Deca su uvek u pravu

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ovakav naslov bi uglavnom isprovocirao temu koja spada u vaspitanje i recimo dom i porodicu.....

Medjutim ja bih to sagledao iz drugog ugla.....

USA princip "deca su uvek u pravu" sa jedne strane i Ruski princip "dete je mali čovek koga treba osposobiti i naučiti".

Koje su direktne posledice na percepciju, na vaspitanje, na učestvovanje u društvu, u vrednovanju pojmova, osobina, drugih vrednosti od strane pripadnika tog društva?
----------------------------------------------------------------
Da uprostim raji....

Ruski princip "dete je mali čovek" uopšte ne očekuje od deteta odluke koje su u suprotnosti sa "vaspitanjem". Na neki način se od dece prave moralni i vaspitni klonovi.
USA princip "deca su uvek u pravu" dovodi do globalnog vaspitanja generacije , jer roditelj gubi značaj(ostaje sufler, sugeriše, ali ne zahteva) kao vaspitne jedinice, već ostaje hranidbena jedinica, skoro kao staratelj.

Daljim raslojavanjem možemo ubaciti kako obasipanje ljubavi utiče na Ruski , a kako na USA princip. Zatim kako uvodjenje i traženje discipline oblikuje Ruski , a kako USA princip......

Odnos prema autoritetu je takodje značajno različit kod podmlatka iz ova dva pristupa .

Pitanje je bitno ne samo zbog toga šta je bilo , već i zbog toga šta će biti.....globalizacijom......
 
iako jesam dete i imam samo 10 god., ne slaem se sa time da cu deca uvek u pravu. deca su kako da kazem mali ljudi koji jos uvek nemaju dovoljno razvijen mozak za vecinu stvari. ajde objasnite mi kako dete moze biti uvek u pravu ako se na primer drogira ili pusi, ili bilo sta sto radi kako time ugrozava svoje zdravlje?
idem u skolu, bolje reci u 4 razred osnivne i u mojioj skoli svaki dan se desavaju neki nazovimo to zlocinima. iz cista mira mogu da provociraju drugu decu, a kad dobiju batine posle kao on me je iz cista mira pretukao t tako to, ma ajte molim vas.ili kako dete moze da zna sta streba a sta ne treba da rade.
mada ne kazem ja da su odrasli cvecke, imaju i oni svoje furije, ali ipak mnogo vise od nas su prosli i mnogo su iskusniji tako da ...!!!!
pa vi vidite
 
Ne mislim da je bilo koji od ova 2 principa dobar.U zdravoj sredini je potrebno uciti decu da pravilno razmisljaju.U tome im svakako pomazu stariji cije je iskustvo neiscrpno,i tu se slazem sa anja marijom,kao i samostalan rad,i rad u okviru grupe.E,sad ako trazimo principe globalizacije i sl.,mislim da toga jednostavno ima svuda.Drzava kojoj je stalo do svojih gradjana i potomaka ce politiku vaspitanja voditi na najbolji moguci nacin-a to je cilj svakog iole normalnog drustva gde se na tim temeljima gradi sve ostalo.Sa druge strane,deca neke stvari stvarno znaju i bolje primecuju od odraslih ali to u principu ne znaci nista.Nije dobro reci-deca su uvek u pravu.Ruskom principu zameram to sto stvarno zvuci kao da se prave moralne kopije koje su izvestacene.E,sad je pitanje da li sam uopste pogodio temu... :shock: :arrow: :p
 
MIslim da je bitno napraviti razliku, pustiti dete da samo donosi odluke ili povladjivati svakom detetovom hiru.

