Rotvajler

M

mmmhh

Gost
zanima me kakva su vasa iskustva sa rotovima,posto bih uzela jednog,a zivim u stanu.mnogi mi pricaju kao-jao nemoj samo rotove!mada ja ih stvarno obozavam.I da,sta je bolje muzijak ili zenka?
 
Slusaj Rot je radni pas apsolutno NIJE za stan.Ima svoj karaktewristican miris,nezgrapan je,moras da budes spremna da stalno ides za njim da ti ne napravi neku stetu,moraces da ga izvodis 3x dnevno prvih 5 meseci da ti ne bi kakio i piskio po stanu.Moraces da ga setas najmanje 2x dnevno da bi i pas bio srecan.To je velika obaveza i obaveza za celu porodicu.Odrzavanje i ishrana u principu nije skupa.Dzak hrane je oko 2000 traje 20-ak dana.Ako pre nbisi imala velikog psa razmisli jos jednom jer kad budes setala gradom sa psom koji je tezak 50-60 kg onda pas mora da te apsolutno slusa.Zapitaj se da li ti znas,i da li imas vremena da ga vaspitas tako.
Na kraju ako se ipak odlucis za rota ja ti preporucujem zenku.One su privrzenije kuci lakse ih je vaspitati manje su agresivne(u odnosu na dominantne muzjake)nece ti odlutati za zenkom u teranju.Samo 2x godisnje dok je u teranju imas malo vise obaveza i to je sve.Pozdravljam te.
 
kupio bih stene rotvajlera ali neznam nista o njima.Zivim u kuci sa velikim dvoristem i do sada sam imao samo nemackog ovcara.Posebno me interesuje kakvi su sa decom posto imam dve male cerkice i kolika im je cena .
 
Imala sam rota 9 god i idealan je za djecu.Najvaznije je odmah ga pustiti da se igra sa curicama,ali naravno da ga ne gnjave.Jako su poslusni i sve uce kroz igru i nagradu.Nema potrebe za nekom dresurom sve ce nauciti sam.Ponajmanje preporucujem napad i odbranu u porodici sa djecom.Oni ce znati trenutak ako im je vlasnik ili ljubimice ugrozene.Ne treba se bojati zaraza i bolesti samo ga redovno vakcinisati i cistiti od parazita i vase curice ce biti bezbjedne.Puno srece,a on ili ona ce vam priciniti pravo zadovoljstvo
 
Imala sam rota i to u stanu.Cinjenica je da je to radni pas i da ti je potrebna pomoc svih ukucana,ali uci u roku od par dana gdje da vrsi nuzdu i nikada ali nikada to vise ne uradi u kuci.Kao i svako stene mora se malo paziti ali ako mu posvetis malo paznje i igre dok je tako mali nece biti nikakve stete.Uostalom sta je jedan par cipela za tren kada ih ono ponosito donese pred tvoje noge.Slazem se da je bolje ga ne uzeti kao uostalom nijedno drugo stene ako ne mislis da mu se posvetis.U svakom slucaju isplati se malo truda jer ga oni mnogostruko vracaju.Obavezno zenku,jer je mirnija,poslusnija a i sladja.
 
zasto da ne! ako si spremna da zrtvujes vecinu slobodnog (a i neslobodnog vremena)! znam iz sopstvenog iskustva da to moze da bude OK, ali mi se vrlo cesto dogadjalo da sa posla na pauzi za rucak idem kuci da izvedem psa. malo je drugacije u stanu, neces postici puno sa njim po pitanju dresure, posto psi koji su u izdvojenim objektima bolje napreduju.
u svakom slucaju, probaj.
 
Ja sam imala rota u stanu. Njegova veličina nije problem jer su mirni. Nisu histerični psi i ne jurcaju na sve strane (takva je bila pudla mog druga). Ja sam imala mužjaka i opet bi odlučila isto. To je pas kome treba čvrsta ruke, disciplina i staložen i dosledan gazda. Moj nije išao na dresuru, ali dosta toga je znao i stvarno lako uče. I veruj mi ONIM OSNOVNIM STVARIMA AKO GA NAUČIŠ DOK JE MALI NEMA PROBLEMA.To je kao dete, uči se od malena, a ne kao mator. Njegova potreba za dominacijom mora se držati pod kontrolom, ali nikako batinama. Moj jedini broblem je bio njegova velika ljubomora i posesivnost, jer je maksimalno privržen ukućanjima. Srećno!!!!!
 
