависи од угла гледања на ствари. Из њиховог угла то је корисна биљка.
Моралес као неко ко се отворено и јасно супротставља глобализацији, бори за националне вредности своје нације и осталих Латино Американаца и противи се економској доминацији Америке и ММФ-а, је свакако позитивна личност, како за свој народ, тако и за анти-глобалистички покрет у целини.
 
Не знам зашто употребљавате реч "глобализација" као псовку, нема ничег негативног око тог појма

А не знам ни зашто социјализам и друштвену имовину третирате као нову револуционарну идеју будућности, када је то систем који је комплетно пропао пре много година.
 
Jevdjo:
Da je Ceda na vlasti prva poseta novog Predsednika-Premijera bila bi verovatno u Boliviji,i tu bi naravno bio potpisan niz dogovora o ekonomskoj saradnji.

Dobro...
A ko ti kaze da, ne taj Jovanovic, nego ekipa koja vec 20 godina razara srbiju nema "ekonomsku" saradnju sa Bolivijom?

Bilo bi lijepo da malo osvjezimo svoju memoriju, i pri$etimo se ko je i za ciji racun uvozio KOKAIN u Srbiju?
 
jaguar b p:
Не знам зашто употребљавате реч "глобализација" као псовку, нема ничег негативног око тог појма

А не знам ни зашто социјализам и друштвену имовину третирате као нову револуционарну идеју будућности, када је то систем који је комплетно пропао пре много година.

taj fazon
 
Кока нас је одржала - њојзи хвала :
Red-hen-ladder.jpg
 
List koke nije 'proglašen za zabranjenu supstancu' (uglavnom zato što nije supstanca :lol: ) isto kao što ni mak nije proglašen za takvu. Ako se biljka koke smatra opasnom, onda ljudi u pekare i protestvujte protiv upotrebe maka u štrudlama...
 
kami83:
Gresis silno sinko, Toma zeli da se prikljucimo nesvrstanima,a to znaci da mu je Morales jako drag.
Jel ti to Toma ime tvog oca?? Izgleda govoris u njegovo ime i dali te je ovlastio da to radis?? Vidis za svaku recenicu koju izgovoris mozes krivicno biti gonjen poput ove koju si izgovorio, jer to je pravilo demokrata , sami ste ga napisali , pa bi bilo lepo i sprovoditi ga!!!
 
Тома само жели да своју мрку судбину подели са другима

Погледајте само фацу тог амбасадора добре воље.

Када је Александру "Гуди" Вучићу забрањен улазак у западне земље, појавио се на емисији "Палмамуђење" Миодрага Вујовића, и рекао: "Па зар су мислили да иду у те земље? Шта ће тамо?"
 
jaguar b p:
Тома само жели да своју мрку судбину подели са другима

Погледајте само фацу тог амбасадора добре воље.

Када је Александру "Гуди" Вучићу забрањен улазак у западне земље, појавио се на емисији "Палмамуђење" Миодрага Вујовића, и рекао: "Па зар су мислили да иду у те земље? Шта ће тамо?"
Pa tu se vidi koliko dobre ambasadore imamo, isto kao i slucaj naseg ambasadora u iranu gde je nas ambasador radi protiv interesa srbije a u korist neke privatne kompanije!! Sve moj do mojega, a mojega nigde nema!!
 
ne seje koka smrt po ulicama juzne amerike,nego kokain i stavljati neku vrstu jednakosti izmedju ta dva je besmisleno.na kraju krajeva dugacak je put od koke do kokaina,niti to zna svako da spremi niti to sadrzi samo koku.
meni u celoj prici nije jasno kako se zna da je u prvom tromesecju iz bolivije izneseno 6 tona kokaina,a nista nije uradjeno da se to spreci.
list koke za indijance ima veliku vrednost,a posebno za one na velikim nadmorskim visinama...na juznoamerickim visoravnima i planinama je tesko disati,a ne obavljati neke teze fizicke poslove...stoga se i koristi kao preventivni lek za tzv visinsku bolest za evropljane i amerikance,koji cesto prvo sto urade kada dodju tamo je da se ispovracaju i/ili padnu u nesvest :) a indijanci ga u takvim teskim uslovima zivota odavno koriste. caj od koke se sluzi i na aerodormima i u hotelima,u malim casicama svima koji tamo stupe...dakle sve price o koki kao narkotiku su apsurdne,jer kao sto je caj od uve dobar za besiku,caj od nane za stomak,tako se ovo koristi za prevenciju i lecenje nekih drugih,ondasnjih bolesti.a sam caj i biljka imaju ocajan ukus tako da ne postoji preterana sansa da sama biljka koke nekome nanese stetu :)

inace,kao i npr avganistanski seljak od maka,i juznoamericki seljak cesto prezivljava od uzgoja koke,a zabrana bavljenja istom bi ga sveo na prosjacki stap.a striktne zabrane po tom pitanju,samo bi uvele nemire u,i ovako osetljivo,nezdravo,veoma rasno podeljeno i neujednaceno juznoamericko drustvo...a koliko ja videh,niko se ne libi da digne pobune i pravi haose kad zatreba...

