Volontiranje

kalliope

Aktivan član
Poruka
1.152
Videh danas nesto u novinama o tome. Bila sam i na sajtu Mladih istrazivaca Srbije (MIS), zainteresovalo me je, ali je razlicit tretman maloletnih (tinejdzera) i odraslih, pa me zanima da li vi imate neka iskustva sa volontiranjem? i preko koje organizacije? bas me zanima ako neko moze da prenese svoja iskustva, jer bih mozda isla ove godine.
pozz:D
 
Imam ja, imam ja! :p
Ne, ozbiljno... ali preko lokalnih NVO... dva puta sam bila na moru u Hrvatskoj, a proshle godine u Finskoj... Tema kampova multiqlturalnost, tolerancija, sazhivot... uchesnici mladi iz Srbije, Hrvatske, Bosne, Rumunije, Makedonije, Bugarske, Severne Irske, Finske. Bude mnogo jako druzhenje. (;
Shto se MISa tiche, meni to super izgleda. Chula pre dve, tri godine. Prijavila bih se dosad sigurno, da mi nije svako leto iscepkano i ispunjeno obavezama i/ili putovanjima. Ove godine o5 ne mogu, i tako...
Ne znam koliko imash godina (oko petnaest, chini mi se...?), ali mislim da je bolje da sachekash koju godinicu. Em shto cje te lakshe izabrati (beshe neka selekcija...?), em shto cje tebi samoj biti bolje. Sigurno.
 
Imam 17 godina, moguce da je bolje da sacekam ali me nesto tera da sad idem :D:D
Tj. videcu jos koliko bi ispali svi troskovi, taksa na uclanjenje + za neka mesta se posebno placa....
Hvala PUNO na odgovoru! :D
 
1800 je uclanjenje + 1800 jedan kamp koji izaberes.znaci 3600 ukupno,sto se njih tice.svaki sledeci kamp je opet 1800 - cena po kampu.

za kampove pozuri jer se najatraktivniji brzo razgrabe ( a prijavljivanje je pocelo cini mi se 20 i nekog marta) a ne primaju svi kampovi maloletne - samo neki.

ti placas troskove vize i puta,a za vecinu kampova smestaj i hrana su besplatni,ali ipak obrati paznju -da li je smestaj u pravom kampu,youth hostelu,da li imas hranu ili ne,da li imaju posebne zahteve za vestine ili znanje jezika itd...

znam neke ljude koji su bili,i imaju uglavnom jako lepa iskustva... :)
 
dodjite da volontirate kod mene. imam drva za cepanje i bashtu za okopavanje, smeshtaj u parkicju u blizini moje kucje, mushkarci spavaju napolje, a zhenske mogu unutra, smesticjemo se nekako makar se gurale i po tri kod mene u krevetu. cena je 5000din po osobi.
 
Ја бих волео да има оних радних акција што је било у Титово време... на то бих ишао... ово данас је све извештачено и што каже КЛЛ какво је то волонтирање за које даш паре :roll:
 
Радни камп је јединствен облик волонтерског рада, предвиђен за све људе добре воље између 18 и 65 година.

Тераћете мајмуне са поља користећи ватрометне ракете.
 
Dovla:
Ја бих волео да има оних радних акција што је било у Титово време... на то бих ишао... ово данас је све извештачено и што каже КЛЛ какво је то волонтирање за које даш паре :roll:
nda samo sto si promasio sustinu :roll:
...koja nije radna akcija kao takva,znaci da odes i da kopas kanal pored puta 15 sati dnevno i da narednih mesec dana ne znas za sebe:roll: da im trebaju radnici sigurno ne bi dovodili decu,studente i ostale,nego bi angazovali profesionalce. nego su to neke manje radionice u kojima ces pre svega upoznati druge ljude,nauciti neke stvari,a postoji jako sirok opseg aktivnosti izmedju kojih se moze izabrati,za sitne pare videti svet, otici na mesta na koja ti se inace ne bi pruzila prilika da odes a posebno sa srpskim pasosem itd...

ne znam ko spomenu radnu akciju,kad je sustina ove price totalno drugacija :confused:

i nemojte biti a priori negativno nastrojeni prema stvarima koje ne poznajete,a verovatno ne znate ni ljude koji su bili tako...mislim, ja ih znam,i ne pricam iz dosade...sto se para tice,pa moraju i ta volonterska drustva da zive od necega i da ti srede smestaj,dokumentaciju i slicno...

a kome je do radne akcije nek se prijavi na neko gradiliste pa da bar zaradi pare :?
 
Ево сад... прва си почела немо' после да се вадиш...

