SVChost.exe

N

ne znam

Gost
Pozdrav.Instalirao sam XP,i sve je to lepo i fino,sareno(bljak)ali me buni jedna stvar.Posto sam sa 98 isao bez problema na net,koristeci Zone Alarm,nisam nikad imao nikakvih problema.Znam sta sme a sta ne sme da izlazi na net.E sada kod Xp me buni taj svchost ili kako se zove.ZA mi prijavljuje da doticni hoce na net+hoce da radi kao server.POkusao sam da se informisem na par mesta sta je taj svc...ali nisam pronasao konkretan odgovor.Ako neko moze,detaljno da mi objasni sta je i da li sme taj svchost da izlazi na net+da bude server.Unapred jako zahvalan.
 
SVCHost je network service (Generic host process), i preko njega mnogi programi idu na net. Tacnije, svi koji se penju na net preko neke .dll biblioteke. Ako mu zabranis pristup, ti programi nece moci da pristupe net-u...

Mozes pogledati sta se sve konektuje preko njega u registry bazi (tu su grupisani procesi koji se izvrsavaju jednom instancom SVCHost-a):

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Svchost

Mozes otici i u command prompt i odkucati:

tasklist /SVC

pa videti sta je sve tu... 'boljka' tog famoznog SVC hosta je sto je on imao 'malecnu' rupu (da ne kazem rupcagu) kroz koju je ulazio MSBlast i njegove varijacije... Pa ako nisi patch-ovao sistem, obavezno zabrani 135 port na firewall-u, a isto mozes da ucinis i za 1026... I naravno, stavi patch sto pre... Ima jos par portova gde pokusava da se provuce, ali ova dva su najvise na udaru...

Dakle, dozvoli mu pristup, ali pazi sta se pusta preko njega...
 
ako ti se svchost.exe nalazi i u direktorijumu C/WINNT/SYSTEM32/WINS/svchost.exe, onda ti je virus ali neznam tacno koji, nemogu da se setim imao samo slican problem,sutra cu ti javiti koji je i kako da ga skines.Pokusaj iz SAFE MODE da ga izbrises iz navedenog direktorijuma. Pozdrav
 

Back
Top