Šta najviše volite da čitate?

Šta najviše volite da čitate

  • srpske književnike

  • inostrane književnike

  • velike svetske klasike

  • poeziju

  • romane

  • drame

  • bestselere (po kojima se snimaju i filmovi)

  • stručnu literaturu

  • štampu i revije

  • nemam vremena za čitanje...radje surfam internetom;)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

tokyo

Iskusan
Poruka
5.694
:::anketno pianje:::
Šta najviše volite da čitate:

1) srpske književnike
2) inostrane književnike
3) velike svetske klasike
4) poeziju
5) romane
6) drame
7) bestselere (po kojima se snimaju i filmovi)
8 ) stručnu literaturu
9) štampu i revije
10) nemam vremena za čitanje...radje surfam internetom;)

ujedno možete napisati i kojeg autora najviše volite da čitate i koja vam se knjiga posebno dojmila
 
Ranije sam citao srpske auture, no nisam se dugo interesovao za njih. Posle sam presao na sve velikane. Engleski roman me je interesirao jedno vreme, pa Juznoafricka literatura, Ruska, i Francuska. Jako samo voleo (i volim) drage metafizicare, Garcia Marques mi je i dalje krajnje interesantan. Uvek sam davao prednost Krlezi nad Andricem. Danas citam skoro samo poeziju, jer nemam puno vremena za citanje, moram puno raditi. Poeziju citas malo, pa posle se ona razvije u tebi, kompresovana je skoro kao muzika. Inace, muzici dajem prednost nad recima. Takva mi je priroda posla. Volim Rilkea, Kavafisa, Audena, Pounda, i neke minorne, cijih se imena i ne secam. Najdrazi stih mi je "Mi smo mesto na kome se nesto desilo", skoro je dobar kao "Kada budem veteran sa samo jednim okom, /necu raditi nista, osim gledati u nebo".
"When I'm a veteran with only one eye
I shall do nothing but look at the sky"
I ovo :" Dead silence by a hammer blow dispelled.
Dead hush by wich the hammer blows are healed."
Volim i Sprske pesnike, ali se brzo umorim od njih. Moj prijatelj mi je dao da citam Hrvatsku modernu literaturu, jako mi je bilo tesko. Suvise je pametna za mene. Kada stignem kuci, napisacu par imena, sada ne mogu da se setim.
 
ahhaha ................"inostrane književnike" najvoledem........
a ovu poeziju - jok.....al volim remboa, mijkovića il drainca...al uglavnom se gnušam poezije.....
onda.....pa klasiku...normalno...........dobro je što na listi nemaš sf......to ne čitam od drugog osnovne............onda ono gotika, pa teri pračet i ostala gnomska njesra......kratak je život za da to sebi priuštim...............
 
Da, zaboravio sam da kazem da sam kao blazeno dete gutao naucnu fantastiku. Asimov (seca li se neko onih prica o tri zakona, i svih onih silnih robota), Lem (kasnije, dakako), citao sam kratke SF price domacih autora, jedne se i dan danas secam. Neko dete, u dalekoj buducnosti (398798 posle Hrist-bota) pise kako bi volelo da pozivi malo i bez ratova. Klarka sam gutao. "Danas je sunce izaslo na Zapadu" A. Burgess
 
Све осим бестселера и сурфовања нетом ! Мада, има и понека лепа ствар на нету... Нађе се :mrgreen: .
П. С. Гласах за српску књижевност, то ми је тренутно најактуелније.
 
Mozda je Momo Kapor dobar za relaksaciju, mozda smo svi morali da prodjemo kroz Remarka, ili Mir-Jam cak! Vremenom se iskristalise ukus. Na primer, Ana Karenjina se razlicito dozivljava u gimnaziji, a razlicito u kasnijim citanjima, kada se stekne dovoljno zivotnog iskustva, pa se zapitate, kako biste vi postupili, da ste bili na njenom mestu...Ljubavne romane, nevesto spakovane u knjizevna dela, stancuje Lj.Habjanovic, to, naprosto, ne lici ni na sta,ne znam, zasto se zene lepe za nju-verovatno zato sto su pateticne i neispunjene.Takodje, Koeljo,koji mesa babe i zabe:religiju i okultno,sto je apsolutno nedopustivo,pa on tu, kao nesto ispada pametan.
Treba citati Andrica, Selimovica, Dostojevskog, Markesa,i sve one pisce,kod kojih ne podvlacimo samo lepe recenice, vec pamtimo sustinu.
 
Пошто сам навучена на читање, читам чак и мање вредну књижевност ако немам ништа боље при руци. Била бих у стању да читам чак и Хабјановићку кад би ми је неко дотурио у моменту "апстиненцијалне кризе" (срећом, нико ми је није дотурио, па је нисам ни прочитала :D ).

Али ако могу да бирам, читам "велике светске класике" (као што радије поједем проверено добру чоколаду него неки бућкуриш).
 
Potpuno se slazem sa Tobom,jer na godisnjem odmoru,citamo sve i svasta,sto je mnogo bolje, nego da ogovaramo porodicu na peskiru do naseg! Ali SAMO na godisnjem odmoru.
Od lakse literature,dopada mi se Megi O Farel, nekako je zanimljivo i cudno to sto ona pise.Cool je, sto nije uvek happy end u njenim knjigama.
 
Kao mladja sam volelela sf, krimice i tako to sad pokusavam da citam klasike sto vise, strane ili nase sasvim sve jedno. Za mnoge knjige mi kazu da sam jos mlada da ih citam...Volim ono sto ostavi trag u meni pa se posle citanja osecam kao da sam sebi ucinila dobro...Volim da procitam knjige po kojima su radjeni filmovi pod uslovom da prvo procitam knjigu i onako se uvek razocaram u film...
 
Ja najvise volim da citam iz soca. Ponekad i sa wc papira, ali to je vec teze. Citam ponekad natpise na sarenim vratima, i plakete na zrnima pasulja. Grasak i krompiri za prepodne, dok milujem svog kucnog ljubimca, pauna Francisa. Kada mi sve to dosadi ja procitam jednu samarcinu sa mojom dragom, i grudvu snega zimi. Kad sabers broj slova i oduzmes broj razmaka, izmedju redova ce ti se ukazati ime mog omiljenog pisca! Ako se pitas zasto neko trosi energiju na ovakav post, znaces za sta bih glasao da anketa nije okoncana!

P.S.: Nije okoncana...
 
Pisce iz Juzne Amerike. Markes, Borhes, Ljosa, Asis, posebno volim Cileance, Nerudu, Mistral, Sepulvedu. Volim kada je knjiga kratka, a ima neki smisao i vrednost. Volim stariju englesku knjizevnost, od savremenih pisaca najvise volim Kucija, a od domacih Boru Stankovica
 

Back
Top