Ељем... као прво да кренемо од тога шта значи реч ''волонтирање''? За мој појам то је рад за џабе. Дакле имаш добру вољу хоћеш да учиниш нешто добро и пријавиш се да радиш волонтерски тј за џ. Даље... питај мало старије људе који су учествовали у Титовим радним акцијама и гарантујем главом да ти нико, али нико неће рећи ништа лоше тако да прича о 15 сати ринтања и не познавање себе месец дана после тога не пије воду. Није поента у раду, већ у дружењу, упознавању других младих људи итд итд... а шта фали мало се физички напрегнути... колико можеш... није то гоњење робова... свако ради колико може и како може јер је то ВОЛОНТИРАЊЕ тј радна акција и нема ту нико интерес да те јури и прогања што споро или мало радиш.

Е сад, долазимо до најбитнијег дела, а то је да се иностранство и наше НВО опходе према нама тако како се опходе. Уместо да нам помогну да подигнемо стандард, да се развијемо, да упаднемо на шенген листу итд итд шта је већ потребно они тим камповима о којима ви причате (а знам о чему се ради знам доста људи који су ишли) нама као да кажу ''ево... ми чинимо добро дело и шаљемо вас у иностранство не бисте ли видели мало света''... :roll:
Не кажем ја да је то ништа лоше, али опет начин на који они то раде је јако некултуран. Па сама си саветовала "kaliope" да ПАЗИ који су услови, да ли је храна и смештај обезбеђено и сл... алооооо... шаље те ТВОЈА НВО и ТВОЈА држава а ти треба да мислиш о таквим стварима... :|:|:|

Не знам, али то треба да има потпуно другачију слику, смисао, организацију и поенту... за те кампове се људи боре да би видели свет, а не да би волонтирали због своје добре воље... па добро онда мајку му зашто се то онда зове ''волонтерски камп''? :|:|:|
 
Pre svega... šta znači NVO? 99% sam siguran da VO znači volonterska organizacija... ali ono N mi je nekako enigma.
Ne možeš biti VOlonter ako nemaš ono VO u sebi :D
Moja mama je išla na radne akcije... i prema njenim pričama je otprilike kao što kaže Dovla... druženje i pravljenje lepše nacije... Ona konkretno je sadila boriće... Momci kopali rupe devojke sadile i zatrpavale...
Što da ne... treba volontirati i ovde a što ne usput i videti malo sveta... ;)
 
Dovla:
Ево сад... прва си почела немо' после да се вадиш...

Ељем... као прво да кренемо од тога шта значи реч ''волонтирање''? За мој појам то је рад за џабе. Дакле имаш добру вољу хоћеш да учиниш нешто добро и пријавиш се да радиш волонтерски тј за џ. Даље... питај мало старије људе који су учествовали у Титовим радним акцијама и гарантујем главом да ти нико, али нико неће рећи ништа лоше тако да прича о 15 сати ринтања и не познавање себе месец дана после тога не пије воду. Није поента у раду, већ у дружењу, упознавању других младих људи итд итд... а шта фали мало се физички напрегнути... колико можеш... није то гоњење робова... свако ради колико може и како може јер је то ВОЛОНТИРАЊЕ тј радна акција и нема ту нико интерес да те јури и прогања што споро или мало радиш.

Е сад, долазимо до најбитнијег дела, а то је да се иностранство и наше НВО опходе према нама тако како се опходе. Уместо да нам помогну да подигнемо стандард, да се развијемо, да упаднемо на шенген листу итд итд шта је већ потребно они тим камповима о којима ви причате (а знам о чему се ради знам доста људи који су ишли) нама као да кажу ''ево... ми чинимо добро дело и шаљемо вас у иностранство не бисте ли видели мало света''... :roll:
Не кажем ја да је то ништа лоше, али опет начин на који они то раде је јако некултуран. Па сама си саветовала "kaliope" да ПАЗИ који су услови, да ли је храна и смештај обезбеђено и сл... алооооо... шаље те ТВОЈА НВО и ТВОЈА држава а ти треба да мислиш о таквим стварима... :|:|:|