Svakako sloboda sa jasno izrazenim stavom( savetom) roditelja je najbolje resenje( cini mi se)

( ovo ne vazi za sasvim malu decu )

Naravno tvoje pitanje je mnogo dublje i tice se drustvenih i psiholoskih posledica prvog ili drugog oblika obrazovanja( ili "vaspitanja") deteta.
Cini mi se da je americki u mnogome inspirisan potrosackim drustvom i da drusto primorava roditelje
da podlezu detetovim hitovima ( kupi mi ovo, kupi mi ono),

Ruski je inspirisan totalitarnim drustom, dao bi jedno pozitivno vidjenje( ne znaci da je tacno), deca se rano uce da prihvate ono sto ne mogu da promene, tako se vise okrecu duhovnim stvarima( gde ipak vlada sloboda).
Znaci ja vidim neslobodu kao uzrocnika vise slobode.

Ipak globalizacijom se brisu razlike izmedju kultura( mi smo primer toga)
Recimo da li neko ne zna ko je madona ili britni spirs? tako smo hteli, ne hteli mi postali klonovi(prejaka rec) americke pop kulture. Protiv toga se ne mozes boriti, priroda pop kulture je da dodirne sto veci broj ljudi( doduse net nudi "demokratstsiji", "Interaktivniji" protok informacija i raznih vidova umetnosti)

o svemu po malo

poz

patak
 
Deca osecaju granice dopustenog i zabranjenog, tako sto posmatraju roditelje, i njihove reakcije. Roditelj nikako nije sufler, roditelj je uticajan, bez obzira o kojoj skoli vaspitanja govorimo. Poricanje sopstvene, roditeljske odgovornosti, kroz dopustanje detetu da samo odlucuje, samo je izraz nezrelosti roditelja, kao nekog ko ne moze da ponese balast pogresnih odluka svog deteta u buducnosti. Krajnosti jedne i druge skole, dete koje samo uci, i dete kojem se sve utuvljuje, prosto su ekstremi, koji ne prolaze u stvarnom zivotu. Svako se pronalazi u oba tipa vaspitanja, sve zavisi od sopstvene zrelosti i osecaja odgovornosti.
 
Deca su u pravu, a i ljudi su u pravu, a skoro bogami i OOOJ Dimitrije. Samo oni bez intuicije nisu ljudi, pa sede po institucijama za lecenje. Intuicija je majka, a dete je ima povise, jer si ne blokira intuiciju razmatranjima i apstrakcijama. Naravno, treba mu pomoci da se ne pretvori u glupana, ali ne razvaliti intuiciju. Na ovoj temei, cini mi se, kogod da sta kaze, bice u pravu:)
 
love4ever:
Poricanje sopstvene, roditeljske odgovornosti, kroz dopustanje detetu da samo odlucuje, samo je izraz nezrelosti roditelja, kao nekog ko ne moze da ponese balast pogresnih odluka svog deteta u buducnosti.

Ово је велика истина која се данас у неким срединама намерко гура у запећак и ућуткује.

Родитељи имају одговорност за дете и од ње не могу и не смеју да побегну.

Али треба дефинисати ту "одговорност". Одговорност је родитеља да помогну детету да на најбољи начин развије и оствари своје урођене потенцијале, таленте и способности, дакле да порасте до највеће своје (физичке, духовне и душевне) висине. Није задатак родитеља да обликују дете, као парче глине, у складу са захтевима некакве идеологије или одређеног погледа на свет.
 
Deca nisu u pravu, jer ne znaju mnogo toga, i zato im ne smemo dozvoliti da se razvijaju u neuobličena čudovišta! USA je svoj princip pokazala tako što je sve više ubijanja po školama i sl! ono što će te naći u filozofiji je najčešće misao da treba sačuvati u sebi dete, a to znači, ISKRENOST, BRZO PRAŠTANJE, NE SMORENI PROŠLOŠĆU I SL.
 
Mislim da ne postoji uopsteni princip koji bi mogao da se primeni na pravilno vaspitanje deteta... I sta se to podrazumeva pod pravilnim?! Ono koje dovodi do izgradjivanja sopstvene licnosti...ne samo dela sistema koji razmislja kao i on... tj. ne razmislja... podrska pri pronalazenju puta do sebe... No, pitanje koliko smo puta nesvesno bili usmereni roditeljevim putokazem... misleci da se vodimo svojim... umisljena sloboda...
 
