STA CEMO S KOSOVOM?

(orbit)

Obećava
Banovan
Poruka
79
"...Dusa mi nije na prodaju
ona je ostala potpuno ista
ranjena mnogo je puta,
ona je kao suza bistra i cista
moje je dusa netaknuta......"

Morao sam ovako da pocnem. Mozda prvi stih najbolje govori o nasem nacionalistickom shvatanju problema. Ne samog ovog nego bilo kojeg. nekad dobro je nekad lose je, ali je uvek tako i uvek ce biti dokle bude srba. A da li neko zna STA POSLE??
Eh te dve magicne reci. STA POSLE??
Borimo se za kosovo, u redu je to. Pokusavamo da ga ocuvamo, u redu je to.
Ali sta cemo posle?
Ako kosovo dobije nezavisnost sta onda?
Ako kosovo ostane u sastavu srbije sta onda?

Da li neko zna sta cemo tad? Niko to i ne spominje.Zasto? Imamo preca posla. Da se borimo za kosovo. Niko ne kaze sta tad da radimo u jednom od ova dva pomenuta i jedina moguca slucaja.
AKO KOSOVO OSTANE U SASTAVU SRBIJE da li neko moze da zamisli dva miliona albanaca vernih i odanih srbiji? Ja ne. Ko ce ih nahraniti, dati im posao brinuti o njihovoj bezbednosti? Ko? Zelimo li za deset godina Hasima tacija za premijera Srbije? Alo ljudi, Srbi sta mislite? Gde cemo sa njima?
AKO KOSOVO DOBIJE NEZAVISNOST bicemo ponizeni kao narod, kao drzava. Gubimo sebe, nasu istoriju, sve. Sta onda sa Republikom Srpskom? Zar po istom principu necemo traziti njenu nezavisnost? A to onda sve u krug ponovo... sta sa izbeglim licima? a tek sa onima dole koji su ostali? Bog neka im je u pomoci! Da li onda mozemo i Novi Pazar i Rasku (mnogi vole da kazu Sandzak, ja ne jer je to turski izraz a ja nisam turcin) da zadrzimo ili ce se naci neka nova OVK da zahteva i taj deo Srbije? I tako sve na gore idemo dok jednog dana vidimo da nemamo gde vise da odemo!!!

Mnogo pitanja, premnogo a malo plana i strategije STA i KAKO dalje.
 
Kakogod!!! Mislim da veći problem ima ''međunarodna zajednica''!!! Ne žele Kosovo u Srbiji, a ni sami ne znaju šta će s njim!!! Rekoše davno pametni ljudi: Od g.vana se pita ne pravi!!! Ista situacija je i sa Kosovom kao nezavisnom državom koja može da se na demokratskim principima ''uveže'' u međunarodne pravne standarde!!!!!
Ali, to bi već bio račun koji je fakturisan Amerima i EU!!! To bi najmanje bio problem Srbije!!! Već sad je to više tuđi nego naš problem!!! Doguraše do ovde pa sad ne znaju kako dalje!!! Sva rješenja su im ''od danas do sutra'' bez jasne percepcije u budućnost!!!
Dokaz: Američki stav u smislu - ''Treba im dati ''nadgledanu'' (kakvu, takvu) nezavisnost - jer usuprotnom mogu da krenu ka nasilju (podivljaju)!!!
Lafo - shiposi su tolika sila da ih čitav svijet nije u stanju da smiri!!
Nakon što bi dobili nezavisnost, nesumljivo je da bi se šiposi toliko osilili da ih više niko iz MZ ne bi mogao da kontroliše!!! To bi tek bio međunarodni problem, ali ovaj put bez Srbalja kao dežurnih krivaca!!! Nešto poput Evropske Somalije!!!
Za Amerikance to je nešto ''već viđeno'', ali ovaj put u evropskoj premijeri!
 
MalaKosava:
.........treba ga dati nama Croatima......tak da budu sve ovce na broju i vukovi siti......
Kad bi tamo otvorili nešto kao ''Jasenovac za šiptare'' možda bi ga i zaslužili!!! :roll:
Mada vas nema dovoljno da popunite ni tu teritoriju na kojoj ste!
Pjevaj od veselja ako ostanete i u Bosni!! Muye su vas tamo dobrano raskoračile!!!
 