Не знам, али то треба да има потпуно другачију слику, смисао, организацију и поенту... за те кампове се људи боре да би видели свет, а не да би волонтирали због своје добре воље... па добро онда мајку му зашто се то онда зове ''волонтерски камп''? :|:|:|
prvo pricamo o mladim istrazivacima srbije,sa naglaskom na isstrazivacima - zato sto se razne aktivnosti koje se obavljaju krecu od bioloskih,preko umetnickih,jezickih,socijalnih,kulturoloskih itd itd kampova.
nazalost iako mislis da znas,nemas pojma,jer kao sto sam rekla krenuo si unapred da pricas o onome o cemu ne znas.
a to ne ide,jer onda ce i najpametniji covek na svetu ispasti glup.
dalje,ja ovde nisam spominjala volontiranje kao takvo,jer ono to i nije - radi se dakle o kampovima u koje ti ides da bi nesto naucio,video,razmenio misljenja,bavio se necim sto te zanima,upoznao druge ljude itd.znaci istrazivaci pre svega.naravno da ides na bazi slobodne volje i naravno da te niko ne placa.pretpostavljam da se u tom kontekstu mislilo na volontiranje ko god ga pomenu.
nema nista lose od toga da se fizicki napregnes,dposta kapmpova to i podrazuvema,ali i rad sa hendikepiranom decom,pravljenje predsava,organizovanje festivala,istrazivanje jezika i jos bezbroj drugih aktivnosti - dakle prema ukusu i sklonostima moze da izabere ko sta hoce.a ako usput mozes da vidis neko mesto,zasto ne bi iskoristio pruzenu priliku? :roll:

sto se tice sengen liste,ajde leba ti ako hoces na tu temu,nacrtaj se na politici pa cemo da nastavimo da ja ne bih skretala sada.
ta sengen lista nije pitanje ni nvo ni inostranstva nego nase nesposobnosti da trazene uspove ispunimo.zato pitaj ne mene nego kostunicu i njegovu vladu,a dugorocno i sve ostale politicare,sto do sada nisu uklonili vojnu a postavili policijsku kontrolu,sto nisu radili ama bas nista na na izdavanju pasosa koji ne mogu da se falsifikuju,sto ne rese probleme ilegalnih imigranata i jos mnogo mnogo toga.
a naravno da ako ti se ponudi prilika da odes negde treba i da je prihvatis ako te zanima,a ne da filozofiras sto ovaj i onaj nije nista uradio po pitanju sengena :roll: oces da ides,izvoli,ako neces ne moras.
ali onda nemoj da se pravis pametan :)

dalje dovla,nemoj biti povrsan.
kalipe je bila na sajtu,informisala se i verovatno ce vrlo dobro znati na sta mislim.ne treba ti da mislis i da strepis sta ce se desiti jer su ti sve informacije o onome konkretom sto te zanima pisu u okviru svakog kampa - dakle zahtevane godine,zahtevane vestine,jezici koje moras da znas,gde ces biti smesten,da li je ukljucena hrana,da li imas neke obilaske ukljucene itd itd...dakle to sve pise - take it or leave it,nema sta da filozofiras,ako se tebi ne svidja da spavas u satoru nekome hoce,ti biraj neki smestaj u hostelu,porodici ili gde god.

i poslednje,ali ne manje bitno - ne salje te tvoja nvo i tvoja drzava ( a pogotovo ne ona) nego tvoji roditelji ili ko je vec spreman da te pusti i isfinansira koliko ti je potrebno.

da sam ja cekala drzavu da me negde salje,ne bih ni do hrvatske stigla,a da ne pricam o svim mestima gde sam bila...tako da...:)

p.s.znam ja da ti volis da isteras svoje,samo smatram da ovaj put nisi upravu i da nemas cvrste argumente za to sta vec pokusavas da dokazes...
 
ne, nije istina, obichno sam samo ja u pravu, morate se vas dvoje dogovarati sa mnom oko toga dal mozhe iko od vas dvoje da bude u pravu. :) ..... a dovlica nam je inache flexibilan.

i josh kad bi mi bilo jasno shta vi imate protiv kampova koji se placjaju ili protiv titovih radnih akcija, osim predrasuda, bilo bi mi jasno i oko chega se raspravljate. :)
 
Па очигледно је проблем на релацији ''наслов теме'' - ''поента теме''... ако се каже ''волонтирање'' онда то значи да радиш нешто (што нпр волиш, што те интересује... небитно) за џ. Ако се каже ''истраживачки камп'' онда то значи да идеш и радиш ово о чему Banshee прича...
Те две ствари немају везе једна с другом (осим у неким ситнијим ставкама), тако да би требало или променити наслов теме или наставити дискусију о ВОЛОНТИРАЊУ!
 
banshee nije rekla samo za nauchno istrazhivanje, vecj i za stvari koje spadaju u besplatan rad. no dobro. nebitno totalno.
personu koja je otvorila ovu temu ne interesuje rasprava o tome shta je volontiranje vecj iskustva drugih sa time. a chim je pomenula "mlade istrazhivache" onda je ochito da su joj interesovanja shira od volontiranja u uzhem smislu.
 
/I/I@Ī@:
Радни камп је јединствен облик волонтерског рада, предвиђен за све људе добре воље између 18 и 65 година.

Тераћете мајмуне са поља користећи ватрометне ракете.
:lol: :lol: :lol:
 

Back
Top