SKIATHOS ali stvarno!

Ово је једна корисна информација:
Poštovani,
pre par dana sam stigao s puta pa sam u mogućnosti da pružim bar delimične informacije, a nadam se da će biti od koristi.
Na putu ka Grčkoj rezervoar sam dopunio u Vranju. Pumpa je jasno obeležena, odmah pored petlje, ime joj je Europetrol, ako se ne varam. Toči plin od pre nekih pola godine, radno vreme je non-stop. Trenutna cena je 30,5 dinara po litru.
Kroz Makedoniju nije problem doći do autoplina na stanicama Makpetrola. Poslednja šansa je sam prelaz Bogorodica, ka Grčkoj. Cena je 25,5 denara (1 evro je oko 60 denara).
U Grčkoj, bar u severnom delu, situacija nije tako ružičasta. Prema informacijama sa benzinske pumpe, točionice postoje samo u Solunu i Kavali. Broj i lokacija tih stanica, kao ni cena gasa, nisu mi poznati, jer ih nisam tražio, zadovoljivši se ostatkom rezervoara.
Po povratku u Makedoniju sledi mala komplikacija, naime, pumpa na samom prelazu nema plina, već se mora nastaviti par kilometara dalje i odmah po odvajanju sa autoputa prema Đevđeliji natočiti gorivo na obližnjoj pumpi Makpetrola. Potom sledi povratak na autoput, istim putem unazad.
O broju i postojanju odgovarajućih servisa u Makedoniji i Grčkoj nemam informacije.
 
pajamaca:
pa pitajte bre ove grke gde ima. ili bar kako se kaže.
apo thesaloniki pros larisa ehete auto-gas liga hilometra prin katerini.timi ine 0.60 lepta.episis molis mpite sto volo ehete auto-gas se simio molis vlepete limani.dipla tus ine kai servis gia aftokinita.ellada den ine servia,pou dem grafi tipota sta aglika.den hreazete na kserete ellinika,pos grafete auto-gas.
 
kakav šeret.
dakle:
od putem ka larisi od soluna imate stanicu sa gasom pred katerinijem.
:lol: a tamo ima i auto mehaničar, te ako j enekome potrebno:lol:
a kaže da grčka nije srbija te da ništa ne piše na engleskom?!
ili sam se ja nešto......
 
Nikad nisam imao gas u autu, čak ni u kući. Smejte se, ali meni to uvek izgleda malo nepouzdano. Nisam obraćao pažnju na pumpama, ali mislim da bi trebalo da piše αυτοκινητο αέριο ili možda logičnije ΦΙΣΙΚΟ.

U svakom slučaju se slažem da NEĆETE pronaći mnogo engleskih natpisa, briga njih za to.
Grci su velike patriote, verovatno najveće na zemaljskoj kugli i imaju stvarni argument da većina evropskih jezika imaju koren u grčkom ili latinskom i da ne treba oni da uče strane jezike, nego obrnuto. ISTO tako razmišljaju i Italijani.
Jedino mi nije jasan rezon npr. Madjara koji ne znaju ni jedan strani jezik, a njihov jezik nije uopšte evropskog porekla i skoro nijednu reč niko NE MOŽE da razume. Čak i Finci, jer imaju zajedničko poreklo jezika tvrde da mogu da razumeju svega 500 madjarskih reči.
Pa ja razumem BAREM 500 reči od SVIH evropskih jezika. Ajde, da ne preteram, holandski mi je malo težak, ali učim, NE DAM SE !
 
Upravo sam se vratio sa ostrva Evia i Skiatos (blizu jedno drugom).
Spavao sam na Eviji, ali nisam odoleo da skočim na jedan dan, potpuno neplanirano. Oduševljen sam.
Malo ostrvce (45km2), ali jako lepe plaže. Grad Skiatos sa 5000 stanovnika veoma simpatican. Nije mi delovao toliko mondemski kao što sam očekivao iz informacija koje sam dobijao, ali tim bolje.
Kupao sam se na Kukunarijes plaži koja je pre par godina proglašena za najbolju na mediteranu. Zlatni krupan pesak je extra! Voda zelenkasta prozirna. Aaaaah. Bila je uživancija. Samo sam malo umoran jer sam prošao mnogo toga za 4 dana praznika.
 
