Sta je starije koka ili jaje?

stiglica

Početnik
Poruka
7
Da li svest naroda menja drustveni sistem ili sistem menja svest?

Cilj ove teme je da iznesemo stavove o tome odakle i kako treba krenuti u resavanju naseg najveceg drustvenog problema, promeniti sebe i evoluirati:)....tj. da li sistem treba da edukuje neobrazovanu gomilu (na silu), mozda kao sto neki mediji forsiraju da razmisljamo ruzicasto, pa na kraju i razmisljamo, ili da mi ljudi sa usponom mentaliteta i svesti, koje je trebalo da pokupimo jos iz porodicnog vaspitanja, promenimo sistem!

Da predlozimo po nesto a ne da samo kritikujemo, izvolite...

P.S. Ovo vazi kako za celu zemlju, tako i za svaku manju zajednicu u njoj kao sto su gradovi...pa i NIS..poz
 
Drustvo cine gradjani. Prema tome ako drustvo ne valja to je zato sto predstavnici istog ne valjaju. Prvo mora svako za sebe da bude dobar, da bi bio dobar za okolinu. Dokle god postoje nekulturni, neobrazovani, nevaspitani drustvo ce da bude takvo kakvo jeste.
Ja bih zabranila pojedinim ljudima da se pojavljuju na TV-u i da manipulisu masom, i forsirala malo vise kvalitetan program, kvalitetna muzika i povecala broj obravoznih emisija na foru onih sa kanala Explorer, Travel, History isl.
 
Starije je jaje. Pre koke je bilo raznih jaja.

Izvinite na digresiji , a sad bih hteo da iznesem svoje misljenje da u Nisu zive divni ljudi , miroljubivi i radni, ali u uslovima koji su losiji nego u drugim sredinama.

Mislim na uslove, voda, hrana, vazduh, temperatura, vlaznost, buka, elektronski smog, mikroklimatski uslovi na radnom mestu u kuci, stresne informacije, a i vestacki stvorena negativna politicka situacija u drustvu.
 
"Da li svest naroda menja drustveni sistem ili sistem menja svest?"

Po meni su ove dve stvari neraskidivo povezane i uzajamno jedna drugu dopunjuju.
Ako bi se sve postavilo na jedan mikro plan onda bi izgledalo ovako – Pink tv kao sistem (negativan primer) ili pak B92 (pozitivan primer) na jednoj strani i pojedinac koji ce (srazmerno svom nivou svesti) taj program da prati ili zaobidje. Posto nismo svi jednaki to ce i nas izbor da bude razlicit i shodno ukusu, nivou svesti (ne obrazovanja jer to nije u upravnoj srazmeri sa svescu), naklonosti, interesovanjima. Prema nasem svesnom ili podsvesnom izboru sistema koji pratimo, slusamo, to sebe dalje nadogradjujemo ili pak unazadjujemo. Ako smo otvorenog duha i svesti, zelimo da se obrazujemo, prihvatimo pozitivno, onda se trudimo da menjamo losiji sistem boljim ili pak dobar ucinimo jos boljim. Izbor dakle postoji i na nama je da dopustimo da nas "uhvati" na sarenilo (moze ako hocemo da se opustimo i stavimo mozak "na ispasu") ili ozbiljnu argumentaciju, informisanje i isterivanje stvari na cistac . Naravno, sada se postavlja pitanje kriterijuma – sta je dobro a sta lose i zasto nedvosmisleno svrstavam Pink u negativne a B92 u pozitivne primere? Mislim da obrazlozenje nije potrebno.
 
Al si nasao los primer za Pink i B92. Gde si video da je b92 pozitivan primer? Po meni su to televizije sa velikim mogucnostima ali sa losom politikom, na prvoj stari dobri problem Grand koji svima bode oci, a druga Tv koja prima naredjenja od stranih mocnika i prikazuje samo ono sto im oni serviraju a to je politika protiv nas samih.
 
Velike mogucnosti se vezuju za finansijsku podlogu kojom obe tv raspolazu, tehnikom a prvenstveno kadrom koji ga vodi i nacin na koji realizuje svoj program. Mozda je lose uporedjivati babe i zabe jer prva ima za osnovu zabavni program protkan informativnim (a zabava je ispod svakog nivoa i po meri ispodprosecnog gledaoca) dok je druga suprotnog formata i po mom misljenju nimalo regulisana voljom "stranih mocnika" vec poprilicno objektivna i profesionalna, uvek u zizi tekucih problema i usredsredjena na razotkrivanje onog sto drzavni medij pokusva da prezentira na svoj nacin .
Ovim mi nije cilj da opravdam i velicam B92 vec da samo komparacijom ukazem na izbor koji je na nama i na koji mediji (sistemi) uticu na nas - ili cemo ispranih mozgova da se opustimo i odgledamo Grand i jos-sto-sta pride, ugasimo tv i zadovoljno procaskamo o najnovijim brojevima silikona domacih lepojki ili cemo malo da se bacimo na razmisljanje i pokazemo zube prema onome(onima) sto nas okruzuje i sto objektivno cini nas zivot .
 
ovo je uvek aktuelna tema, koju sam i lično, u malo drugačijoj formi, postavio na ČA forumu.

vidite, lepo ste vi do sada sve rekli i mnoge pametne stvari će ovde biti izrečene, ali...
ne želim da zagovaram defetizam, međutim...
slaba je vajda od svega, i sami valjda vidite kuda srbija ide sa ovakvom političkom elitom...

u vezi sa temom, jedino bih citirao ramba amadeusa (davno je čovek sve rekao):

"ostala je samo fukara i raja
i mi s njima,
na b'jelome 'lebu".
 