Ne pricam o tome... pokusavam da ne razmisljam o tome jer mnoooooooogo me boli... jedina stvar zbog koje bi mogla da zaplacem svakog trenutka je Kosmet...
Nemam snage da kucam.... evo copy/paste delova pesme Beogradskog sindikata Niko ne moze da zna
Ovo je moja zemlja,al’ ovo nisu moji ljudi! Kazu:“Ovde nemas sta da trazis,bolje miran budi,jer ovde kadija te tuzi, ovde kadija ti sudi!“ Gledam skrnavljena groblja, ne postuju ni mrtve. Gleda spaljene kuce, gledam spaljene crkve! Kazu:“ Gledaj nasu snagu,mi smo nepobedivi.“ Pitam „Znate li za Boga?“ Kazu „Sila Boga ne moli!“ Pazite, na ovom polju koplja su se lomila, pravoslavlje u Srba,vera nesalomiva. Jer to je zemlja hranila, to je majka rodila, to je snaga branila, to je vera vodila!

Mozda mi jesmo dinosaurusi – ona vrsta koj odlazi, i zivimo u nasim snovima gde niko ne moze da nas porazi. I nema te floskule koja bi mogla bol da izrazi. Ja opet dole silazim, ako treba krv ce pricati. Ako treba krv ce pricati.

...Jer Srbi, ovo je nase! – vicem dok trpim bolove strasne, dok mi cupaju iz ruku moju zemlju,moju muku. Krvlju natopljen busen svet hoce da mi uzme, i da unisti uspe kosti mojih predaka, mosti mojih svetaca, da dozvolim ja ne dam vam, jer svima nam, zbog sinova, nedozvoljena predaja.
Tako se nekako osecam... a sta ce biti i kako ce biti pojma nemam
 
Srbija jednostavno nema nikakvo realno rjesenje za Kosovo koje bi prihvatili i Albanci i medunarodna zajednica.
Sto zapravo nudi srpska politika?
Ona , prije svega, odbacuje ono sto se naziva realnoscu na Kosovu, a koja se izrazava u tima glavnim cinjenicama: da Albanci cineoko 90 % stanovnistva Kosova, da nema gotovo niti jednog Albanca koji ne zeli da Kosovo postane neovisna drzava i da Srbija vec godinama nema nikakvu vlast nad Kosovom.
Srpski politicari misle da je ta realnost nastala nasilnim putem, tj. protjerivanjem Srba sa Kosova, koje se naziva i najvecim etnickim ciscenjem u Europi poslje drugog svjetskog rata, te vojnom agresijom na Srbiju 1999god.
Srpska politika misli da ona nije nicim utjecala na tu realnost. Ona mirno prelazi preko nasilne i neprijateljske politike srpskih vlasti prema Albancima na Kosovu od 1918 god pa do 1999 god. koju su ponajbolje simbolizirali Pasic, Rankovic i Milosevic. Ona valjda misli da ta politika nije imala nikakog utjecaja na odnose Albanaca i Srba na Kosovu i da nije izazvala neprijateljstvo jednih prema drugima, te na posljetku i duboku odbojnost Albanaca prema zivotu u svakoj srpskoj drzavi.
Srpska politika misli da nije nicim izazvala napad NATO-a na Srbiju.Ona ne zeli ni spomenuti da je on u osnovi, usljedio kao kaznaza tadasnju osvajacku politiku Srbije. Ona i ne pomislja da razmotri je li napad NATO-a bio posljednji pokusaj da se sprijeci "konacno rjesenje" albanskog pitanja na Kosovu, u koje se Milosevic upravo bio upustio poslavsi vojsku da zauvjek "isprate" Albance s Kosova.
Srpska politika zaboravlja da je izgubila sve ratove koje je povela, a da je u ratu s NATO-om i formalno kapitulirala.Kao dobri znalci historije i njezini obozavatelji, srpskipoliticari bi morali znati da kapitulacijom sljede vojna okupacija i najcesce gubitak dijela drzavnog teritoria.
Kako se autisticno odbija suociti s vlastitom krivnjom i odgovornoscu na nastanak"nove realnosti"na Kosovu, a koja je za nju pogubna, Srbija je odlucila da je naprosto ne prihvati.
Tako iz sfere realne politike polako plovi u sferu nerealne politike.
Albanci bezuvjetno zele neovisnu kosovsku drzavu, a Srbi bezuvjetno zele da Kosovo ostane u granicama Srbije.Srpskoj se vlasti cini da je kompromisno rjesenje sustinska Autonomija Kosova.Liberalniji politicari misle na siroku politicku i kulturnu autonomiju.Sustinska autonomija je zapravo veoma slicna autonomiji koju su Albanci imali za vrijeme bivse Jugoslavije, a koju su Srbi nasilno ukinuli osamdesetih godina.
To sto je Srbima kompromisno rjesenje Albanci nece ni da cuju.Njima bi ta autonomija donjela manje nego sto imaju sada pod medunarodnom upravom.
Teoretski govoreci, kompromisno rjesenje najblize bi bilo nekakvoj konfederaciji Srbije i Kosova..ali prakticki je to neostvarivo i ne zeli to ni jedna strana.Srbija nije uspjela odrzati ni konfederaciju sa C.Gorom pa kako bi onda s Kosovom.
Nemoc srpske politike mozda najbolje izrazava nesposobnost da odgovori na pitanje kako Srbija zamislja vracanje Kosova pod vlast Srbiji..sve da medunarodna zajednica i pristane na to..Silom?Vojskom?Pretpostavimo li nacas da se Srbija vrati na Kosovo sa svojim ili tudim tenkovima kako misli tu vlast odrzati? Opet silom i vojskom?
Srbija definitivno nema rjesenje za Kosovo koje bi bolo ikome prihvatljivo izvan Srbije.[/
B]Srpska je politika slaba, nemocna i konfuzna u suocavanju sa stvarnim svijetom u kome zivi.
No to ne znaci da se iz teskih poraza koje je podnijela na politickom i vojnom polju, a koji ce dosegnuti vrhunac osamostaljenjem Kosova, ne moze izroditi agresivna revindikacijska politika prema zapadnim susjedima.
Ipak nije sve na zasjedanju narodne skupstine ostalo zagonetkom.Narod je napokon saznao zasto Kostunica nije htio primiti Ahtisarija kada mu je nedavno sluzbeno htio predati plan o rjesenju krize na Kosovu...Ahtisaari je navodno dosao "u nevreme". A "nevreme" je vrijeme posljepodnevnog odmora Kostunice..Zbogom Kosovo..kao da je Kostunica nesvjesno prosaptao u posljepodnevnom polusnu....(Demokratismus und Schlamperei)
 
