osnovna skola - kvalitet ili blizina

pa ovo pitanje uopshte nije loshe, jer da, postoji neki broj ljudi koji upisuju u "shkole na glasu", ja sam npr. ishla u trecu koja je pored ribnikara, i ujutru sve roditelji dovoze decu kolima, to je kao tad, ne znam da li i dalje, shkola koja ima ne znam kakve uslove bla bla, isto sranje ko i druge, vishe su se statusno probrali nego neshto drugo, dobro ajde prichaju super francuski, ako mene neko pita, blizina, srednja je neshto drugo, ide i po interesovanju i mogucnostima...
 
Borg_Queen:
pa ovo pitanje uopshte nije loshe, jer da, postoji neki broj ljudi koji upisuju u "shkole na glasu", ja sam npr. ishla u trecu koja je pored ribnikara, i ujutru sve roditelji dovoze decu kolima, to je kao tad, ne znam da li i dalje, shkola koja ima ne znam kakve uslove bla bla, isto sranje ko i druge, vishe su se statusno probrali nego neshto drugo, dobro ajde prichaju super francuski, ako mene neko pita, blizina, srednja je neshto drugo, ide i po interesovanju i mogucnostima...

Treca gimanzija je na glasu po tome sto se tamo kontrolne vezbe spremaju u kaficu i sto se lade jaja. U Beogradu ti najvise bodova treba za one gimnazije u kojima se nista ne radi. Najmanje ti treba za prvu i petu posto niko nije blesav da ide tamo. Na kraju fakultete upisu odlicni ucenici iz gimanzija gde se nista nije radilo a deca koja su u prvoj i petoj pisala krv za trojku i koja znaju sa tom trojkom 100X vise nego ovi ostali sa peticama ne mogu da se upisu gde zele.
 
bitno je da prvo samom sebi predočiš
šta si Ti sposoban da pružiš detetu.

Ako si mu obezbedio normalan dom i sobu,
i smatraš da si sposoban da tokom celog
školovanja održavaš određen kvalitet života,
to jest vožnja u udaljeniju ali kvalitetniju školu,
skuplje ali kvalitetne i duže ekskurzije,
finansijsko učestvovanje u eventualnim takmičenjima i
dodatnim aktivnostima koje bi se dešavale u
toj boljoj školi.....

Ako si prosečni_obični_član_opšte_populacije
koji se nada da će dete da preskoči klasnu stepenicu
samo ako ga pošalješ da se gsp-om klacka iz predgrađa
do centra, i da se frustrira što je u odeljenju sa decom iz
finansijski ili intelektualno viših porodica....
onda odustani.

osim naravno ako je tvoje dete natprosečno nadareno i genijalno,
u kojem slučaju i nije bitno u koju školu ide.
 
Na kraju fakultete upisu odlicni ucenici iz gimanzija gde se nista nije radilo a deca koja su u prvoj i petoj pisala krv za trojku i koja znaju sa tom trojkom 100X vise nego ovi ostali sa peticama ne mogu da se upisu gde zele.

Још увек се понекад изненадим апсурдношћу твојих одвала!

ШТА, БРЕ, НЕ МОГУ ДА СЕ УПИШУ ГДЕ ЖЕЛЕ, КАДА СВУГДЕ ПОЛАЖУ ПРИЈЕМНИ ИСПИТ, ШТА ПРИЧАШ?
Ако имају ЗНАЊЕ, онда га ИМАЈУ!!!
 
Уосталом, тема су основне школе, средње су сасвим друга прича...

При упису у основне школе, по правилу, требало би да се поштује територијални принцип, то јест да се деца уписују у ону школу на чијем подручју живе. Некада је то строго спровођено, а данас је тржишна конкуренција и међу основним школама, деце је све мање и све школе се боре да придобију децу и из других крајева града.
Е сад, не бих уписивала децу негде јако далеко само због престижа, али не бих ни по сваку цену дала децу у неку школу која је са врло лошом репутацијом, само зато што је близу....

Врло је дискутабилно који је критеријум за добру школу.
У своје време ја сам ишла у ''елитну школу'', а била је елитна само по томе што су је похађала деца из буржујског дела града...и ни по чему другом.
Данас неки родитељи добром школом сматрају ону у којој се форсира успех, такмичења, победе по сваку цену и што више сувог знања нагураног у дечије главице. По систему ''то је добра школа - тамо деца имају јако много да уче и јако много домаћих задатака''...

