Духовна лира владике Николаја

Joliva

Aktivan član
Poruka
1.549
'' Књига сам исписана и споља и изнутра,
запечаћена са седам печата....
Узалуд ме читају људи, неће ме прочитати,
Прочитаће само оно што је свет написао по мени и у мени.
Но очи њихове не могу читати под печатима .'' . ( '' Молитве на језеру '' )

Дуго сам се ломила да ли да отворим ову тему ...
Мислим да је пре неколико година постојала оваква тема, али се свела на неке патетичне коментаре типа : '' Ја сам добила његову књигу за одличан успех, стварно не знам шта ћу с њом , само ми скупља прашину ! '' .
Ја се надам да тога у овој теми неће бити , јер Св. владика заслужује много,много озбиљнију и толерантнију расправу ... Изволите ! Pro i contra ...
 
®:
Samo da ogalatim, kao prvi, preovlađujuće bulaznog N.V. :evil:

''Jer glupost znači, drugim rečima, pretenzija na pamet.''

Vladika Cenjeni.

Ovaj post me je neodoljivo podsetio na to...

''Reči o Svečoveku'', vladikin pokušaj da ospori Ničeovu viziju ''natčoveka''.
Po mom mišljenju, u tome nije uspeo, ali ne zato što je nedovoljno dobar, već što se u polju duhovnosti kreću u dijametralno suprotnim pravcima...
Ali, knjiga sadrži i nekoliko veoma zanimljivih priča (''Legenda o tri zraka''). Stil prepoznatljiv - alegorije koje treba razotkriti, iza kojih su istine i saveti za život...
 
Ako si mislio da me impresioniraš svojom darovitošću za složene rečenične konstrukcije - uspeo si.
Ako si mislio da tvoj odgovor neću posle prvog čitanja razumeti - pogrešio si.

Prejaka reč - ''raskrinkavati''. Ne poznajem te da bih to činila. A i situacija je krajnje bizarna da bih se tome posvećivala i ulagala snage u to. Ne vidim razlog prepucavanju.
Antagonizmi su poželjna kategorija.

ALI, ja se uvek iznenadim na ovom podforumu koliko su ljudi skloni ne da kritikuju, već da - moraću sad da se svojim rečnikom spustim daleko ispod tebe, među obične smrtnike koji ovo čitaju - pljuju nečiji rad i nazivaju nekoga mentalnim tiraninom... ili degenerikom (vidi: Matija Bećković) ili ne znam već kakvi sve neosnovani atributi se prilepljuju za ljude koji su - ipak - nešto uradili i do negde dospeli u ovom društvu.

Volela bih da čujem kontra mišljenje o vladikinim delima, ali razložno, kritički zasnovano na nekim stvarnim činjenicama... subjektivno svakako, jer drugačije je, verujem, nemoguće, ali bar lišeno omalovažavanja a priori... Šta vam se dopada, šta zamerate Velimirovićevim pisanijima...

I da, unapred se ograđujem bilo kakve diskusije ovog tipa.
 
Lepo shto je neko pokrenuo ovu i ovakvu temu...Ali ja ne mogu puno da komentarishem o njemu,o Vladici, jer moj utisak je,kad samn ga prvi put chitao,da to nije pisao chovek koji zivi u ovom svetu...da ne kazem kao da nije pisao ljudsko bice toliko nadahnuca i chistoce je sve napisano...I sve knjige koje sam chitao su mu takve-shto moze biti samo dokaz da nije pisac,koji oprobava stilove,vec duhovnik,koji pokushava svoje duhovne pouke i iskustva da prenese narodu...i mislim da to uspeva...A veliki apsurd je to shto nisam ni znao ko je on,ustvari,i da sam njegovu knjigu"Misli o dobru i zlu"sluchajno kupio...Za molitve na jezeru sam vec znao shta je i kolika je vrednost,i njega i knjige...Tako knjizevnog,tako elokventnog choveka a a da je sveshteno lice, nisam josh sreo...mislim,chuo za nekog...Svaki text odishe mirom,smislom,nema pitanja bez odgovora,nema konfuzije, samo harmonija...Pa shta reci kad je Prolog jedna od knjiga koje treba,posle Biblije,obavezno imati,i chitati ako ste vernik?I kad se u Molitvama na jezeru nadju i textovi koji ukazuju na Lao Cea,Krishnu, Budu...Chovek koji razume,koliko su velika imena ,veliki umovi,veliki duhovi to bili...A opet tako mali pred licem Bozjim...VELIK CHOVEK ZAISTA-svako ko kaze drugachije mora biti svestan kakve teshke rechi izgovara...
 