E nemoj uopste da slusas ove..rotovi su najbolji psi..Ja imam zenku rota i vec 9 godina zivim sa njom u stanu..Ako vec hoces da kupujes rota kupi zenku jer sa muzjacima mozes da imas problema jer oni vole da napadaju druge muzjake..kao male moras da ih izvodis vise puta u setnju a posle kad se naviknu da obavljaju te stvari u parku ti si mirna..Dobri su cuvari,ali obavezno moras da ih naucis onim osnovnim stvarima...i ima jedan malecni problem a to je da puno jedu..
Pa ti sad odluci!!!
 
e i ja mislim isto.Rotovi su sjajni,ali ja se ipak odlucujem za muzijaka,posto sam ja zenka :lol: haha
Ne stvarno,nekako mi muzijaci vise prijaju,ma u svakom slucaju obozavam rotove i pozdrav svim ljubiteljima!!!
 
Nikakav problem nije ako je pas odrastao sa decom ,dakle ako su se prvo rodila deca pa onda vi nabavili stene,pas ih shvata kao deo svog copora,stiti ih.
ukoliko ste vec imali odraslog psa kad su se decarodila,opet ce sve biti ok ako niste promenili odnos prema psu onog momenta kad ste uneli dete u kucu,ako ga niste izbacili iz kuce u dvoriste,vezali na lanac,ako nikada nije bio u kontktu sa decom, jednostavno,ako ste ga odbacili,on ce naravno osetiti ljubomoru,dozivece decu kao razlog za svoje `muke`,a do kojih granica ce to ici zavisi od samog psa,njegovog vaspitanja,karaktera..
A ako je treca solucija u pitanju,dakle tu su deca, a onda se odnekud pojavio odrastao pas,to je najneizvesnija situacija,i to nemam u svojoj `zbirci iskustava`!
Inace,moje dete(sad ce godinu dana),otkada zna za sebe,zna i za psa u stanu(veliki snaucer,muzjak,5.5 godina),a possto veliki deo vremens provodimo kod mojih kuci,tamo je cekaju jos dve zenke iste rase(doduse tada su svi psi u dvoristu),i nemamo nikakvih problema!Onog momenta kad smo doneli bebu iz porodilista,dali smo mu da onjsusi ipogleda sta to sada mi imamo..Da li da napominjem da je od tada kad god se beba cuje iz spavace sobe, a sa njom je neko drugi od dotrcavo do mene i pokazivao mi da treba da idem u sobu?! da sada, kad ona puzi i malo malo pa naleti na njega koji poslusno lezi na svom mestu,i zgrabi ga za siske ili brkove on ne pokaze ni najmajni znak da mu smeta..i ne pomeri se da je ne bi slucajno srusio..
Sto se higijene tice,vazno je da pas bude uvek ociscen od glista i zasticen od buva i krpelja(u nasem slucaju i osisan).Vazno je da pas NIJE gazda u kuci,da se ne pentra po namestaju,da zna svoje mesto i ne otima hranu.Naravno,kad dete dodje u kontakt sa psom,peru se ruke,i vazno je da deca ne maltreturaju psa,jer i najtolerantniji pas ima granicu tolerancije..
I naravno, potrebno je puno ljubavi i dobre volje!
 