За мене добра школа је она у којој ће се моје дете добро осећати, где ће бити задовољно и где ће имати могућности да изрази своје потенцијале, где неће бити запостављени и занемарени његови квалитети и таленти, али где неће бити форсирано преко својих граница.
 
Aca_Banovani:
Treca gimanzija je na glasu po tome sto se tamo kontrolne vezbe spremaju u kaficu i sto se lade jaja. U Beogradu ti najvise bodova treba za one gimnazije u kojima se nista ne radi. Najmanje ti treba za prvu i petu posto niko nije blesav da ide tamo. Na kraju fakultete upisu odlicni ucenici iz gimanzija gde se nista nije radilo a deca koja su u prvoj i petoj pisala krv za trojku i koja znaju sa tom trojkom 100X vise nego ovi ostali sa peticama ne mogu da se upisu gde zele.
mislila sam na osnovnu "vladislav ribnikar", prolazila sam chesto tuda, a dosta njih koji su je pohadjali su upisali trecu u koju sam ishla i jeste ladila su se jaja
 
Mislim da su i jedan i drugi faktor podjednako bitni.ja kada sam upisivala moju cerku u skolu,odlucila sam se za osnovnu skolu kod nas u kraju,u koju sam isla ja,a i skola nije na losem glasu.Blizu je,iskreno nisam cula da su neki propaliteti izasli iz te skole(nemoj te me pogresno razumeti svuda ima takvih,ali nekad se desi da iz osnovnih skola izadju bas zajebane generacije skola dodje na los glas),nas kraj je sam po sebi takav uvek smo bili poznati po kriminalu i slicnim stvarima,secam se mojih nekih skolskih drugova,koji su se kasnije proslavili u tim aktivnostima.Ne bitno,mislim da je blizina jako bitna,jer dok je dete jos malo(da kazemo 7-8 god)zajebano je da putuje negde dalje,da menja 2 prevoza recimo,pogotovu zimi kada ranije pada mrak.Zato,treba izabrati neku zlatnu sredinu,po meni besmisleno je juriti skole na glasu,jer to nije najbitnije da bi neko bio solidan djak.Bitno je koliko dete uci,kakav odnos ima prema radu,a ne sad da li ide u neku tamo izvikanu skolu.
 
Borg_Queen:
mislila sam na osnovnu "vladislav ribnikar", prolazila sam chesto tuda, a dosta njih koji su je pohadjali su upisali trecu u koju sam ishla i jeste ladila su se jaja

Ja sam u taj vladislav robnjikar putovo prevozom iz ***** materine i to tamo 90 tih kada je prevoz funkcionisao u picku materinu ko i sve u drzavi. Potseca me sa onom fasadom na onu zgradu za pogubljenja u americi.

I stalno su mi pricali kako ce meni to jednog dana u zivotu da koristi.
Mozda mi pomognete da skontam kako to meni koristi?
 
Borg_Queen:
mislila sam na osnovnu "vladislav ribnikar", prolazila sam chesto tuda, a dosta njih koji su je pohadjali su upisali trecu u koju sam ishla i jeste ladila su se jaja

Ja sam u taj vladislav robnjikar putovo prevozom iz ***** materine i to tamo 90 tih kada je prevoz funkcionisao u picku materinu ko i sve u drzavi. Potseca me sa onom fasadom na onu zgradu za pogubljenja u americi.

I stalno su mi pricali kako ce meni to jednog dana u zivotu da koristi.
Mozda mi pomognete da skontam kako to meni koristi?
 
Aca_Banovani:
Treca gimanzija je na glasu po tome sto se tamo kontrolne vezbe spremaju u kaficu i sto se lade jaja. U Beogradu ti najvise bodova treba za one gimnazije u kojima se nista ne radi. Najmanje ti treba za prvu i petu posto niko nije blesav da ide tamo. Na kraju fakultete upisu odlicni ucenici iz gimanzija gde se nista nije radilo a deca koja su u prvoj i petoj pisala krv za trojku i koja znaju sa tom trojkom 100X vise nego ovi ostali sa peticama ne mogu da se upisu gde zele.
Nije tacno ama bas uopste. Ali uopste.
Iz srednje skole se nosi max 40 bodova, a prijemni nosi 60, tako da i onaj koji se prosetao kroz skolu (tipa 20-ak bodova) moze da upise sta god hoce ako (i samo ako) zagreje stolicu i spremi prijemni.
Ocene nisu merilo znanja, kad tad vidi se ko koliko zna.
 