Nije tačno da je cilj sistema i roditelja da izgradi detetovu sopstvenu ličnost....

A evo i zašto....
Sistem kreira podmladak onako kako mu odgovara (nije slučajno što se poništavala generacija 68-78 , pa i kasnije u manjem i sve manjem obimu, i nije to spontano posledica samo ekonomskih okolnosti) Zato će sada podmlatku biti pruženo mnogo više (bilo bi i više , da je sve kako bi evropa htela) da bi bili branitelji ovoga sad sistema....

Roditelji imaju zadatak da maksimalno obezbede preživljavanje i uspešnost svog deteta. A to je u neku ruku traženje kompromisa izmedju ličnosti deteta i okolnosti sredine i na kraju zahteva društva.
Prvo je ličnost,drugo je socijalna ličnost, a treće je društvena ličnost....

Nekada je vrlo potrebno da se suzbije neka od osobina ličnosti , i to roditelj čini , i ne predstavlja greh ni po njemu , ni po vama , ni po detetu kad odraste.
Nekada društvo suzbija neku karakternu crtu osobe (koja više nije dete, ili i kada je dete).
A kao zadnja stepenica , društvo jako utiče i na socijalne odnose medju ljudima, a to je mislim više nego očigledno danas...

Ovo je samo jedna od posledica jedne moje teorije razvoja i oblikovanja ljudskog pojedinca , koja je više posvećena razvoju ličnosti i edukaciji osobe iz raznih uglova , kao i zavisnost toga od perioda (ne striktno godine ) u kome se nalazi....

Na kraju , hajde da svedem ovo na poznatiji teren....obrazovanje i znanje roditelja kako da prepozna i kojim tehnikama da utiče na razvoj svih delova ličnosti svog deteta je samo jedan deo koji fali....
Kalup licemerja samog roditelja, ekonomska sputanost , društveni presing i stereotipno izopštenje (kao sada na primer naivnost i društvena dobronamernost su totalno out, skoro zabranjeni, jer izazivaju recidive ideološkog i asocijaciju sa nekadašnjim opšte društvenim dobrom, što nije cilj spoljnim i unutrašnjim elementima) su dodatne karike koje su namerno ili kao nenamerno napucane.
 
Tuzni_patak:
Roditelji imaju zadatak da maksimalno obezbede preživljavanje i uspešnost svog deteta.
Све је то много компликовано. На пример: који је то критеријум за "успешност" кога родитељи треба да се придржавају?

Данас је "успешан" човек који зарађује много пара, чак и ако је нула као човек и као родитељ, па чак и ако то његово зарађивање није баш превише часно. Зар онда родитељи треба да помогну детету да буде "успешно" на тај начин?

Мојој другарици каже њена тетка: "Ти си будала, тражиш мужа кога ћеш да волиш па макар он био неки сиромашак. Моја ћерка је паметнија -- она је нашла богатог типа који ће да јој омогући живот на високој нози."

Вероватно није сама та ћерка дошла на ту генијалну (?) идеју, него ју је мајка тако научила (и успут добро наплатила чињеницу да јој је ћерка лепа и згодна).

Шта је то успешан живот? Ово је кључно питање. Сваки нормалан родитељ желеће да помогне детету да има успешан живот, али ШТА ЈЕ ТО УСПЕШАН ЖИВОТ ???
 
Da se ne lažemo i moral je nastao kao konformno - ulizivački refleks radi osvajanja bodova od strane sredine i ostalih članova zajednice....To što ga kasnije zamenjujemo sa našim duhovnim navikama i sopstvenim projekcijama , to je već druga stvar.....A očigledno je na 99,99999999999% ljudi da je to nešto što mora i redovno se krši......Razlika u časnom i poštenom je upravo u forsiranju moralnih zakona....
 

Back
Top