Изгледа да сам пропустила неку веома важну расправу ...
Замолила сам учеснике да напишу РАЗЛОГЕ зашто им се не свиђа стил или тематика којим владика пише, а не да тек тако лупају етикете ... Значи, молим за аргументе !
' Ајде да обратимо пажњу на њега као писца , на његово дело, а не на њега као човека... Дела говоре о човеку !
 
'' То је суштина учења овога несумњиво најнеобичнијег и најгенијалнијег човека, кога је Русија дала свету, не само себи, но целоме свету, јер је Достојевски још за живота свога постао познат целом образованом свету и својина целог света. И Ниче га је познавао, но није му никад опонирао, иако Ниче није могао неувидети, да је Достојевски најмоћнији представник и бранилац оних, којима је он, Ниче, кроз свога надчовека оглашавао непоштедни крсташки рат. Да је Достојевски доживео издање Ничеовог „Заратустре“, он би се извесно појавио као најмоћнији, најнеодољивији и најстраснији противник његов. Штета, што Достојевски није то доживео. У својој критици Ничеовог Надчовека, он би извесно још далеко рељефније израдио свој идеал Свечовека. Но још је већа штета, што је судбом изостала свака полемика између ова два човека, у којима су кондензоване све тежње њиховог и нашег времена. С тиме је изостала и једна титанска борба, какву свет одавно није видео, или боље рећи, какву свет сваки дан гледа, а не види. Јер гле, Ниче и Достојевски представљају два противположна света. У њима се оличавају Јудеја и Рим, Хришћанство и Паганизам, народ и деспот, вера и неверовање, нада и очајање, Христос и Антихрист. Надчовек је као једна висока камена статуа, рецимо као Неронова статуа од 36 м., која је стајала пред Колосеумом римским; свечовек је као цео један музеј мањих статуа и статуица и биста, у групи и напосе. Или надчовек је једно високо дрво насред гола поља; свечовек је као једна шума разноврсног дрвећа, узајамно испреплетаног и повезаног жилама, гранама, или бар сенкама. Надчовек одриче Бога, одриче морал, одриче друштво. Свечовек признаје Бога, признаје морал и признаје друштво. Надчовек гледа смисао човечанства у себи; свечовек налази свој смисао у човечанству. Надчовек је једна монада, огромна по димензијама; свечовек је једна организација од безброј много малих монада. Надчовек је противан свакој организацији јер свака организација захтева уступке од својих права. Надчовек је отуда противан и култури, јер културе нема без организације. И живот старих, отмених народа, који су Ничеу тако у вољи, био је од почетка организован и културан у извесном степену. И у основи тих првих организација и култура лежао је принцип: жртвовање своје личности једној широј организацији: породици, племену, народу, тј. лежао је један не надчовечански но један свечовечански принцип. С друге стране, садашњи народи Европе, за које Ниче мисли да су Хришћанством разнежени и ослабљени, непрестано још живе у односу један према другом господарским моралом, пуни жеље за освајањем и победом, и претрпани оружјем и ратним плановима. У својим првим делима Ниче је још мислио, да је нашао свој идеал код старих отмених нација. Кад је писао „Заратустру“ Ниче је био већ при другим мислима. Њему је сад било јасно, да је један идеал, какав је он замишљао, био немогућ досад у историји, у народу, у друштву, у култури. Зато га је он дигао над свим овим и усамио. „Заратустра“ је отуда најдоследније дело Ничеово. Ниче не говори више о отменим народима ни о отменим расама, но само о отменом једном човеку.
Русо и Толстој желели су да врате човека природи, да би га учинили јагњетом, Хришћанином: Ниче је хтео да врати човека природи, да би га учинио тицом грабљивицом и антихришћанином. Русо и Толстој нису погодили пут ка своме циљу; Ниче је погодио. Достојевски није хтео да враћа човека натраг, у примитивно, некултурно стање, куда су га враћали Русо и Толстој и Ниче. Он је веровао, да се идеал свечовека може постићи и идући напред одавде, где смо сад стали, и то идући кроз културу, не мимо културе. Културом и страдањем, или самим страдањем, пошто и у основи културе лежи страдање, — то је пут ка свечовеку Достојевскога. Ма колико да је овај идеал Свечовека недовољно философски обоснован, и ма колико да је он у неким својим потезима чак и несимпатичан, — он је ипак један идеал, кога људи као културна заједница могу имати. Но кад би сви људи имали самo тај идеал; онда би настао свеопшти мир у свету; онда не би било борбе међу народима, не би било борбе међу људима, не би било борбе ни у души појединог човека. Ко зна би ли тада и живота било на земљи? Исто тако: кад би сви људи носили у души својој само идеал Ничеов, они би се непоштедном борбом узајамно истребили, и онда би опет завладао свеопшти мир и тишина у свету, јер не би било људи у њему. Ко зна би ли и тада било живота на земљи? Но људи обично иду средњим путем и мешају идеале. Људима је Ниче симпатичан зато што подржава њихов егоизам, но људи се стиде да до краја следују идеалу Ничеову; људима је Достојевски симпатичан зато што он не изолује и не осамљује човека — људи се увек боје осамљености — но задовољава његов социјални инстинкт и везује га као један прстен у велики ланац човечанства, али људи се страше, да до краја следују идеалу Достојевскога. Надчовек и свечовек отуда чине сталан раскол у души људској и у друштву људском. Кад би се Ниче и Достојевски сјединили у једном човеку, тај човек би се звао Раскољников. Много је „Раскољникова“ међу људима, но мало је доследних Ничеу и Достојевском. Лакше је и удобније не бити доследан; ко хоће пак да буде до краја доследан, тај има да бира: или Ничеа или Достојевског. '' .