otkacena slavonka:
Ona mirno prelazi preko nasilne i neprijateljske politike srpskih vlasti prema Albancima na Kosovu od 1918 god pa do 1999 god. koju su ponajbolje simbolizirali Pasic, Rankovic i Milosevic.
Od 1918 do 1999 godine srpske vlasti su se nasilno i neprijateljski ponašale prema Albancima, a kao rezultat nasilja prema Albancima Srba više nema, a Albanci su postali apsolutna većina. Čudno neko nasilje.
 
Situacija je skroz jasna samo se ignorise resenje. Kosovo se koristi za dobijanje politickih poena,sto je po meni skroz jadno,zaboga u pitanju su ljudski zivoti. Kosovo je ocigledno vec odavno izgubljeno i tu nema povratka ali se zato treba pobrinuti za nase ljude da vise ne stradaju i za nase svetinje koje se dole nalaze. Zato dosta vise foliranja gospodine kostunica jer ovaj narod nije glup pre ili kasnije ce shvatiti vase podmukle planove kojima se sluzite da bi ste ostali u vasoj fotelji.
 
od mene zavisi:
Situacija je skroz jasna samo se ignorise resenje. Kosovo se koristi za dobijanje politickih poena,sto je po meni skroz jadno,zaboga u pitanju su ljudski zivoti. Kosovo je ocigledno vec odavno izgubljeno i tu nema povratka ali se zato treba pobrinuti za nase ljude da vise ne stradaju i za nase svetinje koje se dole nalaze. Zato dosta vise foliranja gospodine kostunica jer ovaj narod nije glup pre ili kasnije ce shvatiti vase podmukle planove kojima se sluzite da bi ste ostali u vasoj fotelji.
kad vec od tebe zavisi, sine, da te pitam ja nesto:

zamisli situaciju kao ti imas kucu jedna baraba udje u jednu tvoju sobu pocne da prica kako je to njegovo... i ne samo to, nego kad god ti prolazis hodnikom, podmece ti nogu, tuce ti decu, napada ti zenu i ti kad resis da popricas sa njim dobijes jos dodatni samar... vratis se sa batinom da nezakonitom podstanaru objasnis njegova prava kad on pozove 19oro brace i prijatelja koji ti porazbijaju sve po kuci, razvale ti krov i definitivno te isteraju iz sobe... i nakon par godina ovi njegovi prijatelji organizuju ti pregovore sa podstanarom o resenju vaseg problema... a ti kao svaki osvescen od-nas-zavisi covek kazes: "u redu je, evo poklanjam podstanaru sobu, ako treba i jos nesto, jer to je realno stanje, podstanar nece da zivi sa mnom, ako mu dam sobu, komsije i ceo kraj ce da me potapsu po rameno i pohvale me kako sam konstruktivan i dali mi obecanje da cemo i ja i podstanar jednog dana postati clanovi mesne zajednice gde vise nece biti bitno sta je cije"...



sine, kad budes mogao da drugome, npr neprijatelju da das bar kutiju cigareta, onda se javi da budes realan sa Kosovom



neka podstanar zivi gde je sada... sve dok ja ne potpisem da to sto je moje postaje njegovo, postoji sansa da vratim svoju imovinu, a stanar ce leteti napolje u svoj dom..