Mali_Oglasi:
Da nije bilo koke, ne bi bilo jajeta... DAKLE KOKA PA JAJE... I KRAJ :)
Mediji mogu da upravljaju samo onima koji im to dozvole.
Mudar civek upravlja samim sobom.


Resenje...
Unistiti GranShow i slicne mu pojave.
Preispitivanje sistema vrednosti.
Postavljanje pravilnog sistema u medije, kako bi oni koji dozvoljavaju da budu vodjeni istim krenu pravim smerom.
 
Da li svest naroda menja drustveni sistem ili sistem menja svest?

Cilj ove teme je da iznesemo stavove o tome odakle i kako treba krenuti u resavanju naseg najveceg drustvenog problema, promeniti sebe i evoluirati:)....tj. da li sistem treba da edukuje neobrazovanu gomilu (na silu), mozda kao sto neki mediji forsiraju da razmisljamo ruzicasto, pa na kraju i razmisljamo, ili da mi ljudi sa usponom mentaliteta i svesti, koje je trebalo da pokupimo jos iz porodicnog vaspitanja, promenimo sistem!

Da predlozimo po nesto a ne da samo kritikujemo, izvolite...

P.S. Ovo vazi kako za celu zemlju, tako i za svaku manju zajednicu u njoj kao sto su gradovi...pa i NIS..poz
Heh, ova prva rečenica me je podsetila na film 'high fidelity' koji počinje sa sličnom ... 'da li sam očajan zato što slušam pop muziku ili slušam pop muziku zato što sam očajan' ...

Takođe u istom filmu se napominje da ljudi brane deci razne filmove i igrice pune nasilja ali im došvoljavaju da slušaju muziku u kojoj ima istog
 
Niti ste se priblizili razlozima, niti nacinu razmisljanja coveka , vec objasnjenjima i obrazlozenjima...

Da bih pojasnio o cemu pricam, zamislite coveka koji ima cilj i coveka koji bira....

Oba za sebe misle da odlucuju o svojoj sudbini.
Prvi se cesto pita kako da uradim nesto i dodje do pitanja sta od cega zavisi...
Drugi bira, i kad mu se ne svidi izbor on obrazlaze sebi i nalazi opravdanja i dolazi do pitanja sta od cega zavisi....

Oba misle da je to isto....jer su nekako stigli do istih pitanja.
I nekako oba misle da svi rasmisljaju slicno manje vise....

A ako krenete od pitanja sta od cega zavisi (za promenu) onda ne mozete primetiti ko je od prvih , a ko od drugih....jer obe grupe dodjose do tog pitanja (sto je pokazano gore).

A promene se dobijaju sasvim drugacije za prvu grupu , a drugacije za drugu grupu ljudi....

Cekaju me momci iz ludare, zurim....ko bi rekao da ludaci imaju najmanje vremena....
 
Da li svest naroda menja drustveni sistem ili sistem menja svest?

Cilj ove teme je da iznesemo stavove o tome odakle i kako treba krenuti u resavanju naseg najveceg drustvenog problema, promeniti sebe i evoluirati:)....tj. da li sistem treba da edukuje neobrazovanu gomilu (na silu), mozda kao sto neki mediji forsiraju da razmisljamo ruzicasto, pa na kraju i razmisljamo, ili da mi ljudi sa usponom mentaliteta i svesti, koje je trebalo da pokupimo jos iz porodicnog vaspitanja, promenimo sistem!

Da predlozimo po nesto a ne da samo kritikujemo, izvolite...

P.S. Ovo vazi kako za celu zemlju, tako i za svaku manju zajednicu u njoj kao sto su gradovi...pa i NIS..poz

Ne moze sistem da se promeni.

Suvishe smo da kazem nesposobni da bih individualni pa cak i u nekoj maloj sloznoj grupi ucinili nesto da promenimo tok (smer).

Ovo mislim na globalu. Covek je sposoban za usko usmeravanje sebe i drugih u porodici. Nista vishe od toga.
 
Opste je poznato da covek - pojedinac ne moze menjati svet vec samo sebe i kad bi svako pokusao biti bolji :think:- skup boljih pojedinaca sacinio bi bolje drustvo! Zivimo svi pod brojnim uticajima, a zavisno od osobe prihvatamo i usvajamo pozitivne ili negativne uticaje, sto svesno, sto nesvesno:confused:. O ruzicastoj kulturi ne treba trositi reci :thumbdown:jer njen uticaj vidimo na svakom koraku, treba samo pojacati napore da neke druge, pozitivne stvari izbiju na povrsinu. Dobar primer bilie bi javne (obrazovane) licnosti iz sveta nauke, umetnosti, ljudi (poput nasih tenisera:klap:) uspesni u svojim delatnostima koji bi narocito na mlade ljude koji tek formiraju svoj ukus i stavove mogli da uticu sto pozitivnije.Treba promovisati rad (tu lezi odgovor na pitanje sta je starije kokoska ili jaje), jer bez rada nema zivota, Mnogo bi trebalo raditi i na ocuvanju kulturnog identiteta. Lako je u danasnjim uslovima postati gradjanin sveta jer nas od toga najcesce deli jedan klik do prelaska u (doduse virtuelnu) kulturu u koju zelimo, a tesko je ocuvati sopstvene korene i ostati ono od cega smo potekli (kokoska ili jaje:think:) Obiman je to posao, al nekako sam uverena da ima ljudi sa dovoljno znanja i energije da bar pokrenu te procese koji bi malo po malo potiskivali ovo danasnje .
 

Back
Top