Одломак из књиге '' Ниче и Достојевски ''
 
'' Не понеси се мудрошћу.
Ни туђом, јер није твоја.
Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много.
Ниједна лампа не гори док се не долива.
Све се лампе могу напунити, а лампа мудрости никада.

„Знање је светлост“, говоре охоли зналци, без радости и милости. Но, гле, Сахара има највише светлости, но зато је она увек усијан кадавер.

Уколико се год мудрији показујемо пред људима, утолико се луђи осећамо пред самим собом.
Уколико год више истичемо пред људима своје врлине, утолико се јаче истичу пред нама самимa одговарајуће слабости и пороци.
Један војник исповедио је свом пријатељу, да кад год је у друштву истицао и описивао своје јунаштво у рату, у његову свест неодољиво су се тискале слике свију његових пораза и кукавичлука у животу.

Ко се никад није уплашио себе самог, тај не зна за страх. Јер сва чудовишта спољашња, којих се човек страши, налазе се унутра у њему и то у неразблаженој есенцији.

Ако дању ткаш, а ноћу осипаш, никада нећеш саткати. Ако дању зидаш, а ноћу рушиш, никада нећеш сазидати. Ако се, дакле, молиш Богу, а чиниш оно што је зло пред Богом, никада нећеш моћи своју душу ни саткати ни сазидати.

Више зна један неук сељак него што то учен варошанин може претпоставити. Бог га учи. Мање зна један учен варошанин него што један неук сељак може претпоставити. Охолост смањује његово знање.
Учи шта хоћеш и знај што можеш, али једно не смеш не знати: да је увек драгоценије добро владање него много знање.
Многозналица у робијашком гуњу изазива презрење, а незналица у робијашком гуњу изазива сажаљење.
Кад се чује о неком ученом човеку, да је учинио неко зло дело, на свим уснама лебди исто питање: Како је тај могао знати безброј ствари, а две главне није могао научити: Бојати се Бога и чествовати људе?
Учи што хоћеш и знај што можеш, али једно не смеш научити: На зло употребити своје знање. Колико је и колико пута речено: Боље и не знати него знати па злоупотребити!

И најгори човек мора се три пута у животу сетити Бога:
- када види праведника да страда због његове кривице;
- кад он сам страда због туђе кривице, и
- када му дође час смрти.
Три пута у животу мора се заплакати и најтврђи грешник:
- када га, гоњена од људи као дивљег звера, помилује мајчина рука;
- када га болесна и осамљена посети његов противник, доносећи му дарове и опроштај, и
- када му на самрти свештеник каже: Не бој се, Божија милост је већа од твојих грехова!
Три пута човек личи сам себи на Бога:
- када му се роди син;
- када схвати и усвоји Христа, и
- када се помири са својим страдањем за правду. ''

