Cuvajte svoj lepi i bogat jezik!

sever.sena

Obećava
Poruka
75
Jedna stvar koja me odusevljava kod mojih Slovenaca je kako ljubomorno cuvaju svoj maternji -slovenacki jezik vekovima. Kod Srba nije to slucaj. Npr., juce na "sudjenju decenije" penzionisanom pukovniku Miloradu Ulemeku-Legiji, sudija Nata Mesarovic upozorava optuzenog za njegovu majicu JSO recima: "Otkud ta APLIKACIJA, zbog cega to?" Boze, zar je moguce da neko kao sudija (da nije slucajno zavrsila Pravni fakultet u Kragujevcu?) na tako vaznom sudjenju "izgovori" tako nesto. Treba li da navedem lepe srpske reci umesto APLIKACIJA? Posto sam, kako kazu Srbi "prosao sveta" mogu vam sa sigurnoscu reci da je srpski jezik jedan od najlepsih, najmilozvucnijih i najmiroljubivijih na svetu. Uz to vas jezik je bogatiji za oko 30 % reci od mnogih evropskih jezika! Cuvajte ga ljubomorno jer time cuvate svoj narod! Usput, da li znate da se dve reke na dalekom Istoku nose ime Raska a dva mestasca Srbija? Sta vas, zaboga, uce vasi ti nastavnici/profesori istorije/geografije u skolama?
 
SiIent Bob:
Šat d fak ap.

Slovenski i Srpski nisu isti jezik i u njima ne važe ista gramatička pravila, izgovor etc (primeti etc). Ako baš hoćeš da porediš, poredi Srpski i Hrvatski, jer bi tad imalo nekog smisla više...

О чему ти то...... па човек је и навео да словеначки и српски нису исти језици.. :roll:
али да за разлику од Словенаца - Срби свој језик НЕ ЧУВАЈУ.....

фак јууууууу.........за ово поређење са 'рватским..........
 
sever.sena:
Jedna stvar koja me odusevljava kod mojih Slovenaca je kako ljubomorno cuvaju svoj maternji -slovenacki jezik vekovima. Kod Srba nije to slucaj. Npr., juce na "sudjenju decenije" penzionisanom pukovniku Miloradu Ulemeku-Legiji, sudija Nata Mesarovic upozorava optuzenog za njegovu majicu JSO recima: "Otkud ta APLIKACIJA, zbog cega to?" Boze, zar je moguce da neko kao sudija (da nije slucajno zavrsila Pravni fakultet u Kragujevcu?) na tako vaznom sudjenju "izgovori" tako nesto. Treba li da navedem lepe srpske reci umesto APLIKACIJA? Posto sam, kako kazu Srbi "prosao sveta" mogu vam sa sigurnoscu reci da je srpski jezik jedan od najlepsih, najmilozvucnijih i najmiroljubivijih na svetu. Uz to vas jezik je bogatiji za oko 30 % reci od mnogih evropskih jezika! Cuvajte ga ljubomorno jer time cuvate svoj narod! Usput, da li znate da se dve reke na dalekom Istoku nose ime Raska a dva mestasca Srbija? Sta vas, zaboga, uce vasi ti nastavnici/profesori istorije/geografije u skolama?

Лингвисти и људи који се баве проучавањем језика - навели су српски језик веома високо на лествици МЕЛОДИЧНИХ језика......

@ topik
Према узору из комедије "Покондирена тиква" имаш читаву једну ВРСТУ људи који масовно уносе англосаксонске речи у свом изворном изговору у српски језик, или бесомучно користе Речник страних речи и израза - а све у намери да својој малограђанштини додају мало барокних украса..... :lol: :lol: :lol: и да свој примитивизам што боље наките.......
 
eremita:
О чему ти то...... па човек је и навео да словеначки и српски нису исти језици.. :roll:
али да за разлику од Словенаца - Срби свој језик НЕ ЧУВАЈУ.....

фак јууууууу.........за ово поређење са 'рватским..........
Mogao je komotno i da navede Estonski...

Fak ju tu.
 
