ŠTA JE NAJVAŽNIJE?

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Na jednoj drugoj temi moglo se pročitati da mnogi brakovi "funkcionišu" zahvaljujući laganju, prevarama i neiskrenosti. Takva veza zaista može da opstane godinama, ali pitanje je da li je to zaista brak ili samo farsa.

Šta je to što je ZA VAS najvažnije da bi jedan brak uspešno funkcionisao?
Da li je to iskrenost, poverenje, poštovanje, ljubav, strast, seks ili nešto drugo?
Šta je to bez čega brak (po VAŠEM mišljenju) ne bi imao smisla?
 
Mnogo toga ali nikako laz i neiskrenost. To su mine koje ljudi sami sebi postavljaju, niko se nije usrecio trajno lazima. Covek treba da postuje mnogo toga sto kao covek mora postovati, imati izgradjen stav i odnos prema svetu oko sebe a zena treba da postuje coveka. Brak je svetinja i ne sme se kaljati ali istina i samo istina jer samo njome covek moze prevazilaziti sva iskusenja i prepreke u zivotu. Laz je dete slabosti i iz nje se radja mnogo drugih zala a onda kada se sve skupi dodje djavo po svoje i katastrofa biva kompletna.
 
kompromis u svim sitnicama, ALI
poklapanje u "krupnicama".

svedok sam samo jednog braka vec tridesetak godina - braka mojih roditelja. i imam samo jedan komentar: ljubav je najvaznija. jedino ako nekoga zaista volis mozes da ga podneses u svim situacijama. on tebe takodje.
 
Ja, kao i na onoj drugoj temi ;) , glasam za poverenje i iskrenost. Ja svom mužu nisam obećala ljubav do groba (nikad ne znaš šta se u životu može dogoditi), ali sam mu obećala iskrenost po svaku cenu. Obećanje je bilo uzajamno i za mene je to temelj na kome počiva moj brak.
 
Ja sam obecao "i u dobru i u zlu" i toga se pridrzavam
Takodje nikada nisam obecao da nikada necu prevariti i da ence doci do preljube ali sma obecao da cu dati sve do sebe da do toga ne dodje...a ako ipak dodje...sigurno cu isreno reci.
Mozda sam poslednja budala na ovom svetu...mzoda zvuci naivno..ali ja u to verujem i da ovako ne razmisljam ne bih opstao u braku.

u sitnicama se uospte ne mroamo slagati...cak sta vise imamo razlicita politicka ubedjenja, razlicitim poslovima se bavimo, cak sta vise i drugaciji tipovi prijatelja nam odgovaraju...ali svako mora da postuje stav onog drugog...a par parova koji odgovaraju i meni i njoj i nije tesko naci.

Najbitnije je da se slaze covek u bitnim stvarima tipa hoces li decu, kada hoces, kuca u predgradju ilis tan u centru, slagati se oko vaspitanja dece..i najvaznije...nemam frku ako imamo razlicite poglede, ali bih imao frku ako se ti pogledi u daljini ne bi susreli
 
Nemam licnog iskustva ali mislim da je najvaznija obostrana spremnost i zelja da taj brak uspe. Ako to postoji, i naravno emocije, onda ce sigurno to dvoje ljudi biti motivisani da nadju nacin da prevazidju potencijalne probleme. Sklonosti ka prevari, lazi, neispunjene zelje, iluzije- ako se hoce naci ce se nacin da se sve to prebrodi, ako treba i oprosti zarad uspeha te zajednice. Ako im je oboma do toga stalo. Znaci ja mislim da prosto oboje treba da imaju to kao zajednicku zelju i prioritet u odnosu na sva iskusenja i probleme.
 
Пажљиво слушање!
Значи, СЛУШАТИ шта партнер каже, не учитавати, не тумачити, него слушати!
Уважавати туђе потребе!
Разговарати. Не бежати од суочавања са проблемом.
Јасно и отворено исказивати своје потребе!
Уважавати и поштовати партнера и његове изборе.
Не паразитирати у љубави. Давати.
Стално РАДИТИ на тој вези, прихватити да се веза мења, САЗРЕВАТИ заједно са њом!
Не допустити да се веза претвори у таворење и духовну и емотивну мочвару.
Прихватити туђе мане и несавршености.
Не очекивати од партнера нешто што не може да нам пружи.
Не очекивати идеалне односе и идеалну љубав.
Радити на себи лично, сазревати, остваривати своје потенцијале у другим доменима живота, не дозволити да нам веза постане једини смисао. Остварити себе као задовољну особу, ако смо незадовољни собом ни у вези нећемо моћи да функционишемо како треба!