'' Мисли о добру и злу ''
 
ДРАГИ КАМЕН
Дође монах из пустиње међу људе и донесе један завежљај. То беше грумен дијаманата завијен у лист смоквин увео.
И држаше монах завежљај у руци, а својим дрхтавим гласом описиваше нађени грумен дијаманата, што беше у листу смокве увелом:
- Када се једна страна овог камена окрене ка створењима и стварима, сва створења и ствари на земљи заблистају се лепотом, која превазилази све њихове жудње и снове.
- Покажи нам га! - повикаше људи. Но монах као да не чу, продужаваше:
- Када се друга страна окрене ка гробовима, они се отварају и мртви се виде живи као и живи.
- Покажи нам га! - још јаче повикаше људи. Но, монах као да не чу, продужаваше:
- Када се трећа страна окрене ка духовном свету, толика светлост блесне од камена, да и Сунце и звезде и све ствари доле и горе ишчезну као у потопу од те светлости.
- Aх, покажи нам га! - јако и гневно повикаше људи. А монах рече:
- Не могу да вам га покажем. Јер не може да се извади из овог листа, док се он не подере.
Насмејаше се људи хохотом, и повикаше:
- Па тај лист је иначе увео, а и да није увео, не вреди ништа према вредности коју носи у себи.
Озбиљан беше монах и дрхтав беше глас његов, па одговори:
- Ви велите, да овај лист смоквин увели не вреди ништа, ја вам велим да он вреди таман онолико колико и ваше тело према драгом камену, који се крије у њему.
И наједанпут подера монах онај лист увели и показа драги камен.
И сва уста замукоше задуго. И све очи видеше и уверише се да прича монахова беше истина.
А када се разиђоше, свак осећаше, да у себи носи онај пречудни драги камен, што га монах беше нашао у пустињи. И беху радосни.
 
Komentar na tekst o Dostojevskom i Niceu:

Malo mi je rec "kultura" zaskripila u usima- da je Dostojevski ostavio coveka u kulturi. Jeste, ali kad se spominje stradanje, nekako mi nedostaje rec pravoslavlje. Ili je stradanje isto sto i pravoslavlje za vladiku.
Pre neki dan mi je palo ovo na pamet, a i u vezi je sa tekstom. Kaze da je Nice video smisao covecanstva u coveku, a Dostojevski u civilizaciji. Smisao civilizacije se na kraju krajeva sagledava iz ugla pojedinca, te s toga pojedinac i treba u sebi da vidi smisao civilizacije ( bice bolje ako ja budem bolji). Jednostavno, moze covek da veruje u napredak civilizacije, a da ne mrdne malim prstom za tu istu civilizaciju. Ali da bi doprineo civilizaciji i te kako moras da budes usmeren na sebe i prakticno da gradis nadcoveka, ali ne u ovom niceovskom znacenju kako ga vladika interpretira, kao nadgradnja svog ega, pa donekle i gajenje prezira prema svetu , vec u znacenju hriscanskog bogocoveka. Zar teznja da se ostvari ideal bogocoveka nije na neki nacin put ka nadcoveku? Odnosno, zar svecovek nije vec nadcovek po svojim naporima?
 
Jane_va, hvala za trud koji si ulozila da sve ovo otkucas. Ove reci su stvarno jake ali tesko da moze da ih shvati onaj ko I sam ne prodje kroz faze “Nichea” I “Dostojevskog”.
Inace, nisam ranije citao dela vladike Nikolaja ali mi je u oko upala jedna njegova recenica “ Covece, pomiri se sam sa sobom pa ce se sa tobom pomiriti I Nebo I Zemlja.” To je mogao da napise samo Slobodan Duh u coveku.

Ono sto meni smeta danas ( to sto mi smeta je moj problem, toga sam svestan, ne mogu promeniti svet ali sebe mogu ) je sto mnogi popovi u mom gradu koriste reci vladike Nikolaja ,vade ih iz konteksta za promocije sopstvenih ideja o nacionalizmu I borbi sa drugim Stvorenjem. To je , po meni, daleko od ucenja I Hrista I vladike Nikolaja.
 