ne mozes na svaki faks da se upises sa 75 / 80 poena. cak i ako dobro uradis test, a neki ljudi su tremarosi i ne podnose pritisak te vrste, uopste ne znaci da ces moci da upises faks koji zelis u mestu u kojem zelis. to sto ti znas materiju ne znaci da ljudi koji sede oko tebe ne znaju + imaju veci broj bodova u startu.
ne mora skola da bude elitna, ali ako nema neke osnovne discipline, odvela bih ga dalje. ne bih ga ostavila u nekoj dzungli samo da sebi skinem sa vrata obavezu da ga svakog jutra odbacim do skole. kriterijumi su mi da je sredina zdrava, da je on zadovoljan i da moze da ostvari svoje potencijale - kakvi god oni bili. ne bih ga upisala u skolu gde ima vise od 30 ucenika u odeljenju, a da li deca dolaze u skolu kolima mame i tate, busom ili pesice meni nije bas toliko bitno.
 
Treba videti sa detetom, i koliko je to moguće ispoštovati i njegove želje. Nema pravila, konkretno za Ribnikara, stvarno super nauče francuski, kako i ne bi kad ga uče od prvog razreda, ali posle osnovne neki se zaista opredele da idu dalje u filološku gimnaziju, na francuski jezik, a nekima se toliko smučio francuski i jezici uopšte da su upisali ekonomsku. Opet, ako dete treba da gubi po dva, tri sata u prevozu do škole i nazad, nije ni to idealno rešenje.
 
Kod mene ima samo jedna osnovna škola :) jedino da sa 7 (ustvari 6 :? ) godina idem autobusom :?
Dobro, ima tu više zgrada i škola je realno ogromna, ali je jedna ustanova u pitanju, ista.
Zato za srednje izbegavaju opštinu jer su škole "na glasu" ali negativnom, pa smo mi što smo išli u Zemun i Bg u školu kao nešto "obrazovaniji"... Mada, koliko im traje nastava dnevno počinjem i da verujem u to.....
 
Eto, sad će privatne škole pa će roditelji koji to mogu svojoj deci da obezbede "kvalitetno obrazovanje" novcem, istovremeno, posledično unižavajući time vrednost diploma stečenih u "državnim" školama... od strane siromašne dece siromašnih ili roditelja sa prosečnim primanjima.
Jedva čekam :) diiivno
 
Ja sam isla u sklu u centru iz mirijeva, i na kraju sam molila na kolenima svoju kevu da me upise u lokalnu skolu, a ona nije htela zbog toga sto se "naslusala svakakvih prica odatle, i da ta skola nista ne valja, itd". U medjuvremenu sam zamrzela i grad, i gradski prevoz, nisakim se nisam druzila iz kraja jer ih nisam poznavala, nisakim se nisam druzila ni iz skole jer su se oni druzili posle casova a ja sam morala da se vracam u "selo". Mrzim taj period mog zivota, i nikad necu prezaliti sto me nisu moji odmah upisali u skolu koja je bila blizu.
Svoje dete cu apsolutno upisati u najblizu skolu (osim ako nije naravno na jako losem glasu), bitnije je da ima prijatelje, a od znanja iz te "super" skole nisam ja imala nista, a dete moze da uci i kod kuce ako je toliko bitno.
 
Ја сам прва 4 разреда ишла у школу која ми је под носом, ту у насељу, а онда су ме у 5. пребацили у школу у центру града (ал мој град је мали, требало ми је 20 минута пешака)...и никад нсиам зажалила због тога, напротив, тамо сам стекла много боље друштво, почела да се крећем у неким другим круговима...и увек када мислим на основну школу, ТО је моја школа :) ... оне прве се и не сетим...
Та друга школа је била као ''елитна'', али није то био разлог. Разлог је био што је требало да ми буде разредни наставник којем је моја сестра рекла да је магарац, па је зато била избачена из школе...:lol:
Па да би предупредили евентуалну освету на мени...зато су ме пребацили. И увек ћу маторцима бити захвална због тога јер ми је ту било супер!
 
