HD zasto, kako...

zeljusa

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
302
pozdrav,

imao sam mali problem sa HD, particija dje je windows nije htjela da se otvori, i sam windows da se startuje, tako da sam kupio jos jedan HD, koji mi je bas trebao,
i sada, instalirao sam na novi HD windows, i kad mi su mi prikopcani oba HD windows bas koci, trkokira...
e ovako: novi HDD je 400GB , stari 200GB, maticna ploca nforce 3 250GB....

e zna li neko problem zasto ovako koci?cisto iz znatizelje? jer sutra formatiram stari hdd i vracam sve kako je bilo :)
 
...nforce3 250 gb ???

Ako vec formatiras lepo odradi particije i problem resen - a zasto koci - zao mi je sto ti necu dati odgovor,moze biti sto stvari koje u tvom slucaju ionako nisu bitne.
 
toga se i ja bojim, jer kad sam uradio analizu particije C starog diska, koja nece da se otvori, trazi da se formatira, pri analiziranju pokazuje greske u nekim sektorima...
e sad, ovaj stari HD je star 2 god, maxtor...
@rema
chipset je nforce 3 250GB...
 
Nemoj formatirati stari disk još.

Prvo na www.maxtor.com sajt, downloaduj njihov program za testiranje diskova i proveri da li je taj stari disk ispravan. Ako jeste, onda nekim alatom, kao što je Active Undelete probaj da sa njega spaseš bitne podatke. Tek tada format.

Ako disk nije ispravan, onda možeš da probaš da spaseš podatke, mada to teško da će dati bilo kakav rezultat i posle toga s diskom radi šta god hoćeš, ali ga nemoj formatirati - nepotrebno gubljenje vremena.
 
Moze da proba da uradi low-level formatiranje. Jeste da za hdd od 80gb traje oko 9h,pa bi za 200gb trajao oko 24h,ali ima velike sanse da proradi. Ovo naravno vazi ukoliko taj hdd ima lose sektore. Inace ako ti taj stari hdd i ne treba bas toliko,naravno nemoj da gubis vreme radeci low-level format.
 
zeljusa:
pozdrav,

imao sam mali problem sa HD, particija dje je windows nije htjela da se otvori, i sam windows da se startuje, tako da sam kupio jos jedan HD, koji mi je bas trebao,
i sada, instalirao sam na novi HD windows, i kad mi su mi prikopcani oba HD windows bas koci, trkokira...
e ovako: novi HDD je 400GB , stari 200GB, maticna ploca nforce 3 250GB....

e zna li neko problem zasto ovako koci?cisto iz znatizelje? jer sutra formatiram stari hdd i vracam sve kako je bilo :)
Kako neki ljudi olako kupuju diskove , leleeee i kako samo minimizujete probleme.
Dali si pogledao kako ti stoje džamperi na hdd-ima ? Pretpostavka je da su oba na master položaju , s toga i nije ni čudo da ti komp koči kada su ti prikačena obadva hard diska , dobro uopšte da ti i radi komp. rešenje je jako jednostavno , pomeri džampere na slave i radiće , tj bar bi trebalo da radi sem ako nemaš gremline u kompu :D
 
gle, ovaj novi je na SATA, a ovaj drugi IDE, e sada, maxtoru stoji MASTER, al evo, juce sam odnjeo disk nekom serviseru, on mi je povratio sve podatek (ali proces je trajao 7 sati), i posavjetovao mi je da odnesem HD u servis, ako jos vazi garancija, tako da cu to najvjerovatniej i uradit!
 
ovako stoje stvari, evo skinuo sam program za testiranje, seatools, e sada kad ocu bilo koji test ovog starog HD da uradim, krene, nesto radi 3min, i onda kaze FAIL...mozda da manknem dzumper, mada sumnjam da je do toga..da li to znaci da je na izdisaju HD??
 