(Хехе...Шедоу има такву потребу да себи докаже да је ''нормалан'' а да су ''ненормални'' сви који су другачији, да ће чак и посебну тему отворити....:wink: :lol: )
 
Hellen:
Пажљиво слушање!
Радити на себи лично, сазревати, остваривати своје потенцијале у другим доменима живота, не дозволити да нам веза постане једини смисао. Остварити себе као задовољну особу, ако смо незадовољни собом ни у вези нећемо моћи да функционишемо како треба!

posto vidim da si doktorirala na temu, predvidjam da ce tvoj sledeci brak trajati najmanje tri stoleca..ako bog da pa pozivis:lol: :lol: :lol: :lol:
 
posto vidim da si doktorirala na temu, predvidjam da ce tvoj sledeci brak trajati najmanje tri stoleca..ako bog da pa pozivis

Знаш да сам увек била добра у теорији, али teoria sine praxi sicut rota sine axi (ааа....давно беше моје учење латинског!)....
 
Hellen:
Пажљиво слушање!
Значи, СЛУШАТИ шта партнер каже, не учитавати, не тумачити, него слушати!
Уважавати туђе потребе!
Разговарати. Не бежати од суочавања са проблемом.
Јасно и отворено исказивати своје потребе!
Уважавати и поштовати партнера и његове изборе.
Не паразитирати у љубави. Давати.
Стално РАДИТИ на тој вези, прихватити да се веза мења, САЗРЕВАТИ заједно са њом!
Не допустити да се веза претвори у таворење и духовну и емотивну мочвару.
Прихватити туђе мане и несавршености.
Не очекивати од партнера нешто што не може да нам пружи.
Не очекивати идеалне односе и идеалну љубав.
Радити на себи лично, сазревати, остваривати своје потенцијале у другим доменима живота, не дозволити да нам веза постане једини смисао. Остварити себе као задовољну особу, ако смо незадовољни собом ни у вези нећемо моћи да функционишемо како треба!

Na sve ovo bih samo jos da dodam:
Stalno imati na umu da nam kvalitetna veza ili brak i srecna porodica ne pripadaju. To je sansa koju smo dobili, to je dragocenost koju moramo pazljivo negovati, to privilegija koju moramo ceniti. NE PODRAZUMEVA SE da imamo nekoga ko nas voli, cuva i postuje, moramo toga biti vredni i dostojni.
 
sta vise reci, sve vec receno. i da naravno, prilagodavati se jedno drugome. vazno je i da imamo isto gledanje na brak, porodicu, zajednicke ciljeve. nema nista od toga ako se u tome ne podudaramo.
najvaznije: NEDOPUSTATI NIKOM TRECEM DA SE MIJESA U VEZU.
 
Hellen:
Пажљиво слушање!
Значи, СЛУШАТИ шта партнер каже, не учитавати, не тумачити, него слушати!
Уважавати туђе потребе!
Разговарати. Не бежати од суочавања са проблемом.
Јасно и отворено исказивати своје потребе!
Уважавати и поштовати партнера и његове изборе.
Не паразитирати у љубави. Давати.
Стално РАДИТИ на тој вези, прихватити да се веза мења, САЗРЕВАТИ заједно са њом!
Не допустити да се веза претвори у таворење и духовну и емотивну мочвару.
Прихватити туђе мане и несавршености.
Не очекивати од партнера нешто што не може да нам пружи.
Не очекивати идеалне односе и идеалну љубав.
Радити на себи лично, сазревати, остваривати своје потенцијале у другим доменима живота, не дозволити да нам веза постане једини смисао. Остварити себе као задовољну особу, ако смо незадовољни собом ни у вези нећемо моћи да функционишемо како треба!



(Хехе...Шедоу има такву потребу да себи докаже да је ''нормалан'' а да су ''ненормални'' сви који су другачији, да ће чак и посебну тему отворити....:wink: :lol: )
[COLOR=Indigo[FONT=Comic Sans MS]]POTUNO SE SLAZEM SAMO DA DODAM I OVO
NE DOZVOLITI DA IKO I ISTA POSTANE BITNIJE OD VAS DVOJE (pa cak ni deca)
NE PROPUSTITI DAN BEZ DODIRA
I STO VISE I VISE SEXA I TI STO RAZNOVRSNIJEG[/COLOR][/FONT]
 
Najvaznije je poverenje.Znaci u braku nema mnogo mesta za sumnje.zatim ljubav,to se podrazumeva.Naravno postovanje.Moras da postujes i sebe i partnera podjedanko,bez toga nema nista.Tolerancija.Uzajamno davanje i uzimanje.Iskrenost.Znaci,ako ti nesto smeta,to jasno reci.Glupo je cutati i trpeti,pa posle nekog vremena puci i upropastiti sve.Obratiti paznju na neke ''glupe'i 'beznacajne'sitnice.Zapravo te sitnice kada se nagomilaju stvore problem zbog kog veza pukne.Moras imati neku viziju te veze.Nije to ono samo mi smo sada zajedno volimo se,ljubimo se,a sve ostalo ce samo do sebe.Uvek moraju oboje da se trude da sacuvaju i izgrade taj odnos,da menjaju nesto u celoj toj prici.Nista se ne deseva samo do sebe.
Seks naravno.
 

Back
Top