p.s. svaka slicnost sa stvarnim likovima, drzavama, narodima je NAMERNA
 
Rainbow Six:
Ne sekiraj se!!! ISTORIJA SE NE ZAVRŠAVA SA OVIMA KOJI SE SAD PITAJU!!! Ne mogu daleko da ga odnesu!!! Čim se situacija promijeni - dolazi svako po svoje!!!
Sve je to lepo ali je Srbija danas drzava sa najstarijom populacijom i sa procentualno najvecim brojem penzionra i svake godine nas ima sve manje a Albanci pogotovo Kosovski su najmladja populacija u Evropi sa ubedljivo najvisim prirodnim prirastajem tako da dok mi docekamo "da se stvari promene " a nece skoro moze da se desi da spasavamo Nis od siptara a ne da vracamo Kosovo.
 
Shta god zapad uradio minimum ispod koga mi ne mozemo ici je podela...sve ostalo jednostavno nije normalno i ni jedna drzava sveta ne bi na to pristala ma koliko to bila"realnost".
A na priznavanje ni na koji nachin nikada ne mogu da nas primoraju....i onda je to samo "okupacija na neodredjeno vreme".
Ovde se govori o"danu posle"najvishe od onih koji zastupaju tezu kao da je Kosovska nezavisnost neshto shto ce trajati doveka,neshto shto sve reshava i na chemu se sve zavrshava...a isti se ne pitaju da li je to odrzivo,da li stvarno veruju da ce se Albanci zaustaviti na tome,i da ce na Kosovu izgraditi to "multietnichko drushtvo"?...jedina zajednia kod koje josh postoji krvna osveta?Ma vazi....i da po logici stvari nece biti ohrabreni da i dalje cepaju shto od nashe shto od delova drugih drzava?
"Kosovski problem"je u sushtini "Albansko pitanje"na Balkanu i ono se nazalost moze reshiti samo na jedan nachin-ratom(osim ako "proevropejci"ovde ne smatraju da zarad mira&blagostanja trebamo i vec pomenuti Nish da im damo),jer se Albanski teroristi u regionu nece zaustaviti dok im se vojno ne suprodstavimo,shto mi shto okolne"zahvacene"drzave.Naravo,taj rat nece biti ni danas,ni sutra,nego u nekoj perspektivi za 10-15 ili vishe godina kad albanci krenu dalje sa stvaranjem velike albanije.
Stvar je jednostavna-dokle god amerika podrzava albanski separatizam u regionu-dotle ce biti nestabilnosti.Chim ta podrshka prestane-sledi ovo shto sam naveo.
 
Ja mislim da iako Kosovo dobije nezavisnot to nece jako dugo trajati jer ce za nekih 15 godina siptari biti najbrojniji narod na Balkanu verovatno Kosovo biti sjedinjeno sa Albanijom a verovatno ce strpnuti i zapadni deo Makedonije za Crnu Goru i Presevsku dolinu ne verujem da ce uzimati jer ih tu ima jako malo .
 
Kosovo ako dobije nezavisnost Srbija je spasena. Za druge oblasti nema bojazni jer nije isto 150000 Muslimana ili Madjara u 3 opstine i 2000000 Albanaca u 20 opstina iliti jednoj pokrajini.
Ako Kosovo ne dobije nezavisnost krece nasilje i cak mozda rat koji Srbija u najavi gubi. Novi egzodus Srba, nova patnja i nova ponizenje. Amerikanci su mudar narod i imaju izreku koja glasi:"Cut your losses."
 
svetolik trpkovic:
Ja mislim da iako Kosovo dobije nezavisnot to nece jako dugo trajati jer ce za nekih 15 godina siptari biti najbrojniji narod na Balkanu verovatno Kosovo biti sjedinjeno sa Albanijom a verovatno ce strpnuti i zapadni deo Makedonije za Crnu Goru i Presevsku dolinu ne verujem da ce uzimati jer ih tu ima jako malo .


zato bi nam podela najvise odgovarala..
znam da su male sanse,
ali ako sacuvamo deo severnog kosova..imacemo tampon zonu i branik za njihovo sirenje na sever...
zid nam nece dati da postavimo...tako da neznam,sta je najbolje..ako ista mozemo mi da odlucujemo?

ipak treba misliti o sutra...

mislim da su danasnji politicari(uz razumevanje njihove situacije,da smo proterani odande za vreme onog ludaka) nedorasli..neozbiljni..
da ne koristim teze reci..
ovde se radi o istorijskom gubitku teritorije..a oni prodaju parole..ne sastavljaju vladu iz istog razloga(niko nema mu.a da kaze istinu) i glume 'bitne' faktore u svetskoj politici??

a kad se to desi, bice... voja nije obavesten o tome,tadic ce pricati o EU,a toma ce o 1389...
 

Back
Top