@bojan p
pa nemam pojma, mozda nesto imaju, ocajan sam u vezi njega...
a i prosla je garancija :(((

ima li jos neki program da ga testira?? stvarno ne znam, kako da crkne...
ima li mu bar nekako spasa? ponavljam, jednu particiju normalno otvara, tj.sasvim ok, ne koci nista, e sada, sam windows koci, a kad ocu da udjem u particiju C, dje je windows, sve zablokira i kaze da treba da se formatira!da ga formatiram?povratio sam sve podatke, mozda format pa onda na diagnostiku??
 
bojan p:
Kakve veze sada imaju džamperi? Očigledno je da disk odbrojava svoje poslednje dane, te ako je još uvek u garantnom roku zameni ga.
BojanP, kada su recimo u računaru postavljene stvari onako kako ne trebaju i nisu dobro definisani prioriteti uređaja , to zna da napravi mnogo gadnih problema, pa čak i da sruši sistem.
Ako je hard disk podešen da bude "master" a nije on glavni hard disk , njegova elektronika će se truditi da on bude vodeći među diskovima , i da se tako i postavi u sistemu bez obzira što je na drugom hard disku instaliran windows , jednostavno dolazi do sukoba u prioritetima samog hardvera. HDD možda jeste otišao ali možda i nije jer je meni sumnjivo to što on posle minut dva prijavljuje grešku a da ne odradi test do kraja , indikativano je i da je problem na particiji sa bivšim windowsom , dok se druga particija na hdd-u otvara normalno. Obavezno neka stavi džamper na "slave" i neka promeni IDE granu po mogućnosti . Primera radi ja sam imao ogromne probleme samo zato što sam svojevremeno nov cd rezač nakačio na istu IDE granu i ostavio džampere na njemu u master položaju , pa zamislite samo da nemožete da podignete windows zbog sukoba hardvera , oba su bila u "master" položaju , i tako je i bilo sve dok nisam skinuo i prebacio na "slave" položaj , posle čega je sve bilo normalno.
 
Ako su džamper na uređajima koji se nalaze na istoj grani loše podešeni (oba master, oba slave), onda se u velikom broj slučajeva ne vidi ni jedan uređaj. Obzirom da BIOS prepozna diks, velika je verovatnoća da su džamper dobro podešeni i da je disk zaista stigao do kraja svog radnog veka.

Da pojednostavimo stvar, najbolje da se pomenuti problematični disk konfiguriše kao master, na disku se nalazi skica kako, priključi se na primarnu (A) IDE granu, a svi ostali IDE uređaje se otkače. Prilikom POST-a BIOS bi treba da ispiše da postoji samo taj disk na primarnoj IDE grani i posle testa će biti jasno da li je disk u redu ili nije.
 
Slažem se sa tobom bojanP , ali bih ja pre testiranja , koliko sam ja njega shvatio , baš zato što on ima probleme samo sa otvaranjem particije na kome je windows dok drugu particiju na istom disku otvara bez problema, sve obrisao sa diska i formatirao nove particije pa tek posle toga radio testiranje diska , naravno sa firmiranim softverom za taj disk.
 
Nema potrebe bilo šta da briše, jer svi testovi toga tipa se bave isključivo low-level testiranjem. Particije su nešto što ih uopšte ne interesuje. Stanje povrišine ploča (čitljivost sektora), broj neiskorišćenih rezervnih sektora, itd... je jedino što ih interesuje.
 
formatiracu HD mozda veceras, ako stignem. sad sam ga iskljucio, i windows normalno radi...ma i meni je nesto sumnjivo da je crkao, jer ovu particiju koja je normalna je sasvim ok, otvara istom brzinom kao i prije, nista ne koci...e sada, mozda mi je neki virus uletio u windows, pa je zato ona particija ostecena...jer nisam jedini da mi se ovo dogodilo, mom komsiji je bila ista stvar, al on je samo formatirao, i eno komp mu radi ko zmaj...
 

Back
Top