Ja licno jezik cuvam,pricam srpski naocigled svih ovdasnjih Hrvata i niko me od njih dosad nije upozorio ili bilo sta slicno..Kazu tako i treba da pricas,ako si navikla...Cak i kad iz zezancije pocnem pricati hrvatski kazu mi pricaj srpski,navikli smo tako,ovo nam smesno zvuci iz tvojih usta :)
 
Jelena87:
Ja licno jezik cuvam,pricam srpski naocigled svih ovdasnjih Hrvata i niko me od njih dosad nije upozorio ili bilo sta slicno..Kazu tako i treba da pricas,ako si navikla...Cak i kad iz zezancije pocnem pricati hrvatski kazu mi pricaj srpski,navikli smo tako,ovo nam smesno zvuci iz tvojih usta :)
Добро је да је тако...Само,са њима се никад не зна,иначе би у Хрватској било два милиона Срба,а не двеста хиљада!8-)
 
misoni:
Добро је да је тако...Само,са њима се никад не зна,иначе би у Хрватској било два милиона Срба,а не двеста хиљада!8-)
Ima i tu istine,ja samo pricam o svom iskustvu..Jedna je prijateljica izrazila zelju da nauci cirilicu,ja joj fino azbuku napisala i eno je naucila pisati svoje ime i prezime i jos mnogo drugih reci..Cak se nekad zabuni pa kaze sveska umesto biljeznica :) Kaze Jelena pokupila sam od tebe,kad ti stalno tako govoris :D
 
Torrente-BG:
Olos slovenacki.Ebo ih onaj sto im je dozvolio da otvaraju Merkatore i ostalo po Srbiji.
Treba da im cepnu takav porez da ugase sve to sto su pootvarali.P_icketine austrougarske.

Е мој Торренте-Бг......... па погледај реакције када је наша Влада Србије склонила ђубре шиптарско Горана Свилановића. Они траже или да поставиш њиховог шпијуна - ИЛИ НИКОГА :

Busek: Srbija neće dobiti mesto generalnog sakretaraAutor: Beta | 27.04.2007 - 16:41

Specijalni koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhard Busek rekao je danas da ne postoji više mogućnost da Srbija dobije mesto generalnog sekretara budućeg Saveta za regionalnu saradnju i da će to mesto dobiti hrvatski kandidat Hidajet Biščević.

Busek je to izjavio na promociji svoje knjige "Otvorena kapija ka istoku", odgovarajući na novinarsko pitanje o prestižnom mestu generalnog sekretara Saveta za regionalnu saradnju koji će naslediti Pakt za stabilnost jugoistočne Evrope. On je podsetio da je Srbija prvobitno za to mesto predložila funkcionera Pakta stabilnosti Gorana Svilanovića koji je, kako je rekao, na "evropskom nivou imao veliko odobravanje", ali je njegovu kandidaturu Beograd povukao i predložio Milana Simurdića, koji "zapravo nije imao nikakve veze sa Paktom stabilnosti".

Diplomatski izvori u Beogradu rekli su Beti da među zemljama regiona postoji visok stepen saglasnosti da za generalnog sekretara bude izabran Hidajet Biščhević, ali da procedura još nije završena i da su konsultacije u toku. I obavešteni izvori u Zagrebu takođe su potvrdili Beti da su politički direktori zemalja članica Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi na sastanku održanom u sredu razmatrali kandidate za generalnog sekretara, pri čemu su prihvaćene prijave Hrvatske i Srbije, ali da konačna odluka još nije doneta.
Na sastanku najavljenom za 9. maj u Zagrebu politički direktori će još jednom razgovarati o kandidatima, a o rezultatima svojih razgovora i eventualnim preporukama informisaće ministre spoljnih poslova svojih zemalja koji će već dan kasnije, 10. maja, takođe u Zagrebu, doneti odluku o novom generalnom sekretaru.
Njegovo imenovanje potom će i formalno biti potvrđeno na 10. sastanku predsednika država i vlada Procesa saradnje u Jugoistocnoj Evropi 11. maja u Zagrebu, kada će i zvanično biti osnovan Savet za regionalnu saradnju i kada će biti doneta odluka i o budućem sedištu Saveta.
 

Back
Top