Eh, srecnice! Imala si srece da ti je trebalo samo 20 min peske. Prakticno ti je i ta skola bila na pljunometar. Ja sam u ovu putovala sat do sat i po vremena prevozom. A jednom sam u trecem razredu morala da se vratim peske iz skole, i trebalo mi je postena dva i po sata da dodjem do ovde. Horor koga ne zelim ni da se secam.
 
Ja zivim u veoma malom gradu tako da mi je do skole trebalo uvek ne vise od 15 min.
Da sam u nekom vecem, ja bih gledao kvalitet, pre svega zbog navika...
Vecinu onoga sto naucimo u skoli, zaboravimo...ona je tu da bi nam stvorila radne navike, a logicno da kvalitet skole mnogo utice na to; sama radna atmosfera te tera na rad...Osim toga, na to uticu mnogo i roditelji i prilike van skole ali to sada nije tema...
Moj konacan odgovor je kvalitet... :)
 
Mackic:
Ja sam isla u sklu u centru iz mirijeva, i na kraju sam molila na kolenima svoju kevu da me upise u lokalnu skolu, a ona nije htela zbog toga sto se "naslusala svakakvih prica odatle, i da ta skola nista ne valja, itd". U medjuvremenu sam zamrzela i grad, i gradski prevoz, nisakim se nisam druzila iz kraja jer ih nisam poznavala, nisakim se nisam druzila ni iz skole jer su se oni druzili posle casova a ja sam morala da se vracam u "selo". Mrzim taj period mog zivota, i nikad necu prezaliti sto me nisu moji odmah upisali u skolu koja je bila blizu.
Svoje dete cu apsolutno upisati u najblizu skolu (osim ako nije naravno na jako losem glasu), bitnije je da ima prijatelje, a od znanja iz te "super" skole nisam ja imala nista, a dete moze da uci i kod kuce ako je toliko bitno.

E NEMOJ DA ME SHVATIS POGRESNO!!!
ALI MI JE DRAGO STO IMA JOS NEKO SA ISTOM PRICOM KO STO JE MOJA.

Sad ce da dodju i da ti sole pamet, oni koji se nikad gradskim prevozom 90 tih nisu provozali a kamoli isli u osnovnu skolu kako je sve to super.

A sada ozbiljno, po meni je najvaznija socijalizacija ovo iz mog zivotnog iskustva pricam. Ja sam isto isao u skolu u pickovcu , bogu iza nogu sa periferije u centar. Neko vreme su me vozili a posle sam isao prevozom. Da ne pricam o gubljenju vremena, guzvama po prevozu 90 tih i ostalim sranjima. Nego sto kaze mackic ne poznajes ljude u kraju a sa ovima iz skole ne stignes da se durzis jer ti moras da se vracas kuci prevozom. Dok si ti u prevozu oni vec zavrsavaju svoje domace zadatke. I na kraju kad se presaberes , imas li ti neko vece znanje iz te elitne skole NEMAS, jesi li nesto vise tamo naucio NISI, jesi li nesto pametni NISI. Jesi li ASOCIALAN...jesi, da li tesko sklapas poznanstva usled toga sto su te desocializovali DA TESKO SKLAPAS. Na karju se osvrnes oko sebe, i svatis da svi oni glupaci, koji su se igrali napolju, isli u lokalnu skolu, svi oni o kojima su tvoji roditelji govorili sa podozrenjem zavrsavaju fakultetr u roku, izlaze, imaju devojke, redovan seks, a gde si ti sa tvojom elitnom skolom bato: asocialan, ne umes da ostvarujes kontakte, 24 godine 1 godina faksa. A ceo zivot su ti pricali kako su svi oni glupaci a ti ces ne znam ja sta da napravis od te super elitne skole.
 
Аааа...значи сад видимо узрок тога што са 24 ништа не крешеш, што си асоциАлан, што си тек на првој години факса са толико година....Ееее....а да је Пера отишао у полицију, то јест да су те уписали у локалну школу ти би сад ебо нешто, имао би око себе круг обожаватеља и био би на крају факса....
Само да су те уписали у локалну школу, све би било другачије....овако...твој живот је неповратно сјебан! Шмрц!
 

Back
Top