Light

  • Začetnik teme The Scientist
  • Datum pokretanja
T

The Scientist

Gost
Ima li neki bolji sajt ili mi neko moze pomoci u vezi sa upotrebom svetla (odakle treba da pada,kada koristiti blic i sl) pri fotografisanju. Totalno debilno pitanje, ali bi mi takva pomoc trebala.
Hvala.
 
moj savet je da za pocetak nabavi knjigu "elementarna tehnika fotografije" od Dragoljuba Kazica.
mozes je naci, npr. ako si u beogradu u nikonovoj prodavnici refot, u jednoj od ulica normalnih na knez mihajlovu ka zelenom vencu.
Tacnu adresu mozes naci na sajtu www.refot.co.yu ,
a kosta oko 450-500 dinara.
Tu ces razjasniti sve o svetlu, hemiji, .....
 
Ha sad ce LJM da posizi :wink:
Ako vec odes u prodavnicu NIKON u Vuka Karadzica potrazi i stare brojeve casopisa REFOTO (mozes da skoknes do njihovog sajta www.refoto.co.yu pa da malo gvirnes u sadrzaj) tamo se V. Cerevenka sasvim solidno bavio tematikom svetla u fotografiji.

Skokni i do www.photo.net ima i tamo interesantnih stvari.
 
Nikada nisam tvrdio da u REFOTU ne moze da se nadje ni jedan dobar i koristan clanak. Sto se tice osvetljenja tacno je da je u REFOTU bilo dobrih clanaka (ili to mozda mislim zato sto o ovoj temi jako malo znam :lol: :lol:).

Kada kazem da je REFOTO los, onda je to najvise zbog clanaka kakav je recimo test stampaca HP PhotoSmart 7960 u poslednjem broju. Mada svi ostali testovi govore da je za crnobelu fotografiju ovaj stampac bolji cak i od dosada neprikosnovenog Epsona 2200, u REFOTO-vom testu se kaze da su rezultati prohvatljivi. Pogodite da li su uvoznici HP-a u krugu okupljenom oko redakcije ovog casopisa.
 
Ma bre sala :wink:
Nego ja licno bas i ne trazim testove opreme ni u racunarskim casopisima nego se trudim da probam. A kad smo kod HP-a znas kako njihovo cuveno crno pigmentno mastilo je u stvari samo tamno sivo.
 
Ma shvatio sam salu, ali posto sam bio u dilemi da li da eventualno kupim HP 7960 ili HP 7660 (volim crnobelu fotografiju) bio sam krajnje iznerviran prikazam prvog stampaca.

Da se vratimo na svetlo. Prosle godine sam bio u fazi biranja digitalca pa sam preko Interneta narucio katalog opreme za digitalnu fotografiju firme B&H ( http://www.bhphotovideo.com/ ). Posle petnestak dana sam dobio odlicno odstampanu knjizurinu (oko 500 strana velikog formata) u kojoj su pored prikaza svega sto se u tom trenutku prodavalo, moglo naci i ponesto od korisnih informacija. Uz ovo sam dobio i najavu za katalog opreme za osvetljavanje . Nisam ga narucio ali za nekoga koga zanima ova oblast, u njemu se verovatno moze naci dosta informacija (mislim da sam nesto o tome naleteo i na nekom od stranih foruma). Ne znam da li imaju jos ovoga na lageru, ali postoje sve potpuno besplatno (oni placaju i postarinu) vredi probati.
 

Back
Top