Jos nesto…setio sam se jos jedne njegove recenice :”Nekada sam VEROVAO u Boga. Sada ZNAM da postoji Bog.” Moje misljenje je da je on zaista bio sveti covek, Bogocovek, kao I Hrist. Medjutim, za prave oci, sveti covek ne mora samo da bude u crnoj mantiji. Osvrnite se malo oko sebe, mozda cete primetiti I medju vama takve ljude, cak I na forumu. Ja ih na forumu vidim dvojicu. Po nekim teoloskim ucenjima postoje tri puta – Put Probudjenja, Put Prosvetljenja I Put Sjedinjenja sa Bogom. Imam utisak da je doslo doba Probudjenja za veliki broj ljudi (ukljucujuci I mene), forum je dobar odraz toga…
 
BESEDA


o poslednjoj molitvi Hristovoj za verne



"Da svi jedno budu, kao Ti, Oce, sto si u Meni, i Ja u Tebi(Jov. 17,21)"


Milost Bozja je velika,braco;nju kad osteni pravednik-place,a kad je oseti gresnik-stidi se.Po milosti Bozjoj mi se cistimo,svetlimo,spasavamo,usinovljavamo,sjedinjavamo sa samim bogom.No ovo sjedinjenje s Bogom nek niko ne razume tako kao da mi postajemo jednoga bica sa Bogom i ravni Bogu.Nikad mi necemo biti jednoga bica s Bogom niti ravni Bogu u onome smislu,u kome su Otac,Sin i Duh Bozji jednoga bica i ravni u bicu.Da svi jedno budu,govori Spasitelj Ocu svome za ucenike Svoje,kao ti sto si u meni i ja u tebi misleci na jedinstvo ljubavi a ne na jedinstvo jestestva.Iz ljubavi proistice uzajamna poslusnost,uzajamna pomoc,uzajamna milost,krotost,smirenost,dobrota,dobra volja,pozrtvovanje.I kad Gospod veli: Budite savrseni kao sto je Otac vas nebeski savrsen(Mat. 5,48 ),On ne misli da ljude izjednaci sa Bogom nego da im pokaze vrhovni primer savrsenstva u svakom dobru.Jer mnogi ucitelji ljudski isticali su i isticu primer savrsenstva u necem i nekom drugom,a ne u Bogu;cak su cesto ucili ljude zlu i isticali im zlo i primere zla kao savrsenstvo.Zato Gospod i uci ljude,da uzmu Oca nebskog kao primer svakog savrsenstva, i da se trude i ustreme ka tome savrsenstvu istinitom,a ne nekom drugom.Po blagodeti Bozjoj mi se usinovljavamo,i bivamo svi jedno u Hristu Isusu(Gal. 3,28 ).No ne bivamo bogovi;ne bivamo ravni sa ipostasima Svete Trojice.Ne zaboravite,da je receno u Pismu: I nebo je necisto pred Njim(Jov. 15,15),tj velicanstvene sile nebeske,a kamoli covek.No po blagodati Bozjoj a zbog stradanja Gospoda Isusa verni se uzvisuju u jedinstvo s Bogom po ljubavi i duhu.Potrudimo se zato,da tvorimo volju Bozju,da bi se u istini uzvisili na takvu velicanstvenu visinu.
O Gospode Isuse,Boze nas,Boze svake milosti i dobrote,podrzi nas do kraja u milosti Tvojoj,i ne razgnevi se na nas,no oprosti nam.Tebi slava i hvala vavek.Amin
 
kako_hocu:
Jos nesto…setio sam se jos jedne njegove recenice :”Nekada sam VEROVAO u Boga. Sada ZNAM da postoji Bog.” Moje misljenje je da je on zaista bio sveti covek, Bogocovek, kao I Hrist. Medjutim, za prave oci, sveti covek ne mora samo da bude u crnoj mantiji. Osvrnite se malo oko sebe, mozda cete primetiti I medju vama takve ljude, cak I na forumu. Ja ih na forumu vidim dvojicu. Po nekim teoloskim ucenjima postoje tri puta – Put Probudjenja, Put Prosvetljenja I Put Sjedinjenja sa Bogom. Imam utisak da je doslo doba Probudjenja za veliki broj ljudi (ukljucujuci I mene), forum je dobar odraz toga…
E, 'ajde, za početak, nek ti neko objasni kako da ti se ne preparira malo u veliko „i” dok kuckaš. OK? 8-)
 