Evo da se i ja malo uključim u tvoje pitanje ...
Veliki sam ljubitelj rase ROTTWEILER i pošto sam i sama imala mužjaka, aktivno učestvovala u dresurama, brizi drugih rotića i takmičenja (recimo da sam jako puno vremena provela sa ovim psima i sa iskusnim odgajivačima) mogu ti reći par stvari.
Dakle, da zaobidjemo one sporedne stvari kao što su visina, težina, i dr. iskreno priznajem da ova rasa zahteva ČVRSTU RUKU! Ne želim nikoga da zabrinjavam, oni zaista nisu zlobni niti opasni, jedino što sve zavisi od samog čoveka koji ima ovu vrstu, njegovog vremena koji mora da ulaže i bezgraničnu ljubav na koju ovaj pas uzvraća mnogostruko. Oni su svoji, dominantni, neustrašivi, istrajni i pre svega, to jeste RADAN PAS! Negde sam čula da su prvi na listi što se tiče rangiranja ljubavi prema deci, dok su, recimo, stafordi i pitovi prvi u ljubavi prema ljudima. Što se dece tiče, ne treba brinuti. Mog je prvi sin gnjavio i gnjavio i on je samo gledao da se skloni, ali nijednog jedinog trenutka nisam videla u njegovom pogledu bilo šta što bi me zabrinulo ili uplašilo. To je pas koji stvarno ume da voli i privržen je onome ko mu je posvećen. Treba dosta vremena uložiti u njegovu dresuru, kao i strpljenja. Mužjak je osoben i nije za svakoga, njemu treba stalno dokazivati ko je gazda. Ženki to nije potrebno, ona ima jak nagon da čuva, posebno decu, privržena je i mirnija.
Za održavanje su relativno laki, mogu u stan, ali im je potreban trening ili duža šetnja, jer taj pas je impozantan i pun snage koju mora da potroši. Najbolje je bacati mu lopticu ili štap kada se i najviše istroši. Vole i da plivaju. Linjaju se, ne preterano, zbog kratke i oštre dlake, dva puta godišnje, ali treba ih četkati s vremena na vreme. Veoma su skloni gojaznosti i stoga NE TREBA da im se daje puno hrane (vidim da je neko tu rekao da puno jedu, što je naravno, velika zabluda, a inače, neki primerci imaju predispozicije za probleme sa stomakom) koja treba da bude raznovrsna, hoću da kažem, najbolja je suva granulirana hrana sa povremenim ubacivanjem kuvane hrane u stilu poparice, pomešanog hleba sa supom i sl.
Inače svaka životinja se privikava u svoje vreme i na svoj način na vršenje nužde napolju i nijedna nije drugačija u tome. Hoću reći, svaku moraš da naučiš pa moraš, drugog načina nema. Do trećeg meseca starosti se ne preporučuje neko veliko izvodjenje napolju i kontakt sa puno ljudi zbog bolesti (mačja kuga, štenećak).
Što se tiče cene, ona varira, uglavnom se svi rukovode onom čuvenom: koliko para toliko muzike! Cena je oko 200, 300 evra, može i jeftinije a negde ima i za 1000 evra. Sve zavisi.
Puno sreće u kupovini kuce i neka sve dobro ispadne, šta god da odlučite!
Pozdrav svim ljubiteljima životinja, a posebno pasa!
 
Imali smo lepu temu pod nazivom "Da živi ljubav" zamišljenu tako da se na njoj ostavljaju slike klinaca i njihovih ljubimaca, pa možeš neku fotkicu i tamo da dobaciš.
Pozdrav!
 
Imam rota, zenku, od godinu dana.Zivim na 10. spratu i pas je, naravno, u stanu.Razmazili smo je, samo bi se mazila, lizala druge i igrala.Ali to joj ne smeta da zalaje ako cuje neki neobican zvuk u hodniku ili ako neko bez zvonjenja pokusa da otvori vrata stana, mada ponekad odreaguje i na zvono na vratima.Inace je vrlo pametna, privrzena i prava cuvarkutja.Voli da jede i nikad joj nije dosta.Nece bas da trci za lopticom, verovatno zato sto se i u stanu ponekad igra sa njom.Ali zato kad vidi drvo u parku uzima ga i grize, trci sa njim i za njim, kad joj bacim.Jedini "problem" je dlaka koje imamo svuda, jer se ona krece po celom stanu.Ali zato postoji usisivac, koga se ona plasi i pobegne u najdalji deo stana kad se usisava. A posle toga brze-bolje dodje do nas i iznjusi nas i izlize po rukama da se uveri da nas usisivac nije slucajno"pojeo" ;). Ma u pravom smislu pametno kuche koje nas chuva :D. Pozdrav svim ljubiteljima zivotinja, posebno pasa.
 

Back
Top