Fotke obecavam za par dana, jer mi se, hm, desio maler sa fotoaparatom. Upravo lobiram sa društvom sa kojim sam bio da mi dostave sve, pa ću tokom vikenda ili početkom nedelje postaviti pregršt lepih fotki, jer bilo je impozantno.

Elem, šta još reći o Skiatosu na jedan dan.
Grad Skiatos lep, diže se u brdo. Pri samom vrhu pravosalvna crkva i panoramski pogled na grad i šire. Kuća Papa Dijamantasa, čuvenog nobelovca - književnika koja je sada pretvorena u muzej. Grad živi i diše. Ljudi pomalo podsećaju na Turkiše, jer i njih, avaj, porobiše Turci svojevremeno.
Radnje OK, ništa spektakularno, ulice uske kao u Dubrovniku. Ljudi su strpljivi u odnosu na šetače, ali ipak provoze svoje motocikle i automobile kroz jadne male uličice.
Oko 60 plaža, od kojih sam video "svega" dvadesetak, doduše iz broda. Svaka za sebe lepa.
Vodič nam reče da nije neophodno dolaziti autom, jer je trajekt oko 30 EUR, pošto je gradski prevoz odlično organizovan, raspored na svakom ćošku se može uzeti. Put po sredini Skiatosa iznosi 9km,pa i nemate nešto mnogo da se vozate. A rent-a-car je sada bio 25 EUR, u sezoni 30EUR za gradske automobile. Džipovi su sada 40 EUR, u sezoni 55 EUR dnevno. Na 3 dana ima neki popust, ali nije veći od 10%, odnosno na 7 dana 20%.
naravno, do plaža se moe doći i mnogobrojnim brodićima i čamčićima sa takođe manje ulaganja.
Da razjasnimo, obzirom da nisam pratio temu Skiatos, u samom gradu Skiatos (gde su gotovo svi kapaciteti smeštaja) nema adekvatne plaže!
Ako ima još pitanja, tu sam.
 
Bezimeni legendo, da li si mozda bio u gradu Kolios on je malo dalje od grada Skiatos, interesuje me jer bi bas tamo letovao! A sto se grada Skiatosa tice, predpostavio sam, jer je uglavnom glavni grad urbaniji, lucki grad i nije nesto posebno za uzivanje (kao i grad Krf, Tasos Limenas...). Da li si bio na onoj najlepsoj plazi na mediteranu? Pozdrav
 
Da, baš je lučki grad. Na kontra strani nisam bio jer sam se popodne baškario upravo na toj najlepšoj plaži (mada su i ostale mada manje fenomenalne), koja se zove Kukunaries, što znači šišarka (zbog borove šume tik uz plažu).
 
Trebas da ides u Edipsos na Eviji. Mnogo je lep grad.
Komunikacija izmedju Evije i Skiatosa je bitnija onima koji letuju na Eviji. Ma različito je potpuno. Ima Evija svoje prednosti. Prva je da je jednostavnija i jeftinija od Skiatosa za 30% smeštaj,a bliže prve plaže, dok je vanpasionski jeftinija za 15%.
Skiatos je definitivno za mlade. Sa decom ce ti biti malo komplikovano jer je mnogo brdovito, a plaže daleko od grada. Bese ides kolima? Onda je ipak jednostavnije sa decom.
Sorry, nije mi bila namera da kvarim doživljaj. Ako si u kondiciji uživaćeš. Skiatos je mali raj.
 
Obecavam u ponedeljak prvi set. Danas ću prebaciti od jedne prijateljice sa kojom sam bio njene. A tokom iduće nedelje i ostale.
Kažem za parove kojima pre svih preporučujem Skiatos je bez kola isplativiji (pogotovo ako s anekim dele rent-a-car), a za porodice treba ići kolima jer plaćati 4 karte u dva pravca dnevno ili sam rent-a-car je skuplje.
 

Back
Top