За Дивљу: Не знам, мислим да Свечовек ( овде ћу га написати великим словом ) јесте на неки начин Христос сам, тј. Христос у нама. Или : Свечовек = Богочовек + човек .
Кад бих покушала да дефинишем Надчовека, не знам како бих то урадила . То је можда човек, али човек који је обема ногама чврсто на земљи, антиидеал човека; контраст Свечовеку.
Страдање је исто што и православље, тј. правоверје, оно што је једина истина . А страдање и васкрсење су главне особине православца.
За Како_хоћу : Хвала на похвалама :) Биће тога још ! Наравно, човек не мора да буде свештеник или монах да би био добар... Сваки човек, па и онај најмањи, може бити светитељ ... Јер, каква је корист човеку ако '' језике анђеоске и човечије говори, а љубави нема '' .
Карамазов, браво ! Једна од најлепших владикиних молитава ... Предухитрио си ме. ;)
 
BESEDA

o neodoljivosti volje Bozje

"I rekoh:necu Ga vise pominjati niti cu vise govoriti u ime Njegovo;ali
bi u srcu mom kao oganj razgoreo,zatvoren u kostima mojim,i
umorih se zadrzavajuci Ga,i ne mogoh vise (Jerem. 20,9)"



Ako jos neko sumnja da je Bog govorio kroz proroke,neka procita ovu ispovest velikog proroka Jeremije,i neka vise ne sumnja.Prorok ispoveda da se resio da vise ne govori u ime Gospodnje.Zasto?Zato sto je malo ko obracao paznju reci njegovoj,a ako je neko i obracao paznju,prorok je od toga trpeo porugu i podsmeh svaki dan.Pa kad se resio da cuti,da li je u istini zacutao?Ne,nije mogao: umorih se zadrzavajuci,i ne mogoh vise! S neodoljivom silom Duh Bozji je navalio na nj da govori,i on je morao da govori.Nije,dakle stvar proroka ni hoce li govoriti ni sta ce govoriti: tio je stvar Duha bozjeg Svesilnog.A prorok je samo izabrano orudje Duha Bozjeg Svesilnog.Tako je napisano celo Sv.Pismo-ne po volji coveka,no po volji Boga,i ne po umu covekovom no po umu Bozjem.Kako se pak oseca rec kad udje u proroka od Duha Bozjega to objasnjava veliki jeremija iz svog licnog dozivljaja: bi u srcu mom kao oganj razgoreo,zatvoren u kostima mojim.To znaci nadahnuce od Duha Bozjega Svesilnoga.Pod takvim neodoljivim pritiskom-kao pod pritiskom ognja zatvorenog u kostima-pisali su sveti Bozji ljudi.I mnogi su uzviknuli: umorih se zadrzavajuci ga,i ne mogoh vise!Ko ce se protiviti Duhu Bozjem bez kazne i pogibli? Ko ce mu odoleti kad On hoce nesto da kaze ili ucini? O,braco moja,neodoljivo je dejstvo Boga Duha Svetoga!
O Duse Bozji Svesilni,upravi nas neodoljivo na put spasenja.Tevi slava i hvala vavek.Amin.
 
jane_va:
Кад бих покушала да дефинишем Надчовека, не знам како бих то урадила . То је можда човек, али човек који је обема ногама чврсто на земљи, антиидеал човека; контраст Свечовеку.
)

Jane_va…Nicheov natcovek je neko ko ima veliku moc, ako si citala Nichea primetices mnogo dobrih stvari kod njega, on poziva coveka da povrati svoju snagu kroz “volju za moci”,poziva ga da ne bude vise slepi idolopoklonik I rob grlatih manipulatora. Medjutim, ono sto Niche nije shvatio je da postoji jos veci izvor energije koji Natcoveka moze da pretvori u Svecoveka, a taj izvor je bezuslovna ljubav, I tu na scenu dolazi Dostojevski sa svojom spoznajom.

U istocnjackoj religioznoj filozofiji to je pretstavljeno kroz cakre, energetske vrtloge u telu koji dominiraju…treca cakra – solarni pleksus,cakra moci , cetvrta cakra – cakra srca, Ljubav, prva cakra vise svesti.

Inace,ovo sve bi za mene bio kineski da kroz zivotno iskustvo nisam prosao kroz te faze. Nekada sam znao zestoko da opljunem I po veri I po crkvi…medjutim kad se “kundalini” jednom uspenje do sestog energetskog vrtloga, tad se shvata sustina vere koja nije dovoljno da ostane vera, vec mora da se pretvori u znanje…ali to su vec druge price,udaljih se od teme…
 

Back
Top