sto se narkomanije tice,fakat je ima dosta,ali niko nikoga ne bije po usima da se drogira :) po tom rezonu,trebalo bi zabraniti i lepak jer svako ko bar ponekad prodje zelenim vencom,sigurno nije propustio da vidi cigancice kako se ubijaju od istog :)

inace belci imaju veoma drugaciji pogled na svet i indijansku civilizaciju u juznoj americi od samih indijanaca,kulturoloske razlike su neverovatne i nikako mi nije pravo da se na njih apeluje da li sme ili ne sme nesto da se gaji,kada su pre dolaska evropljana ti ljudi isto tako jednostavno ziveli svoj zivot....a ovi su im samo doneli bedu,bolesti i siromastvo i ostavili neuredjeno drustvo...a sto se mene tice,ceo kontinent samo ceka da se nesto desi i da nastane sveopsti haos.

a argentina je u juznoj americi zemlja koja je najvise pobila svoje indijance,i koja je genetski i kulturno najbliza evorpi - tako da opet mi se oni u celu pricu ne uklapaju - jer su jednostavno veoma drugacije drustvo od bolivije koje pociva i razvija se na razlicitim pravilima...
 
@Banshee
Иако колегинице нисмо у истом политичком бакрачу, морам признати да вам је текст веома леп а посебно виђење целе ствари око биљчице. Иначе сам подоста конзервативан, тако и нетолерантан према наркоманији као и алкохоличарима. Суштински, она реченица : "Нико их не бије по ушима да се дрогирају" је и за мене крај приче. Сваки појединац има толику слободу и снагу воље да одлучује шта ће са собом радити. То важи за оне преко 18, дакле пунолетни. А за увлачење деце у нешто тако, склон сам да кривични закон уреди казне тако да дилери ризикују доживотну робију за "посао" с децом.

Честитам.
 
o pa hvala laci,drago mi je da je neko pomislio da ima nesto vredno citanja u postu :)

na kraju krajeva,ne pisem ni ja ovo napamet,i da nisam videla i dozivela,ne znam kako bih se postavila prema ovome...ali videvsi svojim ocima,znam da su tu neke stvari veoma drugacije nego sto bi se na prvi pogled cinile,a posebno razlicite od propagande koja se vodi.

elem,za decu se i ja slazem.ko njih ugrozava,po najstrozem postupku kazniti....:)
 
Ma sve je to lepo ali niko se ne treba zavaravati da Indijanci gaje koku "jer im pomaze da bolje rade i prezive na visinama" to mu dodje neko romanticarsko i demagosko vidjenje problema pomaze i nasem coveku nemam pojma caj od nane i kamilice i ostale lekovite travke pa nam se ne bazira 80% zemljisnih kultura u drzavi na kantarionu i bokvici.Znaju i ti seljaci dobro kao i oni za koga rade sta proizviode i gde to ide. Nije bas dalek put od branja lista do gotove supstance pogotovo sto su u tim planinama i sumama gde raste ta biljka nalaze i laboratorije za proizvodnju kokaina nazalost to je vrzino kolo iz koga je nemoguce izaci jer Amerikanci kao ni vlade tih drzava gde se proizvodi kokain ne nude tim seljacima nikakvu razumnu alternativu jer bi njima bilo jos gore da rade na plantazama kafe i kakaoa za velike korporacije gde bi zasnovali gotovo polurobski odnos i to na legalan nacin.Iako 6 tona kokaina za tri meseca deluje jako mnogo polovinom osamdesetih kada je bio vrhunac te trgovine karteli iz Kolumbije su toliko ispoucivali nedeljno a Bolivija sada ima sve predispozicije da postane najveci proizvodjac upravo zbog izolacionisticke politike jer vlada nece jako strog gledati na proizvodnju koke a zbog antiamericke politike Moralesa nece kao u Kolumbiji moci da vrsljaju agenti CIA i DEA koji vrse unistavanje plantaza paljevinom i bacanjem otrovnih herbicida kao i cestim racijama na laboratorije i dilere posto omace vlade nisu toliko zainteresovane za to . Pitanje dokle ce to ici jer uvek ima dve suprotstavljene strane koje su obe donekle u pravu i ti seljaci i prozivodjaci koji zive od toga imaju svoj legitimni interes jer zive od toga a sa druge strane SAD koja je glavno trziste ima takodje legitimni interes da unisti tu proizvodnju koja seje smrt po celoj drzavi pogotovo nusproizvodi koke poput kreka i ICEa a o povecenju kriminaliteta povezanog sa drogom da i ne govorim i nije Amerika jedina zemlja koja je zainteresovana za to jer u gotovo svim zemljama sveta pogotovo onim razvijenim je to veliki problem.
 

Back
Top